Co na lehké omrzliny? Vsadit můžete na babské rady v podobě bylinného mazání či koupele

Co na lehké omrzliny? Vsadit můžete na babské rady v podobě bylinného mazání či koupele

Omrzliny se mohou objevit snadno u kteréhokoliv člověka, pakliže se venkovní teploty pohybují pod bodem mrazu. Nejčastěji jsou ohroženy okrajové části těla, jako konečny prstů, nos a uši. Snadno omrznout ale mohou i tváře nebo brada. Řešení této situace závisí na tom, do jaké míry je kůže nízkými teplotami poškozená. Lehčí omrzliny projevující se začervenáním, můžete řešit sami – třeba i pomocí babských rad, ty rozsáhlejší a závažnější pak patří do rukou zkušeného zdravotnického pracovníka.

Nejlepší samozřejmě je, když omrzlinám předejdete důkladným oblékáním se do zimního počasí. Tedy na krátké i delší procházky si oblečte nejen teplou bundu a hřejivé boty, ale i kvalitní čepici, rukavice a kolem krku i tváře omotejte dobrou šálu. Mrazy vás tak nedostanou! Když už ale situaci podceníte a přeci jen přijdete k domovu s prokřehlými prsty u rukou nebo nohou, můžete vyzkoušet následující babské rady na lehčí omrzliny.

Není omrzlina jako omrzlina

Prvně si řekněme, kdy je při omrzlinách nutný zásah zdravotnického pracovníka. Poškození kůže mrazem je odstupňované, tj. první stupeň je ten nejméně závažný a projevuje se šedobílým zbarvením pokožky, která bývá po zahřátí začervenalá. Postižené místo může také pálit, svědit anebo bolet. Pro druhý stupeň je typické tvoření puchýřů a otoků. Třetí stupeň se pak projeví černomodrým odstínem kůže a neschopností pohybu postiženou částí těla – tehdy cévami neproudí krev a může vznikat nekróza (odumírání tkáně). Čtvrtý stupeň je nejzávažnější a končívá nevratným poškozením tkání těla – obvykle je nutná také amputace končetiny.

Čtěte také:

Je vám neustále zima a jste zimomřiví? Dejte si potraviny, které zlepší váš krevní oběh

Vždy tedy mějte na paměti toto – lehké omrzliny (jakýsi předstupeň toho prvního nebo přímo první stupeň) lze léčit doma a třeba i babskými radami, ty těžší už ale nepodceňujte a ihned zavítejte na pohotovost . Případně zavolejte záchrannou službu, jde-li o velmi těžké poškození mrazem, které je často spojené s podchlazením organismu.

Než vsadíte na babské rady proti omrzlinám aneb První pomoc

Ještě, než se pustíte do řešení omrzlin pomocí babských rad, zjistěte, zda nedošlo k výraznějšímu poškození organismu – pokud se potvrdí, je nutná lékařská pomoc. Tedy:

  • Zkontrolujte zabarvení pokožky, to vám dá odpovědi, co se týká stupně omrzliny.
  • Pozorujte případné příznaky hypotermie, tj. intenzivní třes, ospalost, zmatenost, nezřetelnou řeč a podobně.

Jakmile zjistíte, že je postižený podchlazený (má hypotermii), udržujte jej v teple – převlékněte mokré oblečení za suché a zahřívejte jej – avšak POZOR! Omrzliny by se neměly třít! Můžete je tedy přikrýt teplou dekou a pokud se jedná o ruce, tak je dát do podpaží. Též byste měli sundat z rukou prsteny, jestli to jde. Možná je i teplá lázeň při 38 °C a následné důkladné osušení končetin. Promrzlému člověku také podejte teplý nápoj – dostatek tekutin je základ. Při těžších stavech neváhejte volat 155 a sledujte životní funkce.

Než vyjdete v mrazivých dnech ven, nasaďte si rukavice. Pokud je zapomenete, dejte ruce do kapes či do podpaží.

Babské rady proti lehčím omrzlinám aneb Bylinky v akci

Pakliže zjistíte lehčí omrzliny, můžete vsadit na babské rady spojené s bylinkami. Vhodný je například odvar ze sušeného heřmánku, kterým promrzlé části těla omývejte – voda by však měla být teplá nikoliv horká (cca 38 až 40 °C). Vsadit můžete i na obklady z heřmánkového odvaru pomocí ručníku. Odvar k obkladům či koupelím na podporu krevního oběhu můžete ovšem připravit i z těchto bylinek: mochna plazivá, měsíček lékařský, třezalka tečkovaná nebo puškvorec obecný. Z měsíčku lékařského a třezalky jsou pak vhodné i masti či oleje k potírání lehce promrzlých částí těla. Ať už tedy zvolíte jakoukoliv léčivku v sušeném stavu, vždy dodržujte pokyny výrobce, co se týká dávkování při přípravě odvaru!

 Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.