Sex podle ajurvédy - objevte v sobě ztracenou vášeň

Sex podle ajurvédy - objevte v sobě ztracenou vášeň

Ajurvéda je jemný, komplexní, preventivní i léčebný systém, který vychází z indické tradice a jeho stáří je asi 5000 let. Toto medicínské učení je považováno za historicky nejstarší a zároveň nejholističtější systém péče o zdraví člověka, který vychází z biorytmů naší planety a v mnoha ohledech výborně doplňuje i dnešní klasickou medicínu.  Proto je možné zkusit bez obav některé její principy aplikovat.

Čtěte také:

Sex podle ájurvédy

Základní principy ajurvédské medicíny

Moudrý člověk uznává ve veškerém svém životním konání za svého učitele Přírodu a její zákonitosti. Ajurvéda je založena na principech známých a odzkoušených po tisíce let. Jejím cílem je dlouhověkost, zdraví a spokojenost. Ajurvéda přistupuje ke zdraví holisticky, tedy pohlíží na celkový systém propojení duše a těla člověka. Nezaměřuje se pouze na potlačování a léčení příznaků nemoci, ale hledá jejich hlubší příčiny a léčí příčinu nemocí.

Podle tohoto učení je vhodné, aby jedinec žil v umírněnosti k sobě samému i okolnímu světu. Harmonii a zlatou střední cestu by měl člověk volit jak v jídle a spánku, tak i sex podle ajurvédy by měl být umírněný. Rovněž je kladen důraz na hygienu, ke které patří kromě koupelí, čištění zubů, jazyka, uší a očí, také masáže a mazání těla bylinnými oleji.  

Pilíře zdraví podle ajurvédy

Za jednu z hlavních příčin všech nemocí považuje ajurvéda hromadění toxinů při nedostatečném trávení nebo nedokonalém vylučování. Oslabené trávení pak vytváří živnou půdu pro bakterie, kvasinky a jiné cizorodé látky. Ty se pak mohou dále usazovat v tlustém střevě, množit se a odtud pak pronikat do krve a napadat různé orgány v těle.

Trávení proto pravidelně posilujeme vhodným kořením, kterým je například zázvor, římský kmín, skořice, kurkuma, hořčičná semínka, fenykl, kardamom a koriandr. Strava obecně je podle ajurvédského učení důležitým pilířem našeho zdraví. Důležitá je nejen volba potravin, ale i  doba, kdy jíme a způsob, jakým k jídlu přistupujeme. Ajurvéda doporučuje jíst v klidu, žvýkat pomalu a na jídlo se koncentrovat.

Princip třetiny podle prastarého učení

Co do množství jídla, je podle tohoto prastarého učení vhodné naplnit třetinu žaludku jídlem, další třetinu tekutinami a třetinu ponechat prázdnou. Po jídle je vhodné relaxovat na levém boku, tím totiž usnadníte organismu trávení. Další velmi důležitou součástí života a zdraví je spánek, který je přirozenou regenerační funkcí organismu. Vydatný spánek zajišťuje zdravé tělo, plodnost, sílu, dlouhověkost a správné fungování všech smyslů. Nedostatečnost spánku naopak vede k nemocem a zdravotním problémům.

Za jeden z pilířů spokojeného a naplněného života považuje ajurvéda milostnou touhu – Káma, přeneseně sex

Sex podle ajurvédy jako jeden z pilířů spokojeného života

K hlavním pilířům spokojeného života patří spánek, jídlo, láska, zdraví a také sex. Sex podle ajurvédy nepohlíží na tento akt ani příliš puritánsky, ale ani extrémně uvolněně. Ponechává člověku v tomto ohledu svobodnou vůli, aby žil spokojený, vyrovnaný a naplněný sexuální vztah. Sexuální spojení dvou bytostí je v ajurvédě považováno za něco posvátného.

Přirozené sexuální spojení dvou partnerů probíhá na rovnocenné úrovni, rovnováha nastává při vyrovnání obou energií. Nadměrné oddávání se sexu však ajurvéda považuje za škodlivé, neboť se při něm uvolňuje velké množství životně důležité energie. Sex podle ajurvédy by měl být pravidelný, ale ne příliš intenzivní. Nejlepší dobou pro milování je večer mezi 23-24 hodinou. Nedoporučuje se oddávat se tělesným radovánkám ráno, v poledne, odpoledne ani po půlnoci.  

Sex podle ajurvédy_popis (2)

Výdej životní energie ódžas při sexuálním styku

Při sexuálním styku je vydávána tzv. ódžas – životně důležitá energie, tvořící se v pohlavních tkáních. Její výdej při sexu vyvolává oslabení a nerovnováhu v organismu. Ódžas koluje přes srdce krví, zajišťuje imunitu a chrání tkáně. Nedostatek životní energie se může projevovat nízkým libidem, impotencí, chybějící ovulací nebo nízkým počtem spermií.  

Sexuální poruchy, ale i další potíže související s rozmnožovací soustavou, jako je třeba bolestivá menstruace, nepříjemné menopauzální příznaky, potíže s prostatou a podobně, znamenají špatnou výživu tkání v celém lidském těle. Chemické látky obsažené v lécích nebo mnohdy i ve stravě působí škodlivě na pohlavní tkáně. Zdravý sex podle ajurvédy podporuje kreativitu a může být i meditací. Pravidelný sex podporuje zdravotní stav obou partnerů. Žena i muž by se měli sexu poddat cele, radostně a k oboustrannému uspokojení.

Jak obnovit ztracenou energii po sexu?

Sex podle ajurvédy doporučuje následující kroky pro doplnění energie po sexuálním výkonu:

Pokud nepracujeme na dodání energie po sexu, pak se tato vydaná životní energie přirozenými způsoby obnoví až 35 dní po styku.

Nejlepší doba pro sex podle ajurvédy  

Nejlepší dobou pro oddávání se sexu je podle ajurvédy večer, a to doba mezi jedenáctou hodinou večerní a půlnocí. Ideální dobou v měsíci je úplněk. Před sexem je doporučeno alespoň dvě hodiny nejíst a navodit předem příjemnou atmosféru za pomoci svíček, květů a hudby. Energie muže i ženy by měly být vyrovnané a uspokojení by měli dosáhnout oba partneři.

Úplné vynechání sexu ajurvéda doporučuje v době nemoci, menstruace či detoxikace. Masturbace a na sebe zaměřený sex podle ajurvédy uspokojuje pouze ego, navíc oslabuje auru a vyvolává pocity nejistoty.  

7 ajurvédských afrodisiak

Afrodisiaka mohou zvýšit libido a sexuální sílu, ajurvéda doporučuje tato přírodní afrodisiaka.

1. Česnek

Obsahuje látku nazývanou alicin, který zvyšuje průtok krve do pohlavních orgánů za účelem lepšího vytrvalosti a výkonu v sexu.

2. Shilajit, horská pryskyřice neboli mumio

Je hutná a lepkavá hmota připomínající dehet s rozsahem barvy od bílé po tmavě hnědou. Jedná se o přírodní směs organických a neorganických prvků, která je snadno rozpustná ve vodě a sbírá se ve skalních trhlinách, výklencích a dutinách horských jeskyň, především v oblasti střední Asie.

3. Amla, Indický angrešt

Plody Amly svojí žlutozelenou barvou a tvarem připomínají angrešt. Mají chuť, která je označována jako nahořklá či nakyslá. Obsahuje řadu pro zdraví významných látek. Kromě jeho afrodiziakálních účinků je vhodné zmínit také to, že působí antioxidačně, posiluje srdeční činnost, snižuje hladinu cholesterolu a je nápomocná při infekci organismu.

4. Jatamansi, kozlík indický

Je bylina rostoucí především v oblasti jižní Asie. Celá staletí jej doporučuje tradiční čínská medicína, ajurvéda i učení tibetského buddhismu. Používá se na léčbu neklidu, poruch spánku a nervového vyčerpání. Jeho účinky jsou silně uklidňující a relaxační. Je užíván pro své uklidňující a uvolňující účinky, zároveň však při jeho užívání nedochází ke snížení koncentrace a pozornosti. Jeho vůně je kořenitá a silně pižmovitá až animální. Jako afrodisiakum se užívá společně s medem. Je tedy ideální pro sex podle ajurvédy. 

Sex podle aujurvédy a koření  

5. Kardamon

Koření, které je lékem na nízké libido. Zvyšuje sexuální touhu a dodává energii.  

6. Muškátový oříšek

Funguje jako uklidňující prostředek a zabraňuje předčasné ejakulaci.

7. Šafrán

Je koření, které zvyšuje sexuální libido. Pro stimulující účinky šafránu se konzumuje zamíchané v teplém mléce.

