Co dělat, když starý pes nežere a co to může znamenat?
16. 03. 2021 Přečteno: 5497x

Péče o starého psa: co když pes nejí? Může za to únava nebo vážné onemocnění?

Dříve by vymetl i tři misky krmení denně a dnes sotva spořádá svou denní porci? Může se jednat o vybíravost, ovšem pozor. Pes, který nejí a ztrácí apetit může trpět také zdravotními potížemi. Především starší psi mívají období, kdy nechtějí nic jíst. Tento problém nezanedbejte a věnujte mu pozornost.

Proč pes nechce jíst?

Když změníte psovi krmivo, na které byl zvyklý, může se stát, že nebude chtít jíst. Proto dbejte na to, aby změna nebyla rychlá a nárazová. Je nutné zvykat psa na přechod na jiné krmivo postupně.

Někdy se může stát, že pes nechce jíst i po velkém fyzickém výkonu. I velká vedra v létě mohou silně ovlivnit jeho chuť k jídlu. Pokud se jedná o krátkodobý problém, není potřeba se strachovat. Pejsek zase chuť k jídlu dostane.

Čtěte také:

Starý pes potřebuje speciální granule pro psy. Dodají mu potřebné vitamíny a minerály

Stáří u psa doprovází potíže s krmením

Hlavně u starších psů si můžeme všímat problémů s krmením. Nejčastějším problémem je bolest zubů. Psa mohou trápit zubní kámen či zánět dásně. Při každém soustu trpí, a porot přestává jíst, aby se bolesti vyhnul.

Zubní plak a zubní kámen

Zubní plak je tenká vrstva tvořící se na sklovině zubů. Je potřeba pravidelně plak odstraňovat a zuby čistit, aby se netvořil u psa zubní kámen. Kámen se odstraňuje mechanicky nebo krátkodobé anestezii.

Zánět dásně

Se zubním kamenem souvisí zánět dásně. Zubní kámen narušuje dásně a dochází k zánětu. Dásně jsou načervenalé, krvácí, odhalují se krčky a kořeny zubu. Problémy poznáte i podle zápachu z tlamičky psa.

Péče o starého psa: nezapomínat na čištění zubů

Již od malička učíme psa, aby si od nás nechal vyčistit zuby. Důvody jsou stejné jako u nás lidí. Chceme, aby měl pes zdravý chrup a aby neměl postupně potíže spojené s tím, že odmítá kvůli bolesti zubů jíst.

Přečtěte si také náš článek: Jak vyčistit psovi zuby?

Plak ze zubů odstraňujeme každý den. Speciální kartáčky i zubní pasty pomohou, aby měl pes chrup čistý i zdravý. Dostupné jsou kartáčky i speciální násady na prst.

TIP! Jako prevence pomohou i dentální pamlsky, které jsou perfektním doplňkem péče.

Nemoci starých psů doprovázející nechutenství

Pokud nechce pes jíst a všímáte si i jiných příznaků, pak se jedná o závažnější problém, než je bolest zubů. Závažnější potíže jsou doprovázeny nejčastěji především teplotou a apatií.

Jaká závažná onemocnění se pojí s nechutenstvím psa?

Katar žaludku

Zažívací potíže čas od času pozlobí každého psa. Hlavně pokud pes olízne něco, co nemá, snadno dostane průjem nebo střevní chřipku. Mezi příznaky kataru žaludku patří snížená chuť, ale i průjem či zvracení. Léči se pomocí antibiotik.

Zácpa

Pokud pes sní mnoho kostí nebo nemá dostatek potřebných látek v krmivu či nemá dostatek pohybu, může se u něj objevit zácpa. Ta je také doprovázena zvracením, apatií, bolestmi břicha a sníženou chutí k jídlu. Dávejte proto pozor, co pes jí.

Onemocnění jater

Jestli játra nefungují dobře, pak se odpadní látky hromadí v těle psa, a to může mít negativní dopad na funkci jeho mozku. Pes často nemá chuť k jídlu, navíc zvrací a je unavený. Jenom zvěrolékař dokáže určit, zda a jaké potíže má pes s játry a navrhne vhodnou léčbu.

Onemocnění močového traktu

Při narušení funkci ledvin se hromadí kyselina močová v krvi. Vznikají v dutině psa i žaludku vředy, které vedou k odmítání potravy. Opět je potřeba vyhledat zvěrolékaře.

Péče o starého psa zahrnuje správný výběr krmiva

Pro starší psy kupujeme speciální krmivo, které je určené přesně pro toto období jejich života. Starší si nejsou již tak aktivní a zpomaluje se jim metabolismus. Mohou i přibírat na váze. Přechod na nízkokalorickou stravu je důležitý.

Krmivo pro starší psy obsahuje méně kalorií a více živin prospívající kloubům a k posílení imunitního systému. Přechod na nové krmivo musí být pomalý a několikadenní.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDFVložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Jak postavit boudu pro psa? Návod krok za krokem

Návod, jak vyrobit psí boudu, se hodí nejen majitelům velké zahrady, ale také pánům domácích pejsků. Bouda může být na různých místech a různého tvaru. Důležité je, že jde o místo, kam si pes může v případě potřeby zalézt a mít tak chvíli sám pro sebe. A u venkovních psů také jde o úkryt před…

jít na článek

Mantrailing: jak může záchranářský pes skutečně pomáhat?

Stopování, ale tak trochu jinak. To je mantrailing, založený hlavně na posilování přirozených instinktů psa. Hlavním cílem je nalezení osoby, a to pomocí pachu. Jedná se o velmi starou metodu, při které se pracuje především s motivací psa a jeho emocemi. Jak na to? Snadný návod neexistuje, zažijete…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Podpora erekce: 19 otázek, které kladete nejčastěji a odpovědi, díky kterým zlepšíte erekci, výdrž, milostný život a celkové zdraví

jedine co nám pomohlo na problémy s erekci byly spreje a gely

5 potravin, které spolehlivě podpoří vaše trávení

potřebuji ho spíše stabilizovat a narovnat střevní mikrofloru

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Psí útulek v Lysé nad Labem

Psí útulek v Lysé nad…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…