Stravování podle ajurvédy - zhubněte přebytečná kila a získejte sebevědomí přírodní cestou

Stravování podle ajurvédy - zhubněte přebytečná kila a získejte sebevědomí přírodní cestou

Ajurvéda je léčebný systém, pocházející z Indie. Její počátky sahají do doby až před 6000 lety. Učení ajurvéda se zabývá prostředky pro zdravý život, nahlíží člověka jako celek a doporučuje různé prostředky pro dosažení kompletní fyzické, duševní, sociální a spirituální harmonie. Ajurvéda se zaměřuje na podporu souznění mezi jedincem a přírodou, obnovuje celistvost ducha i těla člověka. Stravování podle ajurvédy má svá základní základní pravidla, týkající se jídla obecně, teprve po jejich pochopení je možné dále zaměřovat na konkrétní postupy a pokyny vhodné pro daný typ osobnosti podle ajurvédy. 

Čtěte také:

Ajurvédské recepty podle typu osobnosti - pro vátu, pittu i kaphu

Základní pravidla stravování podle ajurvédy

Časová omezení

 • Příjem potravin by měl být pravidelně rozdělen mezi 7 hodinou ranní a 19 hodinou večerní.
 • Mezi jídly by měl být časový rozestup 3 - 6 hodin (výjimku tvoří lidé spadající do kategorie pitta, ti totiž tráví rychleji).

Obecné zásady stravování podle ajurvédy

 • Jídlo nás má udržovat v dobré kondici, posilovat paměť, zvyšovat vitalitu.
 • Hlavním jídlem dne je oběd, snídaně a večeře by měla být pouze lehká jídla.
 • Před spaním by člověk již neměl jíst.
 • Jídlo by nám mělo vonět i chutnat.

Příprava jídla

 • Člověk by měl dávat přednost domácím, teplým, čerstvě připraveným pokrmům.
 • V každém pokrmu by mělo být obsaženo 6 chutí – sladká, slaná, hořká, kyselá, trpká a pálivá.
 • Příprava jídla by měla probíhat v radosti.
 • Je lepší, jíst čerstvé jídlo a nekonzumovat nic uvařeného z předešlého dne.

Stravování podle ajurvédy neboli konzumace

 • Při jídle by měl člověk zklidnit mysl, soustředit se na jídlo a vyvarovat se rušivých elementů (nečíst, nesledovat televizi).
 • Každé sousto by měl člověk řádně rozžvýkat.
 • Po jídle by se člověk neměl věnovat žádné namáhavé fyzické aktivitě.
 • Vodu o pokojové teplotě by měl mít každý vždy v dosahu a člověk by ji měl popíjet po celý den. Kromě vody jsou vhodné k popíjení i kvalitní bylinné či ajurvédské čaje. Tekutinu je potřeba přijímat rovnoměrně po celý den i při jídle a popíjet po malých doušcích.
 • Vhodnou tekutinou je podle Ajurvédy i mléko, to by se však nemělo popíjet k jídlům, které tvoří zelenina a maso. Přečtěte si, jak na pitný režim podle ajurvédy
 • Vyzkoušet můžete také ajurvédskou kávu z čekanky a bylin. 

Důležité shrnutí stravování podle ajurvédy

Výběr stravy nesmí být nahodilý, stravování podle ajurvédy doporučuje potraviny, co nejméně zasažené chemickými ošetřeními a zásahy, ajurvéda nedoporučuje tavené sýry, rafinovaný cukr, margaríny a sladidla. 

Stravování podle Ajurvédy není „dieta“ v pravém slova smyslu, jde o dodržování principů stravy a hubnutí obvykle přijde  samo. 

Rozdělení lidí na stravovací skupiny obvykle určuje ajurvédský terapeut na základě pulsu, který je v tomto učení hlavní měrnou jednotkou. Dále se stravovací typ člověka a hubnutí podle ajurvédy určuje na základě tělesné konstituce, jazyka, nehtů a na základě několika doplňujících otázek. Jedná se o individuální proces. 

