Jak vybrat rostliny a květiny podle Feng Shui pro správné proudění energií?

Jak vybrat rostliny a květiny podle Feng Shui pro správné proudění energií?

Prostor bez květin postrádá život. Neproudí zde energie tak, jak by měla, a to se může odrazit na celkovém zdraví i náladě v domě či bytě. Rostliny a květiny podle Feng Shui pomáhají udržovat schopnosti těla samouzdravovací a vnáší do našich domovů energii přírody.

Díky správnému aranžování květin podle Feng Shui je možné zlepšit vztahy v práci, vztahy v rodině a nastartovat třeba i zlepšování stavu našeho finančního konta. Každá zdravá rostlina symbolizuje život, a pokud se o ni staráte, pak z ní vyzařuje příjemná energie. Naopak uvadlé, chřadnoucí nebo nemocné rostliny vysílají signál, že něco není v pořádku. Pro byt jsou nejlepší buď čerstvě řezané květiny, nebo květiny v květináči, zdravé a opečovávané květiny přinášejí dobro a útulnost. Rostliny nemocné, zaprášené, „mrtvé“ nebo sušené naopak vyzařují stagnaci a zpomalují energii v prostoru.

Jak vybírat rostliny a květiny podle Feng Shui pro domov?

S výběrem těch pravých rostlin pro vaši domácnost pomůže nejlépe architekt Feng Shui. Každému z nás totiž vyhovuje jiný typ květiny, záleží na energii nás samotných, i na energii, kterou vyzařuje náš prostor. Některé základní rady, jak si vytvořit zdravý domov plný pohody za pomoci květin a rostlin však prozradíme.

Rostlinka by měla být usazena v dřevěné nebo keramické nádobě s odtokovou dírkou a záchytnou miskou na přebytečnou vodu. Umělohmotné květináče v žádném případě nepoužívejte, byť by byly sebehezčí. Pro květiny není umělá hmota vhodná…dusí je a brzdí jejich přirozené energie.

Dlouhé a ostré listy vysílají ostrou až bodavou energii, mohou přispívat ke svárům a neshodám v domácnosti, lepší pro domácí pohodu jsou palmy s listy tvořící vějíře. Rovněž kaktus není právě tou úplně ideální rostlinkou pro domov, jejich trny nepomáhají tvorbě harmonické energie. Můžete je ale postavit před dům, jako ochranu před nezvanými návštěvami nebo nepříjemnými sousedy. Umístit je také můžete do prostor, kde se nepobývá, ale kudy se pouze prochází.

Květiny podle Feng Shui mají ochranný a obranný charakter, proto jimi hojně osaďte okenní parapety, nevyhovující výhled, zeď apod. Energie rostlin působí proti vlivům špatné energie zvenku a zkrášlí váš výhled z okna.

Jste-li hodně zaměstnaní a nestíháte péči o rostliny v bytě, pak mohou být i vhodnou alternativou umělé květiny v bytě či domě. Rozhodně však musejí být vždy čisté a bez prachu. Pokud je to možné, vyhněte se rovněž kaktusům a rostlinám s tenkými listy.

Při výběru květin podle Feng Shui se nespletete, pokud budete vybírat ty s kulatými listy a barevnými květy.

Květiny jsou vynikajícími domácími pomocníky, harmonizují prostor, přináší čerstvou energii a celkově povzbuzují, to platí především o červených květinách. Není náhodou, že často vidíme v oknech domů květiny právě červené barvy. Oblíbené muškáty jsou navíc bakteriocidní, jejich silice ničí bakterie a do oken vstupuje čistý vzduch. Červené květiny v oknech jsou podle Feng Shui skvělou prevencí potíží v mezilidských, zejména sousedských vztazích.

Vyvážený prostor s rostlinami a květinami v bytě nebo domě

 • Pro květiny jsou vhodným místem levý vzdálený roh interiéru. Je to roh hojnosti, můžete tedy podpořit energii bohatství v životě květinami, které mají malé, drobné a hojné lístky a květy.
 • vchodu je vhodné umístit jednu výraznou květinu. U vchodu si nikdy nevytvářejte „džungli“.
 • Do kuchyně se hodí květiny kvetoucí růžově nebo červeně, oranžově či žlutě, i tady použijte spíše menší rostlinky a použijte jich jen menší množství.
 • V jídelně mějte vždy čerstvé, řezané květiny, nejlépe je umístěte do středu jídelního stolu.
 • obývacím pokoji mějte co nejvíce květin, vytvoříte si tím zde co nejživější energii. Používejte pestré a hravé kombinace pro rozveselení prostoru.
 • ložnici by naopak mělo být rostlin co nejméně, maximálně jedna nebo dvě. Pokud se rozhodnete pro dvě rostliny, pak ať je raději každá jiná. Orchidej ani tchýnin jazyk není vhodnou rostlinou do prostoru ložnice, tyto rostliny totiž energii odvádějí pryč, a tak by se mohlo stát, že se budete budit unavení a bez energie a chuti do nového dne.
 • dětském pokoji je vhodné mít několik kvetoucích rostlin, o které se budou děti starat. Mohou tak pozorovat výsledky svojí péče.

Květiny aktivují energii, takže pokud máte doma hyperaktivní dítko, pak to s jejich počtem raději nepřehánějte. Zvažte také případné možné alergie na rostliny. Nikdy si nedávejte květiny ani rostliny v těsné blízkosti postele, ruší spánek.

Zahrada podle Feng Shui

Při zařizování svého obydlí podle Feng Shui byste rozhodně neměli zapomenout na zahradu. Je to místo, které tvoří důležitou součást vašeho obydlí, místo, kde trávíte spoustu času a přicházíte do styku s energiemi přírody.

Prvním důležitým bodem je samotné umístění zahrady. Podle Feng Shui by rozhodně neměla stát na kopci, ani na takovém místě, kde bude hodně vystavená nepříznivým povětrnostním podmínkám. (Podle Feng Shui by silný vítr mohl odnést všechnu pozitivní energii z místa). Zahrada by neměla být ani v blízkosti rušných cest nebo silnic. Zahrada není oddělená od vašeho obydlí, je jeho přirozenou součástí i součástí celého okolí.

K dominantním faktorům celé zahrady podle Feng Shui měla patřit rovnováha a harmonie. Těch je možné dosáhnout detailní péčí o prostor a rovnováhou mezi energiemi Yin a Yang. Při budování cesty si dejte pozor na některé určité jevy, které by mohly narušit celkovou rovnováhu a energii místa. Nebudujte dlouhé rovné cesty, po nich totiž energie plyne přespříliš rychle, z toho budete moci vytěžit jen minimum užitku. Vyhněte se i příliš ostrým zatáčkám, ideálními tvary cest jsou jemné, oblé a přirozené linie. Rovné linie cest se nedoporučují také z toho důvodu, že po rovné cestě se podle Feng Shui mohou snáze pohybovat zlí duchové. V zahradě také nesmí být žádné slepé cesty, naopak by měly být jakoby nekonečné.

K dominantním faktorům celé zahrady podle Feng Shui měla patřit rovnováha a harmonie.

A jak si přivolat do místa zahrady co nejvíce příjemné energie Yin? Energii Yin obsahují stromy i květiny a rostliny, také vodní nádržky, kameny a země. Energii Yang zase obsahují dřevo, hřebíky, cihly, krb a další pevné konstrukce. K hlavním bodům při tvoření celé zahrady patří právě oblé linie, které dovolují ve srovnání s těmi rovnými snadnější proudění energie.

Zahrada podle Feng Shui má být přirozená. Zahrada před domem je nejvíce ovlivněna energií Yang a zadní pak naopak energií Yin. V čínské kultuře se nepovažuje za dobré vzájemně promíchávat pěstitelská místa s ovocem a zeleninou a místa s dekorativními rostlinami.

Celá zahrada podle Feng Shui by měla být prostorem, který nabízí tzv. prožitková zákoutí, tedy místa, která jsou plná příležitostí se zde zastavit a něco prožít. Musí zde být dostatek míst k posezení nebo poležení, a zákoutí, kde se může člověk na chvíli skrýt a prožít vůni rostlin, prohrabování se v písku, poslech zpěvu ptáků apod. Koutky by měly sloužit jak k meditaci, tak třeba i k aktivnímu vybití energie. Na zahradě by měl mít člověk možnost být v poklidu a být sám sebou.

