Práce na směny zatěžuje náš organismus

Práce na směny? Pozor na své zdraví

Život člověka je v mnoha ohledech určován jistým rytmem. Zjednodušeně řečeno, za světla jsme aktivní, v noci nastupuje odpočinek. Co se však stane, pokud nám do života vstoupí práce na směny? Najednou jsou naše rytmy doslova rozmetány a naše tělo je nuceno k výkonům i v čase, kdy by nejraději odpočívalo. Přesto je práce na směny v mnoha oborech nezbytností. Jak si zachovat zdraví?

Práce na směny: Koho se to týká

Práce na směny se nejčastěji týká oblasti zdravotnictví, ale také policie, hasičů, dělníků na montážních linkách, prodavačů, skladníků, recepčních či vrátných. Speciální podskupinu tvoří lidé, kteří sice nemají práci na směny, ale jejich pracovní režim je z různých důvodů posunutý: barmani, servírky, dálkoví řidiči, uklízečky, pekaři, jedinci pracující pro zahraniční firmy na druhé straně světa, popeláři, zemědělští zaměstnanci ale také třeba noční hlídači. Výčet by mohl být skutečně dlouhý. V řadě profesí je práce v noční směně nebo o víkendu dokonce za příplatek. Mnoho lidí tedy tuto variantu volí i jako formu přivýdělku případně jako druhé zaměstnání/brigádu, pokud to jejich finanční životní situace vyžaduje. Je třeba si však uvědomit, že práce na směny nese řadu negativ pro naše zdraví.

Práce na směny: Působení na zdraví

Práce na směny způsobuje porušení biologických rytmů. Ty ovlivňují řadu tělesných funkcí, včetně produkce hormonů (např. melatoninu – hormonu spánku a regenerace buněk), což následně zvyšuje i rizika vzniku či zhoršení mnoha onemocnění:

Čtěte také:

Bolestivá menstruace: Vezměte svůj měsíční cyklus do svých rukou

  • kardiovaskulární choroby,
  • metabolický syndrom: diabetes II. typu, hypertenze/vysoký krevní tlak, vyšší hladiny cholesterolu),
  • snížení imunity,
  • snížení psychické odolnosti,
  • poruchy příjmu potravy, zažívací obtíže.

Práce na směny by měla být tabu pro osoby, jež mají diagnostikovány záchvatové onemocnění (epilepsie, migrény…). O tom, že práce na směny, obzvláště práce v třísměnném provozu, se negativně odráží na lidském zdraví svědčí i fakt, že od roku 2010 práci na směny WHO považuje za jeden z rizikových faktorů vzniku rakoviny (zejména u rakoviny prsu roste riziko o víc než 20 %).

Práce na směny a noční směna je pro organismus zátěží

Práce na směny: Noční směna

Největším zářezem do lidského zdraví má právě noční směna (nebo dlouhodobě provozovaná noční brigáda/práce). Důvodem je, že tělo je nuceno k výkonům, kdy se přirozeně nastavuje na odpočinek. Zaměstnavatelé si to uvědomují, a tak jsou často příplatky velmi štědré. Jak to zvládnout?

  1. Před noční se vyspěte – ne vždy je tato rada uskutečnitelná, pokuste se však ji dodržet co nejčastěji. Vyhnete se následným negativům, včetně zvýšeného rizika úrazu.
  2. Pozor na jídelníček – noc není den a tělo v nočních hodinách funguje jinak. Zvolte spíše kvalitní vyváženou večeři s dostatkem bílkovin a pak už nejezte nebo jen méně. Vyhněte se kofeinu i sladkostem. První pomoc, pokud vás honí mlsná jsou oříšky nebo hořká čokoláda.
  3. Udržujte pohyb – zařaďte pravidelné protahování nebo sadu cviků, jež vaše tělo povzbudí. Nezapomeňte ani na mimické svaly.
  4. Ticho uspává – ticho je sice skvělý meditační nástroj, ale v případě, že máte zůstat čilí, je lepší si pustit zajímavou hudbu nebo přednášku
  5. Zvolte správné světlo – naše tělo (v tomto případě sítnice) reaguje na barvu světla. Pokud se držíte v přítmí, vaše tělo vás automaticky začne připravovat na spánek (navzdory vašim myšlenkovým úmyslům).
  6. Spánek povolen? U řady profesí (např. zdravotníci, hasiči, policie) je možnost si při noční službě jít odpočinout. Využijte toho. Pozor však na to, že veškeré naše „systémy“ naběhnou až přibližně 15 minut po probuzení.

Práce na směny: Dožeňte spánek a kvalitně jezte

Klíčovým faktorem, jak práci na směny zvládnout je spánek. Protože naše tělo během spánku regeneruje své buňky.

  1. Spěte v místnosti, kde můžete vytvořit tmu a ideálně i ticho (využijte klidně špunty do uší a masku přes oči).
  2. Pokud během dne nemůžete usnout, rozdělte si spánek na několik kratších cyklů. Opět ve tmě a tichu.
  3. Před spánkem nepijte kofeinové a jiné povzbuzující nápoje, nejezte těžká jídla (potřebujete odpočívat, ne trávit).
  4. Při problémech se spánkem využijte bylinnou říši nebo některou z „babských rad“.

Mezi další faktory zvyšující šanci na vysokou kvalitu života a zdraví samozřejmě patří i vyvážená pestrá strava, pitný režim, dostatek pohybu, pobyt na čerstvém vzduchu a v ideální případě omezení spotřeby alkoholu a nekuřte.

