Vitamíny pro psy jsou důležitou složkou jídelníčku. Nedostatek může způsobit různá onemocnění

Kromě toho, že psí strava musí být kvalitní a vyvážená, měla by obsahovat také potřebné vitamíny. Vitamíny jsou organické složky potravy nezbytné pro…

Nejen my, ale také naši pejsci potřebují ve své stravě dostatek vitamínů, aby byli zdraví, silní a měli se čile k světu. Nejvíce psi potřebují vitamín A, B, D, E i K. Při jejich nedostatku hrozí, že se bude pes potýkat s mnohými nemocemi. Rádi vám představíme, v jaké potravě se tyto vitamíny vyskytují a proč je pes ve svém jídelníčku potřebuje.

Jaké vitamíny pro psy nesmí v jídelníčku chybět?

Kromě toho, že psí strava musí být kvalitní a vyvážená, měla by obsahovat také potřebné vitamíny. Vitamíny jsou organické složky potravy nezbytné pro zdravý život a správný růst. Utužují aktivitu psa a chrání ho před zdravotními problémy.

Čtěte také:

Trápí vás línání srsti u psů? Víme, jak nadměrné línání psa dostat pod kontrolu

Vitamín C si na rozdíl od lidí psi vytvářejí sami. Potřebují proto do svého těla dostat především ostatní vitamíny:

Vitamín A – nejdůležitější je vitamín A1, má vliv na dobrý zrak a díky němu vidí pes ostře. Ale také zajišťuje zdravý růst, vývoj a kvalitu sliznic.

Vitamín B – pes potřebuje hlavně vitamín B1, B2 a B12. Tyto vitamíny mají vliv na nervový systém, podílejí se na krvetvorbě, činnosti jater a na správném a zdravém vývoji štěňat.

Vitamín D – napomáhá správnému růstu kostí a zubů. Podílí se i na správném fungování ledvin a žaludku.

Vitamín E – nejaktivnější formou tohoto vitamínu je alfa-tokoferol, který působí jako antioxidant a podílí se na udržování stability buněčných membrán.

Vitamín K – je důležitý pro syntézu koagulačních faktorů krve v játrech

Jaké psí nemoci hrozí při nedostatku vitamínů?

Pokud má pes ve své stravě dlouhodobě nedostatek některých nezbytně důležitých vitamínů, projeví se to především na jeho zdraví. Pejsek může být apatický, dochází k bolestem kloubů anebo vypadávání srsti.

Jak konkrétně se nedostatek vitamínů může projevovat?

Vitamín A – hrozí zhoršení zraku nebo poškození tkání. Dalším problémem může být celková porucha imunity nebo porucha tvorby kostí či suchá a lomivá srst.

Vitamín B – vypadává srst, degeneruje se svalstvo, pejsek je unavený. Může být i podrážděný až apatický a dochází ke špatnému růstu.

Vitamín D – kosti ztrácí mechanickou odolnost, může docházet ke křivici i osteoporóze (řídnutí kostí). Pejsek může pociťovat svalovou bolest, apatii nebo únavu. Projevem nedostatku je také zkažený chrup.

Vitamín E – nedostatek se projevuje špatným hojením ran, kožními vyrážkami, bolesti svalů a kloubů. Může dojít až k neplodnosti a poruchám pohlavních orgánů.

Vitamín K - dochází ke zvýšené krvácivosti, zevnímu krvácení až ke krvácení do mozku.

Psí nemoci nejsou zátěží jen pro psa samotného, ale také pro vás. Pokud nechcete, aby byl váš pes nemocný a aby trpěl, dbejte na to, aby měl vyváženou stravu, která obsahuje všechny potřebné vitamíny.

V jakých potravinách vitamíny pro psy najdeme?

Jestli si nejste jistí, kde všude se dají potřebné vitamíny pro psy běžně v potravinách sehnat, přinášíme ty nejčastější potraviny, které byste měli pejskům do jídelníčku zařazovat. Nejvíce vitamínů získá pejsek hlavně z masa, ryb, ale také ze zeleniny.

Vitamín A – zdrojem je hlavně rybí maso, játra, vaječný žloutek, mrkev, jablka

Vitamín B – obsahují ovesné vločky, vejce, hovězí, drůbeží a vepřové maso, neloupaná rýže, mléko

Vitamín D – naleznete ve vaječném žloutku, játrech a v mořských rybách

Vitamín E – se nachází v kukuřici, pšeničných klíčcích, sóji

Vitamín K – poskytují hovězí játra, brambory, mrkev, špenát, drůbeží maso, vaječný bílek

Co dělat, když má pes málo vitamínů?

I když jsou dnešní kvalitní krmiva navržena tak, aby obsahovala potřebné vitamíny, může se stát, že při různých nemocech nebo zažívacích problémech potřebuje pes doplnit vitamíny i jinak než jen přirozenou cestou. V případě, že se mu nedostává dostatek vitamínů, můžete sáhnout po různých vitamínových doplňcích. Na trhu existuje široká nabídka v podobě prášků s vysokým obsahem vitamínů i multivitaminových tabletek.

Granule pro psy obsahují všechny potřebné látky a vitamíny.

Kvalitní granule pro psy jsou sestaveny tak, aby v sobě ukrývaly všechny potřebné živiny, tuky, bílkoviny, minerální látky a vitamíny pro psy. Granule pro psy často obsahují nejen maso, ale například také rýži, mrkev, kukuřičné moučky a jsou obohaceny o mléko a další potřebné zdroje vitamínů. Důležité je také rozlišovatmezi krmivem pro štěňata, dospělé psy nebo i fenky v březí.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Lékárna Dorea Neratovice nabízí široký sortiment léků i homeopatik

kvalitní personál vždy poradí,ráda k nim chodím velká spokojenost a díky personálu za ochotu Eliška

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...