Ideální pozemek podle Feng Shui a pomoc rostlin

Ideální pozemek podle Feng Shui má určité parametry. Dodržuje tzv. principy pěti nebeských zvířat:

 1. Zezadu by měl být pozemek krytý „želvou“ tedy kopcem, živým plotem, sousedním domem apod. Tento prvek zajišťuje stabilitu.
 2. Při pohledu z domu ven po levé straně by měl být na stráži „drak“. Je zapotřebí zde mít menší budovu nebo husté osázení stromy nebo keři.
 3. Pravá strana při pohledu z domu ven je zase vyhrazena „tygrovi“, symbolizují ho menší rostliny než je tomu u draka, nebo malá kůlna, opět podporují stabilitu.
 4. Vepředu před domem se nachází ta nejdůležitější část prostoru vůbec, patří „fénixovi“. Ten by měl mít výhled na něco oku lahodícímu, do krajiny, na park, na vodu a tak podobně. Dům by měl být celkově usazen tak, abychom z něj mohli shlížet do přírodních krás.
 5. Pátým zvířetem je „had“ nacházející se ve středu domu. Jeho symboly jsou volnost, nezastavěnost, podporuje stabilitu jak v domě, tak i v životě.  

Květiny podle Feng Shui po celý rok

Mezi rostliny, které vyzařují energii, se řadí především druhy s velkými listy. Bývají to hlavně takové rostliny, které přirozeně rostou v blízkosti vody, a na zahradě je vysazujeme nejlépe vedle pramene nebo fontány.

Rostliny, které zavěsíte do prostoru, mají rovněž schopnost zvyšovat energii, případně i dovolují, aby místem energie dobře protékala. Můžete rovněž zavěsit košíky s rostlinami do míst, kde budete procházet nebo se s někým scházet, třeba v zimní zahradě nebo v altánu.

Před vchod do domu samotného můžete umístit citronovník nebo pomerančovník, dozrávající plody na stromech zajistí dozrání štěstí a prosperity i ve vašem domě a jeho okolí. Stromy by však nikdy neměly růst v úplné těsné blízkosti k domu. Stromy byste měli prostříhávat nejméně 1x za rok a rostliny v domě pak opečovávat alespoň každé 3 týdny. Rostliny, které nejsou opečovávané, energii ve vaší blízkosti nezvýší a navíc takovéto květy nepatří právě k dobrým věcem.

Vodní zdroje v zahradě podle Feng Shui

Symbolem tvořivé energie je voda. Voda zlepšuje také pohodlí v domě, ať už po ekonomické nebo rodinné stránce. Je vhodné, abyste na zahradě měli fontány, studny, kašnu, jezírko nebo i bazén. Tvar bazénu by měl být oválný nebo nepravidelný. Pamatujte, že voda by se neměla zadržovat.

Vodní zdroje, ale i rostliny, kameny a sochy rozmístěte tak, aby vaše zahradní krajinka působila z každého úhlu úplně odlišně.

Jaké rostliny a květiny podle Feng Shui vám přinesou štěstí?

Učení Feng Shui radí, že žluté chryzantémy a květy slívy přinášejí štěstí, krásu a štědrost, a to i ve chvílích a životních momentech, kdy právě neprožíváme nejspokojenější momenty. Kvetoucí chryzantémy zase mají schopnost usmiřovat nesváry ve vztazích, v lásce, pomáhají dospět zdárně k vytyčenému cíli a přinášejí klid a štěstí. Chryzantémy jsou květinami, které přinášejí pohodu a klid. Květy magnólií v sobě nesou ženskou energii a sílu, také jakousi nevinnou sladkost a znamenají šťastné manželství. Vnitřnímu talentu dají vyniknout narcisy, podporují jistotu a sebeúctu člověka. Narcis pomáhá získat odměny a podporuje profesní růst. Podobně nám mohou pomoci hyacinty. Květinou blízkých a dobrých vztahů je jasmín, ten je rovněž vhodným dárkem, jdete-li na návštěvu k přátelům.

Co se týká stromů, které dodávají a zvyšují energii, dopřejte vaší zahradě jedli, cedr nebo cypřiš. Modrý cedr je především stromem prosperity.

Devět oblastí prostoru neboli Pa-kua

Skvělým indikátorem okolních energií jsou právě květiny a rostliny. Tam, kde se jim daří dobře, kde rostou a kvetou, tam je vše v pořádku. Chřadnou-li a nedaří se jim, pak je třeba se zamyslet nad tím, co v daném prostoru není dobře.

Pa-kua, neboli tělo draka, rozděluje místnost na 9 částí celku. Tyto části symbolizují vědění, kariéru, přátelství, rodinu, zdraví, děti, bohatství, slávu i partnerské vztahy. Rostlina chřadnoucí v některé z těchto oblastí, poukazuje i symbolicky na problémy právě v daném místě.

