Ajurvédská medicína radí, jak spokojeně žít a co jíst. Jste typ Váta, Pitta nebo Kapha?

Ajurvédská medicína radí, jak spokojeně žít a co jíst. Jste typ Váta, Pitta nebo Kapha?

Ajurvédská medicína je nejstarší zachovalý systém léčby na světě, skládající se z péče o zdraví, ve smyslu holistickém, tedy celkovém. Ajurvédská medicína upravuje oblast výživy a životosprávy, doporučuje relaxaci, jógu, meditaci, regeneraci a detoxikaci organismu, masáže a mnohé další procedury.

Čtěte také:

Ajurvédské recepty podle typu osobnosti - pro vátu, pittu i kaphu

Světová zdravotnická organizace oficiálně uznává ajurvédu za účinný medicínský systém od roku 1982. Ajurvédská medicína je založena na principech souladu s přírodou a všímá si individuálních odlišností mezi jednotlivými typy lidí.

Ajurvédská medicína říká, že clověk je složen z 5 elementů. Tedy 3 životních energii, neboli principů, kterým se v ajurvédě říká dóša, ze 7 tkání a množství dalších kanálů. Dóšy nazýváme Váta, Pitta a Kapha, podle původních slov ze sánskrtu.

 • Váta je energie pohybu
 • Pitta znamená metabolismus
 • Kapha představuje hmotu a strukturu

Principy zdraví podle Ajurvédy

Ajurvédská medicína říká, že jednou z hlavních příčin všech nemocí je hromadění toxinů v těle, při nedostatečném trávení nebo nedokonalém vylučování. Oslabené trávení poskytuje živiny cizorodým látkám. Tyto cizorodé choroboplodné zárodky se množí, usazují se v tlustém střevě a pronikají do krve, kde napadají různé orgány.

Posílit trávení je možné vhodným kořením. K nejdůležitějším kořením, která umí pročistit organismus patří skořice, kurkuma, fenykl, koriandr, zázvor a římský kmín. Kromě stravy a výživy ajurvédská medicína zdůrazňuje také zdravý a dostatečný spánek a spokojený plnohodnotný sexuální život

Přečtěte si o sexu podle ajurvédských principů!

Zdravě jíst, dobře spát, spokojeně se milovat

Kromě toho, co jíme, je důležité také kdy a jak jíme. K jídlu bychom měli přistupovat s klidem, koncentrovat se na pokrm, žvýkat a jíst v klidu. Hlavní jídlo dne je dobré jíst v době mezi 11 - 13 hodinou, kdy je nejsilnější trávení.

Třetina žaludku by měla být naplněna potravou, třetina tekutinou a třetinu je dobré ponechat prázdnou. Doporučenou relaxací po jídle je ulehnout na levý bok, tak totiž probíhá trávení nejsnadněji.

 • Důležitou součástí života a zdraví je dostatečný spánek, který zajišťuje regeneraci organismu.
 • Milostná touha a spokojený sexuální život jsou také důležité pilíře vyrovnaného života. Přiměřenou sexuální aktivitou je možné vhodně usměrňovat výdej energie.

Ajurvédská medicína a obecné zásady volby jídla a stravování 

Ajurvédská medicína přistupuje k jídlu tak, že jíme proto, abychom načerpali potřebnou životní energii a živiny pro naše běžné dny. Potraviny si volíme na základě naší konstituce podel Dóša testu, podle energie potravin a našeho životního stylu. Některá doporučení je však možné brát obecně.

váta, kapha, pitta (1)

AJURVÉDSKÁ MEDICÍNA - 13 ZÁSAD

 • Při jídle se vždy zklidníme.
 • Jíme v příjemném prostředí.
 • Věnujeme se pouze a jen jídlu a ne jiným činnostem, nerozptylujeme se.
 • Dáváme přednost doma připraveným pokrmům.
 • Velikost porce by měla být taková, abychom se cítili “plní” ze tří čtvrtin.
 • Vodu nebo čaj popíjíme v průběhu celého dne po malých doušcích, pijeme 30 - 60 minut před jídlem a po jídle.
 • V průběhu jídla bychom nikdy neměli pít.
 • Mezi jednotlivými pokrmy by měl být časový rozestup 3 - 6 hodin.
 • Hlavním jídlem je oběd. Mezi 11 hodinou dopolední a 13 hodinou odpolední je trávení nejlsilnější.
 • Ajurvédská medicína tvrdí, že snídaně a večeře by měly být lehké.
 • Po jídle nikdy nezačínáme s velkou fyzickou zátěží, ideální je na pár minut lehnout si na levý bok a relaxovat.
 • Nikdy nejíme těsně před spaním.
 • Jídlo připravuje s radostí, mělo by nám chutnat, vonět a na talíři dobře vypadat.

Jak na detoxikaci podle ajurvédy si přečtěte zde.

Tři typy osobností podle ajurvédské medicíny

Ajurvédská medicína rozlišuje tři typy osobnosti. Jsou to:

 • Váta - vzuch nebo vítr
 • Pitta - oheň nebo živá energie
 • Kapha – voda neboli plynutí.

