img

Práce na směny? Pozor na své zdraví

Život člověka je v mnoha ohledech určován jistým rytmem. Zjednodušeně řečeno, za světla jsme aktivní, v noci nastupuje odpočinek. Co se však stane, pokud nám do života vstoupí práce na směny? Najednou jsou naše rytmy doslova rozmetány a naše tělo je nuceno k výkonům i v čase, kdy by nejraději odpočívalo. Přesto je práce na směny v mnoha oborech nezbytností. Jak si zachovat zdraví?

Práce na směny: Koho se to týká

Práce na směny se nejčastěji týká oblasti zdravotnictví, ale také policie, hasičů, dělníků na montážních linkách, prodavačů, skladníků, recepčních či vrátných. Speciální podskupinu tvoří lidé, kteří sice nemají práci na směny, ale jejich pracovní režim je z různých důvodů posunutý: barmani, servírky, dálkoví řidiči, uklízečky, pekaři, jedinci pracující pro zahraniční firmy na druhé straně světa, popeláři, zemědělští zaměstnanci ale také třeba noční hlídači. Výčet by mohl být skutečně dlouhý. V řadě profesí je práce v noční směně nebo o víkendu dokonce za příplatek. Mnoho lidí tedy tuto variantu volí i jako formu přivýdělku případně jako druhé zaměstnání/brigádu, pokud to jejich finanční životní situace vyžaduje. Je třeba si však uvědomit, že práce na směny nese řadu negativ pro naše zdraví.

Práce na směny: Působení na zdraví

Práce na směny způsobuje porušení biologických rytmů. Ty ovlivňují řadu tělesných funkcí, včetně produkce hormonů (např. melatoninu – hormonu spánku a regenerace buněk), což následně zvyšuje i rizika vzniku či zhoršení mnoha onemocnění:

Čtěte také:

Bolestivá menstruace: Vezměte svůj měsíční cyklus do svých rukou

 • kardiovaskulární choroby,
 • metabolický syndrom: diabetes II. typu, hypertenze/vysoký krevní tlak, vyšší hladiny cholesterolu),
 • snížení imunity,
 • snížení psychické odolnosti,
 • poruchy příjmu potravy, zažívací obtíže.

Práce na směny by měla být tabu pro osoby, jež mají diagnostikovány záchvatové onemocnění (epilepsie, migrény…). O tom, že práce na směny, obzvláště práce v třísměnném provozu, se negativně odráží na lidském zdraví svědčí i fakt, že od roku 2010 práci na směny WHO považuje za jeden z rizikových faktorů vzniku rakoviny (zejména u rakoviny prsu roste riziko o víc než 20 %).

Práce na směny a noční směna je pro organismus zátěží

Práce na směny: Noční směna

Největším zářezem do lidského zdraví má právě noční směna (nebo dlouhodobě provozovaná noční brigáda/práce). Důvodem je, že tělo je nuceno k výkonům, kdy se přirozeně nastavuje na odpočinek. Zaměstnavatelé si to uvědomují, a tak jsou často příplatky velmi štědré. Jak to zvládnout?

 1. Před noční se vyspěte – ne vždy je tato rada uskutečnitelná, pokuste se však ji dodržet co nejčastěji. Vyhnete se následným negativům, včetně zvýšeného rizika úrazu.
 2. Pozor na jídelníček – noc není den a tělo v nočních hodinách funguje jinak. Zvolte spíše kvalitní vyváženou večeři s dostatkem bílkovin a pak už nejezte nebo jen méně. Vyhněte se kofeinu i sladkostem. První pomoc, pokud vás honí mlsná jsou oříšky nebo hořká čokoláda.
 3. Udržujte pohyb – zařaďte pravidelné protahování nebo sadu cviků, jež vaše tělo povzbudí. Nezapomeňte ani na mimické svaly.
 4. Ticho uspává – ticho je sice skvělý meditační nástroj, ale v případě, že máte zůstat čilí, je lepší si pustit zajímavou hudbu nebo přednášku
 5. Zvolte správné světlo – naše tělo (v tomto případě sítnice) reaguje na barvu světla. Pokud se držíte v přítmí, vaše tělo vás automaticky začne připravovat na spánek (navzdory vašim myšlenkovým úmyslům).
 6. Spánek povolen? U řady profesí (např. zdravotníci, hasiči, policie) je možnost si při noční službě jít odpočinout. Využijte toho. Pozor však na to, že veškeré naše „systémy“ naběhnou až přibližně 15 minut po probuzení.

