Kastrace koček - kdy se vyplatí, jak probíhá, na kolik vyjde a jaká jsou její rizika?

img
09. 02. 2016 Přečteno: 37273x

Plánujete si pořídit koťátko, máte už malé kotě doma nebo je vaší kočce či kocourovi již několik let? Tak jako tak, kastrace koček je téma, kterému se vyplatí věnovat větší pozornost. Kastrace koček však zdaleka není pouze řešením situace, kdy se rozhodnete, že nechcete, aby kočka měla koťata, jak si spousta lidí mylně myslí. Kastrace koček je také řešení, které může vyřešit mimo jiné problémy s chováním či předcházet různým onemocněním. Stejně tak se mnoho lidí domnívá, že se kastrace týká pouze koček. To však zdaleka není pravda, kastrace se týká také kocourů, u kterých mnohdy vyřeší značkování, zklidní jejich divokou povahu a nebo zmírní agresivní chování.

Jak kastrace koček vypadá a kdy nechat kočku kastrovat?

Kastrace kočky znamená odstranění vaječníků, často i dělohy, samozřejmě za použití anestezie. Kastrace kocoura spočívá v odstranění varlat - i v tomto případě je samozřejmě zvíře uspáno.

Čtěte také:

Norská lesní kočka - přítulný, ale náročný společník

Hojení pooperačních ran je u kocourů velmi rychlé, kočkám však zůstávají stehy minimálně týden a je u nich třeba dbát o větší péči.

A kdy kočku nebo kocoura nechat kastrovat? Kastrace koček je vhodná již v období po prvním mrouskání (říji), což značí její pohlavní dospělost. To nastává zpravidla v šestém měsíci. Kastrace kocoura se doporučuje provádět nejdříve ve věku okolo jednoho roku, případně deseti měsíců.

Kastrace koček - kdy nechat kočku nebo kocoura vykastrovat?

  • Pravděpodobně nejčastějším důvodem kastrace kočky bývá zamezení nechtěné březosti, ať už v případě, že kočka již koťata měla, nebo v případě, že si z jakéhokoliv důvodu koťata nepřejete. Kočka totiž může mít ročně až 18 koťat (až 3 vrhy po 6), což by vysílilo jak ji samotnou, tak i vás, jelikož málokdo má prostor i čas na to, aby dokázal věnovat péči tolika malým koťátkům.
  • Psychická pohoda kočky bývá dalším důvodem kastrace. To se týká zejména koček, které žijí v bytech a jsou tak sexuálně nevybité, což může způsobovat nervozitu i nespokojenost. Kastrace může omezit sexuální pudy, což kočce či kocourovi vrátí i psychickou vyrovnanost.
  • Snížení rizika vážných onemocnění. I to je častý důvod kastrace, která tak může kočkám prodloužit život - u koček se kastrací vyloučí riziko rakoviny vaječníků i dělohy.
  • U kocourů často bývá problém se značkováním teritoria, což zejména v bytě není žádoucí. Po kastraci tato potřeba kocourů zmizí.
  • Kastrace kocoura také zklidní sexuální pudy, což kocoura uklidní a nebude mít potřebu stále utíkat za kočkami. Stejně tak jsou kocouři po kastraci méně agresivnější, klidnější a přítulnější.
  • Pach kocourů může také pořádně potrápit, a to zejména v době říje, kdy je pach moči silnější. Kočky jsou pro změnu v říji neklidné, častěji močí a jsou nervózní.

Kdy kastrace koček vhodná není?

Kastrace kočky či kastrace kocoura může vyřešit mnohé problémy. Neklidným kočkám vrátí psychickou pohodu, z agresivních kocourů se stanou přítulní domácí mazlíčci a vy budete mít klid, že se vaše kočka či kocour nebude snažit každou chvíli zaběhnout. A stejně tak zmizí obavy o neplánovaný přírustek v podobě několika koťátek.

To však neznamená, že je kastrace koček vhodná, nebo snad nutná pro každé zvíře. Pokud vaše kočka žije pouze v bytě a nepřichází do kontaktu s kocoury a ani nejeví jakékoliv známky agrese, nervozity nebo psychické nepohody, jediným důvodem kastrace by bylo předcházení nemocem. V takovém případě bude nejlepší se poradit s veterinářem, který může případně zhodnotit, zda je u vaší kočky vyšší riziko rakoviny, či zda nejsou žádné náznaky patrné. V tomto případě je to trochu risk - riskovat, že se u vaší kočky později může objevit rakovina vaječníků a dělohy, a nebo ji nechat podstoupit, možná zcela zbytečný, zákrok a naopak riskovat, že se mohou objevit urologické problémy?

Kastrované kočky jsou totiž mnohdy náchylnější na urologické obtíže. Také není výjimkou, že kočičky po kastraci mírně přiberou. Pokud má tedy vaše kočka sklony k nadváze, zvažte i tento fakt. Celkově však lze považovat kastraci za zákrok se zcela minimálním rizikem.

Neváhejte se poptat přátel či známých, kteří mají kočku a předem si zjistit zkušenosti s různými veterináři, aby byla vaše kočička v těch nejlepších rukou. Zde platí, že na cenu se hledět nevyplácí - kvalitní péče by měla být na prvním místě.

Kolik kastrace koček stojí?

Cena kastrace koček u různých veterinářů se liší mnohdy o stovky korun, stejně tak se cena odvíjí podle váhy zvířete, a ve velkých městech zaplatíte o něco více, než v menších obcích. Obecně se však dá počítat s cenou okolo 800 korun za kastraci kocoura a přibližně 1500 za kastraci kočky. Kastrace kočky tedy vyjde o poznání levněji, než kastrace fenky psa.

Průběh kastrace u kočky i kocoura

Kastrace je zákrok prováděný v narkóze. Probouzení z narkózy je pozvolné, ze začátku má kočka nebo kocour zalepená očička a nekoordinované, pomalé pohyby. Proto je nutné zajistit bezpeční prostředí - tak, aby kočka či kocour nemohli nikam spadnout nebo se nedopatřením poranit. Dopřejte jim klid, teplo a ticho.

Zatímco kocour je druhý den po zákroku hned v pořádku a není potřeba zvýšená péče, u kočky je třeba věnovat pooperační péči větší pozornost. Je nutné zajistit, aby si ránu sama nelízala - jen tak se stehy rychle a dobře zahojí. Na vyndávání stehů se chodí cca týden po zákroku.

Po kastraci mají kočky obvykle větší chuť k jídlu, což způsobují hormony. A hormony mají na svědomí také to, že kočky mohou zlenivět, což má na přibírání na váze také vliv. Proto je třeba po kastraci kočku v jídle více hlídat a dbát na kvalitní krmivo. Na trhu existují i speciální krmiva, vhodná pro kočky i kocoury po kastraci.

Napsat komentář: Kastrace koček - kdy se vyplatí, jak probíhá, na kolik vyjde a jaká jsou její rizika?

RE: Kastrace koček - kdy se vyplatí, jak probíhá, na kolik vyjde a jaká jsou její rizika?

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.