Jak používat klikr pro psy? Jednoduchý trénink naučí vašeho psa poslušnosti

Sedni, lehni, dones nebo zůstaň. Základní povely, které musí umět každý pes. Ne vždy si je dokáže mazlíček snadno osvojit. Existuje však výborný trik, díky kterému psa naučíte snadno povely i další psí kusy. Představíme vám klikr pro psy a s ním spojený klikr trénink. Uvidíte, že s klikrem není žádný trik příliš velkou výzvou pro vás ani mazlíčka.

Co je to klikr trénink?

Poměrně nová metoda založená na pozitivním tréninku spojená s podmíněným reflexem. Formovat se začala již za druhé světové války, postupně se trénink s podmíněným reflexem vyvíjel. Při trénování se využívá pozitivní upevňování chování, které chceme psa naučit, a to díky pamlskům a tzv. klikru.

Velmi oblíbená je metoda u trénování psů a koní, ovšem pracovat lze téměř s jakýmkoliv mazlíčkem. Klikr trénink je snadný a zvládnou jej bez obav i začínající chovatelé.

Jak vypadá klikr pro psy?

Klikr je malá plastová krabička, která obsahuje plíšek. Při zmáčknutí krabičky se ozve kliknutí. Klikr pro psy lze sehnat v chovatelských potřebách za pár korun. Lze jej snadno připevnit na vodítko, k opasku či batohu.

Klikr slouží pro usnadnění tréninku. Nejde ale o to, aby se pes naučil co nejvíce cviků za krátkou dobu. Klikr vede ke vzájemnému porozumění mezi mazlíčkem a pánem a k upevňování pouta.

Jak používat klikr pro psy?

Když pes uslyší kliknutí, znamená to pro něj, že udělal něco správně a bude za to odměněn. Vždy, když pes uslyší zvuk, uvědomí si, že se zachoval dobře a musí úkol či chování zopakovat. Velmi důležité je, aby po kliknutí dostal pes vždy pochvalu a pamlsek. Tím bude pozitivně motivovaný a nové povely mu půjdou snáze.

Přečtěte si v našem článku: Jak naučit psa základní povely?

K úspěšnému klikr tréninku vede několik jednouchých kroků. Když se jich budete držet, máte téměř vyhráno. Tak jdeme na to!

Klikr trénink krok za krokem

Ideální je začít s klikr tréninkem ihned od štěněte. Pes si rychleji zvykne a pochopí, co po něm chcete. Ovšem i starší pejsci se s trpělivostí a časem naučí vám lépe porozumět.

  1. Najdete si klidné místo.
  2. Klikněte na klikr vždy, když pes udělá, co po něm žádáte.
  3. Ihned psa pochvalte a odměňte.
  4. Povel opakujte, stejně jako klikání a odměny.
  5. Mějte trpělivost a na každý trénink si vyhraďte dost času.

Ukázka, jak používat klikr u povelu „sedni“

To, jak byste měli metodu klikru využívat, si ukážeme na konkrétním příkladu povelu sedni. Psa vezmeme na klidné a příjemné místo, kde ho nebude nic rozptylovat. Vezmeme s sebou klikr a pamlsky.

  1. Pes stojí před vámi a vy vyslovíte povel „sedni“. Jelikož je to pro psa zcela nový povel, jemně mu při vyslovení povelu tlačte na zadek, aby se posadil.
  2. Jakmile se pes posadí, klikněte na klikr.
  3. Psa pochvalte a dejte mu oblíbený pamlsek.
  4. Když se pes zvedne a pamlsek sní, povel „sedni“ opakujte.
  5. Vždy, když se pes na povel posadí, klikněte ihned na klikr a dejte mu odměnu.

Klikr trénink – povely musí být krátké a výstižné

U každého tréninku platí jedno zásadní pravidlo – veškeré povely musí být krátké a vyslovené nahlas. Neznamená to, abyste na psa křičeli. Pouze dobře artikulujte a využijte přiměřenou sílu hlasu. Vyřčený povel musí mít důraz.

Povely neměňte. Jestliže jednou řeknete „sedni“ a podruhé „posaď se“, pes bude zmatený. Také se věnujte jednomu povelu v jeden den a nepleťte psovi hlavu více triky.

Pro koho je klikr trénink vhodný?

Využívání klikru pro psy při výcviku je vhodný pro každého majitele i pejska. Je jedno, zda jste začátečník nebo zda chováte čivavu či husky. Také nezáleží příliš na tom, jak starý pes je. Metoda založená na pozitivním tréninku funguje skvěle na všechna plemena i psy v různém věku.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Pes venku v zimě: Tipy, jak připravit psa na chladné období

Péče o psa se mění spolu s ročním obdobím. Měli bychom přizpůsobit nejen stravu, ale také svého mazlíčka chránit před prochladnutím. Pes v zimě vyžaduje speciální pozornost nejen z hlediska chladu, ale též vlhka, a to ať z důvodů zapocení nebo sněhové nadílky. Zohlednit bychom měli také psí plemeno…

jít na článek

Jak uplést svetr pro psa? Tyto návody zvládne i začátečník

Zimní období je sice plné romantiky, ale také mrazu. Na to bychom měli myslet v okamžiku, kdy jdeme venčit svého psa. Zejména menší plemena vyžadují naši pozornost, neboť jejich prokřehnutí se jim může stát osudným. Jednou z variant je sáhnout po standardní nabídce z obchodů. Druhou, rozhodně…

jít na článek

Jak naučit štěně čistotě? Přinášíme rady a tipy.

Výchova štěněte se v mnohém podobá výchově lidského mláděte. Vedle sociálních dovedností – soužití s dospělými, dětmi či jinými psy je třeba štěně naučit poslušnosti a zejména čistotnosti. Zatímco s poslušností vám mohou pomoci speciální „učitelé“, čistotnost u psa musíte vybudovat vy. Jak naučit…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Už víte, kam na dovolenou v ČR? Máme tip na dokonalé ubytování na Šumavě!

Ještě bych doporučila jedno ubytování, a to http://www.nadrybnikem.eu/. Je to chatová osada v Hnačovu. A je to...

Lékárna Dorea Neratovice nabízí široký sortiment léků i homeopatik

kvalitní personál vždy poradí,ráda k nim chodím velká spokojenost a díky personálu za ochotu Eliška

Dobrý kontakt

Psí útulek v Lysé nad Labem

Psí útulek v Lysé nad…

HAF - kvalitní krmiva pro psy z přírodních surovin