Jaké znamení zvěrokruhu se k vám v posteli hodí nejvíc? Zjistěte to tady

A přečtěte si také vše o ajurvédě



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 16. 08. 2022
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
STŘEDA 17. 08. 2022
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
ČTVRTEK 18. 08. 2022
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
PÁTEK 19. 08. 2022
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
SOBOTA 20. 08. 2022
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 08. 2022
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 08. 2022
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Amulety, talismany, esoterika, zdravá výživa a astro služby Spiritobchod.cz
Společnost Euro Trade Plus se zabývá provozováním…

Vyrobte si lahodný domácí řecký jogurt - snadno a rychle!

nevyrábím, nemám na to čas, koupim si tvarohový jogurt s příchutí čokolády a jsem spokojena

Ochutnejte vlastní mléčné výrobky: Domácí jogurt krok za krokem

nevyrábám, ale kupuji si čokoladové krémové... Jsou top mezi jogurty

Jogurt

jogurty jím jenom bílé a jinak si kupuji pouze čokoladové smetanové krémy, Jsou nejlepší na světe

5 potravin, které spolehlivě podpoří vaše trávení

potřebuji ho spíše stabilizovat a narovnat střevní mikrofloru

operace žlučníku

dobrý den, je pro mě vhodný termín 22.7.2022 k operaci odstranění žlučníku? Jsem naroz...

Depilace - lunární kalendář

Zdravim, myslela jsem ze ubyvajici v kozorohovi je idel. Ted jsem zmatena, muzete tedy shrnout ...

Operace

Dobrý den, úpro všechny operace je nejvhodnější ubývající Měsíc, vyhněte se však d...
Zobrazit všechna témata

doporučujeme ze zboží

Reklama

Čakrová svíce Cereus červená - HOJNOST

Červená čakrová svíce – hojnost, radost, ženství
199 Kč

Éterický olej MÁTA PEPRNÁ 10ml Dr.Popov

Přírodní esenciální olej
99 Kč

Zubní pasta s miswakem OLÉANAT 75ml

BIO Ajurvédská přírodní zubní pasta s miswakem Miswak (nebo…
135 Kč

Čakrová svíce Cereus bílá malá

Bílá čakrová svíce – čistota, poděkování, nový začátek
85 Kč

Tarika ajurvédský noční olej se santalem a kafrem 30ml

Ajurvédská omlazující směs…
598 Kč

Odcizení ve vztahu: Jak se s ním poprat, pokud vás zasáhne?

Kde se vlastně bere to prapodivné odcizení ve vztahu, když jeho začátky jsou tak dech beroucí?? Možná je to tím, že zamilovaní lidé skutečně po nějaký čas nosí tzv. „růžové brýle“ a vidí protějšek jen v tom nej...

Cesta do tajů egyptské aromaterapie

Navštivte Egypt a nechte se kromě zdejší historie, památek, pláží, moře a kuchyně okouzlit také místními čarovnými vůněmi. Právě Egypťané jsou totiž národem, který využívání vůní a výrobu parfémů povznesl a roz...

Phubbing: Závislost na mobilním telefonu ničí vztahy, přátelství i život

Phubbing je poměrně nový fenomén. Takzvaní phubbeři si více než lidí, se kterými tráví čas, všímají svého mobilního telefonu. A dá se říct, že jejich okolí je vlastně v tu chvíli ani nezajímá. Phubbing je novod...

Partnerský horoskop na rok 2023 nabídne změny, posun ve vztahu i nové lásky

Partnerský horoskop na rok 2023 přináší zajímavé informace ohledně milostných vztahů. Čekají nás změny, které by však měli být převážně ku prospěchu. Mají nás posunout v našem milostném životě zase o kus dál. U...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Mrkvová přesnídávka s bramborem a pórkem

Začněte tím, že si oloupete mrkve a brambory. Poté zeleninu společně s pórkem omyjte, nakrájejte na kousky a vložte do hrnce. Také přidejte trochu vody a vařte do změknutí. Následně zakápněte malým množstvím ol...

Kočka na vodítku aneb Je skutečně nutné tyto mazlíčky venčit?

Někomu může přijít úsměvná už jen představa, že by měla být kočka na vodítku. Tato zvířata jsou totiž většinou brána jako samostatná. Obzvlášť na vesnicích se pak kočičí mazlíčci promenádují ulicemi zcela svobo...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Grilovací koření, které dodá masu ten správný říz aneb 5 domácích receptů

Grilovací koření nechybí v kulinářské výbavě leckteré rodiny. Zejména pak v letních měsících se stává doslova hitem! Bez něj si totiž mnozí z nás nedokážou představit grilovaná masa nejrůznějších druhů. Vsaďte ...

Miluju léto!

Jsem se tu dlouho neukázala - možná je to proto, že žiju poměrně v hektice a buď pracuju nebo jsem ve společnosti manžela a přátel. Léto je v naší komunitě dost náročný společensky ale taky pracovně. Nemyslim tim žádnou sektu :), ale hasiče. Naši kluci se obzvlášť v těchto vedrech moc nezastaví - jezdí kropit uprchlíky, děti na akcích anebo hasí nějaký hrůzy - ale to zaplať pánbůh není tak často.