Zubní kámen u psa řešte prevencí a čištěním zubů. Odstranění probíhá v anastezii.
01. 03. 2021

Zubní kámen u psa – jaká je prevence a jak na odstranění?

Zubní kámen netrápí jen lidi, ale také psy. Zejména malá plemena psů nebo plemena s krátkým čenichem jsou na něj velmi náchylná. Odstranění zubního kamene u psa je prevencí nejen zápachu z tlamy, ale také řady zdravotních obtíží. Jakým způsobem vyzrát na zubní kámen u psa?

Zubní kámen u psa: Jak vzniká a proč je nebezpečný

Zubní kámen se vytváří ze „směsi“ bakterií, zbytků potravy, slin a odloučených buněk, které se přilepí na povrch zubů, obvykle na těžce dostupná místa nebo do mezizubních prostor. Pak se přidávají ještě minerální soli ze slin a tyto plaky ztvrdnou a vytvoří zubní kámen.

Bohužel tím to obvykle nekončí. Povrch zubního kamene je báječným místem pro různé bakterie, které se snadno přesouvají ústní dutinou a obvykle to netrvá dlouho a vznikají různé záněty, který mohou vést až k parodontóze, tedy k postupné ztrátě zubů. Zubní kámen má šedohnědou barvu a prvním znakem, že „něco“ není v pořádku je zápach z tlamy, začervenání dásní, zvýšení krvácivosti a postupné odhalování zubních krčků.

Čtěte také:

Stříhání srsti a drápků u psa prospívá i jeho zdraví

Zubní kámen u psa: Nejčastější příčiny

Malé či střední plemeno s krátkým čumákem

Věk – pozor, není neobvyklé, aby se zubní kámen u psa objevil již kolem 4. roku

Strava

Zdravotní stav (komplikace jiného onemocnění)

Plemenná predispozice

Nedostatečná péče o chrup

 

Jak na zubní kámen u psa: Prevence je základ

Jako u všech onemocnění, i v případě zubního kamene je základem včasná a pravidelná preventivní péče. Ta spočívá v každodenním ošetřování zubů, respektive odstranění zubního plaku. Jak na to?

  1. Pořiďte žvýkací pamlsky – vždy volte takové, které odpovídají velikosti psa
  2. Speciálně uzpůsobené hračky na čištění zubů
  3. Zvolte krmivo, které snižuje riziko vzniku zubního kamene, případně pomáhá zubní kámen u psa odstranit (váže na sebe vápník).
  4. Řada chovatelů doporučuje například syrové kuřecí křídlo, které smyje vše, co v tlamičce být nemá
  5. Pravidelně čistěte zuby

Odstranění zubního kamene u psa: Čištění zubů

Čištění zubů u psa byste měli se svým mazlíkem trénovat od štěněcího věku. Nepatří to obvykle mezi nejoblíbenější činnosti, ale minimálně nebudete potřebovat rukavice. Pokud je pes ještě štěně, stačí zvolit například gázové čtverečky a krouživým pohybem zuby ošetřovat. Pes si tak zvykne, že mu někdo do tlamičky sahá. Podle velikosti psa a jeho tlamy pak zvolte i kartáček (existují do ruky, oboustranné, na prst, ultrazvukové). Buď lze čistit „na sucho“ anebo si pomoci speciální psí pasty, například s kuřecí příchutí. Pasta také obsahuje také řadu jinak prospěšných látek.

Jak na zubní kámen u psa

Kontrola zubů by měla být součástí pravidelné veterinární kontroly. Pokud už je zubní kámen u psa vidět, je vhodné, aby byl pomocí lékaře také odstraněn. Dá se totiž předpokládat, že je to jen „špička ledovce“. Odstranění zubního kamene u psa probíhá v anestezii pomocí ultrazvuku. Někdy jsou bohužel zuby již v dost dezolátním stavu a je tedy nutné přistoupit i k vytržení poškozených zubů, které by mohly být zdrojem nepříjemných zdravotních komplikací. Po tomto zákroku se zuby ještě vyleští, aby se snížilo riziko dalšího usazování.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Jak postavit boudu pro psa? Návod krok za krokem

Návod, jak vyrobit psí boudu, se hodí nejen majitelům velké zahrady, ale také pánům domácích pejsků. Bouda může být na různých místech a různého tvaru. Důležité je, že jde o místo, kam si pes může v případě potřeby zalézt a mít tak chvíli sám pro sebe. A u venkovních psů také jde o úkryt před…

jít na článek

Mantrailing: jak může záchranářský pes skutečně pomáhat?

Stopování, ale tak trochu jinak. To je mantrailing, založený hlavně na posilování přirozených instinktů psa. Hlavním cílem je nalezení osoby, a to pomocí pachu. Jedná se o velmi starou metodu, při které se pracuje především s motivací psa a jeho emocemi. Jak na to? Snadný návod neexistuje, zažijete…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Jaro je tady! Vyražte do hor se správnou výbavou. Salomon sází na univerzálnost

dost slušný boty

Už víte, kam na dovolenou v ČR? Máme tip na dokonalé ubytování na Šumavě!

Ještě bych doporučila jedno ubytování, a to http://www.nadrybnikem.eu/. Je to chatová osada v Hnačovu. A je to...

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci…

Psí útulek v Lysé nad Labem

Psí útulek v Lysé nad…