Zvýšený cholesterol lze snížit i přírodní cestou

Zvýšený cholesterol lze snížit i přírodní cestou

Co je to cholesterol?

Cholesterol je organická látka lipidové povahy. Řadíme ji ke steroidům, je stavební složkou buněk a tkání v našem těle, je součástí buněčných membrán, zajišťuje jejich kompaktnost. Nejvyšší koncentrace cholesterolu jsou v mozku, v krevním séru, ve slezině a v nadledvinkách. Cholesterol se tvoří především v játrech a v trávicím ústrojí, do těla se však z velké své části dostává potravou. Pokud je příjem dlouhodobě zvýšený, pak tělo přebytečný cholesterol odbourává v játrech a následkem toho dochází ke zvyšování hladiny cholesterolu v krvi.

Čtěte také:

Vlašské ořechy podporují funkci mozku, srdce a cév a pomáhají proti depresi i stresu

V lidském organismu se nachází 4 typy cholesterolu:

 • HDL (High Density Lipoproteins): tzv. „hodný cholesterol" zajišťuje transport cholesterolu do jater k dalšímu zpracování.
 • LDL (Low Density Lipoproteins): tzv. „špatný cholesterol", tento cholesterol je lipoprotein, přenáší se z jater do periferních tkání, při zvýšené hladině i do cévní stěny a tam se usazuje – vznikají tak příznivé podmínky pro vznik aterosklerózy.
 • VLDL (Very Low Density Lipoproteins): jedná se o lipoprotein, který přenáší tuky v krvi, zejména triglyceridy, jejich hladina nezávisí na příjmu tuků z potravy, jsou vytvářeny v játrech.
 • Chylomikrony: transport triglyceridů a cholesterolu, do těla se dostávají z potravy.

Zvýšená hladina cholesterolu a rizika

Onemocnění, která v důsledku ukládání tukových látek hrozí, jsou ateroskleróza a infarkt myokardu. V případě aterosklerózy jde o onemocnění, kdy se do stěny cévy ukládají tukové látky (LDL cholesterol). Při vzniku obecnění hrají roli i dědičná zátěž, vysoký krevní tlak a diabetes. Infarkt myokardu je typickou komplikací, na jejímž počátku stojí ateroskleróza a poté rozvinutá ateroskleróza. Jedná se o náhlé nedokrvení srdečního svalu, vznikajícího v důsledku částečného či úplného uzavření přívodné cévy. V případě špatného okysličení dochází k odumírání místních buněk.

V dlouhodobém horizontu je zvýšená hladina cholesterolu nepříjemnou komplikací, která může způsobit různě závažné zdravotní problémy. Zároveň však existuje spousta metod, jak snížit cholesterol na přijatelnou úroveň plně přírodní cestou.

Změna životosprávy

Pokud chceme pracovat na snížení našeho cholesterolu, pak základ tkví v našem jídelníčku. Nejedná se o nic radikálního a zvládnout to může každý. Strava s nízkým obsahem cholesterolu a osvědčené přírodní prostředky jsou tím nejlepším, co pro své zdraví můžeme udělat.

Přírodní pomocníci v boji se zvýšeným cholesterolem

Lidé se zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi by měli do svého jídelníčku zařadit mořské ryby. Významnou roli při snižování cholesterolu hraje také česnek. Pektiny, obsažené v jablku, jsou schopné se ve střevech vázat na některé kyseliny, pro jejichž tvorbu potřebují játra cholesterol, který odebírají krvi. Snižovat množství cholesterolu dokáže ale i cibule. Z ní si můžete připravit cibulový nápoj: smícháte čerstvě připravenou šťávu z 300 gramů cibule s půl litrem bílého vína a 100 gramy medu. Sklenku tohoto nápoje si dopřejeme každý večer a budeme tak přispívat ke snížení hladiny našeho cholesterolu. K snižování obsahu cholesterolu v krvi se užívá také prášek ze semen speciálního druhu jitrocele. Jedná se o tzv. psyllium.

ryby

Léčebné oleje pro snížení cholesterolu v krvi

Užívání různých léčebných olejů dopomáhá k snížení cholesterolu v krvi. Doporučené dávkováni je třikrát denně jedna čajová lžička, nebo dvakrát denně jedna čajová lžička.

