Bydlení v mobilheimu: Jaké skýtá výhody a nevýhody?
Bydlení v mobilheimu získává na popularitě, neboť je cenově dostupnější než to klasické ve zděném domě. Pokud i vy o takové střeše nad hlavou uvažujete, měli byste se seznámit s klady a zápory. Může vám to totiž pomoci v rozhodování, zda do takového kroku vůbec jít.
Z různých analýz vyplývá, že průměrný Čech by musel šetřit na vlastní bydlení až 56 let. To je v podstatě celý produktivní život, proto není divu, že se mnozí tuzemští obyvatelé snaží uvažovat o alternativách. Jednou z nich je například bydlení v mobilheimu, které je z hlediska spoření financí méně náročné. Zjistěte však společně s námi, co vlastně nabízí a bere.
Bydlení v mobilheimu a praktická stránka věci: Kolik si naspořit a jak vybírat?
Pakliže máte k dispozici vhodný pozemek a začali jste přemýšlet o bydlení v mobilheimu, jistě jste už mapovali trh s nabídkami produktů. Takový mobilheim o rozloze 2+KK nebo 3+KK se dá v bazarové nabídce sehnat klidně i za 100 000 až 200 000 Kč, brát v potaz ale musíte i to, zda je celoročně obyvatelný. To je ale jen jedna stránka věci. Abyste v takovém mobilním domě mohli skutečně trvale bydlet, musíte splnit také několik podmínek, které stanovuje stavební zákon č. 283/2021 Sb. V roce 2024 v něm proběhly zásadní změny týkající se tzv. drobných staveb, do nichž je mobilheim zahrnut. Pokud tyto podmínky dodržíte, nepotřebujete povolení stavebního úřadu, ale pouze územní souhlas. Tyto změny si tedy pečlivě v zákoně nastudujte.
Bydlení v mobilheimu a výhody s ním spojené
Stále váháte, zda je bydlení v mobilheimu pro vás tím pravým? Potom se informujte o jeho nezpochybnitelných výhodách:
- Koupě mobilheimu je výrazně levnější než koupě rodinného domu. Jak již bylo avizováno, mobilní domy seženete od 100 000 Kč až třeba do 2 000 000 Kč. Vždy záleží na tom, jaký komfort budete preferovat.
- Bydlení v mobilheimu vám také ušetří náklady na údržbu a provoz.
- Nemusíte vyřizovat stavební povolení, pokud dodržíte podmínky stavebního zákona a nevztahuje se na vás placení daně z nemovitosti (daň z vlastnictví pozemku je však nutné zaplatit).
- Umístění mobilheimu je velmi flexibilní – takové bydlení tedy můžete v rámci svého pozemku snadno postavit na vyhovující místo.
- Bydlení v mobilheimu můžete realizovat za poměrně krátkou dobu.
Bydlení v mobilheimu a nevýhody s ním spojené
Jak už to, tak bývá, každá mince má dvě strany. Tedy i bydlení v mobilheimu s sebou nese určité nevýhody, se kterými musíte před jeho realizací počítat:
- Bydlení v mobilheimu nemusí být zcela komfortní pro milovníky dostatečného prostoru. Pokud chcete vše realizovat bez stavebního povolení, mějte na paměti, že rozloha mobilního domu musí být do 55 metrů čtverečních zastavěné plochy.
- Budete-li chtít mobilheim jednou prodat, můžete na prodejní ceně tratit. Jeho hodnota tedy s časem spíše klesá – naopak u klasického rodinného domu stoupá. Trh je zkrátka nepředvídatelný v tomto směru.
- Jakmile nemáte schůdný pozemek (buď vlastní nebo ve vlastnictví rodiny či dobrých přátel), nemůžete si mobilheim pořídit. Mobilní dům totiž nelze postavit jen tak někde – např. v lese nebo na veřejné louce.
Zajímavosti o bydlení v mobilheimu
A na závěr pro vás máme pár celosvětových zajímavostí, které jsou spojené s tématem bydlení v mobilheimu:
- Bydlení v mobilheimu je žádané především u lidí ve věkové skupině 20 až 29 let a dále pak u lidí od 50 do 59 let.
- Bydlení v mobilheimu může mít skutečně trvalý charakter – průměrná životnost mobilního domu se totiž pohybuje kolem 55 let.
- Mobilheimy se staly poprvé populárními v 40. až 50. letech minulého století v USA.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku