Konopný dům – ekologické bydlení, které vás mile překvapí

img
21. 10. 2016 Přečteno: 1330x

Zatímco ve světě je použití technického konopí ve stavebnictví hojně rozšířené a na ekologické bydlení tohoto typu narazíte často, u nás si své místo musí ještě vybojovat. I přesto však už v České republice existuje několik staveb, které jsou z konopí postaveny. Konopný dům alternativou dřevěného, v mnoha oblastech konopné domy dokonce předčí standardní dřevostavby.

Konopí je velmi vhodný materiál pro alternativní ekologické bydlení a má celou řadu možností využití, lze jej totiž zpracovat různými způsoby. Dnes lze postavit konopný dům poměrně snadno, jelikož můžete pořídit či vyrobit konopný beton, izolaci, cihly, těsnění a další stavební konopné prvky.

Ekologické bydlení ze zdravého a nezávadného stavebního materiálu

Příznivci alternativního stavebnictví vychvalují technické konopí díky ekologičnosti a zdravotní nezávadnosti. Konopí, zpracované jako stavební surovina, vyniká dlouhou životností, a poté umožňuje jednoduchou recyklaci. Konopí je totiž obnovitelným stavebním materiálem, který zatěžuje životní prostřední jen minimálně. Konopný dům je tedy maximálně ekologický.

Zpracování konopí do jednotlivých stavebních prvků je čisté a bezprašné. Při styku konopí s pokožkou nedochází ke svědění, proto se konopí stále častěji využívá jako náhrada klasické skelné vaty. Zájem je také o tzv. konopné plasty, které nevyvolávají alergické reakce a neuvolňují škodlivé látky. Proto jsou vhodné pro využití v zemním a vodním stavitelství ve formě geotextilie.

Konopné domy mají nadprůměrné izolační vlastnosti

Výrobky z technického konopí se pyšní nadprůměrnými izolačními vlastnostmi, které odpovídají přísným technickým normám. Konopí dokáže vytvářet ve vnitřních prostorech ideální klima, což oceníme v letních i zimních měsících. Zatímco v létě nás konopí ochrání před prostupováním horka, v zimně nás naopak zahřeje a zimní chlad dovnitř nepustí. Konopný dům je tedy příjemným místem pro žití za každého počasí. 

Technické konopí, používané ve stavebnictví, zajistí regulaci vlhkosti vzduchu. Ochrání interiér před výkyvy vlhkosti, kdy na sebe konopí dokáže vázat vlhkost a odpařovat ji. Tím lze předejít nepříjemným škodám, které by mohla způsobit kondenzovaná voda v blízkosti oken. Díky svým nadprůměrným izolačním vlastnostem se konopí využívá pro výrobu izolačních desek.

Další výhody využití konopí ve stavebnictví      

Používání konopí ve stavebnictví přináší doposud nevyužité možnosti. Díky moderním technologickým postupům lze přírodní materiály upravovat do nejrůznějších podob a získat kvalitní šetrný materiál s nadprůměrnými vlastnostmi, který vám zajistí ekologické bydlení. Dalšími, doposud nezmíněnými výhodami konopí jsou:

  • nízká cena konopných výrobků
  • paropropustnost, která zajistí prodyšnost stavby
  • jednoduchá manipulace
  • možnost tvarování podle potřeby
  • široké spektrum výroby – od izolačních desek po ekologické plasty
  • odčerpávání CO2 z okolí
  • dobrá akustická izolace
  • trvanlivost - konopné domy se z hlediska životnosti vyrovnají stavbám z běžných materiálů

Konopné domy z tak trochu jiného betonu

Jedním ze stavebních prvků, vyráběných z technického konopí, je konopný beton. Díky skvělým vlastnostem si výrobky z konopného betonu patentovala francouzská společnost Isochanvre. Ta jej vyrábí a komerčně prodává, příznivci alternativního stavitelství si však tento beton vyrábí zpravidla svépomocí. Konopný beton má podobné vlastnosti jako beton tradiční, je však lehčí a pružnější.

Dále vyniká svými izolačními vlastnostmi, odolností vůči plísním, hmyzu i houbám, představuje difuzně otevřený materiál. Když stavíte konopný dům, je tento typ betonu základním materiálem. Vyrábí se ze směsi pazdeří, konopného vlákna a cementu nebo vápna. Konopný beton lze připravit přímo na stavbě, podle podílu pojiva (tj. cementu či vápna) se používá na různé části stavby – stropy, stěny či podlahy.

Konopná izolace

I ekologické bydlení je zapotřebí dobře izolovat. K tomuto účelu bývá velmi často použita konopná izolace. Tento produkt z konopí je využívaný hojně i v českém prostředí. Izolační desky bývají kromě konopí vyráběné ze speciálních vláken a dalších materiálů. Díky tomu poskytují zmíněné přednosti konopí, jsou však nehořlavé. Konopné izolační desky se u ekologických staveb používají pro izolaci střech, podlah i zdí. Díky snadné a bezpečné manipulaci jsou vhodnější než skelná vata a další typy izolačních materiálů.

Podlaha z konopí

V oblasti dnešního alternativního stavebnictví existují komplexní podlahové systémy z konopí, jejichž cílem je využití technického konopí všude tam, kde je to jen možné. Proto se pro realizaci podlah u konopných domů používají nepálené konopné cihly, konopné linoleum, drcené konopné stonky ad. V zahraničí se nejčastěji konopná podlaha vyrábí na principu klasické plovoucí podlahy.

Uveďme jeden z možných způsobů realizace. Mezi připravené latě na betonovém základě se rozprostřou rozdrcené konopné stonky, díky čemuž se vytvoří izolační vrstva. Na ni se položí mezivrstva z lepenky, v ideálním případě opět na konopné bázi. Následuje samotná pokládka plovoucí podlahy z kvalitních desek, vyrobených z pazdeří. Takto vytvořená konopná podlaha může být buď přiznaná, nebo zakrytá běžnými podlahovinami.

Nepálené cihly z konopí

Z konopí lze úspěšně vyrábět i nepálené cihly. Jejich základem je opět pazdeří, které se mísí s jílem. Takové cihly vynikají skvělými izolačními vlastnostmi, proto nepotřebují žádnou další izolační vrstvu. Cihly tohoto typu jsou vhodné především pro stavbu vnitřního zdiva, naopak nejsou určené pro stavbu nosných zdí. Zeď z konopných cihel se pokrývá omítkou. Nemusíte mít rozhodně strach, že by konopné domy neměly tak dobré vlastnosti, jako ty kasické.

Ekologické bydlení za využití speciálních plastů

V oblasti ekologického bydlení se apeluje na co nejširší využití přírodních materiálů. Proto se dnes konopí úspěšně používá i při výrobě ekologických plastů, které neobsahují škodlivé látky, navíc jsou pružnější a poddajnější. Plasty tohoto typu konopný dům zužitkuje nejčastěji v oblasti zemního a vodního stavebnictví.

Konopné domy nejsou na území České republiky častým jevem, stále se upřednostňují spíše jiné alternativní přístupy ve stavebnictví. I přesto jsou však dílčí stavební prvky z technického konopí využívány i u nás a kromě své zdravotní nezávadnosti a ekologičnosti přináší celou řadu dalších výhod.

Zdroj úvodního obrázku: konopnestavby.cz

Napsat komentář: Konopný dům – ekologické bydlení, které vás mile překvapí

RE: Konopný dům – ekologické bydlení, které vás mile překvapí

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.