Rozdělení na stravovací skupiny

Kapha

Lidé ze skupiny kapha bývají obvykle silnější postavy, jsou klidní a dobře si pamatují. Obvykle mívají hodně energie a fyzickou sílu. Jsou tolerantní a srdeční, na druhou stranu však bývají samolibí. Mívají stálou a vyrovnanou energii. Lidé typu kapha mívají silné, husté, vlnité a hnědé vlasy, studenou, vlhkou a jemnou kůži. Jejich rty bývají plné, oči velké a nápadné a obličej kulatý. Jejich povaha bývá mírná, klidná a tolerantní, nenaštvou se snadno, ale pokud ano, pak na odpuštění můžete čekat poměrně dlouho. Pomaleji se učí, avšak jen málokdy zapomínají. 

Mívají tendenci přibírat na váze, je to proto, že milují dobré jídlo a mají sklony k pohodlnosti až lenosti. Rádi si pospí a nemívají zrovna sklony ke cvičení. Hubnutí podle Ajurvédy je tedy konkrétně pro tento typ člověka velice vhodným postupem. 

Stravování podle ajurvédy pro kaphu

Lidem tohoto typu svědčí teplé, suché a světlé potraviny. Jsou to například klíčky, listová zelenina, luštěniny, fíky, meruňky, granátová jablka a sójové mléko. Neprospívá jim pšenice a živočišné produkty.

Co se týká zeleniny, pro kaphu je nejvhodnější její příprava v páře, vaření nebo dušení ve vodě. Vhodné je svíravé ovoce, naopak sladkému a kyselému ovoci by se měli vyhýbat. Vhodné je i sušené ovoce, protože suchá struktura je pro kaphu vhodná. Pro kaphu je důležitý dostatek koření, a to včetně pálivého. Všechna koření jsou vhodná, naopak je nevhodná sůl. Olejům a tukům by se měla kapha spíše vyhýbat. Vhodné druhy masa pro kaphu doporučuje ajurvéda konzumovat spíše v menším množství a je to králík, krevety, krůtí, sladkovodní ryby, zvěřina a kuřecí. 

stravování podle ajurvédy3

Váta

Tento typ lidí bývá obvykle štíhlé postavy, rychle jednající, typické jsou pro ně přílivy energie, někdy jí mají spoustu a jindy zase málo. Tito lidé na sebe často kladou vysoké až nepřiměřené nároky, jsou náladoví, ale také starostliví. Jejich postava bývá vysoká, štíhlá a mívají slabé svalstvo. Vlasy jsou obvykle vlnité, suché, spíše tmavší a oči malé a úzké. Váta je kreativní, bystrá, veselá a tvořivá osoba s dobrou představivostí. Na druhou stranu může být neurotická, náladová a vznětlivá. Váta mívá problém uspořádat si denní režim, rádi improvizují a nesnáší rutinu, což ale může vést k nepravidelnému stravování a „zapomínání na sebe“. Rádi střídají činnosti nebo dělají několik různých věcí najednou.     

Vznikající nerovnováha souvisí i se stresem a psychickým i fyzickým vyčerpáním. Lidé tohoto typu by si měli vědomě najít občas čas k odpočinku, zvolnit, zpomalit a trávit čas nějakou příjemnou činností, která je potěší a dodá životní energii. Odpočatá a vyrovnaná váta je pozitivní, soustředěná, jedná rychle a snadno se přizpůsobuje novým životním situacím. 

Stravování podle ajurvédy pro vátu

Pro vátu nejsou vhodné chutě hořká, pálivá a svíravá, naopak jim prospívá kyselé, slané a sladké. 

Pro vátu je nezbytná tepelná úprava zeleniny, nejlépe na oleji nebo dušená. S ovocem by to tito lidé neměli přehánět, vhodné je pro ně čerstvé a šťavnaté ovoce, méně vhodné to sušené. Z obilovin by měla mít ve svém jídelníčku váta rýži basmati a celozrnnou rýži.

