Mantrailing je výcvik stopování psa, lze jej ale pojmout i jako psí sport.
23. 03. 2021

Mantrailing: jak může záchranářský pes skutečně pomáhat?

Stopování, ale tak trochu jinak. To je mantrailing, založený hlavně na posilování přirozených instinktů psa. Hlavním cílem je nalezení osoby, a to pomocí pachu. Jedná se o velmi starou metodu, při které se pracuje především s motivací psa a jeho emocemi. Jak na to? Snadný návod neexistuje, zažijete ale hodně zábavy.

Mantrailing je hrou s emocemi psa

Při tréninku není potřeba psa něco pořádně učit. Proč? Sledovat pachovou stopu je v naprosté přirozenosti psa. Hlavně se jedná o práci s motivací psa. Důležité je zaměřit se na to, aby měl pes stejný cíl jako jeho psovod. Co je tím cílem? Nalezení konkrétní osoby.

Mantrailing se využívá při výcviku záchranářských psů u policie. Dobře vycvičený pes dokáže snadno najít jakoukoliv osobu, a to například pohřešovanou nebo na útěku. Využíván je výcvik také na vyhledávání zvěře.

Čtěte také:

Výcvik loveckého psa je nekonečný proces. Na co se připravit?

Na co se mantrailing zaměřuje?

Pokud se ztratí osoba, psi jsou vynikající hledači a stopovači. Při pátrání pohřešovaných osob páchající trestnou činnost je pes nejlepší volbou. A osvědčuje se taktéž při hledání osob, které by mohly být v nebezpečí.

Cílem je najít osobu a vystopovat ji, i kdyby vyla ve větší skupině lidí. Není důležité, jestli se člověk pohyboval v autě, vlakem či pěšky. Pes dokáže najít kohokoliv.

Jak pes stopuje? Kynologie toho zjistila už mnoho

Když si pes olizuje nos, ukládá si tak pach do svých čichových receptorů. Dlouhou dobu pak dokáže jít po dané stopě. Jestliže se pes obrátí, nemyslete si, že stopu ztratil. Ověřuje si jen, odkud pach pochází a jeho intenzitu.

Co čeká mazlíčka na konci, jakmile osobu najde? Kromě splněného cíle je to samozřejmě odměna ve formě pamlsku pro pejska. Pes si po náročném výkonu zaslouží pořádnou dobrotu.

Jak se záchranářský pes cvičí?

Není žádný jednotný návod s konkrétními pokyny. Neexistuje ani parametr na to, jak má maintrailingový pes vypadat. Spojení psa a psovoda je označeno jako maintrailingový tým. Každý tým je originální. Kde tedy začít?

Výcvik psovoda – výkonnost pejska záleží ve velké míře na tom, jak se chová psovod. Psovod se učí číst v řeči těla psa a vnímá, jak soustředěně pracuje na pachové stopě.

Výcvik psa – psa máme uvázaného na stopovací šňůře a má na sobě stopovací postroj. Jen tak jej neztratíme z očí a máme nad ním kontrolu.

 

Jaká plemena se pro mantrailing hodí?

Věnovat se mu mohou všechna plemena. Nezáleží, jestli je pes německý ovčák nebo třeba labrador. Rozdíl je jen v limitech jednotlivých plemen. Hlavním rozdílem jsou především mozkové kapacity a schopnost čichového orgánu.

U nás se uplatňuje metoda hlavně u výcviku bloodhoundů. Je to největší pes na světě lovící čichem. Má 40krát více čichových receptorů, než máme my lidi. Největší rozmach můžeme sledovat ve Švýcarsku, Itálii, Německu nebo Belgii.

Může se mantrailling využít i rekreačně?

Metoda mantrailingu není určená jen pro praktické záchranné stopování, ale můžeme ji využívat také jako sport. Pokud si chcete užít zábavu, věřte, že mantrailing je pro mazlíčka ideální. Navíc si s pejskem vytvoříte mnohem hlubší pouto. A třeba se vám bude trénink hodit, když se vám v lese ztratí dítě při houbaření nebo na procházce.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Jak postavit boudu pro psa? Návod krok za krokem

Návod, jak vyrobit psí boudu, se hodí nejen majitelům velké zahrady, ale také pánům domácích pejsků. Bouda může být na různých místech a různého tvaru. Důležité je, že jde o místo, kam si pes může v případě potřeby zalézt a mít tak chvíli sám pro sebe. A u venkovních psů také jde o úkryt před…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Inkontinence neznamená konec společenského života

Zdravím, je nutné vyřešit to včas, aby to nezašlo dál.

Jaro je tady! Vyražte do hor se správnou výbavou. Salomon sází na univerzálnost

dost slušný boty

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci…

Psí útulek v Lysé nad Labem

Psí útulek v Lysé nad…