Játra jsou orgánem, o který se rozhodně vyplatí pravidelně pečovat

Jak na pořádnou očistu těla? Zaměřte se na játra a detoxikujte je

Zdraví i pocitová pohoda každého závisí na tom, jak dobře se naše tělo dokáže popasovat s toxiny a odstraňovat je. Tomuto procesu se říká detoxikace a stal se z něj v posledních letech populární pojem. Hovoří se především o jarní či podzimní detoxikaci. Ale chceme-li mít skutečně čisté tělo, pak je třeba pečovat o něj každodenně. Nikoliv jen dvakrát ročně. Nezbytná je proto zvýšená péče o játra a vůbec pravidelná očista jater.

Toxinům jsme vystaveni prakticky neustále. Z ovzduší, vody, kosmetických produktů i z průmyslově zpracovaných potravin. A naše játra se neustále snaží všechno maximálně zvládat. Měli bychom jim proto řízeně pomoci. Očista jater by měla být pravidelnou součástí našeho každodenního života.

Játra, očista jater a detoxikace

Jedním z hlavních orgánů, které tělo zbavují toxinů, jsou právě játra. Bez nadsázky lze říci, že jsou to pořádní “dříči”. Neúnavně pracují na detoxikaci krve, produkci žluči potřebné k trávení tuků, na odbourávání hormonů a na ukládání základních vitamínů a minerálů. Jestliže funkce jater není optimální, pak nemůžeme správně trávit potravu, především tedy tuky. Očista jater je proto nezbytná, jen tak můžeme z těla účinně odstranit toxiny. 

Čtěte také:

Detoxikace organismu podle ájurvédy

Jak na únavu, špatné trávení anebo akné? Detoxikace organismu nám zlepší zdraví

Zatočme s alergiemi jednou provždy. Zbaví nás jich detoxikace a očista organismu

Játra a jejich základní funkce

Játra zpracovávají živiny absorbované střevy tak, aby byly následně organismem efektivněji absorbovány. Regulují složení krve pro vyvážení bílkovin, tuků a cukrů. Likvidují staré červené krvinky. Produkují základní chemikálie, které napomáhají správnému srážení krve. Odbourávají a metabolizují alkohol a léky, produkují esenciální bílkoviny a cholesterol. Z krevního řečiště odstraňují toxiny, včetně bilirubinu, amoniaku a dalších látek. Játra také uchovávají minerály a vitamíny, především železo a vitamín A.

Správná péče o játra

Aby játra správně fungovaly a podávaly optimální výkon, je nutné o ně důsledně pečovat. Ač se všeobecně ví, že játra ničí především alkohol, léky a nadměrné množství tuků, játrům toho škodí mnohem více. Například konzumace tepelně neupravených měkkýšů, chronická podvýživa, nejrůznější chemikálie (i ty, které jsou obsaženy v potravinách, nápojích nebo třeba v kosmetických přípravcích) a chronická hepatitida B

Kdy je nezbytná očista jater?

Poznat, že jsou játra unavená a nestíhají svoji práci, je poměrně složité. Přesto existují vodítka, která by nám mohla napovědět. Zejména v případě, že odsouhlasíte více příznaků, je očista jater rozhodně doporučená. Nepodceňujte ji. Trápí vás?

Nadýmání a plynatost, pálení žáhy a reflux, zácpa, nemůžete zhubnout, vysoký krevní tlak, náladovost, úzkost, deprese, chronická únava, růžovka, nadměrné pocení, modřiny či nechutenství? Pokud jste odpověděli vícekrát “ano”, je rozhodně čas, abyste se na svá játra pořádně zaměřili. 

Očista jater: Jak na to?

  • Odstraňte ze svého jídelníčku toxické potraviny: především se jedná o polotovary, průmyslově zpracované potraviny a fast food. Dále vynechejte hydrogenované oleje, rafinovaný cukr a uzeniny. Játra toto vyhodnocují jako těžce toxické potraviny. 
  • Šťáva ze syrové zeleniny: je nemožné sníst takové množství zeleniny, aby se játra důkladně očistila. Avšak odšťavněním syrové zeleniny snadno přijmete množství cenných prvků, které vaše játra potřebují. Zelenina je navíc v tomto stavu snadněji stravitelná a vše z ní se lépe vstřebává. Pro očistu jater je ideální především zelí, květák, růžičkové kapusta, mrkev, okurka či červená řepa. 

Ostropestřec mariánský je pro játra jedničkou!

  • Potraviny bohaté na draslík: takové potraviny pomáhají snižovat systolický krevní tlak, cholesterol a podporují zdravý kardiovaskulární systém. A čistí i játra. Mezi potraviny bohaté na draslík patří například batáty, rajčata, řepa, špenát, fazole, banány či melasa.

Doplňky stravy pro očistu jater

Za “krále detoxikačních bylin” je považován ostropestřec mariánský. Pomáhá totiž eliminovat hromadění těžkých kovů, léků, chemikálií a alkoholu. Navíc pomáhá snižovat negativní dopady na játra po chemoterapii. Účinná látka silymarin navíc pomáhá posilovat buněčné stěny v játrech a podporuje jejich zdravou regeneraci.

Další účinnou bylinou je kořen pampelišky. Napomáhá tomu, aby játra mohla rychleji vylučovat toxiny. Rovněž srovnává hladinu cukru v krvi, zmírňuje pálení žáhy a odstraňuje zažívací potíže. Podobně působí i kořen čekanky nebo lopuchový kořen.

A kurkuma zase podporuje zdravou jaterní tkáň a jaterní metabolismus. Navíc kurkuma také snižuje bolesti kloubů, působí jako antidepresivum, pečuje o správné trávení a stará se o správnou hladinu krevního cukru.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 29. 03. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 30. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 31. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 01. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
ÚTERÝ 02. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 03. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ČTVRTEK 04. 04. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Proč Hans dává k této vodě komentář k ionizované vodě? Jsou to dvě zcela jiné metody: obohacování vody o vodík...

Vztahové pověry z celého světa: Znáte je?

Od své babičky, znám hodně pověr (pocházela z Bílých Karpat).
Děvče se svým chlapcem nesmí být spolu sami, př...

Jak chovat hady – 5 důležitých rad pro začínající chovatele

Před tím, než se rozhodnete si hada pořídit, je vždy nutné si zjistit vše co se chovu týče a mít připravené kv...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Hledáte půjčku na splacení všech svých dluhů? Musíte zaplatit exekuci? Máte spis v reg...

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...
Zobrazit všechna témata

Máte problémy s vyprazdňováním? 5 kroků ke zdravé stolici

Stolice: Téma, které je tak trochu tabu. Přitom se týká každého z nás. Jen málokdo může říci, že se v tomto směru nesetkal v životě s žádným problémem. Zácpa, průjem, problémy s vyprazdňováním… Co je považováno...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Jak se vyrovnat se ztrátou? Návod, na zdravé truchlení

Každého z nás to v životě občas potká. Ztráta blízké osoby je hodně bolestivá záležitost a je poměrně náročné se s ní vypořádat. Přitom nemusí jít hned u úmrtí, ale patří sem i rozchod nebo rozvod. Jak se vyrov...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.