Pěstování bylinek doma není žádná věda. A k čemu je můžete využít?

Pěstování bylinek doma není žádná věda. A k čemu je můžete využít?

Pěstování bylinek zvládne opravdu každý. I když se necítíte jako velcí pěstitelé nebo zahradníci, do pěstování bylinek doma se můžete pustit a budete úspěšní. Není nic jednoduššího než pěstování bylinek. Poradíme vám, jak na to.

Čtěte také:

Bylinky, bez kterých se v létě neobejdete

Než se pustíte do „akce“, můžete se rozhodnout, jak bylinky budete pěstovat. Buď můžete pěstovat bylinky ze semínek, ze sazeniček nebo si pořídit už vypěstované bylinky v květináči ze supermarketu. V každém případě půjde o snadné pěstování bylinek a úspěch bude zaručen.

Pěstování bylinek doma: Co budete potřebovat?

Pro pěstování bylinek budete potřebovat květináč, zeminu, drobné kamínky a případně semínka nebo sazenice. Kamínky jsou důležité pro odvádění přebytečné vlhkosti. V opačném případě by totiž bylinkám mohly začít uhnívat kořeny. Bylinky nikdy nesmí „plavat“ ve vodě, zároveň nesnesou ani přílišné sucho.

Aby se bylinkám u vás dařilo…

Při pěstování bylinek je důležité pravidelně odštipovat konečky. Rostliny tak budou košatět a vrátí vám to. Sklízejte, pokud možno za teplého, suchého počasí, kdy jsou silné. Otrhávejte vnější listy, abyste podpořili růst nových listů uprostřed. Výhodou většiny bylinek je to, že nepotřebují zahradu a můžeme je pěstovat bez problémů i v pohodlí domova. Poslouží nám v kuchyni nebo domácí lékárně, a ještě krásně ozdobí okenní parapety. Navíc je pěstování bylinek i velká zábava.

Pěstování bylinek: Pažitka 

Má velmi příjemné cibulové aroma, jež úžasně dochutí třeba čerstvý chléb s máslem, tvarohem či pomazánky všech druhů a barev. Výborně chutná v salátech, harmonickou chuť vytváří také ve vaječných nebo houbových receptech. Navíc pěstování bylinek jako je pažitka není nic složitého. Jde o zcela nenáročnou bylinku. Není možné ji sušit, ale své vlastnosti si dobře uchová zamražená.

Pěstování bylinek: Kopr

Pěstování bylinek má své velké výhody – třeba čerstvý kopr nemá konkurenci. Na naše talíře se kopr dostal díky Římanům, kteří ji přivezli z egyptských výprav. Kopr si skvěle rozumí se smetanovými omáčkami, nakládanou zeleninou i rybami. Typicky slovanským jídlem jsou pak brambory s máslem a notnou dávkou koprové natě.

Pěstování bylinek: Rozmarýn

Typická středomořská bylinka, která je úžasnou ozdobou zahrádek a balkonů, důležitá složka provensálského koření. Pěstování provensálských bylinek je specifické – většina z nich vyžaduje spíš sucho. Intenzivní vůně i chuť nesmí chybět u receptů italské, francouzské, španělské, ale také albánské kuchyně. Hlavní chuťový tón skvěle rozvíjí skopové a jehněčí pečeně, telecí maso, drůbež, vařené ryby, ale také rajské omáčky a další tomatové pokrmy.

Pěstování bylinek: Majoránka 

Jedna z nejstarších českých bylinek. Pěstování bylinek typu majoránka půjde snadno i bez vašeho většího přičinění. Majoránka se využívá nejčastěji u rychlých česnekových jídel – česnečka nebo bramborák. Své místo má také u zabijačkových pochoutek. Hodí se ale i k čočce, fazolím nebo obecně tučným jídlům. Dobře chutná i sušená, takže se, nebojte se tedy uschlou bylinku odložit na později.

Pěstování bylinek: Koriandr 

Jako součást oblíbeného kari koření se používá hlavně v asijské, jihoamerické a mexické kuchyni. Chybět nemůže ani v pravé asijské polévce. Zpracovávají se jak jeho listy, tak semena, přičemž kořen koriandru má podobné využití jako zázvor. Koriandr tvoří také jedno ze základních koření do pravých perníků.