Dalšími vhodnými obilovinami je quinoa a pšenice, méně vhodné pohanka, kuskus nebo jáhly a ječmen. Luštěniny nejsou pro vátu příliš vhodné. Ajurvéda povoluje maso v menším množství a to zejména pro lidi starší nebo oslabené. V menším množství tedy doporučuje hovězí maso, lososa a tučné ryby, kuřecí maso a krevety. Obecně váta potřebuje dostatek kvalitních tuků, které může získat z ořechů a kvalitních semínek.  

Obecně těmto osobám vyhovuje z jídel vše, co je teplé a hutné, tedy hutné teplé polévky, sladké ovoce, mandle. 

stravování podle ajurvédy1

Pitta

Lidé ze skupiny Pitta bývají střední postavy, vlasy mají jemné a rovné, světlé, hnědé nebo zrzavé a obličej srdcovitý s vystouplou bradou. Mentálně jsou tito lidé velmi schopní, jsou cílevědomí a sebevědomí, bystří a průbojní. Ve stresu mohou být podráždění až agresivní. Pitta má ráda dobré jídlo, často mívá také hlad a žízeň. Jejich emoce jsou ohnivé, ale jak rychle vzplanou, tak rychle obvykle také odeznějí. Mají poměrně vysokou hladinu energie a jsou rádi aktivní. K nevyrovnanosti u nich může dojít pod dlouhodobým stresem a díky neuspořádanému životnímu stylu.   

Stravování podle ajurvédy pro pittu

V rovnováze mívají Pitty zvýšené intelektuální schopnosti, sklon k tvořivosti a bývají úspěšné. Nezbytný je pro ně pravidelný pitný režim. 

Pitta může prakticky veškeré sladké ovoce a zvládá i syrovou zeleninu. Tepelnou přípravu zeleniny není třeba přehánět. Obvykle stačí zeleninu spařit nebo krátce podusit. Z jídel jim vyhovují luštěniny, mléčné výrobky a máslo. Vhodné maso v menším množství: králík, krevety, krůtí, sladkovodní ryby, zvěřina. Ve spotřebě olejů by měla být Pitta opatrnější. 

stravování podle ajurvédy2

Dělení stravy na tři skupiny

Kromě dělení lidí do skupin podle typu, rozděluje ajurvéda do skupin také samotnou stravu. Tyto skupiny se nazývají sattva, rajas a tamas. 

Sattva 

Jde o jídla, která dodávají potřebnou energii a přitom nezatěžují organismus. Sattva je ovoce, klíčky, byliny a koření, luštěniny, obiloviny a další. 

Rajas 

Strava patřící do skupiny Rajas se vyznačuje vysokým podílem bílkovin, zahrnuje maso a luštěniny. Toto jídlo vyvolává aktivitu, ale může způsobovat bolesti a zlost. Patři sem maso, káva, černý čaj, brambory, česnek a jiné. 

Tamas 

Jedná se o skupiny potravin, které podle ajurvédy člověku příliš nesvědčí. Jde o dlouho skladovaná, mražená a konzervovaná jídla, polotovary. Tato jídla způsobují únavu a pesimismus. Tělo vydá hodně energie na to, aby takováto jídla strávilo. 

