Kosti pro psa: Jsou nebezpečné? Jaké kosti může pes dostávat?

Když dítě maluje psa, většinou mu namaluje i kost. Moderní pes však překvapivě příliš kostí nedostává. Život psa se zkrátka změnil úplně stejně jako ten lidský. Moderní doba a jiný způsob žití i stravy se odrazily také ve zvířecím světě. Zatímco dříve pes dostával „něco“ ze stolu, kost od řezníka, případně něco ulovil, dnes má pes spíše speciální granulovanou výživu. Objevuje se tedy otázka: „Jsou kosti pro psa stále vhodné nebo naopak nebezpečné?“

Pes a kosti: Historie vs. současnost

Strava psa se mění, stejně jako se mění člověk. Pes už není „jen“ obranářem, ale také parťákem a kamarádem. Mění se i jednotlivá plemena, která se v mnoha případech přizpůsobují městským podmínkám. Zatímco dříve pes žil většinu času venku a dostal kus masa s kostí a něco k tomu, a to maximálně jednou denně, dnes je pes spíše bytovou záležitostí. Tomu se přizpůsobila i strava. Dbá se zejména na vyváženou stravu, která je snadno zvládnutelná za pomoci kvalitních granulí, případně psích konzerv.

Kdy vyměnit krmivo pro štěňata za granule pro psy? Poradíme, jak správně a často krmit psa

 

Čtěte také:

Co pes nesmí jíst? Cibule, šunka a jiné potraviny, o jejichž škodlivosti jste ani nevěděli

Pokud sáhneme do větší historie, pak pes musel své jídlo ulovit. Zřejmě nikdo (ani zapřisáhlí odpůrci kostí pro psy) nepochybuje o tom, že pes svůj úlovek jednoduše zpracoval celý, včetně kostí. Rozhodně je způsobně nevybíral a nedával na stranu. Proč jsou tedy v současné době kosti pro psa takové ožehavé téma?Výživa psů je v současné době na vysoké úrovni z hlediska vyváženosti. Pokud se soustředíte na kvalitní granule, kterými mohou například být i Purina Pro Plan Nature Elements s vysokým obsahem hovězího a olivovým olejem, pak pes dostává vše, co pro své zdraví, tedy dobrou fyzickou i psychickou kondici potřebuje. Navíc můžete vybírat granule podle aktuálních potřeb psa (od štěněcího věku, přes dospělost, případnou březost po stáří nebo třeba v závislosti na aktivitě pejska).

Jaká kost pro psa je vhodná?

Problémem v tématu kosti pro psa je paradoxně člověk. Pes může být z psychologického hlediska parťák, ale z fyziologického je to stále pes a na zdravé stravování má jiné nároky. A v tom tkví hlavní obtíž. Člověk si svou potravu, zejména maso, musí tepelně upravit (nezmiňujeme teď speciální jídla ze syrového masa). Pes by v žádném případě neměl dostávat kosti jakkoli tepelně upravované. Proto nejsou vhodné kosti od nedělního oběda „na přilepšenou“. Absolutním tabu jsou vařené duté kosti, neboť tepelnou přípravou zkřehnou a psovi pak mohou způsobit opravdu nepříjemná zranění. Vhodné jsou tedy jen syrové kosti pro psy.

Pes a kosti: Je schopen je současný pes strávit?

Problém je, že pokud psa nepřivykáte na kosti od štěněcího věku, může jeho trávicí systém „zlenivět“ a trávení kostí se může stát problémem. A to i jen tím, že psi krmení výhradně granulemi mají méně agresivní žaludeční šťávy. Krmení štěněte je dobré věnovat náležitou péči.

Ideální kost pro psa?

Ideální kost pro psa sloužící jako potrava by měla být dutá, měkká, ohebná, bez dřeně a syrová. Pro nastartování trávení je dobré, aby kost pro psa byla přiměřeně obalená masem. Kromě druhu kosti pro psa rozhoduje také stáří zabitého zvířata. Upřednostňujte spíše mladší kusy, neboť jejich kosti jsou měkčí a riziko zranění psa je nižší. Mezi nejbezpečnější patří kuřecí skelety bez dlouhých kostí, kuřecí křídla a krky, dále telecí či jehněčí hrudní kosti a žebra. Výživné jsou i ryby. Kosti vždy pořizujte od kvalitních dodavatelů, jinak může dojít k nákaze psa různými parazity. Pozor zejména na divočinu/divoká prasata a ryby.

Pes a kosti: Pozor na rizika

Výběr vhodných kostí pro psa i jejich správné zkrmování je velmi důležité. V opačném případě může vzniknout řada nepříjemných zdravotních komplikací.

  • Poranění v ústní dutině (pořezání jazyka, zaseknutí části kosti v tlamě, zlomení zubu)
  • Kost se zasekne v jícnu, žaludku, střevech – pokud má pes po požití kostí tendenci se dávit, je třeba navštívit zvěrolékaře
  • Zácpa či krvácení z konečníku – může ukazovat i na řadu dalších obtíží, ale v případě, že pes v blízké minulosti sežral kost, může se jednat i o zaseklou kost ve střevech nebo v jiné části trávicího traktu
  • Zánětlivý proces – poranění v trávicím traktu může vyvolat i řadu dalších problémů, například do poraněného místa může proniknout patogen/infekce a způsobit zánět, jež následně oslabuje zdraví psa

Kost pro psa jako skvělá dentální hygiena

Kost pro psa může být překvapivě nejen krmivem, ale též skvělým nástrojem dentální hygieny. Například velké, pevné kosti, které jsou plné kostní dřeně se hodí jako součást přirozené péče o zuby psa. Navíc hlodání kosti psa uklidňuje. Uvádí se, že žvýkání syrové kosti může fungovat i jako mentální stimul. Většině psů též chutná kostní morek, který vylizují. Je třeba tedy dát pozor u psů, kteří mají tendenci k obezitě či nadváze. Morek patří mezi velmi tučné potraviny. Z tohoto důvodu se nehodí ani pro psy, kteří trpí na průjmy. Jaká dodržovat pravidla?

  1. Kosti pro psa na kousání nejsou vhodné po stomatologickém zákroku.
  2. Navykněte psa na to, že se nejedná o žrádlo (zpočátku mu ji nabídněte po jídle).
  3. Pozor, aby se pes o kost nezranil (například si nevylomil zub při snaze ji zkrátka sežrat).
  4. Nedovolte, aby pes kost rozkousal a sežral (mohlo by dojít k udušení nebo poškození trávicí soustavy).
  5. Kost pro psa by měla být syrová! Ano, i v tomto případě.

Kost není pro každého psa

Jen pro zajímavost uvádíme, že některá plemena nejsou anatomicky přizpůsobena k tomu, aby mohla kosti efektivně zpracovat. Jedná se o plemena s krátkým čumákem (psi s brachycefalickou lebkou). V tomto případě může být řešením pomletí či nasekání kostí nadrobno.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Značkování u koček: Jak ho mazlíčka odnaučit?

Proč kočky značkují? A dá se toho nějak zbavit? Pokud vám kočka začne doma značkovat svoje území, nebo zanechávat loužičky zapáchající moči (což spolu vůbec nemusí vůbec souviset), je čas zbystřit. Něco se v kočičím životě děje. Něco zásadního.

jít na článek

Jak naučit štěně čistotě? Přinášíme rady a tipy.

Výchova štěněte se v mnohém podobá výchově lidského mláděte. Vedle sociálních dovedností – soužití s dospělými, dětmi či jinými psy je třeba štěně naučit poslušnosti a zejména čistotnosti. Zatímco s poslušností vám mohou pomoci speciální „učitelé“, čistotnost u psa musíte vybudovat vy. Jak naučit…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Lékárna Dorea Neratovice nabízí široký sortiment léků i homeopatik

kvalitní personál vždy poradí,ráda k nim chodím velká spokojenost a díky personálu za ochotu Eliška

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo