Menopauza

img

Vaječníky, latinsky ovaria, jsou párovým orgánem, umístěným v malé pánvi. Mají oválný tvar a jsou velikosti zhruba 2,5 x 1 - 3 x 1 - 1,5 cm. V mládí…

Menopauza je přirozený stav, kdy v určitém věku ženy dochází k útlumu funkce vaječníků, zástavě menstruace a ztrátě schopnosti otěhotnět. Většinou nastává mezi 48. a 52. rokem života, ale není výjimkou, kdy žena ještě v 60 letech pravidelně menstruuje a naopak kdy v 38 letech projde plnou menopauzou. Odborně je menopauza definována jako poslední děložní krvácení s následným rokem bez menstruace. Zjišťuje se tedy retrospektivně, neboli zpětně.

Celé toto období přechodu a menopauzy můžeme rozdělit do několika stádií. Nejprve je takzvané klimakterium, tedy přechod, kdy dochází k fyziologickému poklesu funkce vaječníku, jde o přechodné období mezi plodným a neplodným věkem ženy. Druhým stádiem je menopauza, tedy poslední menstruace následována rokem bez krvácení. Období před menopauzou se nazývá premenopauzální, počítá se zhruba od 40. roku věku a po menopauze je fáze postmenopauzální zhruba do 65. roku věku, následováno seniem.

Čtěte také:

Poruchy menstruačního cyklu

Menstruační cyklus a stavba vaječníků

Vaječníky, latinsky ovaria, jsou párovým orgánem, umístěným v malé pánvi. Mají oválný tvar a jsou velikosti zhruba 2,5 x 1 - 3 x 1 - 1,5 cm. V mládí je povrch vaječníků hladký, s dospíváním ženy postupně dochází k jeho jizvení, ve stáří jsou ovaria malá a svraštělá. Můžeme rozlišit dvě hlavní struktury, a to dřeň, která obsahuje převážně cévy a nervy, a kůru s ovariálními folikuly. Dalo by se říct, že folikuly jsou váčky naplněné tekutinou, ve kterých dozrává vajíčko. Na vaječníky navazují vejcovody, které jsou spojeny s dělohou.

Menstruační cyklus je přirozený děj, který trvá zhruba 28 dní a umožňuje ženě otěhotnět. Většinou začíná ve věku 13 - 15 let. Celý cyklus je řízen centrálně z mozku, konkrétně pak z hypofýzy, která produkuje hormony stimulující vaječníky k produkci dalších hormonálně aktivních látek. Hormony jsou aktivní látky, produkovány na různých místech těla, které řídí další funkce a orgány. Vaječníky produkují hormony estrogeny a gestageny, jejichž hladina závisí na fázi menstruačního cyklu. Z hypofýzy vychází folikulostimulační hormon (FSH), který působí na dozrávání vajíček a folikulů ve vaječnících a luteinizační hormon (LH), který je nutný k vyvolání ovulace. Celý cyklus začíná menstruací, při které se odlučuje povrchová vrstva dělohy a odchází z těla spolu a malým množstvím krve. V druhé fázi se pod vlivem hormonů z hypofýzy a vaječníků vytváří nová výstelka dělohy a připravuje se tak na přijetí vajíčka. Mezitím ve vaječnících dozrávají folikuly a ve třetí fázi dochází k prasknutí a uvolnění vajíčka přes vejcovody do dělohy, což nazýváme fází ovulace. Pokud se vajíčko na své cestě nepotká se spermií a nedojde k oplodnění, vajíčko zaniká. Pokud k oplodnění dojde, putuje vajíčko do dělohy a uhnizďuje se v její sliznici, která je prokrvená a již připravena na jeho přijetí. Pokud k splynutí vajíčka a spermie nedojde, pak se sliznice dělohy opět odloučí a dojde tak k zopakování první fáze, tedy k menstruačnímu krvácení.

fotolia_46733243_xs_1600x900ms

Změny v období klimakteria a menopauzy

V období klimakteria dochází postupně k snižování produkce ovariálních hormonů. To působí zpětnou vazbou na centra v mozku, která řídí hormonální činnost vaječníků. Jakmile dostane mozek zprávu o menším množství ovariálních hormonů v krvi, reaguje na tento stav zvýšenou produkcí výše popsaného folikulostimulačního a luteinizačního hormonu. První známkou tedy bývá laboratorně zvýšená hladina těchto dvou popsaných hormonů. Co se týká anatomického vzhledu vaječníků, dochází k jejich zmenšování, kůra je nahrazena vazivovou tkání. Mizí folikuly a degenerují také cévy. Změny na vaječnících jsou pravděpodobně uloženy v dědičné informaci ženy, ostatní změny jsou dány poklesem ženských hormonů.

Projevy a příznaky v období přechodu a menopauzy

Hlavní příčinou vzniku veškerých projevů je snižující se a kolísavá hladina ženských hormonů. Vegetativní příznaky výrazněji ženu neohrožují, ale mohou značně snížit kvalitu života. Jde hlavně o návaly horka a pocení, převážně v noci. Z psychických potíží se může vyskytnout deprese, úzkosti a rychlé změny nálad. Často se vyskytuje také plačtivost a poruchy spánku. V období přechodu a menopauzy dochází častokrát také k zhoršení sexuálního apetitu a snížení sebevědomí. Ženy mohou být také více unavené, bez energie, mohou mít potíže se soustředěním a rozhodností. Dalšími projevy jsou změny na orgánech a v oblasti látkové výměny. Jednou z nejvýraznějších změn je osteoporóza, tedy řídnutí kostí. Osteoporóza se projevuje hlavně takzvanými patologickými zlomeninami, které vznikají i bez jakéhokoliv úrazu. Nejčastěji se vyskytují na obratlích, krčku stehenní kosti a zápěstí.

V období klimakteria a menopauzy dochází také k poškození srdce a cév v důsledku aterosklerózy, tedy kornatění cév. V premenopauzálním období mají větší riziko aterosklerózy muži, ovšem se snižující se hladinou estrogenů se zvyšuje cholesterol a tuky v krvi, které přispívají k tvorbě aterosklerotických plátů v cévách. Zkornatělé cévy jsou pak méně pružné, srdce tedy musí vykonávat větší úsilí, aby vypudily krev, současně se zvyšuje krevní tlak. Struktury reagující na estrogeny jsou také v oblasti močového a pohlavního ústrojí. Dochází k zhoršení kvality kůže a sliznice v oblasti ženských pohlavních orgánů, což má za následek svědění, opakované infekce genitálií a bolestivý pohlavní styk. V období menopauzy se povolují svaly dna pánevního, mění se tedy poměry v této oblasti, následkem bývá inkontinence, tedy únik moči.

Z neurologických komplikací se může objevit Alzheimerova choroba, která se většinou vyskytuje ve starším věku a bývá častější právě u žen. Proto se předpokládá, že může souviset s útlumem funkce vaječníků. Alzheimerova nemoc je způsobena ukládáním amyloidu v mozku. Estrogeny mají ochranný vliv na nervové buňky a také zlepšují průtok krve v mozku. Preventivně působí ženské pohlavní hormony také v rozvoji Parkinsonovy nemoci. Ve studiích byl prokázán také pozitivní vliv estrogenů v léčbě a průběhu revmatoidní artritidy, tedy při zánětlivém onemocnění kloubů. Udává se, že snižují také riziko vzniku rakoviny tlustého střeva.

fotolia_49289067_xs_1600x900ms

Hormonální léčba menopauzy

Vzhledem k tomu, že jde hlavně o snížení funkce vaječníků a tím menší množství pohlavních hormonů, používají se v léčbě hlavně tři skupiny těchto hormonálně aktivních látek, a to estrogeny, gestageny a androgeny. Je možné použít pouze jednu skupinu, pak jde o monoterapii nebo kombinaci těchto látek. Hlavním cílem léčby je udržení hladiny hormonů tak, jako v období před menopauzou. Většinou jsou podávány ve formě tablet, ale je možné také lokální použití na kůži. Tato léčba se odborně nazývá hormonální substituční terapie neboli HST.

