Vhodně zvolené letničky vaši zahradu opticky zkrášlí a dodají i mnoho radosti.

Na sázení letniček se vrhněte ideálně v květnu. Jaké druhy vybrat?

Teplé jarní počasí je jako stvořené k sázení letniček. Pokud si tedy chcete zkrášlit svou zahradu nebo i balkon pestrobarevnými kvítky nejrůznějších jednoletých rostlin, s polovinou května se pomalu začněte chystat na zahradničení. Inspirujte se hned několika tipy a vytvořte rozmanitou květinovou oázu, kterou vám bude leckdo závidět!

Než se reálně pustíte do sázení letniček, zvažte, zda pro ně skutečně nastaly ty správné klimatické podmínky. Tyto rostliny totiž hůře tolerují teploty pod 10 °C. Nejlepším časem k jejich výsadbě tedy může být spíše polovina až konec května, kdy už má slunce zpravidla dostatečnou sílu a neexistuje riziko vzniku ranních mrazíků.

TIP: Sázení letniček na balkoně můžete klidně zahájit i dříve než v květnu, nutné je však sledování počasí. Při případných velmi nízkých teplotách (pod 10 °C) rostliny z balkonu přeneste na čas do bytu.

Čtěte také:

Jarní zahrada jako ze žurnálu. Jaké činnosti byste neměli opomenout?

Než se pustíte do sázení letniček, zjistěte, co tyto rostliny obnáší

Chcete se letos pustit do sázení letniček a nevíte o nich nic moc? Pak zjistěte společně s námi pár základních faktů. Letničky jsou jednoleté rostliny, které kvetou po celé léto a na podzim odumírají. Dále vyžadují pravidelné hluboké zavlažování, a tak je tedy musíte v létě kontrolovat každý den. Vhodné je také častější hnojení těchto květin ve frekvenci jednou za 2 až 3 týdny – použít můžete univerzální hnojivo nebo to na podporu květu (ideální jsou hnojiva ve vodě rozpustná, která dodáte zeleni při zálivce). A v neposlední řadě nepodceňte pravidelné odstraňování plevele z okolí letniček a odumřelých či odkvetlých kvítků.

TIP: Sázení letniček je vhodné do dobře propustné půdy s pH mezi 6,3 a 6,7. Přidat do ní můžete i kompost nebo rašelinu pro lepší rozvoj kořenů.

V jednoduchosti africké sedmikrásky je zkrátka krása!

Sázení letniček v plném proudu: Na jaké druhy vsadit?

Sázení letniček přinese ve výsledku mnoho radosti. Pohled na pestrobarevnou zahradu vám totiž dodá optimismus i v ten nejnáročnější den. Inspirovat se můžete následujícími druhy:

  • Paprskovka: překrásná letnička původem z Jižní Afriky je známá také jako Osteospermum nebo Africká sedmikráska a pyšní se fialovými, bílými, modrými, červenými nebo žlutými květy. Kvete od května do září a vyžaduje slunné stanoviště.
  • Ceratotéka: tato jihoafrická letnička je známá také jako Ceratotheca Triloba. Květy ve tvaru zvonku bývají zbarveny obvykle do levandulového odstínu, mohou být však i bílé. Rostlina vyžaduje slunné stanoviště.
  • Angelonie úzkolistá: letnička původem z Jižní Ameriky je známá také jako Angelonia Angustifolia. Její jemné květy bývají zbarvené do bílého nebo častěji růžového odstínu. Květ lze pozorovat od června do počátku prvních mrazíků. Rostlina snese nejen slunné stanoviště, ale i to v polostínu a stínu.
  • Slézovec tříměsíční: známý je též jako Malva Trimestris nebo sléz královský. Má trychtýřovité kvítky růžové barvy, které se objevují v období od června do září. Rostlině původem ze Středomoří vyhovuje plné slunce ale i mírnější stín.
  • Netýkavka Balzamína: tato rostlina je původem z Indie. Vědeckým názvem je označována jako Impatiens Balsamina. Květy mívá bílé, růžové, červené nebo fialové. Dobře snáší plné slunce i polostín.
  • Molučenka hladká: tato zajímavá evropská letnička je známá také jako Moluccella laevis nebo jako Irské zvonky (Bells of Ireland) – pro zelené kalichy, které vyrůstají ze stonku (uvnitř je malý bílý květ). Sázení letničky tohoto typu je vhodné na slunné stanoviště.
  • Len modrý: tato jednoletá rostlina pocházející z Kalifornie, je známá také jako Linum lewisii. Má jemné modré kvítky, které zkrášlí každou romanticky laděnou zahradu. Vyžaduje slunné stanoviště.
  • Fuchsie magelánská: exotická rostlina z Jižní Ameriky zaujme už na první pohled svými netypickými kaskádovitými květy, které bývají fialové nebo růžové barvy. Fuchsii vyhovuje spíše stinné stanoviště.
  • Pestrovka kulovitá: dále můžete dát šanci i sázení letničky zvané Pestrovka kulovitá (vědeckým názvem Gomphrena Globosa). Tato jednoletá rostlina pochází ze Střední Ameriky a vyhovuje jí plné slunce. Květy mívá nejčastěji červené, fialové nebo bílé – zajímavostí je, že i po usušení si udržují dobrý vzhled.
  • Asarina pnoucí: tato letnička je známá také jako Asarina Scandens a pochází z Mexika. Květy má nejčastěji zbarvené do modrého a fialového odstínu (od toho je odvozen i její název), mohou být však i růžové nebo bílé – na zahradě si je užijete od pozdního jara až do prvních mrazíků. Stanoviště rostliny by pak mělo být slunné a závětrné.

