Změny chování kočky po kastraci se nemusíte obávat, kočka je klidnější.
25. 03. 2021 Přečteno: 16266x

Chování kočky po kastraci: Co všechno se změní?

Kočka po kastraci ztrácí nejen schopnost, ale také potřebu se rozmnožovat. Po tomto zákroku následuje výrazná změna chování. Stále však platí, že kastrace vyřeší do budoucna několik problémů. Jak se tedy přesně změní chování kastrované kočky a jak se o ni starat těsně po zákroku?

Jaká je změna chování kočky po kastraci?

Kočka po kastraci je klidnější a línější. Pár dní po zákroku mohou nastat výkyvy nálad, ale to se časem srovná. Kočka se bude chovat mírněji vůči člověku i jiným kočkám a nebude vám chtít utíkat nebo se rvát o území.

Nevýhodou kastrace koček může být tloustnutí. Tomu zamezíte kupováním krmiva s nižší mírou kalorií. Kočka bude línější, ale snažte se hrát si s ní, aby se občas procvičila a zabavila. U kocourů se mluví o vyšším riziku nemoci močové trubice, ale zde záleží na celkovém zdraví. Močovým cestám u koček často škodí hlavně levné krmivo plné soli.

Čtěte také:

Kastrace koček - kdy se vyplatí, jak probíhá, na kolik vyjde a jaká jsou její rizika?

Výhody kastrace u koček a kocourů

Změnu chování kočky po kastraci můžeme pokládat za výhodu i nevýhodu. Také však je spousta jiných změn, které rozhodně výhodné jsou. Nejde jen o praktičnost pro vás, ale hlavně o zdraví vašeho zvířete. V prvé řadě je kastrace koček prevencí proti zánětům a nádorům pohlavních orgánů a mléčných žláz. Pokud kočku schováváte před kocoury, je chronicky vystresovaná, že se nemůže spářit, a na to je také snadným řešení kastrace.

Kastrace kocoura se často provádí kvůli značkování, které je velmi nepříjemné pro lidský nos. Důležitější ale je, že ho absence sexuálních pudů chrání před potřebami utíkat a prát se. Nejde jen o to, že ho může srazit auto nebo ho jiný kocour připraví o oko. Drápy a zuby mohou do těla zanést i infekční nemoci.

Rozmnožování kočky i ostatní tvory zkrátka stojí velké úsilí. To s sebou nese hodně nebezpečí i stresu, který dlouhodobě kazí celkové zdraví. Kočka může zabřeznout i 3x do roka a bohužel se o tolik koťat často nemá kdo starat. Spousta jich končí už tak na ulici, případně jsou topena majiteli či je zabije cizí kocour, aby s kočkou mohl počít svá vlastní.

Jaký je rozdíl mezi kastrací a sterilizací?

Sterilizace je možná cesta pro ty, kteří se bojí změny chování. Tato alternativa je pro kočky samičího pohlaví. Místo odstranění vaječníků se jen podvážou vejcovody. Potížím s nechtěným potomstvem se vyhnete stejně tak. Stále však budou fungovat hormony.

Sterilizovaná kočka bude stále utíkat a pářit se jako předtím. Zvažte sami, zda se o ni bojíte. Může se ale stát, že se podvazový materiál rozpustí a kočka zabřezne. Tento zákrok navíc nemá tu výhodu prevence nemocí jako kastrace.

Péče o kočku po kastraci i po sterilizaci je podobná. Byť je sterilizace menší zákrok, stále vyžaduje řez do břicha.

Péče o kočku po kastraci / sterilizaci

Kočku po kastraci je většinou možné vyzvednout už odpoledne či v podvečer po ranním zákroku. Nějakou dobu ještě bude viditelně pod vlivem doznívající anestezie. Může nastat zvracení. Dejte kočku do tepla a nechte v klidu, ale dohlížejte na ni. Nepouštějte ji ven a nehrajte si s ní. Zvedejte ji za hruď i za zadek zároveň, aby se rána neroztáhla. U kocourů zase pozor na šourek. Je třeba zabránit olizování rány! Použijte límec, obleček nebo obvaz.

Kastrovaná kočka nebude moc chtít pít a jíst, ale vodu musí mít k dispozici. Krmíme zpočátku po menších porcích. Po odeznění drog zvíře začne brzy být zase čilé. Pokud máte samičku, zvěrolékař ji bude chtít ještě vidět hned druhý den. Pokud je vše v pořádku, můžete jít domů a za týden sundat límec. U kocourů je zákrok jednodušší, proto se hojení většinou už nemusí kontrolovat u veterináře.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Epilepsie u koček patří mezi zákeřné kočičí nemoci

Přijde-li řeč na kočičí nemoci, bývá epilepsie jednou z těch, se kterou se těžko smiřuje a která kočku provází zpravidla až do konce života. Mladší zvířata bývají postižena epilepsií vrozenou, starší pak mohou mít mozek poškozený degenerativními změnami nebo metabolickým onemocněním. Oboje se ale…

jít na článek

Alergie na kočku: Jaké jsou projevy a jak si ulevit?

Kočičí kožíšek je na dotek hebký a v mnohých tento kontakt vyvolává až meditačně relaxační stavy. Existuje však skupina lidí, kteří při kontaktu s kočkou začnou slzet. Bohužel ne dojetím, jen se spustila jejich alergie na kočky. Lze s tím něco udělat? Existuje kočka pro alergiky?

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Dobrý kontakt

Zvířecí hotel Bavorovice u Hluboké nad Vltavou

Renata Beck provozuje v Bavorovic…

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

UPejska.cz:…

Psí hotel ARNY v Krušných horách

Potřebujete ubytovat pejska po dobu dovolené nebo…