Hormonální léčba je účinná převážně v prevenci vzniku osteoporózy a s ní souvisejícími patologickými frakturami. Dále snižuje riziko úmrtí na srdečně-cévní onemocnění a celkově zlepšuje kvalitu života. Pozitivně ovlivňuje psychické funkce, ale také pocení a návaly. Příznivé účinky jsou prokázány také v prevenci Alzheimerovy a Parkinsonovy nemoci. Ovariální hormony ovlivňují i vznik stařecké slepoty a vypadávání zubů v starším věku. Velmi důležitý je jejich účinek v prevenci rakoviny tlustého střeva. Je několik způsobů, jakými lze tuto léčbu podávat. Při cyklické formě podávání se hormony užívají tři týdny, pak se na týden vysadí. Jiným způsobem je nepřetržité podávání buď jen estrogenů, nebo v kombinaci s gestagenem.

Ovšem i hormonální substituční léčba má své kontraindikace, to znamená případy, kdy se podat nesmí. Je to hlavně rakovina prsu, dělohy, hluboká žilní trombóza a těžké poškození jater. V těchto případech by hormony celou situaci spíše zhoršily. Vždy je posouzení výhod a rizik terapie na ošetřujícím lékaři. Při hormonální substituční terapii je třeba věnovat zvláštní opatrnost bolestem hlavy, které připomínají migrenózní stav, poruchám zraku a sluchu, které se objeví najednou. Nebezpečný je zánět žil a hluboká žilní trombóza, která se projevuje otokem a bolestivostí lýtka a může vyústit v plicní embolii, tedy ucpání plicní cévy s následnou dušností až kolapsem. Při poškození jater se může objevit žluté zbarvení očí, kůže a sliznic a svědění. Třeba je sledovat také krevní tlak a jeho případný vzestup. U žen trpících epilepsií může dojít k nakupení záchvatu. U všech těchto stavů je nutná návštěva lékaře a případná úprava medikace.

Přírodní léčba menopauzy

K zmírnění příznaků menopauzy lze použít také přírodní preparáty. Jde o rostlinné výtažky, které nejsou hormonální povahy, ale mohu napodobit některé účinky hormonů. Existují přímo fytoestrogeny, které jsou doporučovány v léčbě menopauzálních obtíží jako alternativa a doplněk hormonální substituční terapie. Výhodou je také jejich antioxidační účinek. Dnes je známo více než 300 rostlin, které tyto látky obsahují. Téměř ve všech druzích ovoce a zeleniny je alespoň malé množství fytoestrogenů. Hlavními zdroji jsou sojové boby, červený jetel nebo příklad hrozny červené vinné révy, chmel, chaluha nebo třeba topinambur. Tyto rostliny byly odedávna používány v přírodní léčbě, dnes jsou jejich koncentráty dostupné také v různých vitamínových doplňcích. Ovšem i přesto že se jedná o běžně dostupné přípravky, je třeba se o nich zmínit lékaři. Fytoestrogeny totiž působí na jaterní a střevní enzymy a mohou tak změnit vstřebávání některých jiných léků.

Na závěr lze říci, že přírodní látky s vysokým obsahem fytoestrogenů spolu se zdravým životním stylem určitě vedou k zlepšení kvality života v menopauzálním období ženy.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Toto pole je povinné.
Toto pole je povinné.
Toto pole je povinné.
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Botulismus

Původcem infekce je bakterie Clostridium botulinum, která se dokáže množit i bez přístupu vzduchu a tvoří spory (klidová forma bakterií umožňující…

Cholera

Jak již bylo řečeno, onemocnění cholery vzniká napadením lidského organismu bakterií Vibrio Cholerae. Onemocnění se šíří fekálně-orální cestou …

Ehrlichióza

Jak již bylo naznačeno, příčinou vzniku ehrlichiózy je přenos bakterií krví z přisátého klíštěte. Tzv. rezervoárem bakterií jsou nejen klíšťata, ale…

Tularémie – zaječí nemoc

Tularémie byla poprvé popsána před první světovou válkou v oblasti Tulare v USA. Ve dvacátých letech minulého století Edward Francis izoloval tuto…

Brániční kýla

Bránice se latinsky označuje jako diaphragma a řecky jako pren. Jde o blánu tvořenou svalovými vlákny a šlachami. Najdeme ji u téměř všech savců…

Ascites

Podstatou vzniku břišního výpotku neboli ascitu je určitá nerovnováha při tvorbě tekutiny a při jejím vstřebávání. Velkou roli při vstřebávání hrají…

Zhoubný nádor slinivky břišní

Slinivka břišní, odborně pankreas, je laločnatá žláza umístěná před zadní stěnou břišní za žaludkem. Připomíná velkou slinnou žlázu. Její pravá část…

Zánět slinivky břišní

Slinivka břišní (odborně pankreas) je žláza uložená před zadní stěnou břišní za žaludkem. Jedná se o žlázu s dvojí sekrecí – exokrinní a endokrinní.…

Embolie obecně

Podle typu embolu (vmetku) existuje několik druhů embolie. Tím pak získáme také mnoho příčin vzniku embolie. Je známo mnoho stavů, které zvyšují…

Kašel – akutní a subakutní

Sliznice dýchacích cest je opatřena důmyslným „kartáčem“ (řasinkový epitel, epitel – vrchní vrstva sliznice) jehož funkcí je trvalé odstraňování…

Alergická rýma

Klíčovým orgánem je nosní sliznice, ale velmi často se současně vyskytují alergické projevy i na jiných orgánech, zejména oční spojivce, kůži a…

Azbestóza

Nebezpečnost azbestu vychází z několika jeho vlastností. Jednou z nich je malý rozměr jeho vláknité struktury. Částice se dostávají do prachu a jsou…

Achondroplazie

Onemocněním trpí muži i ženy přibližně stejně často (muži mírně častěji), protože achondroplazie patří k autozomálně dominantním dědičným poruchám.…

Downův syndrom

S Downovým syndromem se lékaři setkávali již v dávné minulosti (je dochována lebka nemocného ze 7. století), ale první popis poruchy se přisuzuje…

Pompeho choroba

Pompeho choroba se řadí mezi velmi vzácná onemocnění. Rozlišují se tři formy onemocnění a to infantilní, která postihuje novorozence, a pak juvenilní…

Turnerův syndrom

Genetická informace stojí za člověkem jako takovým, v genech jsou uloženy veškeré informace o těle člověka od složení buněk a jejich produktů po…

Kraniosynostóza

Hlava novorozence je složená z několika plochých lebečních kostí, které jsou spojeny volnými fibrózními švy (frontální, sagitální, okcipitální,…

Demence

Jelikož ve většině případů demence postihuje osoby starší 60 let, označuje se demence jako senilní demence neboli stařecká demence. Pojem je ale…

Úrazy hlavy

Příčin vzniku úrazů hlavy existuje obrovské množství. K častým příčinám patří běžné nehody v domácím prostředí (klasické pády z žebříku, ze židle,…

Synkopa

Měli bychom se seznámit také s podobnými stavy, neboť každá krátkodobá porucha vědomí není synkopou. Pojem synkopa je vymezen pouze pro příčinu v…

Gynekomastie

Běžně se gynekomastie v mužské populaci objevuje jako přirozená hormonální nerovnováha. Může to být již u novorozenců díky přechodu ženských…

Connův syndrom

Aldosteron je steroidní hormon a hlavní mineralokortikoid, který je produkovaný vnější zónou (zona glomerulosa) kůry nadledvin. Aldosteron hraje…

Addisonova choroba

Addisonova choroba je nepříliš časté onemocnění, bez správné diagnostiky a léčby může ale být až smrtelné. Nemoc je spojena s poruchou tvorby hormonů…

Poruchy štítné žlázy

Hlavní funkce štítné žlázy spočívá v tvorbě a vylučování hormonů. Štítná žláza produkuje tyroxin, trijodtyronin a kalcitonin. Tyroxin a trijodtyronin…

Uštknutí hadem

Celosvětově existuje asi 3000 druhů hadů, ale pouze 15 % z nich je člověku nebezpečných. Hadi se vyskytují krom Antarktidy na všech kontinentech.…

Portální hypertenze

Příčin vzniku portální hypertenze existuje hned několik typů. Můžeme je rozdělit na prehepatální příčiny (příčiny v oblasti před játry), hepatální …

Krvácení z nosu neboli epistaxe

Nos je nedílnou součástí obličeje. Zevní nos je tvořen drobnými nosními kůstkami a navazující chrupavkou. Nosními dírkami proudí vzduch do horních…

Hemolytická nemoc novorozenců

Příčinou hemolytické nemoci novorozenců je přenos mateřských protilátek přes placentu. Protilátky se pak navážou na červené krvinky plodu. K této…

