Rovnováha mezi prací a osobním životem je nezbytná

Rovnováha mezi soukromým a pracovním životem. Jak nalézt optimální balanc?

Hledání rovnováhy mezi pracovním a osobním životem je dnes vcelku moderní téma. Má dokonce i své označení: jde o takzvaný work-life balance. A jsou i experti, kteří vás tuto dovednost umí naučit. O co vlastně jde? Ve výsledku jde o dosažení maximální spokojenosti v každodenním životě. Měli byste nalézt optimální časový denní rozvrh a věnovat správné množství času různým oblastem svého života. Ať už jde o rodinu, koníčky nebo právě profesní život.

Vyvážit nároky pracovního a osobního života je dnes úplně jiné než tomu bylo v minulých desetiletích. Mladá generace dnes v tomto směru nemá příliš pochopení u starších. Ti argumentují tím, že za jejich mladých let nebylo tolik domácích spotřebičů a pomocníků, kteří by jim ulehčovali práci a přesto všechno stíhali. Jenže doba je zcela jiná, život je jiný a nároky jsou rovněž odlišné. V žádném případě proto nelze srovnávat.

Práce bez omezení

V dnešní době má už jen málokdo osmihodinovou pracovní dobu. Někdo sice pracuje ve firmě, jiný možná dělá z domova, což je pro mnohé hodně zajímavý benefit. Ovšem neznamená to, že na konci pracovního dne zavřeme pracovní notebook a nic dalšího se nás netýká. Díky chytrým telefonům a aplikacím se dnes vyžaduje, aby byl zaměstnanec on-line prakticky pořád. Už v takové chvíli je náročné nalézt rovnováhu mezi tím, kdy jsem ještě v práci, a kdy už mám volno.

Čtěte také:

Nabídka práce k vám nepřijde jen tak. Jak si najít vysněnou práci?

Návrat do práce po mateřské: Jak jej zvládnout?

Práce z domu: Jak se na home office nezbláznit a pracovat efektivně?

Je však důležité uvědomit si, že pracovat kdykoliv a odkudkoliv neznamená, že bychom měli pracovat všude a stále. Je to však fenomén technologií, které nás nutí pracovat 24 hodin denně, 7 dní v týdnů. Přidá-li se k tomu naše neschopnost stanovit si očekávání a hranice, problém je na světě. 

Práce a rovnováha: Work-life balance

Psychologové i odborníci na produktivitu provádějí už spoustu let výzkumy, které jim mají pomoci pochopit, co vlastně dělá lidi šťastnými. Jen tak je totiž možné pak zlepšovat pracovní prostředí a celkové duševní zdraví i rozpoležení během dne. Smyslem je totiž žít tak, abychom se cítili produktivní, nevyhořeli v práci a abychom měli pocit naplnění ve svém osobním životě. 

Každý člověk nutně potřebuje předvídatelné volno. Je tedy nutné si nastavit jakousi základní hranici, přes kterou nebude naše práce prosakovat do každé minuty bdění, případně do našeho spánku. Uvědomit by si to však měli jak samotní zaměstnanci, tak i zaměstnavatelé. Právě ti totiž často tlačí, aby jejich podřízení byli neustále on-line a v případě potíží nebo nenadálého problému, situaci řešili. 

Práce je všude kolem. Jak najít rovnováhu?

Dříve existovala jasná hranice mezi pracovním a osobním životem. Kancelář byla prostorem pro práci a po jejím opuštění bylo jasné, že máme volno. Dnes je moderní být neustále k dispozici. Mnoho lidí sice nemá flexibilitu, aby si mohli zařídit osobní věci během práce, ale očekává se od nich, že během zařizování osobních záležitostí budou i nadále pracovně k dispozici. Pokud ale vyváženost není 50/50, pak je někde chyba. 

Oddělte striktně pracovní a osobní čas

Práce v rovnováze: Nastavte si zdravé hranice

Pokud to je jenom trochu možné, je nutné udělat si týdenní časový rozvrh a přesně si nastavit hranice. Tedy maximálně oddělit čas na práci od osobního života. V první řadě si musíme definovat, jak chceme, aby taková rovnováha vypadala. U každého člověka to může být úplně jiné. Odlišné nastavení bude mít manažer pracující ve stresu nebo maminka těsně po rodičovské dovolené. Přinášíme několik tipů, které vám mohou pomoci:

Technologie používejte opatrně

Moderní technologie žádný pracovní ani osobní život neznají, prolínají se. Je proto důležité, abychom je my sami udrželi na uzdě. Začněte třeba tím, že zavřete počítač a odložíte telefon při jídle nebo na procházce s dětmi. Nekontrolujte e-maily a nechoďte ani na sociální sítě. Pomoci může třeba i další telefon či notebook, které budete využívat výhradně pro pracovní účely. Pak je v takových chvílích jednoduše vypněte.

Stanovte si osobní volno

Striktně si nastavte dobu odpočinku, ve které se žádná práce nebude vyskytovat. Respektujte tento čas hlavně vy sami. A pochopitelně jej musí respektovat i váš zaměstnavatel. I kdyby to měly být třeba jen dvě hodiny odpoledne. Je to jen váš čas, nenechejte si ho vzít. 

Odpočinek během práce

Někteří zaměstnanci často pracují bez ohledu na to, že by měli mít nějakou přestávku nebo pauzu na oběd. Což je opět špatně. I během pracovní doby byste měli mít nějaký čas jen sami pro sebe. Je ve firmě velký frmol? Zamkněte se alespoň na chvíli na wc a odpočívejte. Deset či patnáct minut vám pomůže vyčistit hlavu. Lepší formou je ovšem procházka, i kdyby to mělo být jen kolem budovy, kde pracujete.

Flexibilita není 24/7

Jestliže vám firma nabídla flexibilní pracovní dobu, rozhodně to neznamená, že budete k dispozici nonstop. Pokud odcházíte z práce dřív, domluvte se s kolegy, že budete k dispozici například ještě doma v nějaký časový úsek. Pak počítač či telefon vypněte a už nepracujte. Stejné je to i s prací z domova. Domluvte si a nastavte jasná pravidla. 

Najděte si optimální práci

Potřebujete si ráno přispat nebo naopak odpoledne pospícháte vyzvednout děti ze školky? Najděte si takovou práci, která bude váš denní režim respektovat. V tomto směru je výhodná práce z domova, kde lze určitá rovnováha nastavit vcelu spolehlivě. Pokud se to tedy naučíte. Rozhodně nenechejte zaměstnavatele, aby na vás tlačil, že je nutné být k dispozici prakticky neustále. Když vám to nebude vyhovovat, najděte si jinou práci nebo si udělejte rekvalifikaci na obor, který vám nabídne větší volnost či pevnější hranice.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ČTVRTEK 02. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
PÁTEK 03. 05. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 04. 05. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 05. 05. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni

Andělská znamení se mohou skrývat za zdánlivě obyčejnými věcmi

Tak asi v tom nejsem sám, ale už nevim co to znamená, dlouho se mi to dělo v souvislosti s jednou holkou - tro...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.