Sova pálená je nenáročná na chov a můžeme ji potkat i u nás ve volné přírodě.
23. 10. 2018 Přečteno: 15816x

Chov kachen pro začátečníky: 8 důležitých rad, jak chovat kachny

Chystáte se na chov kachen, ale nemáte nejmenší ponětí, co je všechno potřeba? Jaké druhy kachen si můžete pořídit, kolik jich zvládnete nebo čím je krmit, to vše se dozvíte v našem článku, který je zaměřen na chov kachen pro začátečníky. Chceme vám nejen ulehčit mnohdy krušné a nejisté začátky, ale také chceme pomoci při rozhodování, zda bude kachna domácí vaším koníčkem či nikoliv.

8 rad, jak chovat kachny pomohou při začátcích

Někteří chovají kachny jako mazlíčky pro zábavu, jiní pro maso, vejce, peří, někteří dokonce jen pro ozdobu své zahrady a rybníčku. Ať už se rozhodnete chovat kachny z jakéhokoliv důvodu, určitě jako začátečníci tápete, jak vlastně vykročit, co bude potřeba a jak zařídit, aby byla kachna domácí v bezpečí. Následujících 8 rad se vám bude určitě hodit.

Čtěte také:

Indický běžec - účinná ochrana proti slimákům

1.Ujasněte si, proč chcete začít s chovem kachen

Nejprve si ujasněte, proč si kachny vlastně pořizujete. I když chov kachen není příliš náročný a pro začátečníky je tudíž ideální, rozhodně jim budete muset věnovat svůj čas a péči. Jestli se rozhodnete chovat kachnu pro maso, vybírejte mezi masitými plemeny. Počítejte pak s menší snáškou vajec. Jestli vás zajímají spíše vajíčka, pak se dívejte po nosných. Velmi oblíbená je kachna domácí, kterou uvidíte na mnoha vesnických dvorech či zahradách.

2. Chov kachen ze začátku nepřepalte

Pokud si nejste jistí, jestli na vás nebude chov příliš náročný, pak se nehrňte do velkého stáda. V kachním hejnu není potřeba mít kačera, protože kachny si vystačí naprosto samy. Ze začátku zkuste třeba jen 4 kachny a postupně počet navyšujte.

3.Kachna domácí potřebuje travnatý prostor

Kachny jsou všežravci, takže snědí nejen zrnitou směs, ale také hmyz. Pochutnají si rády na různých broucích, žížalách i slimácích. Pro některé chovatele je tedy chov kachen velmi užitečný, protože se tak na zahradě můžete zbavit škůdců.

Aby měly kachny pestrý jídelníček a měly se čile k světu, pak je nechte pohybovat se na travnaté ploše. Kachny tak budou mít snadný přístup k nutričně bohatému jídlu.

4.postavte jim bezpečný přístřešek

Kachny se také občas potřebují někde schovat před nepřízní počasí a večer potřebují v bezpečí složit hlavu. Především jestli chcete chovat kachny pro vejce, je nutné jim zajistit vhodné obydlí, kde budou moci bez stresu snášet vajíčka. Jako podestýlku můžete pro přístřešek použít seno nebo slámu, aby byly kachny v teple. Navíc budou kachny chráněny v noci před predátory, jako je třeba liška. K tomu všemu nemají kachny rády vítr, takže je přístřešek ochrání i tímto způsobem.

5.kachny krmíme kvalitní krmnou směsí

Aby byly kachny zdravé uvnitř i navenek, je potřeba dodávat jim jen kvalitní krmnou směs, obilí, kukuřičný šrot. Krmné směsi obsahují všechny potřebné vitamíny a látky, které kachna potřebuje pro své zdraví. Proto jejich jídlo nikdy nepodceňujte.

6. chleba nepatří do zdravého jídelníčku

Mnozí začátečníci by si mohli myslet, že starý a namočený chleba bude pro kachny dobrou volbou. Opak je ale pravdou. Kachní jídelníček by rozhodně neměl mít na seznamu chleba nebo třeba také rohlíky. Důvodem je, že jim neposkytuje žádnou nutriční bohatost, navíc škodí jejich střevům.

7. kachna domácí vyžaduje dostatek vody

Jelikož je kachna vodní pták, není divu, že voda je pro ni základem. Neslouží jen jako zdroj pití, ale kachny si veškerou potravu máčí ve vodě. Ideální proto je, když budou mít kachny k dispozici rybníček. A pokud tomu tak není, pořídíme velkou napáječku, kterou alespoň dvakrát denně vyměníme, aby byla voda čistá a čerstvá. Kachny, které mají přístup k vodě, se také lépe starají o peří.

8. Jak chovat kachny bez nemocí?

I když se budete o kachny starat pečlivě, může se stát, že onemocní. Mezi nejčastější nemoci patří mor kachen neboli herpesvirová enteritida. Původcem je DNA virus, který se šíří přímým i nepřímým kontaktem. Příznakem je hlenovitý výtok z očí, výtok z nosních otvorů, vodnatý průjem. Nakažená kachna se ale vůbec nemusí projevovat ničím zvláštním. Prvním projevem může být až náhlý úhyn zvířete. A jak chovat kachny bezpečně? Základem je čistá voda, kvalitní krmení a suchá podestýlka.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDFVložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 3

 • Jana
  14. 1. 2022 | 17:44
  Chtěla jsem se zeptat chováme už třetí rok páreček kačenka vždy odchovaly kaceny , letos poprvé kačka nám šasi vajíčka a druhý den se nám stalo že kačer že dvou vajec jedno vyjedl čím to je nebo proč nám to udělal? Zda mi něco nechybí?
 • kluson@propeople.cz
  12. 7. 2019 | 11:57
  Dobrý den Jiří, nejčastější příčinou je nedostatek minerálních látek. Kachnám podávejte kupované kvalitní kompletní krmivo, které obsahuje správný poměr živin a vitamíny. Nebo jim do běžného krmiva přidávejte vitamínové a minerální doplňky stravy. Pomůže také, když do krmení rozdrtíte skořápky z vajec. V případě, že nic nezabírá, obraťte se na zvěrolékaře. Kachnám také nemusejí vyhovovat podmínky, ve kterých jsou chované či změna prostředí. Redakce SZ
 • JIŘÍ SIVOK
  10. 7. 2019 | 11:24
  Proč si kachny vyzobávjí peří.

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Drobné úrazy k létu patří. Dva tipy, díky nimž se zahojí rychleji

Shodou okolností jsem použila Bionect (mam neco podobneho na vyletech mimo domov vzdycky) na dovolene v Bulhar...

Podpora erekce: 19 otázek, které kladete nejčastěji a odpovědi, díky kterým zlepšíte erekci, výdrž, milostný život a celkové zdraví

top přípravek na podporu erekce ....

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…

Vyberte pro ně vhodné krmivo

PURINA®: kvalitní…