Spála

Nemoc je vysoce infekční a dětský kolektiv vybízí k epidemiím a rychlému přenosu mezi dětmi. Spála se může ale vyskytnut také u dospělých osob, jen…

Popáleniny

Teplo, které může způsobit popáleniny, může mít mnoho forem. Popáleniny mohou zapříčinit následující rizikové činnosti: Může jít o horkou tekutinu…

Dehydratace

Voda je nedílnou součástí lidského těla. Vyskytuje se uvnitř buněk jako součást intracelulární tekutiny (asi 60 %), i extracelulárně v mezibuněčném…

Kuří oko

Kuří oko vzniká v místě chronického tlaku na kůži. Tlak je bodový a plocha tlaku je většinou okrouhlá nebo oválná. Tlak na kůži vzniká nejčastěji…

Nádor jazyka

Podle statistik v roce 1990 podlehlo nádorům ústní dutiny asi o třetinu méně nemocných nežli v roce 2013. Celosvětově se jedná o závažný problém,…

Thymom

Brzlík je uložen hned za hrudní kostí v oblasti přechodu krku na hrudník. U dětí je veliký, v pubertě se začíná zmenšovat a je nahrazován tukem. Po…

Nádory varlat

Jednoznačná příčina vedoucí k nádoru varlat není známá. Jsou však prokázány rizikové faktory, které se mohou podílet na vzniku nemoci u konkrétního…

Spinocelulární karcinom

Hlavní příčinou vzniku spinocelulárního karcinomu je vystavení kůže UV záření. Nemusí se jednat pouze o sluneční záření, jednoznačně byl také…

Retinitis pigmentosa

Onemocnění postihuje obě pohlaví. Dnes je již známo víc jak 50 různých genetických defektů. Patří mezi ně X vázaná dědičnost (5-15 %), autozomálně…

Odchlípení sítnice (Amoce)

Jedním z nich je slepá skvrna neboli optický disk, kudy vystupuje zrakový nerv a vstupuje tepna arteria centralis retinae. Druhou strukturou je…

Keratokonus

Příčina degenerativní změny rohovky vedoucí ke keratokonu jsou dosud neznámé. Odborníci se domnívají, že za změnami stojí kombinace genetických vlivů…

Neprůchodnost slzných cest

Slzy mají za úkol zvlhčovat oko, odplavovat nečistoty a chránit ho před infekcí. Zjednodušeně jsou slzy jen slaná voda s příměsí bílkovin. Jsou…

Malárie

Římský Columella pak asocioval horečky s kousnutím komára a to především v bažinatých oblastech. Historicky se uvádí, že malárie mohla stát za pádem…

Filarióza

Nákaza se velmi hojně vyskytuje v tropických a subtropických oblastech Asie, Afriky, střední a jižní Ameriky a Tichomoří. Filarióza je parazitární…

Parazitární infekce

Jelikož existuje mnoho druhů parazitů, k nákaze parazitem může dojít mnoha způsoby. Jednou z nejčastějších příčin nákazy je požití potravy či nápoje,…

Toxoplasmóza

Původcem onemocnění je Toxoplasma gondii (toxoplasma obecná), nitrobuněčný prvok řadící se mezi kokcidie. Jedná se o invazivního prvoka, který v…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Ženské pohlavní nemoci

Nakazit se tzv. lidským papilomavirem HPV je velmi snadné. HPV virů jsou bohužel stovky, a i když je možné se proti některým z nich očkovat, očkování…

Nemoci předkožky – fimóza, parafimóza

Zevní chlapecký genitál je tvořen penisem a varlaty uloženými v šourku (scrotum). Penis se skládá z těla a žaludu (lat. glans penis), na kterém ústí…

Abrupce placenty

Příčina vzniku abrupce placenty je stále poměrně nejasná. Existují ale určitá zvýšená rizika pro vznik abrupce. Tato rizika se označují jako rizikové…

Zlomeniny kostí dolní končetiny

Zlomenina, odborně fraktura, je porucha kontinuity kosti. Ke zlomení dochází v případě, kdy je elasticita a celková pevnost kosti překonána vnější…

Otoky dolních končetin

Obecně se otok označuje jako edém. Slovo vychází z latinského oedeme. Edém neboli otok je stav, kdy se ve tkáních (nebo orgánu) objevuje nadbytečná…

