Kdy vyměnit krmivo pro štěňata za granule pro psy? Poradíme, jak správně a často krmit psa

Pejsky nekrmíme tak, jak nám zrovna přijde na mysl. Musíme se řídit tím, o jaké se jedná plemeno a jak starý pes je. Jinou krmnou dávku bude mít…

Ještě před tím, než si pořídíte pejska, musíte vědět několik zásadních věcí. Třeba to, jak často ho krmit a hlavně čím. Jinak krmíme malé štěně a jinak dospělého psa. Důvodem je, že každý potřebuje ke správnému vývoji něco zcela jiného a jen dobře zvolená strava dá pejskovi vše, co pro zdraví potřebuje. Poradíme vám, jak často krmit psa a co je pro něj nejlepší, aby správně rostl a byl zdravý.

Jak často krmit psa? Záleží na jeho věku

Pejsky nekrmíme tak, jak nám zrovna přijde na mysl. Musíme se řídit tím, o jaké se jedná plemeno a jak starý pes je. Jinou krmnou dávku bude mít dospělý pes vlčáka a jinou čivava. Častěji budeme krmit malé štěně než dospěláka. Řídit byste se měli orientačně podle návodu na pytlích od granulí, ale také podle toho, jak pejsek roste.

Čtěte také:

Co pes nesmí jíst? Cibule, šunka a jiné potraviny, o jejichž škodlivosti jste ani nevěděli

Orientačně však ukážeme, jak často krmit psa:

Do 3. týdne - do této doby krmíme pejska mateřským mlékem, protože to obsahuje všechny potřebné látky a živiny. Poté postupně zařazujeme do jídelníčku kvalitní krmivo pro štěňata.

Do 4./5. měsíce - krmíme štěně po malých dávkách asi 4-5krát denně. Znamená to tedy, že objem krmiva, který má pes sníst za celý den, rozdělíme do čtyř stejnoměrných dávek, které mu podáváme třeba po 3 hodinách.

Od 5. měsíce - snížíme četnost krmení na 2krát denně. Štěně nepotřebuje již tak často jíst. Naopak zvládá větší dávky.

Od 1 roku - zhruba v této době postupně přecházíme na granule pro psy, které mu dodají přesně to, co potřebuje a co již granule pro mladé psy nedokáží tělu dodat.

Granule pro psy versus krmivo pro štěňata

Jen kvalitní krmivo pro psy dokáže zajistit, aby měl váš čtyřnohý kamarád dostatek všech vitamínů, minerálních látek a živin. Mezi granulemi pro psy a pro štěňata je velký rozdíl právě v tom, co obsahují, protože pes v každém věku vyžaduje něco jiného.

Kvalitní granule pro mladého pejska by měly obsahovat tyto látky:

 • 25-32 % bílkovin - pomáhají pro správný růst kostí a zubů
 • 16-25 % tuků - dodávají pejskovi rychle uvolnitelnou energii, přispívají ke zdravému růstů srsti
 • sacharidy - jedná se o zdroj energie, který štěně potřebuje hlavně na hrátky
 • vláknina - podporuje činnost střev a metabolismus
 • vitamíny - A, B, D, E, K
 • minerální látky - vápník, hořčík, síra

Odlišné složení látek pak mají granule pro psy:

 • 20-30 % bílkovin
 • 5-20 % tuků
 • 20 % sacharidů
 • 3-5 % vlákniny
 • vitamíny - A, B, D,E, K
 • minerální látky - poměr vápníku a fosforu by měl být 1,2 : 1

I staří psi potřebují jiné krmivo. Granule pro seniory jsou skvělou volbou

I starší pejsek potřebuje trochu něco jiného než ten dospělý, který je většinou zdravý a má život bez problémů. Jelikož není starý pes tak aktivní, jako malé štěně a hůř se mu tráví, potřebuje granule pro seniory. Ty mají vysoký obsah vitamínů a minerálů, rybí olej i antioxidanty.

Pozor byste měli dávat hlavně na to to, aby kvůli méně častému pohybu pejsek neměl nadváhu. Ta může způsobit problémy s klouby nebo onemocnění srdce. Granule pro psy tak musí mít nižší energetickou hodnotu.

Jak správně vybírat krmivo pro psy?

Krmivo pro psy musíte vybírat obezřetně a dávat pozor na jejich kvalitu. Vhodné jsou třeba granule pro psy značky Purina. Krmivo pro štěňata Optistart dopřeje pejskovi optimální start do jeho života, protože hlavně první rok jeho života je klíčový pro jeho dlouhodobé zdraví. Krmivo Optibalance je poté navrženo tak, aby obsahovalo kombinaci všech potřebných živin zohledňující potřeby různých typů a velikostí psů.

Pozor dávejte i na to, jak a kde krmivo pro psy skladujete. Dóza na granule může být skvělým řešením, jak udržet krmivo v suchu a čerstvé.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...