Jak je to ve skutečnosti s cholesterolem ve vejcích?

Jsou vejce zdravá nebo nám mohou spíš uškodit? Jaká je pravda?

Vejce byla ještě nedávno zapsána na černé listině potravin. Říkalo se o nich, že zvyšují hladinu cholesterolu v krvi a zvyšují riziko kardiovaskulárních onemocnění. Moderní výzkumy však přišly na to, že to byl omyl.

Vejce byla celou dobu dehonestována zbytečně. Zjistilo se, že jsou naopak zdraví velmi prospěšné. Obsahují totiž celou paletu živin a mohou dokonce i předcházet mnohým chorobám.

Vejce a jejich druhy. Vyznáte se v nich?

V případě, že hovoříme o vejcích, obvykle máme na mysli vejce ptačí, převážně tedy slepičí. Ovšem konzumují se i vejce křepelčí, husí, kachní, pštrosí, bažantí a také vejce perliček (hlavně v Africe) a racků (ve Velké Británii a Skandinávii). Na živiny bohatá jsou i vajíčka šnečí či rybí, takzvaný kaviár. Ptačí vejce se rozlišují podle velikosti a barvy skořápky, jejich nutriční hodnoty jsou ale velmi podobné. Barva skořápek nemá spojitost se složením bílku a žloutku, hlavní roli hraje druh ptáka, způsob chovu a používané krmivo. Vejce domestikovaných vodních ptáků, jako jsou husy a kachny, mívají o něco vyšší obsah tuků a slabě olejnatou příchuť a častěji bývají infikována salmonelami. Křepelčí vejce a světle tyrkysová vejce chilských slepic Araukana by údajně měla být chudší na cholesterol, nicméně žádný výzkum toto nepotvrdil.

Čtěte také:

Zvýšený cholesterol lze snížit i přírodní cestou

Vejce benedikt s holandskou omáčkou

Chov pštrosů vám zajistí chutná vejce i maso. Pštros dvouprstý potřebuje jen dostatek prostoru a kvalitní stravu

Vejce a optimální skladování

Navzdory tomu, co se říká, bychom vejce v žádném případě neměli umývat. Zvyšuje se totiž tak propustnost skořápky pro vzduch i patogenní mikroorganismy. Vejce bychom měli skladovat špičkou dolů v nenasákavých stojáncích a ve stálé teplotě, nejlépe v rozmezí od 5 do 8 °C. 

Složení vejce: Bílek a žloutek

Vaječná skořápka neboli přirozený tvrdý křehký obal vejce je tvořena převážně uhličitanem vápenatým, v menší míře je obsažen i uhličitan hořečnatý, fosforečnany vápníku a hořčíku a barviva. Pod skořápkou se nacházejí dvě papírové blány. Pod papírovými blánami je tekutý bílek, z nějž devadesát procent tvoří voda a deset procent bílkoviny. Sacharidy jsou přítomny pouze v nepatrném množství a tuky prakticky vůbec, z mikroživin jsou v bílku zastoupeny hlavně vitamíny skupiny B. Uprostřed bílku je pak poutky napojenými na blány upevněn žloutek. Polovinu obsahu žloutku tvoří voda, více než čtvrtinu tuky, okolo patnácti procent bílkoviny, devět procent lecitin a jen necelá čtyři procenta sacharidy, je ale bohatý na vitamíny a minerály. 

Fámy o vejcích už byly vyvráceny, jde o velice prospěšnou potravinu

Složení vejce: mikroživiny

Vejce jsou samozřejmě zdrojem tuků a bílkovin, vynikají obsahem aminokyselin s antioxidačnímu účinkytryptofanu a tyrosinu. Tryptofan má blahodárné účinky i na spánek. Z celého vajíčka je pak nejvýživnější žloutek. Ten je velmi bohatý na vitamíny a minerály. Zastoupeny jsou hlavně vitamíny A, D, E, K vitamíny skupiny B, karotenoidy (lutein a zeaxanthin), koenzym Q10, selen, síra (sirné látky ve vejcích obsažené podporují imunitní systém a rovněž kvalitu vlasů a nehtů), železo, zinek, vápník a fosfor. Žloutky také obsahují životně důležité a zdraví prospěšné omega-3 mastné kyseliny ikosapentaenovou (EPA) a dokosahexaenovou (DHA).

Vejce: V hlavní roli cholesterol

Přibližně tři čtvrtiny cholesterolu si lidské tělo vyrábí v játrech samo, je nezbytný pro stavbu buněčných membrán, tvorbu žlučových kyselin, vitamínu D i hormonů. Sám o sobě problémy nezpůsobuje, pouze zalepuje místa v cévách poškozená zánětlivými procesy. K zánětlivému prostředí v organismu přispívá vysoká konzumace sacharidů, omega-6 mastných kyselin a trans tuků, stres, kouření a nízká hladina vitamínu C. Jenže vejce tu až takový vliv nemají. Naopak, jsou i schopny mírně snižovat hladinu “špatného” cholesterolu. U naprosté většiny lidí proto nepředstavuje ani denní konzumace vajec žádný problém, naopak tedy může mít preventivní až léčebný charakter. Vejce mohou pomáhat v boji proti kardiovaskulárním chorobám, vysokému tlaku krve, cukrovce 2. typu a obezitě.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

SOBOTA 20. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

prací prostředky e shop

já jsem si oblíbila netoxické čističe Method nebo tierra verde. Obojí kupuji na eshopu Al...
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Na sázení letniček se vrhněte ideálně v květnu. Jaké druhy vybrat?

Teplé jarní počasí je jako stvořené k sázení letniček. Pokud si tedy chcete zkrášlit svou zahradu nebo i balkon pestrobarevnými kvítky nejrůznějších jednoletých rostlin, s polovinou května se pomalu začněte chy...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Dovolená na jaře? Proč ne! Volno má blahodárný vliv na naše tělo a čistí mozek

Letní dovolená je takový evergreen. Rádi někam vyrazíme a plánujeme si ji často prakticky už zkraje roku. Je vlastně tradice, že vždy v létě někam odjedeme a odpočíváme. Ale co si udělat dovolenou třeba právě t...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.