V každém člověku obvykle nacházíme všechny tři tyto typy zastoupeny v různých poměrech, kdy jeden z nich je převažující, tedy určující. Přesný typ osobnosti se stanovuje na základě osobnostních charakteristik Dóša testem.

Dóša test nejlépe stanovuje ajurvédský léčitel. Veličinami, které Dóša test zmiňuje a podle nichž konkrétní typ jsou, tělesná konstituce, stav pleti a vlasů a mentální energie.

váta, kapha, pitta (3)

Přečtěte si ajurvédské recepty pro Vátu, Kaphu i Pittu.

Typ Váta

Hlavním principem typu Váta je změna, jejím živlem je vzduch nebo vítr. Váty obvykle bývají rychlé, kreativní, snadno peníze vydělávají, ale snadno je také utrácí. Často řeší několik problémů najednou, brzy se však unaví. Jejich negativem je proměnlivost a náladovost.

Typy Váta mívají křehkou a štíhlou postavu, působí zranitelně, ale zároveň energicky, mívají sklony se přepínat a objevuje se u nich přerušovaný spánek.

Těmto lidem prospívá pravidelnost v denním i stravovacím režimu. Tyto typy mohou jíst i větší množství kvalitního masa a mléčných výrobků, které jim dodávají životadárnou energii. Jedná se o tzv. chladný typ organismu, proto by tito lidé měli jíst spíše méně čerstvého ovoce a zeleniny, které ochlazují. 

Lidem typu Váta prospívá výživné, syté a teplé jídlo. Svědčí jim teplé polévky, vývary, teplé nápoje, rýže a těstoviny.

S fyzickým vičením to Váta nesmí příliš přehánět, neboť přepínáním se, si tito lidé ubírají potřebnou životní energii. Z těchto důvodů je pro ně nejvhodnější fyzickou aktivitou tanec nebo pomalá meditační cvičení typu jóga nebo taichi.

Typ Pitta

Typ Pitta bývá střední tělesné konstituce, je obdařený dobrou fyzickou kondicí a dobrým metabolismem. Tyto typy mívají v životě vysoké ambice.

Jsou obdařeni rychlým myšlením a pronikavou inteligencí, někdy se však rychle a neočekávaně rozčílí a potom bývají podráždění. Pitta, to je ohnivá energie, jsou soutěživý, kritičtí, ale dokážou dobře vést skupinu a strhnout  druhé až k davovému chování. Prospívá jim pravidelnost v denním i stravovacím režimu. Stres a hektické zážitky je u nich potřeba vyvažovat odpočinkem a relaxací.

Jídelníček Pitty by měl být složen především ze syrového ovoce a syrové zeleniny, vegetariánských jídel, luštěnin, semínek a podobně. Tento typ se potřebuje ochlazovat. Tito lidé by to neměli přehánět s kořením ani alkoholem.

Ideálními sportovními aktivitami je pro ně plavání, lyžování a jízda na koni.

Typ Kapha

Kapha to je voda, energie plynutí i zemitost. Je pro ně charakteristické pomalejší tempo, ale dobrá výdrž. Tito lidé bývají fyzicky zdatní a silní, snadno nabírají na hmotnosti a mívají mastnější kůži, se sklonem k nečistotám. Tempo, kterým se učí je sice pomalejší, na druhou stranu si však déle pamatují. Prospívá jim pravidelný pohyb a lehká strava.

Pro Kaphu je vhodnou stravou listová zelenina, ovoce, luštěniny, pohanka. Měli by se úplně vyhýbat smaženým pokrmům, které u nich podporují ukládání tuků.

Kaphy potřebují každodenní fyzickou aktivitu, aby nezpohodlněly a neztloustly. Vhodnými sporty jsou pro ně plavání, veslování a kolektivní sporty.

Sattva, Rajas, Tamas – Tři kvality jídla

váta, kapha, pitta (2)

SATTVA

Symbolem klidu, rovnováhy, harmonie, čistoty a vznešenosti je Sattva. Sattva je zdrojem štěstí, pohody a radosti ze života, dodává tělu potřebnou energii. Zklidňuje, pročišťuje a nezatěžuje. Typickou sattvou jsou

 • biopotraviny
 • ovoce
 • zelenina
 • čerstvé pokrmy
 • klíčky
 • obiloviny
 • med
 • bylinky
 • a koření.

Tyto potraviny mají vysokou energetickou hodnotu a pozitivní vliv na karmu.

RAJAS

Energie, vášeň, činnorodost, neklid - tak to je Rajas. Potraviny z této kategorie vedou k aktivitě až hyperaktivitě, neklidu, agresi, vášním, ale i k vysokému krevnímu tlaku a pocitům přetížení. Zvýšený příjem těchto potravin může vést k nečistotám v organismu, které se mohou projevit až k alergickým prjevům na kůži, k agresi a zvýšenému obsahu toxinů v krvi.

Jídlo z kategorie Rajas ajurvédská medicína doporučuje konzumovat v přiměřeném množství maximálně 1x týdně. Rajas strava zahrnuje většinu luštěnin a potraviny s vysokým obsahem bílkovin. Typickými jídly rajas jsou také

 • brambory
 • cibule
 • česnek
 • z koření jsou to ostrá koření například chilli.

Do této skupiny se řadí také pivo, tabák, káva, sůl a černý čaj

TAMAS

Tamas značí ospalost, hloupost, nevědomost a životní překážky. Pro jídla z této kategorie je typické to, že tělo spíše zatěžují, než by mu něco dávali. Podporují lenost, nevědomost, pochyby, deprese a zoufalství. K natrávení takovéto stravy je zapotřebí velké množsví energie a přitom tělu žádnou životadárnou energii nedodávají.

Typickými jídly Rajas jsou

 • červené maso
 • sýry tvrdé a tavené
 • smažená jídla
 • průmyslově upravované potraviny
 • jídlo z fast foodu.

Do této kategorie patří jídla mražená, konzervovaná, fermentovaná, tvrdý alkohol apod. Ajurvédská medicína doporučuje se potavinám z této kategorie úplně vyhýbat, či jen kozumovat jen velice výjimečně a v umírněném množství.

Indická filozofie doporučuje jíst pouze sattva stravu. V našem západním dynamickém světě je toto téměř nemožné. K tomu, abychom si v tempu dnešní západní doby udrželi potřebnou energii je zapotřebí konzumovat sattva a rajas stravu.

Rajas nám dodává energii pohybu a akce, kterou potřebujeme. Ideální je tedy sattva a rajas v rovnováze. Potravinám tamas bychom se však měli raději spíše vyhýbat.

Přečtěte si také, jak na pitný režim podle ajurvédy.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 09. 12. 2021
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
PÁTEK 10. 12. 2021
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 11. 12. 2021
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 12. 12. 2021
beran
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 13. 12. 2021
beran
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté…
více o tomto dni
ÚTERÝ 14. 12. 2021
beran
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté…
více o tomto dni
STŘEDA 15. 12. 2021
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni

Nevíte, jak vyhladit vrásky? Zkuste zdraví pleti podpořit přírodními produkty!

S přibývajícím věkem produkuje pokožka méně kolagenu i elastinu a ztrácí tedy částečně svou pružnost i odolnost vůči vnějším vlivům. V tento moment se mohou zejména ženy zabývat otázkou „Jak vyhladit vrásky?“ O...

Jmelí pro radost i léčení. K čemu je jmelí dobré a proč se pod ním líbáme?

Jmelí je v průběhu celého adventu snad na každém kroku. Rádi ho zavěšujeme do svých domů a považujeme ho odjakživa za symbol štěstí a vánoční pohody. Proč se zrovna tahle poloparazitická rostlina stala v předvá...

Skrytá agrese neboli nebezpečí pasivně agresivního chování

Agrese by se dala definovat jako extrémní emoční projev, typicky se projevující křikem či fyzickým napadáním sebe samého nebo jiných osob. Tohle chování je zjevné a předává informaci o tom, že se daný člověk bu...

Úplněk v prosinci 2021: Jak ovlivní jednotlivá znamení zvěrokruhu?

Úplněk v prosinci 2021 se odehraje necelý týden před Vánoci. Na oblohu se vyhoupne „Studený měsíc“ přesně 19. 12. v 5:35 ve znamení Blíženců. Letos nás nabádá k utišení chaotických myšlenek a k naslouchání vnit...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Je cvičení během menstruace prospěšné nebo byste měla zůstat spíše v klidu?

Známe to všechny velmi dobře. Jakmile přijde menstruace, do ničeho se nám nechce, jsme unavené a často i bez energie. I když to bude znít zvláště, tak správný a vhodný pohyb během menstruace napomůže vyplavován...

Velikonoční mini mazance

Upečte si voňavé velikonoční mini mazanečky podle našeho jednoduchého receptu s tvarohem a ořechy.

Oblečení pro psa v chladném období je věčné téma. Kde je pravda?

Oblečení pro psa je téma, o kterém se mezi pejskaři bouřlivě diskutuje. Jedna strana jej rezolutně odmítá a ta druhá prosazuje. Skutečnost je ale taková, že pravdu lze najít někde mezi těmito rozdílnými názory....

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Medové perníčky podle zkušených babiček 4x jinak. Vyzkoušíte je?

Medové perníčky připravuje každá hospodyňka po svém. Zejména babičky mají své osvědčené a letité recepty, které po generace předávají ve své rodině. A právě jejich recepty vám nyní přinášíme, což se může v před...

Nas****st vládne republikou...

Taky ste si toho všimli? Ptáte se čeho? Přeci tý abnormálně velký nas****sti v naší společnosti. A nebude to lepší. Teď se kvůli očkování rozděluje společnost ještě víc... Neočkovaný budou závidět vočkovanejm a vůbec, bude to celý v řiti.