 • Sezamový olej: snižuje nejen hladinu cholesterolu v krvi, ale má i antidepresivní účinky, posiluje paměť a celkově je vynikajícím regeneračním prostředkem.
 • Bodlákový olej: získává se ze semen světlice barvířské, panenský bodlákový olej snižuje cholesterol v krvi.
 • Olej z pšeničných klíčků: zmírňuje neurologické potíže a snižuje hladinu cholesterolu v játrech.
 • Olej z vlašských ořechů: je bohatý na nenasycené mastné kyseliny a jeho účinky na snižování cholesterolu v krvi jsou rychlé.

Snížení tělesné váhy a pohyb

Ke snižování tělesné váhy je vhodnější a udržitelnější metoda malých kroků. Ideálně by nám vhodný postup měl poradit dietolog nebo dobrý výživový poradce. Připravte se, že se jedná o běh na dlouhou trať, který může trvat i několik měsíců. Váhu a úroveň cholesterolu sníží také jakýkoliv přirozený pohyb. Vhodné je začít každodenními malými procházkami a časem přidat i nějaký ten sport.

Detoxikace a očista krve

V našem těle se postupem času hromadí velké množství toxických látek, to nám může způsobit rozličné jaterní problémy. Větší množství škodlivin v našem organismu rovněž způsobuje vyšší unavitelnost, zhoršené trávení, potíže s ledvinami a močovou soustavou a podobně.

Základním krokem pro očištění našeho organismu je odstranit z našeho jídelníčku potraviny s vyšším obsahem cholesterolu, cukru, polotovary, tuky a vyhýbáme se smažení. Dopřejeme si dostatek zeleniny a zeleninových šťáv a dbáme na pitný režim. K vyčištění krve dopomáhá heřmánkový čaj.

Mezi tradiční domácí prostředky pročišťující krev patří i nápoj z droždí a cukru. Čtyřicet gramů (jednu klasickou kostku) rozdrobíme do nádoby a zasypeme dvěma a půl lžícemi přírodního cukru. Vše zalijeme jednou a čtvrt sklenicí převařené vody, zamícháme a odložíme na nějaké teplejší místo. Za půl hodiny směs znovu promícháme a odložíme na další tři hodiny. Pijeme vždy po hlavním jídle a po vypití hodinu nic nejíme a nepijeme. Čištění provádíme jednou denně po dobu pěti dnů a poté si uděláme pauzu na deset dnů. Pak přijde další pětidenní cyklus, pauza a ještě jeden poslední. Kůra by měla nejen "očistit krev," ale navíc prospívá pleti, uklidňuje naší psychiku a zvyšuje imunitu. Během léčby bychom měli omezit přísun potravinových doplňků obsahujících vitamín B, protože droždí patří mezi jeho přirozené zdroje.

Mezi další tradiční kúry patří pití odvaru z bobkových listů – pět gramů zalijeme půl druhou sklenkou vody a povaříme čtyři minuty. Nádobu přikryjeme, odložíme na pět hodin a poté ho podáváme jednu až dvě lžičky každou půl hodinu (nesmí se vypít najednou). Kúra by měla trvat tři dny a během té doby se doporučuje omezit konzumaci bílkovin. Jenže s touto očistou pozor, měli bychom ji probrat předem s odborníkem. Mohou se při ní objevit různé menší zdravotní problémy, jako vyrážky, malá příměs krve v moči, bolesti kloubů, kostí a celého těla. Léčba má pročistit nejen krev, ale také zbavit naše klouby od nánosů soli. Očistu krve můžeme provést i o něco šetrněji a pravděpodobně i bez nějakých negativních efektů (i když zde je vždy lepší se zeptat lékaře, aby posoudil léčbu z hlediska našeho organismu, který může být citlivější i na přírodní látky). Doporučuje se pampeliškový čaj (1 lžíce na sklenici vody), zázvorový čaj (čtvrt lžíce na sklenici) nebo i směs zeleného čaje s odvarem ze zázvoru a pampelišky.

Někomu se snad může zdát paradoxní, že by olej mohl pomáhat s hubnutím či snižováním cholesterolu v krvi, ale je to tak. Dokonce nás chrání před řadou potíží a posiluje naše nervy a mozek.

Slunečnicový olej je jedním z nejpoužívanějších olejů na světě, především v naší západní kultuře. Používá se např. k přípravě margarínů, majonéz, ke konzervaci jiných potravin, do salátových zálivek či k tepelným úpravám pokrmů. Málokdo se však vážně zajímá o jeho účinky na naše zdraví, které jsou nám při jeho střídmém a uvědomělém dávkování v mnohém přínosné.

Slunečnice pro vaše pevné nervy

Slunečnicová semena a olej jsou bohaté na vitaminy skupiny B, především thiamin (B1), niacin (B3 nebo také vitamin PP) a pyridoxin (B6). Thiamin a niacin jsou nezbytnými vitaminy pro pevné nervy a správou funkci mozku, při jejich nedostatku můžeme trpět nespavostí, depresemi, nesoustředěností, nechutenstvím a zdánlivě bezdůvodnou nervozitou. Pyridoxin je stejně tak potřebný pro naše nervy a imunitu, zároveň pomáhá např. při léčbě akné a chudokrevnosti.

olej

Slunečnicové semeno pro snižování cholesterolu a zdravé cévy

Olej ze slunečnicových semen je také prostředkem pro přirozené snižování tzv. škodlivého cholesterolu v krvi. Obsahuje fytosteroly, které se podílejí na udržení zdravé hladiny cholesterolu v krvi. Je zároveň jedním z rostlinných olejů s nejnižším obsahem nežádoucího cholesterolu, proto by ho měli upřednostňovat lidé trpící vysokým krevním tlakem a potížemi kardiovaskulárního systému.
Slunečnicová semena navíc obsahují poměrně vysokou dávku vitaminu E, který je velice účinným antioxidantem. Chrání naše tělo před degenerativními procesy a mimo mnoha jiných příznivých účinků také pomáhá snižovat krevní tlak a nadměrnou srážlivost krve, je tak prevencí např. infarktu a mozkové mrtvice.

Vitamin F pomáhá v boji s přebytečnými kilogramy

Slunečnicový olej je jedním z těch, které nám usnadní likvidaci přebytečných tuků. Obsahuje nenasycené mastné kyseliny, které stimulují odbourávání nasycených mastných kyselin. Toto je velmi důležitý proces, zabraňující nadměrnému ukládání tuků v těle.

Ony prospěšné nenasycené mastné kyseliny jsou také základem vitaminu F, jenž zvyšuje spalování tuků v krvi a zbavuje naše cévy usazených povlaků cholesterolu, zlepšuje elasticitu cévních stěn a vyrovnává krevní tlak.

Pochopitelně si nemůžeme myslet, že čím více slunečnicového oleje zkonzumujeme, tím více si pomůžeme s hubnutím. Pokud máme nějaké ty kilogramy navíc, tuky by se na našem talíři měly všeobecně objevovat v redukovaném množství. Jsou pro naše zdraví bezesporu nezbytné, vytěsnit je ze stravy úplně by nám velice ublížilo, s jejich konzumací to ale v žádném případě nepřeháníme a sledujeme, aby rostlinné tuky byly s živočišnými alespoň v poměru 1:1.

Určitě je pro nás prospěšnější, pokud budeme konzumovat slunečnicový olej za studena (např. přidávat do zeleninových salátů). Přepalováním se jeho prospěšné látky ničí, ba naopak se přeměňují na zdraví škodlivé. Úplně nejlepší je slunečnicový olej lisovaný za studena, ten je však dražší než onen běžný rafinovaný olej. Pro léčebné účely však doporučujeme utratit o něco víc ve specializované prodejně zdravé výživy.

Slunečnicová semena, stejně jako jiná semena a ořechy, by se v našem jídelníčku měla objevovat co nejpravidelněji, v porovnání s olejem jsou pro nás ještě prospěšnější. Můžeme je jíst buď samotná (2-3 polévkové lžíce denně nám prospějí), najdeme je také např. v celozrnném pečivu, v müsli apod.


