Zimní aromaterapie: esenciální oleje pro relaxaci i do koupele

img

Aromaterapie nás umí zahřát nejen na duši, ale i na těle. Stačí jen zvolit ty správné esenciální oleje. Vůně koření, jehličnanů, citrusů, vzácných dřev a pryskyřic je to, co vás příjemně rozehřeje, když přijdete zmrzlí z venku. Esenciální oleje se postarají o naše tělo. A navíc umí vyzkouzlit skvělou sváteční atmosféru.

Esenciální oleje můžete používat ve vlastnoručně vyrobených směsích, připravit si s jejich pomocí masážní olej, který budou milovat vaše promrzlé nohy z lyžovačky. Vybrali jsme pro vás esenciální oleje vhodné pro zimní období, které jsou všeobecně dobře snášené, a nepotřebujete u nich moc řešit kontraindikace.

Čtěte také:

36 důvodů proč si esenciální oleje pravděpodobně zamilujete (pokud už se tak nestalo)

Esenciální oleje do aromalampy

Nejčastěji používaní koření ve vánoční kuchyni, ale také v aromalampě, je skořice a hřebíček. Jsou to ale zároveň jedny z nejsilnějších esenciálních olejů a je potřeba s nimi podle toho pracovat. Pokud začínáte a nejste si ještě moc jistí v kramflecích aromaterapie, zkuste tyto dva druhy nahradit černým pepřem a zázvorem (ten můžete využít i na prohřívací tinkturu). Jsou uživatelsky příznivější. Velmi dobře se míchají jak s citrusy, tak s pryskyřicemi nebo třeba velmi hezky vonícím dřevem ho-sho, případně s ravintsarou. Tyto jmenované esenciální oleje jsou výhodné, co se týče minimálních rizik kontraindikací, které nejčastěji řešíme v aromaterapii při používání koření a bylin.

V domácnosti s menšími dětmi ve věkovém rozmezí od tří do šesti let smíchejte například esenciální oleje z černého pepře (1 kapka) a dvě kapky pomeranče, mandarinky nebo limetky. U dětí nad šest let lze použít zázvor společně s citrusy nebo jedlí balzámovou (Abies balsamea). Citrón, Černý pepř a zázvor je další příjemná, velmi osvěžující kombinace, kterou můžete použít pro zpříjemnění zimních dní. Kombinaci citrusů a zázvoru, ravintsary nebo dřeva Ho-sho mohou z aromalampy nebo difuzéru inhalovat i těhotné ženy od ukončeného třetího měsíce těhotenství.

Zahřívací esenciální oleje: Ponořte se do voňavé koupele

Chcete-li si připravit voňavou koupel, zvolte esenciální oleje, které nemají zahřívací tendence. Můžete použít například kadidlo, citrusy, geránium, levanduli lékařskou (u té pozor na nízký tlak). Nezapomeňte esenciální oleje dobře rozmíchat v základu, který zvolíte pro přidání do koupele.

rozmaryn olej

Jako jeden z nich se často uvádí mléko, které ale není vhodné, protože neobsahuje dostatečné množství tuku, v kterém se éterické oleje mohou rozpustit. Pro bezpečné používání aromaterapie v koupelně zkuste vysokotučnou smetanu, solubol, hydrofilní rostlinní oleje, anebo neparfemované tekuté mýdlo. Do jedné lžíce nosiče nakapejte pět kapek esenciálního oleje nebo směsi, maximální počet kapek na vanu vody je deset. Koupel vás uvolní a díky vhodně zvoleným esenciálním olejům může i pozvednout náladu.

Velmi dobrým prostředkem pro přidání do koupele je také květová voda (hydrolát). Manipulace s ní je snadnější než s esenciálními oleji, nemusí se ředit do nosiče. Hydroláty jsou bezpečné pro těhotné, malé děti, seniory i osoby se specifickými zdravotními indispozicemi, které mohou mít některé esenciální oleje kontraindikované. Do koupele nalijte jednu až dvě lžíce květové vody, můžete přidat hrnek epsomské soli, která je skvělým zdrojem hořčíku pro unavené svaly.

Esenciální oleje prohřejí zmrzlé nohy

Pokud toužíte po masážním oleji, který vám prohřeje unavené a zmrzlé nohy a zároveň uvolní svaly, můžete si ho namíchat z esenciálních olejů, které jsou zmíněny výše, také poměrně bezpečně. Do 50 ml nosného oleje, například mandlového, jojobového, meruňkového nakapejte nejvíce 15 kapek směsi esenciálních olejů například 2 kapky černého pepře, 1 kapku zázvoru a 12 kapek citrónu. Pořádně obsah protřepejte.

Relaxační roll on na zahřátí

Relaxační roll on lze vyrobit velmi snadno. Potřebujete k tomu pouze plnitelnou lahvičku s kuličkou, určenou pro domácí kosmetické pokusy. Směs můžete připravit pro sebe, případně jako dárek pod stromeček pro někoho, kdo má rád přírodní kosmetiku a potřebuje vypnout rušivé myšlenky. Budete potřebovat jojobový olej a esenciální oleje - maximálně 10 kapek směsi do 30 ml roll-onu. Můžete skombinovat třeba geránium, limetu nebo mandarinku s kapkou kadidla nebo ylang-ylangu. Pokud chcete namíchat roll-on pro ženskou pohodu, který se hodí například při premenstruačním syndromu, kadidlo a geránium jsou ideální volbou. Pro tento specifický účel jde přidat třeba také éterické oleje z šalvěje muškátové a neroli nebo růže. Mimochodem, právě růže je ideálním esenciálním olejem pro ženy.Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.