Jedovaté rostliny pro kočky: Na co dávat pozor a jak na první pomoc při otravě?

Zeleň je velice přínosná pro psychiku a celkové zdraví člověka. V květináčích a na zahradě se ale často objeví i pár jedovatých rostlin. Pro kočky však mohou být tyto rostliny potenciálně nebezpečné. Proto je dobré mít přehled o tom, co bychom doma mít raději neměli, a co dělat v případě, kdy kočka již vykazuje známky otravy.

Proč jsou jedovaté rostliny pro kočky nebezpečné?

Kočka je masožravá šelma. Určitě se na vašich pokojovkách tedy nebude zrovna pást. Přesto je ale opatrnost na místě. Jistě víte, že psi a kočky čas od času žerou trávu, aby si pomohli se zažíváním. Kočka je rovněž tvor zvědavý a ráda prozkoumává okolní svět. Může se proto stát, že bude okusovat květiny, a to doma i na zahradě.

Některé kočky si zkrátka nemohou pomoct a ochutnávat zeleň je baví, i když je k dispozici tráva. Dalším rizikem je, že kočky se o jedovaté rostliny otírají, a to může způsobit vyrážku nebo vnitřní otravu po očištění kožíšku jazykem. Podnikněte proto preventivní kroky a zbavte se jedovatých pokojových rostlin.

Čtěte také:

Čím krmit kočku? Trendem v krmení pro kočky jsou domácí pamlsky a barf strava

Aby měla vaše kočička doma co okusovat a zároveň nepáchala škody na lístcích vašich kytek, můžete jí pořídit speciální kočičí trávu. Mladá ovesná nebo pšeničná tráva je kočkám příjemná i na dotek a určitě ji budou preferovat před vším ostatním, co vám doma roste. Kterým jedovatým rostlinám byste se měli ve vaší domácnosti raději vyhnout?

Pokojové rostliny jedovaté pro kočky ‒ Deset nejznámějších příkladů:

 1. Dieffenbachia: Je smrtelně nebezpečná, mimo jiné také leptá tkáně!
 2. Vánoční hvězda: Rostlina s krásnými červenými listy dokáže kočku i zabít. Otrava má celou řadu příznaků včetně slinění, třesu, plicního edému, někdy až krvavého průjmu a selhání srdce.
 3. Amaryllis: Alkaloidy jsou obsažené hlavně v její cibuli. Lehčím příznakem je průjem. Hrozit může i selhání ledvin a možná je též paralýza.
 4. Brambořík: Pěstuje se v květináči i na zahradě. Nejjedovatější je kořen, ale riziková je celá rostlina. Bylo zaznamenáno i pár úmrtí zvířat.
 5. Cykasy: Tyto palmy jsou celé jedovaté. Hrozí průjem, záchvaty a selhání jater. Největší koncentrace jedu je v semenech.
 6. Dracaena: Její míza obsahuje dráždivé saponiny. Pokud kočce nestačí pálení v tlamě a kousek spolkne, bude pravděpodobně zvracet, možná dokonce nastane i křeč.
 7. Monstera: Způsobuje slinění, problémy s polykáním, zvracení a průjem.
 8. Lopatkovec: Velmi nepříjemná otrava, rostlina je totiž plná kyseliny šťavelové. Velmi dráždí orgány, nastává průjem a zvracení.
 9. Šplhavnice: Rychle se roztahující rostlina, lidově nazývaná blázen, způsobuje silné podráždění sliznic.
 10. Ficus: Průjem kočka může dostat i po okusování listů fíkusu.

Deset oblíbených zahradních květin jedovatých pro kočky

Na zahradě je riziko okusování jedovatých rostlin pro kočky o něco menší, protože tam je k dispozici tráva. Navíc kočky mají možnost se vyhřívat a číhat na myši, což odvede pozornost od květin. Jeden ale nikdy neví. Okusování je tedy problémem i venku.

 1. Lilie: Jedna z nejnebezpečnějších květin. Po snědení jakékoliv její části nastává selhání ledvin!
 2. Azalka: Tyto květiny mohou dokonce způsobit i srdeční zástavu.
 3. Krokus: Kočka, která ochutná krokus, může dostat průjem a zvracet krev, dokonce hrozí i poškození orgánů.
 4. Oleandr: Velmi toxický. Může přivodit krvavý průjem a závažné srdeční obtíže.
 5. Břečťan: Listy této popínavky způsobují pálení v tlamě a obtíže s dýcháním. Kdyby kočka snědla několik listů, může nastat i kóma.
 6. Aksamitník: Neměl by ohrozit život, ale má dráždivý účinek na pokožku i sliznice a kočce způsobí trávicí obtíže.
 7. Chryzantéma: Nádherná podzimní květina po ukousnutí kočce vyvolá průjem a zvracení spolu se sníženou chutí k jídlu a možnou depresí.
 8. Kosatec: Kosatce jsou bezpečné, ale jejich cibule ne. Během sázení kosatců kočku nechte raději uvnitř.
 9. Narcis: Působí na trávicí i oběhovou soustavu. Nejhorší jsou cibule, ale celá rostlina je toxická.
 10. Tulipán: Podobně jako u narcisu.

Otrava u koček a jak na ni reagovat

Podle konkrétních toxinů má otrava u kočky příznaky různého druhu a různý stupeň závažnosti. Kromě pokojových a zahradních rostlin mohou kočku otrávit také pesticidy v trávníku nebo návnady, které někteří kazisvěti záměrně pohazují venku. Proto je třeba vědět, jak se při otravě zachovat, i když nebezpečné rostliny doma nemáte. Otrava může také nastat, když třeba kočka sní doma nějaké potraviny nebezpečné pro kočky.

Mezi příznaky otravy u kočky patří malátnost, zvracení, ztížené dýchání, třes, horečka a další obtíže. Pokud jste pozorný páníček, jistě vám dojde, že s kočkou zkrátka není něco v pořádku.  Otravy se však mohou viditelně projevit velmi náhle a pak už někdy zbývá jen velmi málo času. Některé jedy zapůsobí až po pár dnech, pozor na to.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Značkování u koček: Jak ho mazlíčka odnaučit?

Proč kočky značkují? A dá se toho nějak zbavit? Pokud vám kočka začne doma značkovat svoje území, nebo zanechávat loužičky zapáchající moči (což spolu vůbec nemusí vůbec souviset), je čas zbystřit. Něco se v kočičím životě děje. Něco zásadního.

jít na článek

Jak naučit štěně čistotě? Přinášíme rady a tipy.

Výchova štěněte se v mnohém podobá výchově lidského mláděte. Vedle sociálních dovedností – soužití s dospělými, dětmi či jinými psy je třeba štěně naučit poslušnosti a zejména čistotnosti. Zatímco s poslušností vám mohou pomoci speciální „učitelé“, čistotnost u psa musíte vybudovat vy. Jak naučit…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Lékárna Dorea Neratovice nabízí široký sortiment léků i homeopatik

kvalitní personál vždy poradí,ráda k nim chodím velká spokojenost a díky personálu za ochotu Eliška

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo