Chronická únava může narušit kvalitu života. Zkuste s ní bojovat bylinkami!

img

Chronická únava nebo také chronický únavový syndrom je stav, kdy pociťujete v podstatě nulovou duševní i tělesnou energii a ani odpočinek vám nepomáhá. Příčin může být nespočet, tedy od hormonální nerovnováhy, nadměrného stresu, virových onemocnění až po oslabenou imunitu. Problémem extrémní únavy je to, že negativně ovlivňuje kvalitu života člověka. K znovunavrácení elánu vám mohou dopomoci i některé bylinky. Inspirujte se!

Nejčastěji postihuje chronická únava ženy ve věku 40 a více let. Konkrétní léčba tohoto stavu neexistuje, avšak jisté léčebné postupy mohou zmírnit projevy únavového syndromu. Vsadit můžete nejen na doplňky stravy v lékárně (např. magnezium a vitaminy), ale i na bylinky, které vám níže představíme.

Jak poznat, že se jedná o chronickou únavu?

Prvně je potřeba si říct, že termín „chronický“ se pojí s dlouhodobým časovým horizontem, tedy i chronická únava je stav, která trvá neúměrně dlouho – zpravidla 6 měsíců a déle. Chronicky unavený člověk není schopen vykonávat aktivně každodenní aktivity, a pokud je snad vykonává, velmi jej vyčerpávají. Může být tedy malátný, posmutnělý, nekoncentrovaný, nevyspalý a také citlivější na bolestivé podněty. UPOZORNĚNÍ: Pokud cítíte, že s vámi není něco v pořádku a jste jako „vysátí“, navštivte pro jistotu svého ošetřujícího lékaře. Ten vás vyšetří a případně vyloučí jiné zdravotní obtíže, tj. například sníženou funkci štítné žlázy, lupénku, mononukleózu, depresi, spánkové poruchy a podobně.

Čtěte také:

Jarní horoskop pro zdraví: Skolí vás snadno jarní únava nebo máte energie na rozdávání?

Chronická únava a její řešení

Pokud lékař skutečně zjistí, že se u vás jedná o chronickou únavu neboli chronický únavový syndrom, doporučí vám zcela určitě změnu životního stylu – tedy zdravější a nutričně hodnotnější jídelníček, více aerobní aktivity a pravidelnou spánkovou rutinu. V případě potřeby může předepsat i léky, nejčastěji anxiolytika proti případným úzkostem či antidepresiva proti depresivním stavům. Hypnotika lze pak předepsat v případě dlouhodobé nespavosti. Univerzální léčba tedy v tomto případě neexistuje a řídí se podle individuálních potřeb dotyčného.

S chronickou únavou se pojí i časté pospávání bez následného odpočinku.

Chronická únava a alternativní léčebné metody

I přesto, že vám ku příkladu lékař diagnostikuje chronický únavový syndrom a doporučí léčiva, můžete samozřejmě vsadit i na alternativní metody – v tomto případě jsou velice žádoucí a mohou pomoct vlít znovu energii do žil. O jaké jde? Zkusit můžete třeba akupunkturu, masáže, tai-či, jógu, meditace anebo třeba ony zmíněné bylinky a čaje z nich.

Bylinky proti chronické únavě

  • gingo biloba (nejčastěji je užívána jako doplněk stravy v kasplích, tabletách a podobně, pomáhá také vylepšit koncetraci, paměť a duševní harmonii)
  • smetanka lékařská (lidově pampeliška, pomáhá nejen proti chronické únavě, ale i proti zažívacím obtížím nebo při močových onemocněních - má močopudné účinky)
  • kopřiva dvoudomá (skvělá detoxikační bylinka s širokospektrými účinky, pomůže nejen k obnovení energie, ale i při poruchách krvetvorby nebo proti dýchacím a močovým obtížím, uplatňuje se dokonale také v péči o problematickou pokožku a vlasy)
  • sibiřský ženšen (lidově známý také jako "čertův kořen", pomáhá krom jiného i proti stresu, posiluje imunitu, reguluje hladinu cukru v krvi, nebo pomáhá proti svalovým křečím)
  • lopuch (rostlina s detoxikačními účinky, využívá se nejen kořen, ale i mladé listy či semena, krom únavy si poradí i se zácpou, kožními problémy či například s otoky)
  • pupečník asijský (tato bylinka přímo nastartuje váš mozek, tj. podpoří paměťové procesy a dodá energii, pomáhá však i proti kožním problémům nebo proti bolestem hlavy)
  • šalvěj muškátová (tuto bylinku ocení nejen lidé chronicky unavení - vhodná je totiž zejména pro ženy, tj. pomáhá proti bolestivé či nepravidelné menstruaci, poradí si však i s nechutenstvím a trávicími či močovými obtížemi)
  • mateřídouška (skvělá je tato bylinka nejen v čaji, ale také ve formě sirupu, pomáhá také proti močovým obtížím, žaludečním problémům a podporuje rekonvalescenci při nachlazení)
  • máta peprná (oblíbená a svěží máta vás nejen nabudí, ale také pomůže zklidnit citlivé trávení a dokáže pomoci i při stomatologických obtížích)

Výše uvedené bylinky proti chronické únavě můžete zakoupit v sušené podobě na čaj v kterékoliv lékárně (i ve směsích či jiných formách). Dodržujte předepsaná doporučení výrobce ohledně přípravy. Také se poraďte s lékárníkem, zda některé bylinky nemohou ovlivňovat léky, které trvale užíváte (pokud nějaké takové jsou).

Tipy na čaje proti chronické únavě:

  • Čaj z kopřivy: do menšího hrnce vložte dvě lžičky kopřivové nati (sušené), zalijte hrnkem studené vody a nechte projít krátce varem. Poté louhujte 8 až 10 minut, sceďte a popíjejte. Maximální konzumace za den: 3 až 4 šálky/vhodné i na jarní očistu.
  • Čaj z kořene smetanky lékařské: jednu lžicí sušeného kořene pampelišky vložte do hrnce, přelijte 300 mililitry vody a přiveďte krátce k varu (asi pět minut). Poté nechte 10 až 15 minut louhovat, a nakonec sceďte a čaj popíjejte max. 3x denně.
  • Čaj z mateřídoušky: do hrnku vsypte větší lžičku sušené mateřídoušky a poté bylinku přelijte 250 ml vroucí vody. Nechte jen pár minut louhovat, pak sceďte a popíjejte.

POZOR! Než vnitřně užijete jakékoliv bylinky proti chronické únavě (v podobě čajů, odvarů, tinktur, kapek a podobně), poraďte se s lékařem, lékárníkem nebo bylinkářem, zda jsou pro vás konkrétně vhodné – i vzhledem k případným chronickým onemocněním.  

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.