Sex podle ájurvédy

Sex patří, kromě spánku a jídla, k hlavním pilířům zdravého života a neměl by být proto podceňován. Ájurvéda se, na rozdíl od různých sekt a náboženských směrů, na sex nedívá puritánsky ani příliš nepřeceňuje jeho význam.

Již ve starých ájurvédských spisech se dočteme, že pohlavní spojení bylo považováno za posvátný akt. Zdravý sex je to, co způsobuje hromadění kreativní energie, naopak neuspokojená sexuální touha způsobuje nemoci. Pravidelný sex podporuje zdraví ženy i muže, udržuje pohlavní orgány zdravé a ovlivňuje příznivě plodnost.

Sexuální síla

Síla, které ovlivňuje sexuální aktivitu u muže i ženy se v ájurvédě nazývá APÁNA VÁTA. Sídlí v oblasti pánve a u mužů řídí pohyb spermií a ovlivňuje sexuální touhu, u žen stimuluje ovulaci, reguluje menstruaci a porod. Tato síla má také vliv na  vylučování. Při pohlavním styku se spojuje apána váta muže a ženy a dochází k oplození. Když má někdo slabou apánu, nedojde k oplození. Sex, menstruace i ovulace jsou pro ženu bolestivé, u muže dochází k předčasné ejakulaci a k poruchám erekce. Při silné apáně má člověk velmi silný sexuální apetit. Apána váta by měla být vždy v rovnováze.

Vhodná doba a prostředí

Nejlepší dobou pro sex je podle ájurvédy úplněk, vhodný čas je po 23.hodině a nejdříve 2 hodiny po jídle. K jídlu se doporučují lehké sladké pokrmy, příjemnou atmosféru vytvoříte jemnou hudbou, svíčkami a květy. Koupel a pěkné prádlo by neměli chybět. Ájurvéda rozlišuje 84 základních milostných pozic, nejlepší pro oplodnění je misionářská poloha.  Ke spojení by mělo dojít bez pochybností, aby se oba partneři mohli cele poddat pocitu radosti ze vzájemného uspokojení. Energie při sexu by měly být vyrovnané, žena i muž by měli dávat i dostávat stejně, a to tak, aby uspokojili jeden druhého. Pokud se muži nepodaří partnerku uspokojit, je většinou vina v něm samém. Ájurvéda říká, že nejlepším afrodisiakem pro muže, který trpí případnými sexuálními problémy, je správná partnerka.

Jak často mít sex?

Při orgasmu se ztrácí mnoho životně důležité energie zvaná ódžas, která se tvoří v pohlavních tkáních. Ódžas bychom mohli přirovnat k imunitě, vzniká však z pohlavní tkáně. Kdo má dostatek ódžas, málokdy onemocní. Nedostatek ódžas způsobuje neplodnost, bolestivost při sexu, slabé libido, strach ze sexu, impotenci, ztrátu ovulace a slabý počet spermií.

Také aura (energetický obal těla), která nás chrání před negativními vibracemi z okolí, bývá po sexu oslabená a narušená. Sex by tedy neměl být příliš častý. Doporučení se liší podle konstitučních typů (Váta, Kapha, Pitta) Obecně se doporučuje sex v průměru 3 x týdně, v létě méně a v zimě více. Vynechejte ho při  nemoci, při menstruaci, v době regenerace a detoxikace. Na sebe zaměřený, obsesivní  sex a masturbace uspokojuje pouze ego, oslabuje auru a vyvolává pocit nejistoty.

Regenerace po sexu

Po sexu by se měl podle ájurvédy člověk jít vymočit a osprchovat teplou vodou. Potom je vhodné vypít mandlové mléko s kořením, které regeneruje pohlavní orgány již během jednoho dne, jinak trvá obnova pohlavních tkání 35 dní.

RECEPT NA MANDLOVÉ MLÉKO:

10 mandlí, špetka kardamonu a zázvoru nebo špetka muškátového oříšku a šafránu, 1 sklenice mléka (kravské, sójové, rýžové), 1 lžička ghí (přepuštěné máslo), lžička přírodního cukru

Mandle spaříme, oloupeme, mírně opražíme a nastrouháme nebo rozsekáme. Vložíme do hrnku a přelijeme mlékem o teplotě 80 st. Přidáme koření a cukr, zamícháme nebo rozmixujeme a vypijeme. Mandle si můžete připravit i do zásoby.

Pokud se chcete dozvědět více, kupte si v našem e-shopu knihu Ájurvéda od Dr.Freje.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 19406x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Jde si prepustene maslo vyrobit?Jestli ano prosim o rcept.

Dobrý den, dvě kostky másla necháte na mírném plameni v rendlíku probublávat a sbíráte bílou pěnu, která se bude postupně tvořit. Jakmile v rendlíku zbude jen čistá zlatá tekutina, což bude u toho množství asi za 10 - 15 minut, je přepuštěné máslo… celý příspěvek

Ja spis nerozumim doporuceni ajurvedy chodit spat ve 21:30 az 22 sa mit sex ve 23?nebo to nevadi ?

ja bych navrhoval mit proste SEX a neresit jestli jim nebo nejim, pred nebo po.. nejlepe sex casto, sex z lasky a uzit si ho ..ten sex, dokud muzu ..proste sex, sex, sex!

:) ANO

… všechny příspěvky

Myslím, že tam rozpor není. Sex by měl být nejdříve 2 h po jídle, ale to neznamená, že se musí jíst ve 21 h. Mandlové mléko s ghí je podle ajurvédy lék, ne potravina, proto se může pít i pozdě večer. Jinak teplé mléko s kardamonem nebo skořicí… celý příspěvek

Pokud podle ájurvédy je sex vhodný po 23 hodině a zároveň říká, že poslední jídlo dne by mělo být před 18 hodinou, potom je zde rozpor. Mléko je přece potravina. Docela by mě zajímal názor odborníka, jak to tedy vlastně je.

Jídlo 2 hodiny před milováním ale nikde není uvedené, že se musí před tím jíst.V podstatě milování hned po jídle způsobí velice těžké ztrávení jídla.
Orgány mění při milování činnost a fungují úplně jinak,a tak se trávení zastavuje.


Doporučujeme k tématu

Aimil Ashwagandha 60kps.

REGENERACE ORGANISMU Ashwagandha je v ajurvédě přírodní adaptogen, který…

Cena: 239 Kč

Aimil AmlycureEU činnost jater

Aimil AmlycureEU je ajurvédský doplněk stravy s obsahem rostlinných extraktů,…

Cena: 395 Kč

Amil NeeriEU činnost ledvin

Amil NeeriEU je bylinný Ajurvédský doplněk stravy s obsahem rostlinných…

Cena: 395 Kč

Aimil AmytrolEU hladina cholesterolu

Aimil AmytrolEU je bylinný Ajurvédský doplněk stravy s obsahem rostlinných…

Cena: 395 Kč

BIO Aktivní dlouhověkost (GUDUCHI) 60kps.

Guduči neboli Amrita v kapslích Složení 1 kapsle: 350 mg (prášek) 100% BIO…

Cena: 239 Kč

Černucha setá - Kalonji 60kps. HN

Černucha setá (Kalonji) má vliv na normální hladinu cukru v krvi Obsah: 60…

Cena: 249 Kč

Doporučené články

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte