Kynologie má v Čechách dlouhou tradici
22. 03. 2018 Přečteno: 3069x

Pamlsky pro psy můžou potěšit i uškodit. Jak vybrat ty správné?

Všichni mlsáme rádi a pejsci v tom nejsou výjimkou. Ať už chceme našeho mazlíčka odměnit anebo mu jen udělat radost, musíme mít po ruce ty správné pamlsky. Měly by být zdravé a zároveň mu chutnat. Jak ale takové pamlsky pro psy najít a jak si z nich vybrat ten správný zrovna pro našeho čtyřnohého kamaráda? Poradíme vám, jaké pamlsky jsou pro psa nejlepší a proč. Díky tomu budeme moct pejska odměňovat bez obav z toho, že psovi nebudou prospívat anebo po nich bude přibírat.

Na trhu existuje nespočet pamlsků, ze kterých si můžeme vybírat. Od masových plátků, přes tyčinky pomáhajících s dentální hygienou až po sushi. Ne všechny jsou ale dobrou a zdravou volbou.

Čtěte také:

Má váš pejsek alergii? Vyzkoušejte hypoalergenní granule pro psy

6 pravidel pro pamlsky pro psy

Vybrat ten správný pamlsek může být někdy oříšek. Jsou zde ale pravidla, která nám pomůžou vybrat ten nejlepší.

Zdravost především

Měl by být zdravý. Nevhodný pamlsek může psovi zatěžovat zažívání a rozhodit organismus. Pokud si dáváme tu práci s výběrem nejkvalitnějšího krmiva, ale doplňujeme ji nezdravými pamlsky, naše snažení přijde vniveč.

Pozor na složení

Řada pamlsků neobsahuje jen ty nejlepší ingredience. Je proto třeba dávat pozor na jejich složení. To, že výrobce uvádí, že jsou určené pro naše mazlíčky, neznamená, že jsou pro jeho zdraví prospěšné.

Málo kalorií

Nesmí mít vysokou energetickou hodnotu. Dobrý pamlsek by totiž neměl mít kalorickou hodnotu skoro žádnou. Živiny a energii by měl pes získávat z pravidelné stravy, nikoli z pamlsků. S největší pravděpodobností navíc nebudeme počítat, kolik jsme jich psovi dali a jak to jeho denní energetický příděl navýší. I proto je na energetickou hodnotu pamlsků potřeba dát pozor. Pamlsky si samozřejmě můžeme i počítat, ale je to trochu zbytečná práce, když na trhu existuje řada vhodných nízkokalorických pamlsků, ze kterých si stačí vybrat.

Menší je lepší

Měly by být menší, aby je pes spořádal na skoro na jedno zhltnutí. Je to něco navíc, nikoli náhražka stravy. Cílem tedy není pejska zasytit, ale potěšit ho. Nám se budou snadněji přenášet, dáme je do kapsy a můžeme vyrazit.

Lehce dělitelný

Měly by se dát snadno dělit. Ať už máme pejsků více anebo psa chceme třeba při výcviku odměňovat víckrát za sebou, je praktičtější a úspornější mít možnost pamlsek rozdělit.

Lákavý a chutný

Pamlsek má být pro pejska přitažlivý. Musí mu chutnat, jinak pamlsek postrádá význam. Důležitá je chuť i vůně. Dejme si tu práci najít zrovna takový pamlsek, který bude našemu mazlíčkovi chutnat. Klidně jich můžeme vyzkoušet hned několik, abychom měli jistotu, že jsme vybrali přesně ten, který našeho psa odmění nejvíce.

Nejlepší pamlsky pro psy

Vyberme je pejskovi na míru

Pokud máme doma štěňátko nebo staršího pejska, bude mít pravděpodobně se žvýkáním tvrdších pochutin problém. Kupme mu ty s měkčí konzistencí.

U psů s dostatkem pohybu nemusíme hlídat složení tolik, co u pejsků tíhnoucím k obezitě, zde vždy sahejme po nízkokalorických. Pravidlem je, že pamlsky by měly tvořit pouze 10% denního příjmu kalorií.

Uzpůsobme je pejskovým potřebám. Třeba u psů s problémy se zuby můžeme spojit příjemné s užitečným a pořídit speciální tyčinky.

Pamlsky, co můžou jíst psi i my

Novinkou na trhu jsou pamlsky, na kterých si pochutnají pejsci i lidé. Kromě všech výhod jako je nízký obsah kalorií nebo jejich chutnost je můžou jíst i děti nebo jiná zvířata jako jsou křečci nebo i koně. 

Povolené ovoce a zelenina

Zdravou variantou, u které se nemusíme bát složení ani kalorií, jsou určité druhy zeleniny a ovoce. Pes smí jíst například baby mrkev, zelené fazolky anebo brokolici. Z ovoce pak banán, plátky jablek (ale bez semínek) nebo meloun.

Čemu se obloukem vyhnout?

Lidské pamlsky nechme stranou. Čokoláda je pro nás delikatesou, pro psy jedem. Podobně je to s širokou škálou zeleniny a ovoce, jako je například avokádo, česnek nebo cibule. Pokud si nejsme škodlivostí nějaké potraviny jistí, nedávejme mu ji. Proto lidským jídlem psa nekrmme ani v malých porcích, a to ani, pokud si myslíme, že mu nemůže uškodit. Náhodou zapomeneme na jednu přidanou surovinu a pejskovo rozhozené zažívání je rázem na světě. Navíc, pokud se pes naučí, že z nás náš oběd nevymámí, přestane se o to pokoušet. Mějme proto silnou vůli.

Pamlsky, i ty určené pro psy, můžou mít nevhodné složení. Přidaná barviva, konzervanty, náhražky a další suroviny, co škodí nám, škodí i našim mazlíčkům. Pokud jsou tučné a plné náhražek, vynechejme je. Dejme si pozor, s takovými se setkáme i ve zverimexech. Vždy pro jistotu kontrolujme složení.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDFVložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 3

 • Zdenka Nová
  23. 9. 2019 | 18:30
  Zdravím, našim pejskům kupujeme functional snack Brit. Za mě jsou nej.
 • Jana Kovářová
  21. 9. 2019 | 21:03
  Děkuji za tento článek, my měli doma hrozný problém najít pamlsky, které jsou bez kuřečícho masa :( nakonec jsme zvolili místo palsků psí salám a vždy si ho nakrájíme na kostičky a dáváme ten.
 • Redakce
  8. 6. 2018 | 15:43
  Mnozí chovatelé používají jako pamlsek kosti z buvolí kůže, které patří mezi nejpopulárnější. Společnost Humane Society International ale zjistila, že buvolí kůže obsahují jedovaté látky a celý jejich proces výroby je velmi kontroverzní. Více informací naleznete zde: https://vse-o-krmivech.cz/clanky-blogy/pamlsky-z-buvoli-kuze

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Dobrý kontakt

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…