Výroba svíček v domácích podmínkách bude bavit hlavně ty nejmenší. Podstatné ale je, dát pozor na popáleniny od horkého vosku!

Výroba svíček prakticky a jednoduše

Výroba svíček se může stát v nadcházejících týdnech velmi aktuální. Vždyť už za šest týdnů nastanou ty nejkrásnější svátky v roce, tj. Vánoce. Pokud nechcete utrácet za hotové produkty v obchodech a máte potřebu se kreativně projevit, pusťte se do toho!

Přinášíme vám několik praktických rad, díky kterým bude výroba svíček na Vánoce snadným úkolem. Kromě jiného se u této příjemné činnosti zabaví skvěle celá rodina. Zejména děti bude tato ruční práce dozajista bavit.

Výroba svíček a potřebný materiál

Ještě než se stane výroba svíček aktuální, je potřeba si obstarat materiál. Zde uvádíme několik zásadních potřeb:

Čtěte také:

Hand made výrobky mají lidé rádi. Proč je ruční práce tak ceněná a oblíbená?

 • sójový vosk (množství volte dle počtu svíček, které chcete vytvořit)

 • teplu odolné skleničky či jiné nádoby na svíčky (např. keramické)

 • balíček knotů (délku volte dle výšky nádob)

 • esenciální olejíčky vánočních vůní (vhodná je skořice, kadidlo, pomeranč anebo hřebíček)

 • špachtle

 • silnostěnný hrnec

 • teploměr

 • dřevěné tužky anebo hůlky na jídlo + příp. kolíček na prádlo

Výroba svíček a začátek tvoření

Prvně je důležité vybrat vhodný prostor pro kreativní tvoření. Mějte na paměti, že výroba svíček se neobejde bez toho, aniž byste v okolí později nezaznamenali zbytky vosku. Odstraňte tedy z pracovní plochy vše, co nechcete voskem znehodnotit. Vhodné je pracovní plochu pokrýt starými ručníky či utěrkami. Možné je volit i starší výtisky novin. Dále si nasypte sójový vosk do vybraných skleniček a před tavením zdvojnásobte toto množství (tak zcela nádoby zaplníte).

Knot je třeba zafixovat hůlkami nebo tužkami, aby se nezanořil do vosku.

Výroba svíček krok za krokem

Až si důkladně připravíte pracovní plochu, může se stát výroba svíček reálnou. Postupujte tedy následovně:

 1. Do silnostěnného hrnce nasypte sójový vosk v požadovaném množství a umístěte jej na mírný plamen. Roztavení bude trvat zhruba 10 až 15 minut. Vosk průběžně promíchávejte špachtlí či stěrkou.

 2. Výroba svíček na Vánoce se neobejde bez příjemných vůní, proto v momentu, kdy bude hmota roztavená, přidejte do ní zvolené esenciální olejíčky a pečlivě promíchejte.

 3. Nyní připevněte knoty do nádob, v kterých budete tvořit svíčky. To můžete udělat tak, že si kápnete na dno trochu roztaveného vosku a přichytíte je. Možné je i použití rychleschnoucího lepidla na různé materiály.

 4. Než začnete sójový vosk lít do sklenic, nechte jej vychladnout na teplotu 140 °C. To zkontrolujete snadno teploměrem.

 5. Až vosk dosáhne požadované teploty, lijte jej do sklenic. Nezapomeňte knot držet ve svislé vycentrované poloze (uchopte jej za konec). Trochu vosku si nechte na pozdější dolití.

 6. Aby se knot nezanořil do horkého vosku, je potřeba jej zajistit. To učiníte prostřednictvím dvou tužek či dřevěných hůlek na jídlo. Ty položíte přes horní část sklenice, mezi ně vsunete knot a zafixujete případně i kolíčkem. Díky tomu udržíte knot vztyčený a uprostřed.

 7. Nyní vosk nechte v nádobách tuhnout asi čtyři hodiny při pokojové teplotě (cca 24 až 25 °C).

 8. Výroba svíček je velmi snadnou záležitostí. Může ji však provázet několik komplikací. Jednou z nich je například to, že se na povrchu po zaschnutí vosku vytvoří praskliny. Ty jednoduše zacelíte dolitím zbylého vosku (opět roztavte na požadovanou teplotu).

 9. Nakonec nechte hmotu zatuhnout do druhého dne. Pak už jen zbývá zastřihnout knot. Ten by měl vyčnívat maximálně v délce 1 a půl centimetru (možno i méně, tj. 1 cm).

Výroba svíček a tipy pro vylepšení výsledného produktu

Zdá se vám výše uvedená výroba svíček příliš fádní? Potom lze výsledné produkty o něco více zkrášlit. Použít můžete třeba okvětní lístky, které vložíte před litím vosku do nádobky. Sójový vosk seženete primárně v bílé barvě, proto pokud budete mít touhu vytvořit barevné svíčky, není problém přidat speciální barvivo do vosků. Co třeba zvolit červený odstín, který je obvykle s Vánocemi spojen? Vše je ostatně jen na vašich tvůrčích schopnostech. A ještě jeden malý tip na závěr: nezamlouvá se vám sójový vosk? Pak vsaďte na ten včelí, z kterého budou hand made svíčky též krásné.

Autor článku: Iveta Reinisch

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 20. 01. 2022
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 21. 01. 2022
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 22. 01. 2022
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 23. 01. 2022
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 24. 01. 2022
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 25. 01. 2022
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 26. 01. 2022
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Domácí výroba květináčů vás bude bavit. Co vše potřebujete a jak postupovat?

Domácí výroba květináčů nadchne každého kutila. Díky ní vytvoříte velice originální kousky, které skvěle vyzdobí vaši zahradu anebo interiér domu. Použít můžete k výrobě téměř nepřeberné množství materiálů.

Jedu v rychlíku a ten nestaví...

Taky máte někdy pocit, že jedete v rychlíku a ten prostě nestaví? Tak přesně tohle prožívám teď já. Vzala jsem pozici šéfredaktorky, před pár měsíci a vlastně mě to baví. Jenže... mám pocit, že prostě jedu jako fretkomyš a vůbec nestihám svůj vlastní život. Asi budu muset začít přibržďovat, jinak mě jebne, přátelé... Voni jsou prej svátky? Já si kvůli tý hromadě práce ani nevšimla...