Výhřez meziobratlové ploténky

K výhřezu meziobratlové ploténky může teoreticky dojít kdekoliv v celé délce páteře. Nejčastěji se ale s herniací disku setkáváme v nejvíce…

Ostruha patní kosti

Patní kost (latinsky calcaneus) je předozadně protáhlá zánártní kost, která spojuje lýtkové kosti s kostmi plosky nohy. V zadní části paty se nachází…

Lamblióza neboli giardióza

Giardia intestinalis (jinak také zvaná Giardia lamblia, G. duodenalis, Lamblie střevní) je jednobuněčný organismus, který patří mezi prvoky. Tento…

Dráždivý tračník

Funkční poruchy trávení jsou dlouhodobé obtíže trvalého nebo návratného charakteru, u kterých nebyla objevena organická příčina choroby. Tyto potíže…

Avitaminóza

Vitamín obecně je organická látka, která je nezbytná pro normální růst a výživu lidského organismu. Vitamín nemůže být syntetizován v lidském těle,…

Kojenecká kolika

Do trávicího ústrojí se vzduch dostává polykáním se stravou a při trávení potravy působením střevních bakterií. Spolykaný vzduch částečně odchází při…

Tinnitus

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20-20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vímá frekvence 50…

Percepční sluchové vady

Percepce je výraz, který označuje vnímání, to znamená, že percepční vady se týkají poruch vnímání zvuku. Zvuk je tedy vpořádku veden vnějším uchem do…

Menierova nemoc

Pro pochopení vzniku této nemoci je důležité zmínit stavbu vnitřního ucha. Vnitřní ucho je velmi složitý párový orgán. Zajišťuje převod zvuků z…

Převodní sluchové vady

Ucho mladého zdravého člověka je schopno vnímat zvuky v rozsahu frekvencí 20 - 20000 Hz (Hertzů), starší osoba s nedoslýchavostí pak vnímá frekvence…

Epiglotitida

Před rokem 1980 (rok objevu vakcíny proti Haemophilu influenzae) toto onemocnění postihovalo převážně malé děti ve věku 2 až 4 let a v mnoha…

Nemoci slinných žláz

Velké slinné žlázy jsou párové orgány uložené v blízkosti dutiny ústní. Protože mají vývod, který dopravuje vytvořené sliny na místo určení, říká se…

Zubní kaz

Zubní kaz, latinsky caries, je infekční onemocnění zubu, při kterém dochází k narušení části skloviny dříve zdravého zubu. Zubní kaz je celosvětově…

Příušnice

U spousty lidí (zhruba u poloviny), probíhají příušnice skrytě, to znamená, že dotyčný ani neví, že je nakažený, takže nemá žádné příznaky. U…

Koňská encefalomyelitida východního typu – EEE

Jak již bylo naznačeno, koňska encefalomyelitida východního typu je virové onemocnění přenášené komáry. Jedním druhem komára, který typicky přenáší…

Nachlazení

Statisticky trpí dospělý člověk nachlazením 2-3x ročně, děti dokonce 6-8x do roka. Nachlazení se objevuje nejčastěji během zimních měsíců ale…

Kaposiho sarkom

Kaposiho sarkom nemusí zůstat pouze u kůže, ale může napadat také končetiny, plíce, játra či zažívací trakt. Sarkom obecně označuje typ nádoru, který…

Horečka dengue

Horečka dengue (čti denge či dengi) je virové onemocnění rozšířené v exotických krajích. Zaslouží si pozornost českých cestovatelů, protože v roce…

Prolaps rekta neboli výhřez konečníku

Konečník je poslední část tlustého střeva. Slouží k hromadění stolice a podílí se na jejím vyprazdňování. Díky důmyslnému systému vnitřního a…

Průjem

Světová zdravotnická organizace WHO definuje průjem přesněji jako tři a více vodnatých stolic za den nebo častější stolice než je běžné po zdravou…

Alportův syndrom

Alportův syndrom je vrozená neboli dědičně podmíněná skupina projevů. Konkrétně se jedná o vrozenou poruchu kolagenu typu 4. Kolagen je stavební…

Inkontinence stolice

Pro pochopení funkce konečníku je dobré představit si tuto oblast trávicího traktu. Konečník neboli rektum je koncová část tlustého střeva, na které…