Pěstování bylinek: Petržel 

Je hojně rozšířená, protože díky její nenáročnosti je možné pěstovat ji takřka kdekoli. Pokud jste snědli jídlo s česnekem a trápí vás česnekový dech, žvýkejte petrželku a problém zmizí. Při pěstování bylinek se u petržele budete muset rozhodnout, jaký druh chcete – kudrnku nebo hladkolistou.

Pěstování bylinek: Tymián 

Velmi se podobá mateřídoušce. Přidáním k masu, rybám, krémovým polévkám nebo omáčkám skvěle rozvinete chuť pokrmu. Tymián má své pevné místo například u zeleninových koláčů. Svou cestu si nachází také do typicky českých pokrmů, jako jsou guláše, sekané nebo nádivky. Skvělé chuťové vlastnosti si uchová jak sušený, tak zamražený.

pest byliny

Pěstování bylinek: Libeček 

Pěstování bylinek do polévky? Pak libeček nesmí chybět. Ne nadarmo má přezdívku „české maggi“. Nebo ho můžete jíst jen tak – zkuste ho třeba drobně nakrájet na chléb s máslem nebo sádlem. Takto posekaná nať chutná dobře například v rajčatových salátech, hodí se i pro nádivky a paštiky nebo pomazánky.

Pěstování bylinek: Šalvěj 

Výrazná vůně a trpká chuť ji předurčuje k ochucení tučnějšího masa, které se pak lépe tráví. Skvělá je při přípravě vepřového masa nebo do vlastní originální omáčky. Ale nepřežeňte to s ní. Je aromatická, takže s ní musíte nakládat opatrně.

Pěstování bylinek: Bazalka

Pěstování bylinek pro italskou kuchyni? Tam totiž nesmí chybět. Přestože je bazalka spojována především s italskou kuchyní, které tvoří doslova základ, kdybychom chtěli vystopovat její původ, museli bychom cestovat 6,5 tisíce kilometrů na jihovýchod od Říma – do Indie.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 08. 05. 2024
býk
Měsíc putuje ve znamení Býka, dnes je novoluní. Něco si přejte, v novoluní se přání plní. Udělejte si očistný den. Pozor na nachlazení, chraňte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 09. 05. 2024
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
PÁTEK 10. 05. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
SOBOTA 11. 05. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
NEDĚLE 12. 05. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 13. 05. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 14. 05. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Venkovní bouda pro kočku krok za krokem: dopřejte kočce teplý pelíšek i v zimě

chtělo by to nějakej plánek,nákres nebo něco,jinak je to k ničemu,prý krok za krokem

Fika: Originální švédský rituál kávy, bez kterého se od teď už neobejdete

Člověk, který všechno dělá ve spěchu, si vlastně neumí vychutnat život. Je dobré se plně soustředit na to, co ...

Andělská znamení se mohou skrývat za zdánlivě obyčejnými věcmi

Tak asi v tom nejsem sám, ale už nevim co to znamená, dlouho se mi to dělo v souvislosti s jednou holkou - tro...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika?

Opravdu potřebujete půjčku? Ovlivňuje vás ekonomika? Chcete zlepšit své podnikání? VO...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Výhodně a solidně k financím. Jste ve svízelné finanční situaci a nevíte kam se obr...
Zobrazit všechna témata

Hledáte nejšťastnější datum svatby? Tyto dny v roce 2024 a 2025 nepřehlédněte!

Každý zamilovaný a zasnoubený pár se snaží vybrat nejen nejpohodlnější ale také nejšťastnější datum svatby. Pokud se i vy v následujících měsících či letech plánujete vzít, máme pro vás několik tipů od astrolog...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Umíte správně dýchat? Hluboké dýchání může vyřešit mnohé zdravotní problémy

Správný jídelníček, snížení nadváhy, cvičení, popíjení bylinek nebo meditace. To všechno jsou metody, které naše zdraví mohou prokazatelně zlepšovat. Pro pevné zdraví je však nezbytné i systematické snižování č...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.