Interiér ve stylu wabi-sabi váš domov provzdušní a dodá mu nový dech
V moderním uspěchaném světě nutně potřebuje místo, kde dokážeme zcela vypnout a pořádně si odpočineme. Ideálně by to tak mělo samozřejmě vypadat u nás doma. Možná vás proto zaujme netradiční japonský interiérový styl wabi-sabi. Jde o koncept, který se zaměřuje na krásu, přirozenost, minimalismus, ale i na nedokonalosti. Zjistěte, jak styl wabi-sabi působí na vás.
Wabi-sabi styl pochází z japonských čajových obřadů šestnáctého století. Jde o světonázor, který zdůrazňuje jednoduchost, přírodní materiály a krásu nedokonalosti. Wabi-sabi styl zpopularizoval čajový mistr Sen no Rikyu, který věřil, že podstata čajového obřadu není v čaji samotném, ale právě v atmosféře vytvořené celou místností i předměty v ní. Dnes už je wabi-sabi trendem, který přijalo mnoho designérů i umělců na celém světě.
Wabi-sabi oslavuje nedokonalost
Wabi-sabi styl lze definovat jako objetí přirozené krásy, slávu nedokonalosti života a úctu k nedostatkům. Spíše než k estetice a designu má wabi-sabi styl blíže k životnímu stylu. Známé jsou například praxe oprav kintsugi popraskané nebo rozbité keramiky zlatem. Jde o jeden z konceptů wabi-sabi. Opravit to, co může ještě sloužit. Přičemž se technika nesnaží skrýt zjevné známky opravy. Naopak je staví do popředí a vytváří tak novou krásu původního předmětu.
Samolepky na zeď pomohou odstranit stereotyp v interiéru
Chcete si uklidit v bytě i hlavě? Naplánujte velký úklid podle feng šuej
Nevíte, jak zařídit interiér? Bydlení podle zvěrokruhu sedne každému
Wabi-sabi je způsob myšlení
Styl wabi-sabi není jen tak nějaký trend nebo styl designu, je to způsob myšlení, který je v japonské kultuře hluboce zakořeněn. Budete-li interiér ve stylu wabi-sabi zařizovat, nebojte se použít staré, opotřebované nebo opravované předměty, které mají svou historii. Využít můžete popraskanou keramiku, oprýskaný nábytek a podobně. Klidně sáhněte po “pokladech” po babičce. Uvidíte, jak vám ještě poslouží a kolik parády udělají.
Materiály vhodné pro wabi-sabi design
Při zařizování interiéru podle wabi-sabi myslete hlavně na patinu, zvětralé dřevo, organické materiály, ručně vyráběnou keramiku, kámen, len a především pak celkově na jednoduchost. Snažte se najít nedostatky a dejte je do popředí. Je to přidaný bonus, nikoliv vada. Sázejte na povrchy, které jsou matné a zvětralé. Sahejte po surových a přírodních materiálech. Zapomeňte na lesk a na umělé dopňky, které působí chladně a neosobně. Co se barev týče, volit byste měli výhradně neutrální a přírodní odstíny. Ideální je tedy béžová, šedá, hnědá nebo zelená. Navíc jde i o uklidňující barvy, které dokáží navodit pocity pohody.
Wabi-sabi vyžaduje jednoduchost a vzdušnost
Rozhodně mějte na paměti, že wabi-sabi styl interiéru vyžaduje hlavně prostor. Zbavte se všeho přebytečného, co vám neslouží. Nechte vyniknout pouze to, co skutečně potřebujete, využijte a přináší vám to radost. Mohou to být staré knihy, vlastnoručně vyrobené věci nebo třeba malované obrazy. Nábytek by měl být v místnostech uspořádaný tak, aby kolem zůstalo stále dostatek volného prostoru. Myslete i na to, že by místnost měla být pořádně prosvětlení. Není-li dostatek přirozeného světla, pak sáhněte spíše po jemném umělém osvětlení. Zapomeňte na klasické lustry a velká světla. Stále myslete na to, že wabi-sabi je o hledání krásy v jednoduchosti a přirozenosti.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku