Sex podle ajurvédy - objevte v sobě ztracenou vášeň

Sex podle ajurvédy - objevte v sobě ztracenou vášeň

Ajurvéda je jemný, komplexní, preventivní i léčebný systém, který vychází z indické tradice a jeho stáří je asi 5000 let. Toto medicínské učení je považováno za historicky nejstarší a zároveň nejholističtější systém péče o zdraví člověka, který vychází z biorytmů naší planety a v mnoha ohledech výborně doplňuje i dnešní klasickou medicínu.  Proto je možné zkusit bez obav některé její principy aplikovat.

Čtěte také:

Sex podle ájurvédy

Základní principy ajurvédské medicíny

Moudrý člověk uznává ve veškerém svém životním konání za svého učitele Přírodu a její zákonitosti. Ajurvéda je založena na principech známých a odzkoušených po tisíce let. Jejím cílem je dlouhověkost, zdraví a spokojenost. Ajurvéda přistupuje ke zdraví holisticky, tedy pohlíží na celkový systém propojení duše a těla člověka. Nezaměřuje se pouze na potlačování a léčení příznaků nemoci, ale hledá jejich hlubší příčiny a léčí příčinu nemocí.

Podle tohoto učení je vhodné, aby jedinec žil v umírněnosti k sobě samému i okolnímu světu. Harmonii a zlatou střední cestu by měl člověk volit jak v jídle a spánku, tak i sex podle ajurvédy by měl být umírněný. Rovněž je kladen důraz na hygienu, ke které patří kromě koupelí, čištění zubů, jazyka, uší a očí, také masáže a mazání těla bylinnými oleji.  

Pilíře zdraví podle ajurvédy

Za jednu z hlavních příčin všech nemocí považuje ajurvéda hromadění toxinů při nedostatečném trávení nebo nedokonalém vylučování. Oslabené trávení pak vytváří živnou půdu pro bakterie, kvasinky a jiné cizorodé látky. Ty se pak mohou dále usazovat v tlustém střevě, množit se a odtud pak pronikat do krve a napadat různé orgány v těle.

Trávení proto pravidelně posilujeme vhodným kořením, kterým je například zázvor, římský kmín, skořice, kurkuma, hořčičná semínka, fenykl, kardamom a koriandr. Strava obecně je podle ajurvédského učení důležitým pilířem našeho zdraví. Důležitá je nejen volba potravin, ale i  doba, kdy jíme a způsob, jakým k jídlu přistupujeme. Ajurvéda doporučuje jíst v klidu, žvýkat pomalu a na jídlo se koncentrovat.

Princip třetiny podle prastarého učení

Co do množství jídla, je podle tohoto prastarého učení vhodné naplnit třetinu žaludku jídlem, další třetinu tekutinami a třetinu ponechat prázdnou. Po jídle je vhodné relaxovat na levém boku, tím totiž usnadníte organismu trávení. Další velmi důležitou součástí života a zdraví je spánek, který je přirozenou regenerační funkcí organismu. Vydatný spánek zajišťuje zdravé tělo, plodnost, sílu, dlouhověkost a správné fungování všech smyslů. Nedostatečnost spánku naopak vede k nemocem a zdravotním problémům.

Za jeden z pilířů spokojeného a naplněného života považuje ajurvéda milostnou touhu – Káma, přeneseně sex

Sex podle ajurvédy jako jeden z pilířů spokojeného života

K hlavním pilířům spokojeného života patří spánek, jídlo, láska, zdraví a také sex. Sex podle ajurvédy nepohlíží na tento akt ani příliš puritánsky, ale ani extrémně uvolněně. Ponechává člověku v tomto ohledu svobodnou vůli, aby žil spokojený, vyrovnaný a naplněný sexuální vztah. Sexuální spojení dvou bytostí je v ajurvédě považováno za něco posvátného.

Přirozené sexuální spojení dvou partnerů probíhá na rovnocenné úrovni, rovnováha nastává při vyrovnání obou energií. Nadměrné oddávání se sexu však ajurvéda považuje za škodlivé, neboť se při něm uvolňuje velké množství životně důležité energie. Sex podle ajurvédy by měl být pravidelný, ale ne příliš intenzivní. Nejlepší dobou pro milování je večer mezi 23-24 hodinou. Nedoporučuje se oddávat se tělesným radovánkám ráno, v poledne, odpoledne ani po půlnoci.  