Práce na směny: Dožeňte spánek a kvalitně jezte

Klíčovým faktorem, jak práci na směny zvládnout je spánek. Protože naše tělo během spánku regeneruje své buňky.

 1. Spěte v místnosti, kde můžete vytvořit tmu a ideálně i ticho (využijte klidně špunty do uší a masku přes oči).
 2. Pokud během dne nemůžete usnout, rozdělte si spánek na několik kratších cyklů. Opět ve tmě a tichu.
 3. Před spánkem nepijte kofeinové a jiné povzbuzující nápoje, nejezte těžká jídla (potřebujete odpočívat, ne trávit).
 4. Při problémech se spánkem využijte bylinnou říši nebo některou z „babských rad“.

Mezi další faktory zvyšující šanci na vysokou kvalitu života a zdraví samozřejmě patří i vyvážená pestrá strava, pitný režim, dostatek pohybu, pobyt na čerstvém vzduchu a v ideální případě omezení spotřeby alkoholu a nekuřte.

Autor: Markéta Palatin

Diskuse k článku

 • ellen

  07:55 30. 10. 2020 0
  A ještě jsem zapomněla dodat: spánek se nedá "dohnat". Možná občas nárazově, ale určitě ne v běžném režimu. Deficit se vždy projeví, protože člověk potřebuje hlavně pravidelnost spánku, pak mu stačí spát i kratší dobu. Dlouhodobě se "dohánění" spánku praktikovat nedá, aniž by to zanechalo stopy na zdraví.
 • ellen

  07:51 30. 10. 2020 0
  Zajímalo by mě, odkud autorka článku čerpala informace. Většina toho, co tady píše, je úplně zcestné. Ne to o škodlivosti směn a nepravidelného režimu, ale to ostatní. Např. že zaměstnavatelé jsou štědří v případě nočních příplatků. Tak tomu se mohu jen zasmát (příplatek za noční máme 45 Kč/h). A odpočinek na nočních směnách ve zdravotnictví...? Další blud. To platilo možná tak před třiceti lety, kdy nebyly noční směny, ale pohotovost, kde byla možnost odpočinku, ale lidé byli v práci vkuse 32 hodin. Pracuji ve zdravotnictví přes 40 let. V současné době děláme hlavně dvanáctky, ale noční příplatek dostáváme jen za 7,5 hodiny. Ani pravidelný odpočinek o víkendech nebo o svátcích se nekoná, to ve směnných provozech neexistuje. Dovolenou si není kdy vybrat, protože je nedostatek personálu. A osvětlení? Celé dny i noci při zářivkách, do toho počítače a přístroje. K tomu všemu se přidá střídání času a máte na různé nemoci zaděláno.
  • Marena

   10:44 30. 10. 2020 0
   jinak souhlasim, ze spanek a kvalitni strava, kdyz chybi a neni takovy jak telo porebuje.. a nejen telo, jsou to hrebiky do rakve..urcite to zkracuje zivot.. Kazdy kdo maka na smeny, by mel mit od statu a zamestnavatele specialní podminky a pristup. Ale v takove dobe nezijeme a jeste dlouho nebudeme :)
  • Marena

