Návod, jak postavit boudu pro psa krok za krokem.
29. 03. 2021

Jak postavit boudu pro psa? Návod krok za krokem

Návod, jak vyrobit psí boudu, se hodí nejen majitelům velké zahrady, ale také pánům domácích pejsků. Bouda může být na různých místech a různého tvaru. Důležité je, že jde o místo, kam si pes může v případě potřeby zalézt a mít tak chvíli sám pro sebe. A u venkovních psů také jde o úkryt před počasím. Jak postupovat, chcete-li boudu postavit vlastníma rukama?

Jak má vypadat psí bouda: Návod, jak vybrat správný typ

Hlavní kritéria jsou tři: jak je pes velký, pobývá-li často na zahradě a jak moc je aktivní. Začněme velikostí – zde je to celkem jasné. Potřebujete boudu, kam se pes snadno vejde, se vchodem, kudy snadno projde. V případě nejistoty si pejska změřte. Samozřejmě je třeba ve všech třech rozměrech přičíst rezervu: objem boudy ať je dvakrát větší než pes.

Psí boudu ale není snadné vyhřát, pokud je moc velká a stojí venku. Proto je třeba zvážit také, jestli jde o boudu venkovní, nebo o domeček uvnitř vašeho obydlí. V případě venkovní boudy je třeba řešit teplotu. Zvažte i aktivitu psa. Některému stačí si jen zalézt a spát, jiný si rád okusuje kost a převaluje se.

Čtěte také:

Kosti pro psa: Jsou nebezpečné? Jaké kosti může pes dostávat?

Přečtěte si také náš článek na téma: vytápění psí boudy.

Návod, jak vyrobit psí boudu, začíná materiálem

Co je třeba na psí boudu? Návod se bude týkat průměrně velké boudy určené na zahradu. Půjde o velmi jednoduchou boudu, kterou si můžete dle svého uvážení přizpůsobit a přizdobit. Opatřete si 2-3 cm hrubé překližky. Díly na boční stěny budou široké asi 90 cm a vysoké 60 cm. Další dva kusy budou mít 65x90 cm. Třetí dvě desky budou měřit 90x50 cm.

Budete také potřebovat dřevěnou paletu na podložení boudy a případně další na získání lišt, kterými se bouda dá obložit. Na spojení dílů překližky použijte pevné dřevěné hranoly. Na střechu se hodí kanadský šindel. Na dekoraci boudy pořiďte nátěr, který hlavně není toxický. Kromě toho si připravte samozřejmě hřebíky nebo vruty a vhodné nářadí.

Jak postavit boudu pro psa: Pracovní postup

Nejdříve umístěte paletu, která bude oddělovat boudu od chladné země. Pořádná podlaha je důležitá. Vyplňte mezery přibitím užších kousků dřeva, aby se do boudy dalo pohodlně vejít. Přečnívající délka palety bude psovi sloužit jako veranda.

Nařežte si z překližky výše zmíněných šest desek. Do jednoho z bočních dílů můžete vyříznout okénko. Na kratší strany připevněte dřevěné hranoly. Ty budou na jedné straně končit 4 cm od dolního okraje. Volný okraj napojte z boku na podstavu boudy.

Další dva díly, které měří 65x90 cm, upravte následovně.

  1. Udělejte si na delších stranách značku oddělující 60 cm.
  2. Na kratší straně blíže zbylým 30 cm vyznačte střed a spojte ho na obou stranách se značkami.
  3. Uřízněte.

Dostanete tak špičatou část desek, na kterou nasadíte střechu. Můžete udělat i vodorovnou střechu, ale šikmá je lepší kvůli dešti. Do jedné z těchto desek vyřízněte vchod. Pak je obě přibijte k hranolům v rozích boudy.

Dokončení psí boudy – střecha a výzdoba

Nyní máte stěny psí boudy. Dále je třeba nasadit střechu. Podél čtyř šikmých stran připojte další konstrukční latě a na ně zbylé dva díly (90x50 cm). Střecha bude dole přečnívat, to je nutné pro odtok deště. Teď ji pokryjte šindely nebo třeba plechem (máte-li plochou střechu, na kterou pes rád skáče, nedoporučuje se).

Boudu zevnitř vystelte slámou, kobercem či vložte pelíšek pro psa, aby pejsek měl pohodlí a neotlačoval si klouby. Vnější stěny můžete ozdobit nátěrem nebo vytvořit pěkné a účelové obložení z dřevěných lišt. S boudou si můžete vyhrát. Je-li to větší bouda, můžete ji rozdělit na dvě místnosti. Také je dobré přidat navíc stříšku před vchod. Chrání před sluncem, aniž by pes muset sedět mezi čtyřmi stěnami.

Jak postavit boudu pro psa – videonávod

A pokud vám naše rady nestačí a potřebujete si udělat i vizuální představu, můžete inspirovat ve videu níže. Tak s chutí do toho a půl boudy je hotovo!

 

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Mantrailing: jak může záchranářský pes skutečně pomáhat?

Stopování, ale tak trochu jinak. To je mantrailing, založený hlavně na posilování přirozených instinktů psa. Hlavním cílem je nalezení osoby, a to pomocí pachu. Jedná se o velmi starou metodu, při které se pracuje především s motivací psa a jeho emocemi. Jak na to? Snadný návod neexistuje, zažijete…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Jaro je tady! Vyražte do hor se správnou výbavou. Salomon sází na univerzálnost

dost slušný boty

Už víte, kam na dovolenou v ČR? Máme tip na dokonalé ubytování na Šumavě!

Ještě bych doporučila jedno ubytování, a to http://www.nadrybnikem.eu/. Je to chatová osada v Hnačovu. A je to...

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci…

Psí útulek v Lysé nad Labem

Psí útulek v Lysé nad…