Mohou být vejce zdravotně prospěšná?

Mohou vejce skutečně zvedat cholesterol nebo je pravda jiná? Kolik vajec můžeme přes Velikonoce bez obav sníst?

Vejce jsou značně oblíbenou potravinou, průměrný Čech jich za rok sní téměř třináct kilogramů. A zvlášť právě o Velikonocích spotřeba vajec prudce stoupá. Za jejich oblibou stojí vícero faktorů. Jsou snadno dostupná, skvěle zasytí, obsahují spoustu vitamínů, minerálů, antioxidantů a dalších cenných látek. A také jsme naučení je dávat do většiny pokrmů. Ale co ten cholesterol?

Právě cholesterol, který vejce obsahují, je věcí neutuchajících sporů. Jak laické, tak i odborné veřejnosti. Často se uvádí, že cholesterol, který vejce ukrývají, přispívá k srdečním onemocněním. A je tak jednou z hlavních příčin úmrtí na celém světě. Co je na tom pravdy?

Vejce versus cholesterol

Po celá léta na nebezpečí konzumace vajec upozorňovali lékaři i výživoví poradci. Jenže pak se něco změnili. Vejce se dostali pod drobnohled vědců, kteří je začali podrobně zkoumat. A přišli na to, že to, co se o vejcích říká, nemusí být tak docela pravda. Je sice faktem, že vejce obsahují více cholesterolu než mnohé jiné potraviny. Jsou však také plné prospěšných bioaktivních sloučenin a dalších cenných živin, které právě proti mnoha nemocem, i kardiovaskulárním obtížím, skvěle pomáhají. Výzkumy z poslední doby jednoznačně naznačují, že souvislost mezi konzumací vajec a zvýšeným rizikem srdečních onemocnění nemusí mít tak silné pouto, jak se uvádělo (či stále ještě na mnoha místech uvádí).

Čtěte také:

Pomocí ájurvédy a meditace můžete snížit hladinu cholesterolu

Recepty z vajec: 10 nápadů, jak zužitkovat vejce nejen z Velikonoc

Populární doplňky stravy: Niacin (nejen) pro správnou hladinu cholesterolu. Proč bychom měli užívat pravidelně?

Zvyšují vejce hladinu cholesterolu?

Nedávné studie a metaanalýzy zjistily, že konzumace vajec nemusí nutně zvyšovat riziko srdečních chorob nebo jejich rizikových faktorů (zánět, ucpávání tepen, vysoká hladina cholesterolu…). Bylo zjištěno, že konzumace dvou vajec denně neměla na tyto faktory vůbec žádný vliv. A žádným negativním způsobem neovlivňovala ani hladinu cholesterolu. Ba právě naopak. Při konzumaci tohoto množství vajec stoupala lidem hladina takzvaného “hodného” cholesterolu, který je naopak pro lidské zdraví žádoucí. Zároveň však experti uvedli, že negativně mohou vejce působit v případě, že společně s nimi budeme konzumovat ještě další potraviny, které mají vysoký obsah cholesterolu. Tedy typická “anglická snídaně” rozhodně není tou správnou volbou. Ale ani kombinace vajec a tučných sýrů, zpracovaného masa, smažených pokrmů nebo jogurtů. Z provedených studií jasně vyplývá, že budeme-li konzumovat minimálně 2-7 vajec týdně, předcházíme tím nejen vysoké hladině cholesterolu, ale i dalším kardiovaskulárním onemocněním a dokonce i metabolickému syndromu.

Vejce a cholesterol: Bílek nebo žloutek?

Tolik diskutovaný cholesterol se neukrývá v celém vejci, jak si mnozí mylně myslí. Jedno vejce velikosti L obsahuje v průměru zhruba 200 mg cholesterolu. Přičemž drtivá většina je koncentrována ve žloutku. Jestliže byste se chtěli z nějakého důvodu za každou cenu cholesterolu vyhnout, pak můžete konzumovat pouze vaječné bílky. Ty jsou základem takzvané proteinové diety, obsahují totiž perfektní zdroj kvalitních bílkovin. Například ve fitness světě jsou využívány téměř výhradně právě bílky.

Vejce mohou zvyšovat hladinu tzv. hodného cholesterolu

Vejce jsou zdraví prospěšná

Vejce jsou cenově dostupnou potravinou a především velice výživnou. Jsou skvělým zdrojem bílkovin a snadno se připravují. Ukrývají v sobě široké spektrum vitamínů a minerálních látek (především vitamíny skupiny B a také cholin či selen). Jsou rovněž bohaté na antioxidanty. Tedy látky, které pomáhají chránit naše buňky před poškození způsobeným volnými radikály. Vejce jsou ideálním pokrmem pro jedince, kteří chtějí zhubnout. Díky vysokému obsahu bílkovin jsou syté a ona sytost vydrží poměrně dlouhou dobu. Jsou proto považovány za ideální snídani.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 29. 03. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 30. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 31. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 01. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
ÚTERÝ 02. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 03. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ČTVRTEK 04. 04. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Proč Hans dává k této vodě komentář k ionizované vodě? Jsou to dvě zcela jiné metody: obohacování vody o vodík...

Vztahové pověry z celého světa: Znáte je?

Od své babičky, znám hodně pověr (pocházela z Bílých Karpat).
Děvče se svým chlapcem nesmí být spolu sami, př...

Jak chovat hady – 5 důležitých rad pro začínající chovatele

Před tím, než se rozhodnete si hada pořídit, je vždy nutné si zjistit vše co se chovu týče a mít připravené kv...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Hledáte půjčku na splacení všech svých dluhů? Musíte zaplatit exekuci? Máte spis v reg...

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...
Zobrazit všechna témata

Máte problémy s vyprazdňováním? 5 kroků ke zdravé stolici

Stolice: Téma, které je tak trochu tabu. Přitom se týká každého z nás. Jen málokdo může říci, že se v tomto směru nesetkal v životě s žádným problémem. Zácpa, průjem, problémy s vyprazdňováním… Co je považováno...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Jak se vyrovnat se ztrátou? Návod, na zdravé truchlení

Každého z nás to v životě občas potká. Ztráta blízké osoby je hodně bolestivá záležitost a je poměrně náročné se s ní vypořádat. Přitom nemusí jít hned u úmrtí, ale patří sem i rozchod nebo rozvod. Jak se vyrov...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.