   10:40 30. 10. 2020 0
   a neni priplatek za moc jen 7,5 hod proto, ze delsi noc nez 7,5 hodiny zakonik prace nezna??. Clanke neni uplne mimo, problem je spis v tom Vase zdravotnictvi, dlouhodobe podcenena a neresa profesni oblast. Penize zas tak male (ikdyz vzdycky mohou byt vetsi) v soucasne dobe nejsou ani u dokrou ani u zdravotnich sester, mi pratel jsou ze zdravotnictvi tak mam konkretni prehled, rozhodnr jde o nadstandardni prijmy s ohledem na prumery. A to ze za zadrvi se neda zaplatit zadnou cenou je jina vec, tazko asi bude brat zdravotni setsra 200 tisic, to by system zrujnovalo. Takze se ptam, v cem je problem, ze chybi personal??.. nikdo to nechce delat... kvuli penezum? nebo blba prace?? To je ten problem, ktery by se mel resit. Zdravotni sestry, ktere znam, tak se deli na dve poloviny, jedny do úrave chodi rady.. bez ohledu na penize..a to jsou vetsinu zensky co delaji na detskem, na porodnim, detske aro atd. Ostatni sestry se na praci moc netvari, ty co obvykle delaji na ostatnich oddelenich a hlavne pro dospele. Malo ktera sestra bere praci jako poslani, coz se bez toho ani delat neda tato prace. Za me je problem v organizaci zdravotnictvi a vychove zdravotniku, penize toto primarne nevyresi. A doktori, tak Ti jsou na tom mnohem hur nez sestry, co se tyka moralky, presvedceni a proc tu praci delaji, v tom lepsim pripade je to EGO, v horsim jsou to penize a kdyz chce lekar a jde si za tim, k penezum se dostane. Jenze o tom to neni, o penezich. To je to same, jako kdyz by asic sel zevlovat do cekarny na "pozar" jen kvuli penezum. Hasici jsou borci, vetsina z nich tu praci žere a maji to jako poslani a jsou nja ebe hrdi, ze to delaji a denne dost brutalne riskuji sve vlastni zivoty, havarky, vysky, nemocni, zraneni u kterych jsou vdy drive nez sanitka, pozary, vybusniny, chemie.. tim bsim si prochazeji .. kdyz je akce, je to makacka na hrane fyzickych moznosti ..a pres to tu paci delaji radi. Vojaci to same.. tak proc u zdravotniku je to jinak.. ??

Láska a vztahy

Zklamání ve vztahu versus odpuštění. Jak k němu nejsnáze dojít?

Zklamání ve vztahu je okamžikem náročným a v neposlední řadě i bolestným. Intenzitu prožívaných emocí určuje vždy příčina. V partnerství může být závažným důvodem například nevěra. I přesto, že se cítíte smutní...

Bydlení, zahrada

Chcete mít doma vánoční vůně? Vyrobte si přírodní osvěžovače vzduchu

Vyrobit přírodní osvěžovače vzduchu není vůbec nic náročného. V obchodě za ně dáte zbytečně moc peněz, většinou jsou plné zbytečných chemických látek a ne vždy je vůně přesně podle vašeho gusta. Vyrobte si svoj...

Těhotenství, děti

Výběr povolání u dospívajících: Proč je důležité na děti netlačit?

Výběr povolání u dospívajících bude za pár měsíců opět aktuální. Současní deváťáci budou postaveni před otázku, co vlastně chtějí ve svém profesním životě dělat. Je však možné, aby v pouhých patnácti letech dos...

Zajímavá videa

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Academy

Balanitida

Balanitida neboli balanitis je odborné označení pro zánět žaludu. Žalud je anatomická struktura penisu muže. Jde o hlavu (špičku) penis, která se v odborné literatuře častěji nazývá jako glans penis. Toto zánět...

Wellness

Indická masáž hlavy vás dokonale zrelaxuje a zbaví stresu

Indická masáž hlavy, jak název napovídá, pochází z Indie a sahá velmi hluboko do historie. Jde o extrémně relaxační a uvolňující masáž. K nám se dostala až v posledních letech a stihla si už najít své fanoušky....

Řemesla

Vyrobte si vlastní netradiční adventní kalendář: Snadno a rychle

K adventu bezpochyby patří právě adventní kalendář. Zapomeňte letos na kupovaný a vyrobte sobě nebo svým dětem vlastní, originální adventní kalendář. Bude to zábava a potěšíte mnohem více, než kdybyste koupili ...

Fitness

Jak sportovat v zimě? Zkuste i netradiční sporty

Sport v zimě rozhodně nemusíte pověsit do skříně k letním šatům. Naopak. Zimní sporty přináší zase jiný tip výzev a možností. Důležité je však vědět, jak sportovat v zimě, abyste své tělo i psychiku podpořili a...

Rozvoj osobnosti

Závislost na nakupování je nebezpečná. Oniománie může zbortit životní jistoty

Závislost na nakupování nemusí být odhalena hned. Do obchodů zavítáte zprvu je zřídka kdy, později však máte čím dál větší nutkání nakupovat ve velkém. A častokrát si koupíte i věci, které vlastně nepotřebujete...

Mazlíčci

Značkování u koček: Jak ho mazlíčka odnaučit?

Proč kočky značkují? A dá se toho nějak zbavit? Pokud vám kočka začne doma značkovat svoje území, nebo zanechávat loužičky zapáchající moči (což spolu vůbec nemusí vůbec souviset), je čas zbystřit. Něco se v ko...

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…