Zkoušeli jste stravování podle ajurvédy?Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 04. 10. 2022
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
STŘEDA 05. 10. 2022
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
ČTVRTEK 06. 10. 2022
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
PÁTEK 07. 10. 2022
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 08. 10. 2022
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 09. 10. 2022
beran
Měsíc putuje ve znamení Berana, dnes je úplněk. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Pokud trpíte na migrény, pijte…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 10. 10. 2022
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

okna

Když jsou špinavá.

okna

kdy mýt okna

operace žlučníku

dobrý den, je pro mě vhodný termín 22.7.2022 k operaci odstranění žlučníku? Jsem naroz...
Zobrazit všechna témata

doporučujeme ze zboží

Reklama

Éterický olej CITRON 10ml Dr.Popov

Přírodní éterický olej pro desinfekci prostoru, na dýchací…
79 Kč

Náramek s perlou PRAVDA

Sodalit, křišťál a černá říční perla uprostřed. Náramek pro…
340 Kč

Partnerské náramky Black & White

Náramky pro harmonii ve vztahu, z pruhovaného achátu a…
710 Kč

PRÉSENCE(S) DE BACH - soulad a harmonie, přírodní parfém 55ml

Harmonizující přírodní parfém s Bachovými esencemi Jedná…
1 269 Kč

Vlasový prášek ARITHA 100g Ayuuri

Přírodní šampon v prášku na mastné vlasy, lupy a k hojení…
102 Kč

Dejte si jedlé kaštany. Skvěle chutnají, ničí záněty v těle a pomáhají hubnout

Kdo by neměl rád jedlé kaštany! Hlavně ty pečené, které nás nádherně zahřejí. Navíc mají vynikající chuť a našemu organismu dávají víc než si vůbec dokážeme představit. Jsou zdravé nejen pro naše fyzické tělo, ...

Neslyšící dítě v rodině: Jak si počínat při výchově?

Neslyšící dítě může vyvolávat v rodičích značné obavy z budoucnosti. Matka i otec se mohou ptát sami sebe „Najde se svým deficitem kamarády, partnera nebo práci?“. Zvýšený strach o takového potomka je normální,...

I podzimní svatba může mít své kouzlo! Nechte se inspirovat

Podzimní svatba skýtá řadu pozitiv! Vždyť barevná příroda přímo vybízí ke kouzelným fotografiím zamilovaného páru. Vytěžte z tohoto období co nejvíce a užijte si svůj nezapomenutelný den naplno. Poradíme vám, n...

Nejčastější psychické problémy moderního člověka: Jak se s nimi vyrovnat?

Jednadvacáté století nám jako lidstvu přineslo mnoho skvělých vymožeností, které usnadňují nemalým dílem každodenní bytí. Jenže psychické problémy nemizí, ba naopak. Je jich s těmito moderními výdobytky doby čí...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Přirozená autorita motivuje a inspiruje. Jak ji vybudovat?

Přirozená autorita není záležitostí vrozenou. Je zapotřebí, aby ji člověk rozvíjel. Když se tak nestane, může si ji uměle vynucovat, což není ta nejlepší cesta. S lidmi nepřirozeně autoritativními se však setká...

Sendvič s hruškou a modrým sýrem

Nejprve si v toustovači rozpečte chlebové plátky. Poté je potřete máslem dle libosti. Dále si nadrťte vlašské oříšky, lze je i opražit na pánvi bez tuku, a posypte jimi dva pláty chleba. Dále si omyjte a nakráj...

Fretka domácí je všetečka i veselý společník. Jak ji chovat?

Fretka domácí se může stát dokonalým mazlíčkem, pokud nemáte čas na venčení psa, nebo zrovna dvakrát nemusíte kočky. Počítat však musíte s tím, že se jedná o velice zvídavé zvíře, které prošmejdí každé zákoutí ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Děláte skutečně to, co vás baví?

Práce, job, zaměstnání... každej tomu řiká jinak. Všichni ale za tim vidíme jediný - prachy, úspěch, svobodu. Říká se, že bez práce nejsou koláče. Asi to tak bude. Když nemáte kačku v ruce, nenajíte se. Prostě budete mít hlad. Tak je nastavenej svět. Materialismus, kapitalismus, bo nevim jak to pojmenovat. Peníze jsou dobrej sluha, ale zlej pán, no né? A položili jste si někdy otázku, jestli vám stojí za to, co teďka děláte? Jako myslim tim to, v čem pracujete???