Jarní bylinky je možné sbírat už nyní

Jaro už je na dosah. Brzy můžeme vyrazit sbírat první jarní bylinky

Jarní bylinky se už pomalu, ale jistě, klubou na svět. A některé z nich už můžeme tedy dokonce začít sbírat. První divoké jarní bylinky se hodí nejen na přípravu očistných léčivých čajů, ale zároveň jsou skvěle využitelné i při přípravě zdravých jídel.

Jarní bylinky jsou plně nabité cenným látkami a tudíž jsou extrémně prospěšné pro naše zdraví. Byl by hřích si jimi nezpestřit jídelníček. A kde ideálně bychom měli jarní bylinky sbírat? Skvělým zdrojem jsou jedlé trávníky na zahradách nebo květnaté louky, které nejsou ošetřovány žádnými hnojivy. Rozhodně se při jejich sběru držte i dál od velkých měst a průmyslových oblastí.

Vhodné stanoviště pro jarní bylinky

Aby byly bylinky opravdu zdravé a pro lidský organismus neškodlivé, je třeba je sbírat na těch správných stanovištích, optimálně na vlastní zahradě, kterou udržujeme bez použití syntetických hnojiv a prostředků na ochranu rostlin. Jedině na vlastní zahradě máme perfektní přehled o tom, zda jsou rostliny ohroženy některými cizorodými látkami. Pokud se vydáte na jarní bylinky do volné přírody, vyhněte se starým skládkám, okolí komunikací a jiným lokalitám, kde hrozí jakékoli znečištění. Rostliny totiž ve svých orgánech poměrně snadno kumulují rezidua, která jsou pro nás nejen nevhodná, ale i škodlivá.

Čtěte také:

Omezuje vás jarní únava? Překonejte ji optimismem!

Jak bojovat s jarní únavou? Pomoci mohou Bachovy květové esence

Pranostiky na březen. Kdy přijde opravdové jaro?

Jarní bylinky na talíři

Někteří milovníci zdravé stravy poměrně rychle svérázné chuti „plevelů“, jak se také planým bylinkám nahrazujícím některé druhy zeleniny říká, propadnou. Jiní si ovšem musí zvyknout a někteří si po jediné zkušenosti raději najdou jiný způsob stravování. Chuť těchto rostlin je zvláště na jaře poměrně silná a specifická a ne každému se zrovna musí zalíbit. Pokud vás přeci jenom na začátku hned neosloví, ale budete chtít, aby si vaše chuťové buňky přivykly, zkuste jednoduchý kompromis: Ke klasické plodové zelenině si přidávejte postupně různé druhy bylinek. Chybu určitě neuděláte mladými lístky pampelišky, listy bršlice kozí nohy nebo v jarních měsících skliďte na květinových záhonech květy prvosenek, které jsou vhodným doplňkem salátů i moučníků. Postupem času chuti přivyknete a již nebude nutné byliny kombinovat s tradiční zeleninou

Jarní bylinky v kuchyni

Jarní bylinky lze použít na přípravu zeleninových salátů, které buď vytvoříte pouze z divokých rostlin, nebo je přidáte ke klasické salátové zelenině. Listy bršlice, pampelišek, kokošky a kozlíčku snadno nahradíme zahradní salát. Kopřiva a merlík jsou dlouhodobě používány coby náhrada klasického zahradního špenátu. Jsou vhodné nejen jako příloha, ale jejich chuť oceníte i v krémových polévkách.

Které jarní bylinky máte na talíři nejraději?

Z česnáčku lékařského a česneku medvědího si vyrobíte zdravé jarní pomazánky s žervé a bílým jogurtem. Tyto bylinky v kuchyni nahrazují kuchyňský česnek. Pokud si potrpíte na přípravu sladkých zákusků, dozdobte je jedlými květy. K tomuto účelu se zvláště hodí sedmikráska, violka, hluchavka, pampeliška nebo rozrazil

Jarní bylinky jsou nejlepší

Některé byliny lze sbírat během celé sezóny, tedy od jara do podzimu, jako je tomu v případě sedmikrásky chudobky, ale většina rostlin chutná nejlépe na jaře, tedy v době rašení. Listy pampelišky nebo bršlice jsou opravdu nejchutnější ve chvíli, kdy se čerstvě rozvinou. U bršlice je dobrým poznávacím znamením lesk listů. Jakmile listy zmatní, nejsou již tak chutné. Česnáček je zase nejchutnější ve chvíli, kdy nasazuje poupata nebo na začátku květu. Později už rostlina není tak šťavnatá a mění se i její chuť. Česnek medvědí své listy rozvine jen na krátkou dobu, protože se jedná o typicky jarní cibulovinu. Listy sbírejte od dubna do května, později začnou opět zatahovat. Od března do května tedy nastává ten nejlepší čas na sběr většiny bylinek, jež zpestří váš jídelníček.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 28. 03. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 29. 03. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 30. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 31. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 01. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
ÚTERÝ 02. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 03. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Proč Hans dává k této vodě komentář k ionizované vodě? Jsou to dvě zcela jiné metody: obohacování vody o vodík...

Vztahové pověry z celého světa: Znáte je?

Od své babičky, znám hodně pověr (pocházela z Bílých Karpat).
Děvče se svým chlapcem nesmí být spolu sami, př...

Jak chovat hady – 5 důležitých rad pro začínající chovatele

Před tím, než se rozhodnete si hada pořídit, je vždy nutné si zjistit vše co se chovu týče a mít připravené kv...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Hledáte půjčku na splacení všech svých dluhů? Musíte zaplatit exekuci? Máte spis v reg...

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...
Zobrazit všechna témata

Máte problémy s vyprazdňováním? 5 kroků ke zdravé stolici

Stolice: Téma, které je tak trochu tabu. Přitom se týká každého z nás. Jen málokdo může říci, že se v tomto směru nesetkal v životě s žádným problémem. Zácpa, průjem, problémy s vyprazdňováním… Co je považováno...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Jak se vyrovnat se ztrátou? Návod, na zdravé truchlení

Každého z nás to v životě občas potká. Ztráta blízké osoby je hodně bolestivá záležitost a je poměrně náročné se s ní vypořádat. Přitom nemusí jít hned u úmrtí, ale patří sem i rozchod nebo rozvod. Jak se vyrov...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.