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 01. 05. 2025
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v přibývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 02. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 03. 05. 2025
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 04. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 05. 05. 2025
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 06. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
STŘEDA 07. 05. 2025
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

AD ALBIM: květinářství, Děčín
Stačí vejít do květinářství AD ALBIM v Děčíně
Katka květiny: květinářství, Otrokovice
Květiny dokážou potěšit, rozesmát a umocnit sváteční…

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

ahoj, pokud je to nahoda, tak mi to prijde zajimave hodne a napsal bych o tom nejakou kratkou osobni zpoved..a...

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

Krasny den prosim ohledne karmickeho vztahu o kterem jsem predvedcena ze existuje protoze jsem ho zazila, je...

Třinácté znamení Hadonoš: Jste narození v jiném znamení zvěrokruhu?

ja jsem hadonos, nikdy jsem se necitila jako ulitly strelec, vzdycky me to tahlo k lecitelstvi (neplest si s a...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

NABÍZÍM URÁTNÍ PŮJČKY: Dobrý den, potřebujete okamžitou půjčku? Nabízím všechn...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

NABÍZÍM URÁTNÍ PŮJČKY Dobrý den, potřebujete okamžitou půjčku? Nabízím všechny...

rychlá legitimní půjčka od soukromé osoby

Dobrý den, byli jste na mnoha místech podvedeni a tentokrát hledáte čestného člověka, k...
Zobrazit všechna témata

Skrytá sůl v potravinách útočí na naše zdraví. Které potraviny jsou nejhorší?

Sůl je pro fungování lidského těla nezbytná, ale její nadměrná konzumace zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, srdečních onemocnění a ledvinových problémů. Skrytá sůl se přitom nachází i tam, kde bychom ji ne...

Umění naslouchat: 8 kroků, jak být lepším partnerem

Umění naslouchat je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou můžeme ve vztahu rozvíjet. Skutečné naslouchání není jen o tichu během partnerova monologu, ale o aktivním vnímání jeho slov, emocí i neverbálníc...

Výlet na Moravu, který chutná po vínu

Pokud nevíte, kde vám hlava stojí a nutně potřebujete odpočinek, vyrazte o víkendu s partnerem nebo přáteli na Moravu. Ubytujte se nedaleko vinice či vinařství, odpočívejte, bavte se a degustujte dobré víno.

Ješitnost se netýká jen mužů. Jak ovlivňuje náš život?

Tradičně je ješitnost připisována mužům, avšak velice běžně ji můžeme vídat i u ženského pohlaví. Znáte ve svém okolí někoho, kdo je ješitný? Pak možná tušíte, v čem tkví tato často negativně vnímaná povahová v...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Ergoterapie jako cesta k lepšímu a kvalitnějšímu životu

Už jste někdy slyšeli o ergoterapii? Je to obor, který lidem pomáhá překonávat různé zdravotní problémy, aby mohli znovu vykonávat každodenní činnosti. Ať už jde o zranění, nemoc nebo zhoršení pohybových schopn...

Velikonoční pondělí: Oslavy jara, života a tradic

Velikonoční pondělí je dnem plným tradic, které mají kořeny v dávných pohanských i křesťanských rituálech. Kromě tradiční pomlázky a barvení vajíček nechybí obchůzky koledníků nebo polévání vodou. A chybět samo...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Staročeské recepty z rebarbory: 5 sladkých tipů, jak ji využít v kuchyni

Právě nastává skvělý čas zaměřit pozornost na staročeské recepty z rebarbory. Tato skvělá zelenina nakyslé chuti, často mylně nazývána ovocem, se skvěle hodí k pečení koláčů a buchet, k výrobě kompotů nebo příp...

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.