Při chovu kachen se vyhněte nejčastějším chybám nejen začátečníků.
16. 02. 2021

Jak chovat kachny? Vyhněte se častým chybám začátečníků i pokročilých chovatelů

Chov kachen se může zdát být snadný, ovšem opak je pravdou. Mnozí chovatelé se dopouštějí chyb, které je pak stojí mnohé trápení. Před koupí kachny je nutné odpovědět si na několik zásadních otázek. V první řadě je nutné si uvědomit, zda chcete chovat kachny na maso či peří. Od toho se pak odvíjí, jaké plemeno si pořídit.

Chov kachen dopředu promyslete

Bez čeho se neobejdete hned ze začátku? Položte si otázku, zda chcete kachny chovat na peří nebo maso. Na základě toho se rozhodujete o tom, jaké plemeno kachny pořídit.

Chovatelé si mnohdy neuvědomují, že chybně zvolené plemeno je začátkem problémů.

Čtěte také:

Chov kachen pro začátečníky: 8 důležitých rad, jak chovat kachny

Plemena kachen na maso

Pižmová kachna

Pekingská kachna

Kachny mají chutné maso, které je navíc zdravé. Nevýhodou je nízký počet snesených vajec.

Plemena kachen nosných

Campbell

Shetlandská kachna

Indický běžec

Tyhle druhy kachen se pyšní vysokou snáškou vajíček a kvalitním peřím.

Jak chovat kachny bezpečně?

S počtem kachen to ze začátku nepřehánějte. Menší množství je vždy lepší. Především pro začínajícího chovatele, který pořádně neví, co od kachen a jejich chovu čekat. Čtyři kachny bohatě stačí. Základem je také mít vhodné místo pro chov kachen. Dostatek prostoru s možností výběhu je nezbytné.

Nejčastější chyby ohrožující chov kachen

Máme pro vás několik rad, které vám pomohou vyhnout se nejčastějším chybám při chovu kachen. Pokud budete hlavně důkladní a trpěliví, chov kachen vám bude dělat radost a přinese i užitek po kterém toužíte.

1. Malý prostor pro výběh

Nezdá se to, ale kachny potřebují dostatek prostoru. Ideální je výběh o velikosti 15 m2 na jednu kachnu. Kachny jsou čilá zvířata, která potřebují pohyb. Ideální je zatravněná plocha, aby měly kachny vždy co do zobáčku. Navíc malý prostor může být důvodem, proč si kachny škubou peří.

2.Chybí přístřešek

Ve velkém výběhu musí být zastřešený přístřešek, aby se mohly kachny schovat před deštěm i větrem. Kachní peří musí být suché. Mokré peří může způsobit závažné zdravotní potíže. Kachny budou navíc chráněné v noci před predátory.

3. Špatně zvolená podestýlka

I když je kachna vodní plemeno, nesnáší mokrou podestýlku a špínu. Kdy nebudete podestýlku pravidelně čistit, může se to odrazit na tom, že kachna nebude snášet vajíčka. Hlavně v chladnějším počasí dopřejte kachnám seno nebo slámu, aby byly v teple. Teplá zem je důležitá, jelikož na rozdíl od slepic nesedí na hřadech, ale zemi.

4. Chybí vodní plocha

Dostatek vodní plochy = spokojená kachna. Ve výběhu udělejte pro kachny rybníček nebo jezírko, ve kterém se mohou spokojeně čvachtat. Vodu zbožňují, a proto nesmí chybět. Jestliže se vám nechce vytvářet rybník, pak určitě připravte alespoň několik velkých lavorů s vodou.

5. Nevhodně zvolené větrné místo

Milují vodu, ale nesnáší vítr. Větrné počasí kachny nesnáší. O to horší je, když se před ním nemohou schovat, jelikož je obydlí kachen postavěné na větrném místě. Závětrné zázemí patří k důležitým podmínkám pro chov kachen.

Nejčastější chyba: špatné krmení pro kachny

Kvalitní směs pro kachny je nezbytností. Musí obsahovat potřebné minerální látky a vitamíny pomáhající ke správnému vývoji. Kachny se rozhodně neuživí sami díky travnatému porostu. Přilepšit jim můžete kukuřičným šrotem či obilím.

Velkou chybou je podávat kachnám pečivo. To kachnám akorát zaplácáte žaludek. Nekrmte je také zbytky z kuchyně jako je nesnězený oběd nebo večeře. Jediné, co můžete a co je správné, dát kachnám slupky od jablek, mrkve nebo celeru.  

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Chov pekingských kachen: Jak a proč chovat toto plemeno kachen?

Pod názvem ‘pekingská kachna’ si mnozí představí masný pokrm. Mají pravdu, ale zároveň se tak přímo nazývá konkrétní plemeno domácích kachen. A ty se dají koneckonců chovat nejen na maso, ale třeba i jako okrasní ptáci nebo na výstřední, ale výživná vejce. Nejdříve je ovšem třeba vědět, co chov…

jít na článek

Epilepsie u koček patří mezi zákeřné kočičí nemoci

Přijde-li řeč na kočičí nemoci, bývá epilepsie jednou z těch, se kterou se těžko smiřuje a která kočku provází zpravidla až do konce života. Mladší zvířata bývají postižena epilepsií vrozenou, starší pak mohou mít mozek poškozený degenerativními změnami nebo metabolickým onemocněním. Oboje se ale…

jít na článek

Jak postavit boudu pro psa? Návod krok za krokem

Návod, jak vyrobit psí boudu, se hodí nejen majitelům velké zahrady, ale také pánům domácích pejsků. Bouda může být na různých místech a různého tvaru. Důležité je, že jde o místo, kam si pes může v případě potřeby zalézt a mít tak chvíli sám pro sebe. A u venkovních psů také jde o úkryt před…

jít na článek

Chování kočky po kastraci: Co všechno se změní?

Kočka po kastraci ztrácí nejen schopnost, ale také potřebu se rozmnožovat. Po tomto zákroku následuje výrazná změna chování. Stále však platí, že kastrace vyřeší do budoucna několik problémů. Jak se tedy přesně změní chování kastrované kočky a jak se o ni starat těsně po zákroku?

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Jaro je tady! Vyražte do hor se správnou výbavou. Salomon sází na univerzálnost

dost slušný boty

Už víte, kam na dovolenou v ČR? Máme tip na dokonalé ubytování na Šumavě!

Ještě bych doporučila jedno ubytování, a to http://www.nadrybnikem.eu/. Je to chatová osada v Hnačovu. A je to...

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci…

Psí útulek v Lysé nad Labem

Psí útulek v Lysé nad…