Sex podle ajurvédy_popis (2)

Výdej životní energie ódžas při sexuálním styku

Při sexuálním styku je vydávána tzv. ódžas – životně důležitá energie, tvořící se v pohlavních tkáních. Její výdej při sexu vyvolává oslabení a nerovnováhu v organismu. Ódžas koluje přes srdce krví, zajišťuje imunitu a chrání tkáně. Nedostatek životní energie se může projevovat nízkým libidem, impotencí, chybějící ovulací nebo nízkým počtem spermií.  

Sexuální poruchy, ale i další potíže související s rozmnožovací soustavou, jako je třeba bolestivá menstruace, nepříjemné menopauzální příznaky, potíže s prostatou a podobně, znamenají špatnou výživu tkání v celém lidském těle. Chemické látky obsažené v lécích nebo mnohdy i ve stravě působí škodlivě na pohlavní tkáně. Zdravý sex podle ajurvédy podporuje kreativitu a může být i meditací. Pravidelný sex podporuje zdravotní stav obou partnerů. Žena i muž by se měli sexu poddat cele, radostně a k oboustrannému uspokojení.

Jak obnovit ztracenou energii po sexu?

Sex podle ajurvédy doporučuje následující kroky pro doplnění energie po sexuálním výkonu:

Pokud nepracujeme na dodání energie po sexu, pak se tato vydaná životní energie přirozenými způsoby obnoví až 35 dní po styku.

Nejlepší doba pro sex podle ajurvédy  

Nejlepší dobou pro oddávání se sexu je podle ajurvédy večer, a to doba mezi jedenáctou hodinou večerní a půlnocí. Ideální dobou v měsíci je úplněk. Před sexem je doporučeno alespoň dvě hodiny nejíst a navodit předem příjemnou atmosféru za pomoci svíček, květů a hudby. Energie muže i ženy by měly být vyrovnané a uspokojení by měli dosáhnout oba partneři.

Úplné vynechání sexu ajurvéda doporučuje v době nemoci, menstruace či detoxikace. Masturbace a na sebe zaměřený sex podle ajurvédy uspokojuje pouze ego, navíc oslabuje auru a vyvolává pocity nejistoty.  

7 ajurvédských afrodisiak

Afrodisiaka mohou zvýšit libido a sexuální sílu, ajurvéda doporučuje tato přírodní afrodisiaka.

1. Česnek

Obsahuje látku nazývanou alicin, který zvyšuje průtok krve do pohlavních orgánů za účelem lepšího vytrvalosti a výkonu v sexu.

2. Shilajit, horská pryskyřice neboli mumio

Je hutná a lepkavá hmota připomínající dehet s rozsahem barvy od bílé po tmavě hnědou. Jedná se o přírodní směs organických a neorganických prvků, která je snadno rozpustná ve vodě a sbírá se ve skalních trhlinách, výklencích a dutinách horských jeskyň, především v oblasti střední Asie.

3. Amla, Indický angrešt

Plody Amly svojí žlutozelenou barvou a tvarem připomínají angrešt. Mají chuť, která je označována jako nahořklá či nakyslá. Obsahuje řadu pro zdraví významných látek. Kromě jeho afrodiziakálních účinků je vhodné zmínit také to, že působí antioxidačně, posiluje srdeční činnost, snižuje hladinu cholesterolu a je nápomocná při infekci organismu.

4. Jatamansi, kozlík indický

Je bylina rostoucí především v oblasti jižní Asie. Celá staletí jej doporučuje tradiční čínská medicína, ajurvéda i učení tibetského buddhismu. Používá se na léčbu neklidu, poruch spánku a nervového vyčerpání. Jeho účinky jsou silně uklidňující a relaxační. Je užíván pro své uklidňující a uvolňující účinky, zároveň však při jeho užívání nedochází ke snížení koncentrace a pozornosti. Jeho vůně je kořenitá a silně pižmovitá až animální. Jako afrodisiakum se užívá společně s medem. Je tedy ideální pro sex podle ajurvédy. 

Sex podle aujurvédy a koření  

5. Kardamon

Koření, které je lékem na nízké libido. Zvyšuje sexuální touhu a dodává energii.  

6. Muškátový oříšek

Funguje jako uklidňující prostředek a zabraňuje předčasné ejakulaci.

7. Šafrán

Je koření, které zvyšuje sexuální libido. Pro stimulující účinky šafránu se konzumuje zamíchané v teplém mléce.

Jaké znamení zvěrokruhu se k vám v posteli hodí nejvíc? Zjistěte to tady

A přečtěte si také vše o ajurvédě

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 30. 11. 2021
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 12. 2021
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 02. 12. 2021
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 03. 12. 2021
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 04. 12. 2021
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, dnes je novoluní. Přejte si přání, při novoluní se plní. Je vhodný den na vnitřní očistu těla. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
NEDĚLE 05. 12. 2021
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v přibývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 06. 12. 2021
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni

Elektrokolo šetří vaše klouby a zpříjemní zážitek z každé jízdy

Znáte ten pocit, kdy vám při jízdě na kole těžknou nohy, tuhnou záda a dechu, sil i nadšení z jízdy ubývá? A je to právě tento pocit, který vás od dalších cyklistických zážitků doslova odrazuje? A co kdybychom ...

Odcizení ve vztahu: Co jej způsobuje a jak ho řešit?

Odcizení ve vztahu se může dostavit především po mnohaletém soužití dvou lidí. Je to jakýsi klín, který brání spokojenému partnerskému životu. Může se jevit i jako určité zklamání, jež následuje po fázi zamilov...

Kácení stromů na zahradě: Na co myslet, než se do něj pustíte?

Rozhodli jste se letos pro kácení stromů na zahradě? Pak to nemusí být tak snadné, jak se na první pohled zdá. Ještě než se starších a nemocných stromů zbavíte, měli byste si podrobně nastudovat, zda potřebujet...

Elektrokolo šetří vaše klouby a zpříjemní zážitek z každé jízdy

Znáte ten pocit, kdy vám při jízdě na kole těžknou nohy, tuhnou záda a dechu, sil i nadšení z jízdy ubývá? A je to právě tento pocit, který vás od dalších cyklistických zážitků doslova odrazuje? A co kdybychom ...

Nejčastější psychosomatická onemocnění aneb Zjistěte příčinu svých obtíží

Psychosomatická onemocnění už zamotala hlavu kdejakému lékaři. Jejich spouštěčem je téměř vždy disharmonie lidské psychiky. Nežádoucí fyzické projevy s tím související, mohou postihnout v podstatě kteroukoliv č...

Vánoční dekorace a znamení zvěrokruhu aneb Vsaďte na výzdobu podle horoskopu

Vánoční dekorace podnítí tu správnou sváteční atmosféru. Mnozí lidé se v ní doslova vyžívají a dokonce tvoří i vlastní výrobky. Pokud však ve zdobení interiéru i exteriéru svého obydlí tápete, může vám částečně...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Domácí hydratační koupel dodá vaší pokožce opět zdravý vzhled

Domácí hydratační koupel se v podzimních a zimních měsících stává čím dál více aktuální. Pokožka má totiž v chladném počasí tendence k značnému vysušování. Avšak i přesto, že použijete do celotělové lázně vyživ...

Je cvičení během menstruace prospěšné nebo byste měla zůstat spíše v klidu?

Známe to všechny velmi dobře. Jakmile přijde menstruace, do ničeho se nám nechce, jsme unavené a často i bez energie. I když to bude znít zvláště, tak správný a vhodný pohyb během menstruace napomůže vyplavován...

Velikonoční mini mazance

Upečte si voňavé velikonoční mini mazanečky podle našeho jednoduchého receptu s tvarohem a ořechy.

Oblečení pro psa v chladném období je věčné téma. Kde je pravda?

Oblečení pro psa je téma, o kterém se mezi pejskaři bouřlivě diskutuje. Jedna strana jej rezolutně odmítá a ta druhá prosazuje. Skutečnost je ale taková, že pravdu lze najít někde mezi těmito rozdílnými názory....

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Medové perníčky podle zkušených babiček 4x jinak. Vyzkoušíte je?

Medové perníčky připravuje každá hospodyňka po svém. Zejména babičky mají své osvědčené a letité recepty, které po generace předávají ve své rodině. A právě jejich recepty vám nyní přinášíme, což se může v před...

Nas****st vládne republikou...

Taky ste si toho všimli? Ptáte se čeho? Přeci tý abnormálně velký nas****sti v naší společnosti. A nebude to lepší. Teď se kvůli očkování rozděluje společnost ještě víc... Neočkovaný budou závidět vočkovanejm a vůbec, bude to celý v řiti.