Autor: Markéta Palatin



Diskuse k článku

  • ellen

    07:55 30. 10. 2020 0
    A ještě jsem zapomněla dodat: spánek se nedá "dohnat". Možná občas nárazově, ale určitě ne v běžném režimu. Deficit se vždy projeví, protože člověk potřebuje hlavně pravidelnost spánku, pak mu stačí spát i kratší dobu. Dlouhodobě se "dohánění" spánku praktikovat nedá, aniž by to zanechalo stopy na zdraví.
  • ellen

    07:51 30. 10. 2020 0
    Zajímalo by mě, odkud autorka článku čerpala informace. Většina toho, co tady píše, je úplně zcestné. Ne to o škodlivosti směn a nepravidelného režimu, ale to ostatní. Např. že zaměstnavatelé jsou štědří v případě nočních příplatků. Tak tomu se mohu jen zasmát (příplatek za noční máme 45 Kč/h). A odpočinek na nočních směnách ve zdravotnictví...? Další blud. To platilo možná tak před třiceti lety, kdy nebyly noční směny, ale pohotovost, kde byla možnost odpočinku, ale lidé byli v práci vkuse 32 hodin. Pracuji ve zdravotnictví přes 40 let. V současné době děláme hlavně dvanáctky, ale noční příplatek dostáváme jen za 7,5 hodiny. Ani pravidelný odpočinek o víkendech nebo o svátcích se nekoná, to ve směnných provozech neexistuje. Dovolenou si není kdy vybrat, protože je nedostatek personálu. A osvětlení? Celé dny i noci při zářivkách, do toho počítače a přístroje. K tomu všemu se přidá střídání času a máte na různé nemoci zaděláno.
    • Marena

      10:44 30. 10. 2020 0
      jinak souhlasim, ze spanek a kvalitni strava, kdyz chybi a neni takovy jak telo porebuje.. a nejen telo, jsou to hrebiky do rakve..urcite to zkracuje zivot.. Kazdy kdo maka na smeny, by mel mit od statu a zamestnavatele specialní podminky a pristup. Ale v takove dobe nezijeme a jeste dlouho nebudeme :)
    • Marena

      10:40 30. 10. 2020 0
      a neni priplatek za moc jen 7,5 hod proto, ze delsi noc nez 7,5 hodiny zakonik prace nezna??. Clanke neni uplne mimo, problem je spis v tom Vase zdravotnictvi, dlouhodobe podcenena a neresa profesni oblast. Penize zas tak male (ikdyz vzdycky mohou byt vetsi) v soucasne dobe nejsou ani u dokrou ani u zdravotnich sester, mi pratel jsou ze zdravotnictvi tak mam konkretni prehled, rozhodnr jde o nadstandardni prijmy s ohledem na prumery. A to ze za zadrvi se neda zaplatit zadnou cenou je jina vec, tazko asi bude brat zdravotni setsra 200 tisic, to by system zrujnovalo. Takze se ptam, v cem je problem, ze chybi personal??.. nikdo to nechce delat... kvuli penezum? nebo blba prace?? To je ten problem, ktery by se mel resit. Zdravotni sestry, ktere znam, tak se deli na dve poloviny, jedny do úrave chodi rady.. bez ohledu na penize..a to jsou vetsinu zensky co delaji na detskem, na porodnim, detske aro atd. Ostatni sestry se na praci moc netvari, ty co obvykle delaji na ostatnich oddelenich a hlavne pro dospele. Malo ktera sestra bere praci jako poslani, coz se bez toho ani delat neda tato prace. Za me je problem v organizaci zdravotnictvi a vychove zdravotniku, penize toto primarne nevyresi. A doktori, tak Ti jsou na tom mnohem hur nez sestry, co se tyka moralky, presvedceni a proc tu praci delaji, v tom lepsim pripade je to EGO, v horsim jsou to penize a kdyz chce lekar a jde si za tim, k penezum se dostane. Jenze o tom to neni, o penezich. To je to same, jako kdyz by asic sel zevlovat do cekarny na "pozar" jen kvuli penezum. Hasici jsou borci, vetsina z nich tu praci žere a maji to jako poslani a jsou nja ebe hrdi, ze to delaji a denne dost brutalne riskuji sve vlastni zivoty, havarky, vysky, nemocni, zraneni u kterych jsou vdy drive nez sanitka, pozary, vybusniny, chemie.. tim bsim si prochazeji .. kdyz je akce, je to makacka na hrane fyzickych moznosti ..a pres to tu paci delaji radi. Vojaci to same.. tak proc u zdravotniku je to jinak.. ??

Lunární kalendář

ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 05. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

MUDr. Božena Hofrová: praktický lékař pro dospělé, Vracov
Jste z Vracova nebo blízkého okolí…
MUDr. Romana Kochrdová
Hledáte v Jihlavě zkušenou a…
MUDr. Magdalena Zmrhalová
Interní a diabetologickou ordinaci v Jihlavě…

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

No, pro mne je káva KÁVA a měla by i kávou zůstat, tj. s čistou chutí a vůní kávy. A že cukr do kávy nepatří? ...

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Jak vybrat nejúčinnější šampon proti lupům?

Říká se, že lupy trápí až polovinu populace. Kdo se s nimi setkal, potvrdí, že lupy dokáží pěkně znepříjemnit život. Na oblečení se objevují nevzhledné bílé částečky, svědění a drbání hlavy je velmi obtěžující....

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Dovolená na jaře? Proč ne! Volno má blahodárný vliv na naše tělo a čistí mozek

Letní dovolená je takový evergreen. Rádi někam vyrazíme a plánujeme si ji často prakticky už zkraje roku. Je vlastně tradice, že vždy v létě někam odjedeme a odpočíváme. Ale co si udělat dovolenou třeba právě t...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.