Chov kachen pekingských začal v Číně před 3000 lety.
06. 04. 2021

Chov pekingských kachen: Jak a proč chovat toto plemeno kachen?

Pod názvem ‘pekingská kachna’ si mnozí představí masný pokrm. Mají pravdu, ale zároveň se tak přímo nazývá konkrétní plemeno domácích kachen. A ty se dají koneckonců chovat nejen na maso, ale třeba i jako okrasní ptáci nebo na výstřední, ale výživná vejce. Nejdříve je ovšem třeba vědět, co chov obnáší.

Kachna pekingská – chov vychází ze staré tradice

Chov kachen pekingských začal v Číně asi před 3000 lety domestikací kachny divoké. Místní chov kachen byl velmi významný. Vzniklá plemena měla mnohem více masa. Konkrétní plemeno je staré zhruba 600 let. V Číně je toto maso dosud velmi populární. Kachna je pečená, je na ní marináda, a podává se s plackami a omáčkou.

Pekingská kachna byla na konci 19. století přivezena do USA, kde vzniklo plemeno kachna pekingská americká. Některé kachny se dostaly do Británie a dále do Německa. Tam byly zkříženy s japonskými kolmými kachnami a vznikla kachna pekingská kolmá.

Čtěte také:

Chov kachen pro začátečníky: 8 důležitých rad, jak chovat kachny

Chov kachen pekingských: Které plemeno?

Dnes se rozlišují výše uvedená dvě plemena pekingských kachen. Společné mají to, že velmi rychle rostou. Jejich množství masa je jedno z největších mezi plemeny kachen. Nároky na chov se neliší. Vajec není zrovna mnoho, ale můžete je doma jíst. Není třeba se bát salmonely, pokud vejce budete vařit natvrdo 15 minut. Mají více tuku a proteinu než slepičí.

Pekingská kachna z Evropy, tedy ta kolmá, se vyznačuje tělem orientovaným na výšku. Má oranžový zobák a hlouběji posazené oči než americká. Kachna pekingská americká má vodorovné tělo, žlutý zobák a mívá asi o půl kila větší hmotnost než kolmá.

Kachny jsou velmi hlučné. Povahu však mají mírnou a některé se od vás nechají i pohladit.

Co potřebuje kachna pekingská: Chov není moc náročný

Pekingské kachny potřebují výběh na trávě, kde se mohou svobodně pohybovat, a jezírko. Voda je pro ně nezbytná. I v zimě, kdy neplavou, se potřebují mít kde namočit a očistit. Jsou poměrně odolné a rády stojí na dešti. Přesto potřebují místo, kde se mohou schovat před zimou a větrem. Postavte jim přístřešek, kam budou mít kdykoli přístup, a vystelte ho slámou.

Výběh kachen je třeba zajistit proti predátorům. Postavte pevný a bezpečný plot, ale hlavně kachny na noc zavírejte jako slepice. Žijete-li u lesa, kudy létají draví ptáci, můžete výběh také zastřešit. Z kachního domečku pravidelně uklízejte trus a měňte také vodu v misce. Misky s vodou jsou dobrý nápad, i když máte jezírko.

Péče o mláďata kachny pekingské

Pekingské kachny nemají pud sezení na vejcích, na množení potřebujete líheň. Po vylíhnutí s nimi vycházejí dobře. Do věku dvou měsíců mláďata nesmí plavat – nemají dost mastné peří. Pak je můžete pod dozorem učit v malém bazénku. Pokud je chováte v odděleném domečku, všimnete si, jak rychle z něj vyrostou. Káčata jsou brzy schopna fungovat ve výběhu, schovávejte je však často do tepla, dokud ještě trochu nevyrostou.

Plánuji chov kachny pekingské. Co jim koupit na jídlo?

Kachny jsou soběstačné. Ve vodě si mohou nalovit rybky, pulce i vodní hmyz, také se rády pasou na rostlinách. Pokud máte umělé jezírko, kde toho moc nenaloví, a malý výběh s vypasenou trávou, kachny krmte. Na trhu jsou speciální krmné směsi pro kachny, po kterých navíc rychle porostou. To se hodí, chováte-li pekingské kachny na maso.

Přečtěte si také náš článekJak na správné krmení kachen?

Klíčem ke zdravé dietě kachen je diverzita. Můžete jim dát i slupky a jiné přírodní zbytky z kuchyně. Samozřejmě také zrní. Žádné rohlíky!

Zvýšenou pozornost kachní dietě věnujte na podzim, kdy potřebují nabrat tuk, který je bude chránit před zimou. I přes zimu jsou kachny rády venku.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Epilepsie u koček patří mezi zákeřné kočičí nemoci

Přijde-li řeč na kočičí nemoci, bývá epilepsie jednou z těch, se kterou se těžko smiřuje a která kočku provází zpravidla až do konce života. Mladší zvířata bývají postižena epilepsií vrozenou, starší pak mohou mít mozek poškozený degenerativními změnami nebo metabolickým onemocněním. Oboje se ale…

jít na článek

Jak postavit boudu pro psa? Návod krok za krokem

Návod, jak vyrobit psí boudu, se hodí nejen majitelům velké zahrady, ale také pánům domácích pejsků. Bouda může být na různých místech a různého tvaru. Důležité je, že jde o místo, kam si pes může v případě potřeby zalézt a mít tak chvíli sám pro sebe. A u venkovních psů také jde o úkryt před…

jít na článek

Chování kočky po kastraci: Co všechno se změní?

Kočka po kastraci ztrácí nejen schopnost, ale také potřebu se rozmnožovat. Po tomto zákroku následuje výrazná změna chování. Stále však platí, že kastrace vyřeší do budoucna několik problémů. Jak se tedy přesně změní chování kastrované kočky a jak se o ni starat těsně po zákroku?

jít na článek

Mantrailing: jak může záchranářský pes skutečně pomáhat?

Stopování, ale tak trochu jinak. To je mantrailing, založený hlavně na posilování přirozených instinktů psa. Hlavním cílem je nalezení osoby, a to pomocí pachu. Jedná se o velmi starou metodu, při které se pracuje především s motivací psa a jeho emocemi. Jak na to? Snadný návod neexistuje, zažijete…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Inkontinence neznamená konec společenského života

Zdravím, je nutné vyřešit to včas, aby to nezašlo dál.

Jaro je tady! Vyražte do hor se správnou výbavou. Salomon sází na univerzálnost

dost slušný boty

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…