Sezamový olej sníží cholesterol a posílí imunitu

img
03. 01. 2020

Sezam je rostlina se spoustou pozitivních účinků na lidské tělo. Umí si poradit s imunitou, vysokou hladinou cholesterolu a dokonce i migrénami nebo nadměrným stresem. Za studena lisovaný sezamový olej má pak skvělé účinky na lidský organismus a obsahuje řadu vitamínů, živin a minerálů. 

Sezam indický nebo také sezam východní je jednoletá bylina se žlutými, modrými nebo fialovými květy. Semena sezamu rostou v tobolkách a mají různou barvu od krémové až po černou. Tato rostlina dorůstá do výšky až dvou metrů a vyskytuje se hlavně v Indii a Africe. 

Sezamový olej a jeho použití

V asijských zemích se sezamový olej běžně používá k přípravě pokrmů. Sezamový olej a jeho použití je velmi široké. Je možné jej přidat do salátů, zálivek, dresinků, používat ho k ochucení sýrů, ke smažení a k dochucení polévek. Další možností je sezamový olej a jeho použítí v kosmetice. V orientálních zemích se používá jako regenerační prostředek, který se po ranní koupeli vtírá do celého těla.

Sezamový olej je možné využít také pro olejový zábal na nemocné průdušky.

Sezamový olej regeneruje kůži a doporučuje se i při prvních známkách tvorby vrásek. Sezamový olej a jeho použití v lékařství není tolik známé, avšak v tradiční asijské medicíně se používá k ošetření pokožky spálené od slunce, k ošetření různých poranění, k léčbě proleženin a otlaků kůže. 

V současné době se sezamový olej hojně uplatňuje rovněž v kosmetickém průmyslu. Je součástí řady kosmetických přípravků, používá se k výrobě pleťových mýdel a pleťového mléka, neboť má vynikající regenerační účinky na pokožku.  

Sezamový olej – účinky

Sezamový olej působí blahodárně i na naše zdraví a organismus. Pročišťuje tělo a pozitivně ovlivňuje metabolismus. Sezam je bohatým zdrojem vitamínu K a lecitinu, obsahuje jedinečné antioxidanty sezamin a sezamolin, které se podílejí na snižování počtu volných radikálů v těle. Mezi další příznivé účinky sezamového oleje patří to, že zlepšuje imunitu a metabolismus, příznivě ovlivňuje činnost kardiovaskulárního systému, snižuje vysoký krevní tlak a hladinu cholesterolu. Sezamový olej posiluje zuby, kosti a kostní dřeň.

sezamový olej

Trápí-li vás poruchy spánku a migrény, pak užívejte sezamový olej, zklidňuje nervový systém a mírní stres. Sezamový olej podporuje krvetvorbu, normalizuje hladinu cukru v krvi a posiluje funkci zraku.  

Mimochodem, sezamová semínka patří i mezi takzvané superfoods neboli superpotraviny. Vyzkoušíte je?

Recept: Domácí sezamová pasta

Ingredience:

  • 200 g sezamových semínek
  • 60 ml sezamového oleje
  • špetka mořské soli

Příprava:

Troubu rozpálíme na 170 stupňů. Na plech položíme pečicí papír a na něj rovnoměrně nasypeme celou dávku sezamových semen. Necháme asi pět minut v troubě. Poté plechem lehce protřepeme a vložíme ještě na několik minut zpět do trouby. Semínka nesmí zčernat! Jakmile začnou hodně hnědnout, vyjmeme je a necháme zchladnout. Pak je vsypeme do mixéru. Během mixování postupně přiléváme sezamový olej. Nakonec přihodíme špetku mořské soli. Promícháme a uchováváme v lednici.

Napsat komentář: Sezamový olej sníží cholesterol a posílí imunitu

RE: Sezamový olej sníží cholesterol a posílí imunitu

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.