Jde o to, aby celá zahrada byla plná příležitostí k tomu se zastavit a něco prožít. Musí tu být samozřejmě vícero míst k posezení, případně k poležení. Člověk by měl mít možnost se v zahradě skrýt, nechat se omámit oblíbenou vůní květin, aby se mohl naboso projít nebo se prohrabovat v písku, či hrát i s kamínky, ochutnávat drobné ovoce nebo naslouchat ptačímu zpěv. Takováto přírodní zákoutí slouží k odpočinku a meditaci, ale i k aktivnímu vybití energie. Jde především o to, aby člověk mohl být na své zahradě sám sebou a v klidu se sebou samým.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 19. 05. 2021
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 20. 05. 2021
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PÁTEK 21. 05. 2021
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 22. 05. 2021
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 23. 05. 2021
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 24. 05. 2021
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 25. 05. 2021
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni

Zdraví a krása

V hlavní roli kancelářská židle. Cviky, které vás povzbudí

Slýcháme, že za bolestmi zad, problémy s trávením a bolestí hlavy často stojí také kancelářský styl života. Sedavý způsob naší kondici zkrátka příliš neprospívá. Přesto máme ve své moci zajímavého pomocníka. Ka...

Láska a vztahy

Jak mít šťastný vztah? 5 věcí, na které byste rozhodně neměli zapomínat

Otázku, jak mít šťastný vztah, si klade každý, kdo je v páru. Každý chce být ve vztahu spokojený, ovšem život nepsal scénárista romantického filmu, a tak nás v průběhu času potkávají vzestupy i pády. Jak mezi n...

Těhotenství, děti

Co pořídit, když čekáte miminko?

Příchod miminka v životě rodiny mnohé změní. A to nejen po psychické stránce a získání nových rolí. Do domácnosti přibude řada fyzických věcí, které tam jednoduše dříve nebyly. Některé pomůcky jsou potřebné, ji...

Psychologie

Strach ze zubaře zkuste překonat. Tyto metody mohou pomoci

Strach ze zubaře je dost záludný. Kromě toho, že člověka omezuje, rozhodně nepřispívá k tomu, aby měl chrup pod kontrolou. Pravidelné zubní prohlídky jsou podle odborníků nezbytné, pakliže se chcete vyhnout poz...

Ezoterika

Zdál se vám podivný sen? Prozradíme vám, jak rozklíčovat své sny?

Byl váš dnešní sen z říše nadpřirozena? Zdály se vám sny o pohádkových postavách nebo jste měli ve snu nadpřirozené schopnosti? Občas se můžeme setkat s takzvanými fantastickými, ve kterých se objevují typické ...

Academy

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Wellness

Domácí pěna do koupele přispěje k dokonalé relaxaci

Domácí pěna do koupele je produkt levný a stejně tak efektivní, jako ten kupovaný. Během jeho přípravy se zabavíte v dlouhé chvíli a zpříjemníte si den aromatickými éterickými olejíčky. Ostatně můžete si vyrobi...

Fitness

V hlavní roli kancelářská židle. Cviky, které vás povzbudí

Slýcháme, že za bolestmi zad, problémy s trávením a bolestí hlavy často stojí také kancelářský styl života. Sedavý způsob naší kondici zkrátka příliš neprospívá. Přesto máme ve své moci zajímavého pomocníka. Ka...

Rozvoj osobnosti

Fobie, které se tváří velmi kuriózně: Jaké strachy si lidé dokázali vybudovat?

Fobie komplikují životy lidí již po stovky let. Tyto stavy se vyznačují až chorobným strachem z konkrétní věci anebo činnosti. Někdy mohou dotyčného doslova paralyzovat. Mezi nejčastější příznaky fobií patří úz...

Recepty

Velikonoční mini mazance

Upečte si voňavé velikonoční mini mazanečky podle našeho jednoduchého receptu s tvarohem a ořechy.

Mazlíčci

Americký mini kůň je přítulný a aktivní společník, který pomáhá zvládat stres

Americký mini kůň je přítulným společníkem, kterého si oblíbíte hned na první pohled. Jeho roztomilý vzhled a povaha vás učaruje. Především v Americe patří mezi vyhledávané mazlíčky. Pomáhá překonávat stres, dí...

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Blogeři

Zfetlá nikdy nepracuj aneb proč nezobat antihistaminika, když potřebuješ makat...

Vyrážky, pupínky, fleky...prostě se objeví, když to nejmíň čekáš. Jednou mi takhle naskákaly hnusný červený fleky po obarvení vlasů henou a taky se mi začalo blbě dejchat. Vod tý doby vim, že mě hena může zabít a držim se od ní dál... Jenže dneska se mi vobjevil flek na krku a ruce prostě z ničeho nic. Asi mě někdo uhranul bo co.