Barfování jídelníček: barf strava na měsíc
17. 01. 2019 Přečteno: 1780x

Není mazlíčkovi zima? Upleťte mu svetr pro psa!

Zimní období s sebou přináší starost navíc. Aby našemu mazlíčkovi nebyla zima. Ohrožená jsou zejména menší a krátkosrstá plemena. Stejně tak pejsci, kteří chodí ven jen při venčení. Naštěstí máme řešení. Vlastnoručně upletený svetr ho zahřeje a bude mu i slušet. Poradíme nejlepší návod na pletený svetr pro psa. Také řekneme, jak se o pejska v zimě správně starat. Vyhneme se tak nemocím a popraskaným packám.

Svetr pro psa chrání před nemocemi

  • Ačkoli by se svetr pro psa mohl zdát jen jako módní doplněk, opak je pravdou. Pro menší plemena, bezsrstá a krátkosrstá plemena, štěňátka a také starší psi je svetr nezbytností.
  • Poskytuje tepelnou izolaci, kterou psi s menším obsahem tuku v těle nemají. Starší psi jsou proti zimě méně odolní a nemoc způsobená podchlazením by pro ně mohla být fatální.
  • Pokud se náš pejsek při venčení často umaže, svetr může být způsobem, jak se vyhnout častým koupelím. Svetr pro psa stačí pouze nasadit a poté ho vyprat. Psům totiž může časté koupání škodit a zapříčinit kožní problémy.
  • Oblečení psa chrání před parazity, jako jsou klíšťata. Ke hřbetu a břichu se nebudou mít jak přisát. Při procházce v přírodě se psovi do srsti navíc nebudou zamotávat rostliny.
  • Není na škodu být vybíraví. Levné oblečky pro psy anebo oblečky, které mu příliš nesedí, mu můžou ublížit. Můžou ho na různých částech těla škrtit anebo způsobit podráždění kůže. Lepší je volnější obleček a přírodní materiály.

V zimě pejska chraňme

Zima může být pro mazlíčka náročným obdobím. Zejména pro jeho zdraví. Podchlazení může způsobit řadu nemocí, které můžou mít pro štěňata a starší psi závažné následky. Jak se o pejska v zimě správně postarat?

Čtěte také:

Vitamíny pro psy jsou důležitou složkou jídelníčku. Nedostatek může způsobit různá onemocnění

Zvažme, jak dlouho procházku náš pes potřebuje. Pobyt v zimě, na sněhu a dovádění v chladném prostředí nemusí dopadnout dobře. Pro větší a aktivnější plemena jsou delší procházky nezbytností, ale i tak buďme opatrní.

Na druhou stranu nečinnost přes zimní období může vést k tomu, že pes přibere. Obezita psům způsobuje závažné zdravotní problémy. Proto psí váhu hlídejme. Nezbytností je kvalitní krmivo. Pes z něj získá všechny důležité živiny a bude odolnější proti nemocem. Zároveň po něm nebude přibírat.

Pokud pes žije venku, postarejme se mu o místo, kam se může při mrazech uchýlit. Dobrý je přístup do sklepa nebo na chodbu. Anebo bouda s krytým vchodem a uvnitř s dostatkem dek, koberců anebo starých bund.

Před vycházkou psovi namažme tlapky speciálním krémem. Po návratu domů tlapky opláchněme.

Návod na pletený svetr pro psa

Uplést pejskovi svetr zvládne opravdu každý. Stačí jen trocha šikovnosti a trpělivosti. Pokud známe základy pletení a umíme uplést hladce i obrace, můžeme rovnou začít. Pokud o pletení příliš mnoho nevíme, nemusíme se ničeho bát. Hladce i obrace jsou nejjednodušší techniky pletení, které se spolehlivě naučíte do pěti minut.

Návod na pletený svetr pro psa: Hladce a obrace

Hladce

Obrace

Při pletení hladce vezmeme volnou jehlici a prostrčíme ji smyčkou ze zadní strany. Poté jí nabereme volné vlákno vlny a vytáhneme ven. Na volné jehlici nám tak vznikne nová smyčka.

Pletení obrace je stejné, jako pletení hladce. Jen volnou jehlici prostrčíme přední stranou smyčky. Nabereme volné vlákno vlny a vytáhneme ven. Vznikne nám nová smyčka.

Jak uplést svetr pro psa krok za krokem

1. Pořídíme si vlnu, která se nám bude líbit. Seženeme si také jehlice s označením 4-8. Pak už nám stačí dostatek času a pejskovy trpělivosti, budeme ho potřebovat na průběžné měření. Jak uplést svetr pro psa není nic složitého.

2. Nejprve se pustíme do horního dílu. Nachystáme si 35 ok. Zkusíme pro jistotu přeměřit, zda bude pejskovi takto široký vrchní díl vyhovovat. Pokud by na zakrytí celých zad potřeboval delší řadu, podle potřeby oka přidejme.

3. Při pletení střídáme vždy jedno hladce a jedno obrace.

4. Kolik řad bude potřeba uplést, záleží na délce našeho pejska. Při pletení mu občas díl přiložme k zádům, jeden kraj ke krku a druhý k ocásku. Podle potřeby řady dopleteme.

5. Až bude díl velký přes celá záda, upleteme dalších 15 řad. Ty svetru vytvoří rolák, který psovi bude chránit krk.

6. Nyní už můžeme začít se spodním dílem. Nachystáme si 24 ok. Porovnáme, jestli šířka spodního a vrchního dílu dohromady stačí, aby pokryla trup i záda dohromady.

7. Střídáme opět jedno oko hladce a druhé obrace.

8. Oproti vrchnímu dílu bude spodní kratší. Díky tomu mazlíček svetr nezamaže, když se bude potřebovat vymočit. U psa by měl být o něco kratší, než u fenky.

9. Když máme oba díly dostatečně dlouhé, sešijeme je k sobě. Při šití pamatujme na rolák. Místa, kde bude mít pes nohy, nesešíváme.

10. Máme hotový svetr s rolákem a dvěma otvory na nohy. Můžeme navíc uplést poutko, které se pejskovi provlékne přes ocásek. Svetr se mu nebude při pohybu stahovat. Dalším vylepšením může být připletení kratších nohavic.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Jaro je tady! Vyražte do hor se správnou výbavou. Salomon sází na univerzálnost

dost slušný boty

Už víte, kam na dovolenou v ČR? Máme tip na dokonalé ubytování na Šumavě!

Ještě bych doporučila jedno ubytování, a to http://www.nadrybnikem.eu/. Je to chatová osada v Hnačovu. A je to...

Dobrý kontakt

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…