Zvýšený cholesterol není žádná legrace a pravidelné prohlídky u lékaře jsou nezbytné, stejně jako výběr spolehlivé zdravotní pojišťovny. Díky stabilními partnerovi za zády získáte spoustu výhod, které vám vrátí kvalitu života.


Diskuse k článku

 • Adéla Vachr.

  22:36 28. 5. 2018 +1
  Nedávno jsem četla ještě jeden zajímavý článek o cholesterolu - http://zdravi-hubnuti.cz/zatocte-s-vysokym-cholesterolem/
 • Martin Bartoň

  13:23 12. 5. 2017 +2
  Zajímavý článek a určitě platí to, co říká níže Bergenia, že vysoký cholesterol nemusí být vždy jen špatný. Celkem podrobně jsem se o tom rozepsal tady: http://www.beznudle.cz/lex-cz-blog-0004.html

  Koho to zajímá, najde si tam, co a jak.
 • Ajka Kos.

  11:18 20. 4. 2017 -1
  Zvýšený cholesterol máme v rodině, tak se to snažím řešit i stravou a úpravou životního stylu. A ještě jako prevenci beru MaxiCor s obsahem Omega3, to je na cholesterol dobré.
 • Ema

  09:28 4. 4. 2017 0
  Manželovi též posledně vyšel vyšší cholesterol. Tak jsme začali víc chodit na procházky a užívá Maxicor, aby doplnil omega 3 nenasycené mastné kyseliny. Měl by jíst více ryb, ale moc mu nechutnají :( Tak aspoň ten Maxicor.
 • PAvlína

  09:23 11. 12. 2015 -2
  Mohu potvrdit, co píše Bergenia.
  Dřív jsem jedla maso, škvarky, sádlo, salámy, prostě vše a dost jsem se tím cpala, ale bohužel přišli problémy s trávením. Zjistila jsem, že když vypustím z jídelníčku maso, pak se trávení zlepší. Už víc, jak rok maso nejím, pouze rybí. No a Před tím jsem měla cholesterol v pořádku a teď, poté, co jsem přestala jíst tučné věci a jídelníček si hlídám, mi naměřili vysoký cholesterol. Ještě předtím mi ale zjistili nižší výkonnost štítné žlázy, tak to má asi spojitost. Přesto se cítím lépe bez masa, upravili se mi bílé i červené krvinky a cítím se skvěle.
  Přeji hezký den.
  P.
 • iveta

  08:12 19. 12. 2014 +1
  Také se mi za posled.rok rapidně zvýšil cholesterol, i když je ho dosud měla v pořádku a jím stále stejně, dietně, spíše vegetariánsky.Myslím, že u žen je to také věkem a nedostatkem žens.hormonů, jinak si to nelze vysvětlit.
 • Bergenia

  00:08 19. 7. 2014 +3
  Vysoký cholesterol nemusí být vždy špatný, což už Vám dnes naštěstí řeknou i někteří lékaři a nezačnou Vám na něj okamžitě nutit léky na snížení cholesterolu, které bohužel - aniž se to pacientům říká - prokazatelně zdraví škodlivé jsou a opravdu při dlouhodobém podávání zabíjejí (poškozují svalové buňky, především srdce).
  Cholesterol je přirozená obrana těla proti poškození cévních stěn agresivními látkami v krvi, které jsou ve velkém množství přítomny např.u špatně kompenzovaných diabetiků. Vysoké hodnoty cholesterolu jsou běžné u lidí s neléčenou (nebo nedostatečně kompenzovanou) hypofunkcí (sníženou funkcí) štítné žlázy. V těchto případech Vám cholesterol žádné úpravy jídelníčku a přírodní prostředky výrazně nesníží, protože tělo vysoký cholesterol chce (podle znalých lékařů je ovlivnitelnost hodnot v těchto případech maximálně 20%, pokud vůbec).
  Já jsem až na na vzácné výjimky mnoho let vegetarián, pár let jsem byla dokonce veganka, z tuků používám pouze za studena lisované (panenské) rostlinné oleje. Krevní lipidy (triglyceridy, obsah tuku v krvi) mám na dolní hranici normy nebo pod ní, celkový cholesterol dlouhodobě (několik let) 8-10 (norma je 3,1-5,2, čili mám v krvi koncentraci cholesterolu na dvojnásobku normy), LDL cholesterol 4-5,5 (tzv."zlý",norma 2,2-4,2),HDL cholesterol 3,5-4,5 (tzv."hodný",norma 1,3-2,3). Podle lékařů se v mém případě jedná o důsledek autoimunitního zánětu štítné žlázy a nikdy mi žádný lékař na cholesterol nic nepředepsal: pokud je prý vysoký HDL cholesterol, je vysoký celkový cholesterol "neškodný" a tělu vlastně pomáhá.

  Věřte, že Vaše tělo ví nejlépe, co potřebuje. Nesnažte se vždycky dostat do ve všem normy - už proto, že rozdíl mezi dolní a horní hranicí normy bývá obvykle mnohem větší než Vaše odchylka od některé z těchto hranic.
 • Zobrazit další komentáře

Lunární kalendář

NEDĚLE 13. 06. 2021
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 14. 06. 2021
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 15. 06. 2021
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
STŘEDA 16. 06. 2021
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 17. 06. 2021
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PÁTEK 18. 06. 2021
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 19. 06. 2021
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni

Nevěra zrcadlem vztahu

Mnoho filozofů říká, že cesta životem je hlavně o hledání. Není tedy divu, že hledáme kde co. Klíče, práci, štěstí, partnera na celý život… Někdy už máme pocit, že jsme to našli, jindy zůstává naše hledání zdán...

Pět důvodů, jak říct ne! Naučte se odmítat, ceníte si tak sami sebe

Skládá se pouze ze svou malých písmen, ale říci NE je někdy to nejtěžší, co můžeme vůbec vyslovit. Jenže slůvko NE může mít velký dopad na vaše vztahy s ostatními a vlastně i na nás samotné. Poradíme vám, jak ř...

Psí horoskop vám napoví, jaký bude váš domácí mazlíček

Psí horoskop předá informace o tom, jaký může mít váš domácí mazlíček charakter. Pokud tedy víte, v jaký den a měsíc se váš pes narodil, zjistíte nevídané věci! Astrologie na tyto živé tvorečky a plnohodnotné č...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Domácí sauna poskytne skvělý relax i dokonalé soukromí

Domácí sauna má nespočet benefitů. Prohřívat tělo si můžete zcela v soukromí svého obydlí a nemusíte platit za vstup. To je však jen začátek. Pokud se budete saunovat pravidelně, významně tím posílíte svůj imun...

Vyrobte si originální patrový květináč. Ozdobí váš balkón nebo terasu

Kaskádový nebo také patrový květináč je teď velmi populární. Samozřejmě si jej můžete jít koupit do obchodu, ale připravte si v tom případě větší sumu peněz. Případně si jej můžete za zlomek ceny sami doma vyro...

Fobie, které se tváří velmi kuriózně: Jaké strachy si lidé dokázali vybudovat?

Fobie komplikují životy lidí již po stovky let. Tyto stavy se vyznačují až chorobným strachem z konkrétní věci anebo činnosti. Někdy mohou dotyčného doslova paralyzovat. Mezi nejčastější příznaky fobií patří úz...

Velikonoční mini mazance

Upečte si voňavé velikonoční mini mazanečky podle našeho jednoduchého receptu s tvarohem a ořechy.

Americký mini kůň je přítulný a aktivní společník, který pomáhá zvládat stres

Americký mini kůň je přítulným společníkem, kterého si oblíbíte hned na první pohled. Jeho roztomilý vzhled a povaha vás učaruje. Především v Americe patří mezi vyhledávané mazlíčky. Pomáhá překonávat stres, dí...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Některý ženský jsou vodporný mrchy, pardón!

Dneska si zas nebudu brát moc servírky a taky možná budu trochu sama proti sobě, ale musim se prostě vyjádřit k vodpornýmu chování některejch ženskejch. Tímto nechci házet všechny do jednoho pytle... jsou i vohrožený druhy, který jsou fakt hodný. Je jich ale málo.