Chcete si uklidit v bytě i hlavě? Naplánujte velký úklid podle feng šuej

Chcete si uklidit v bytě i hlavě? Naplánujte velký úklid podle feng šuej

Základní pravidla velkého úklidu podle feng šuej

Na velký úklid podle feng šuej se řádně připravte - kupte pytle na odpadky a čisticí přípravky. Prvním krokem bude z vaší domácnosti odstranit vše přebytečné, co už vám neslouží. V domácnosti by neměly mít místo ani věci, se kterými se pojí nehezké vzpomínky. Takových se jednoznačně zbavte. To stejné platí o oblečení. Módní kousky, které jste na sobě neměli více jak rok, už do skříně nepatří. Ty, které jsou ještě pěkné, můžete prodat nebo vyměnit v bazaru.

Uklizený prostor bez zbytečností začne rychle volně dýchat a energie lépe proudí.

Potom se teprve pusťte do umývání a velkého úklidu vašeho domova za pomoci čisticích prostředků, ale nezapomeňte na to, že až úklid dokončíte, ukliďte všechny pomůcky a prostředky někam, kde nebudou na očích. Podle feng šuej je důležité, aby nebyly viditelné. Přináší to prý do domu smůlu a nesoulad.
Podle učení feng šuej je důležité, abyste také odstranili všechny věci, které kříží cestu po bytě. Malé a úzké chodby snesou jen ty nejdůležitější věci.

Úklid haly nebo předsíně podle feng šuej

Jedná se o místo, kde se většinou hromadí po zimě nejvíce harampádí. Vchod do domu či bytu symbolizuje počátek proudění energie čchi. Tento prostor je třeba uklidit tak, aby se tu nepovalovaly rozházené boty, svršky, deštníky,... Naproti vchodu by nemělo být umístěné zrcadlo. Je příjemné umístit si do vchodové části domu něco, co vás bude vítat a vzbuzovat příjemné pocity, například květina apod.

Úklid ložnice podle feng šuej

Místo, kde přespáváte, by mělo být čisté a střídmé. Pokud je to možné, neměla by v ložnici být televize ani počítače. Prostory pod postelemi by měly sloužit výhradně jako úložiště přikrývek a polštářů.

Úklid obývacího pokoje podle feng šuej

Je to místo setkávání všech členů rodiny. Mělo by být útulné a příjemně zařízené, ne přeplněné věcmi. Nábytek s ostrými hranami není vhodný, vytváří škodlivou energii. Pokud v domě takový nábytek máme, měly by být rohy alespoň zakryty ubrusem. Středobodem místnosti by neměla být televize, ale třeba spíše krb, společné sezení apod.

Úklid kuchyně podle feng šuej

Podle feng šuej je kuchyně velmi důležitá, je to centrum ohně domu a záleží na ní zdraví rodiny. Mělo by to být čisté místo bez zbytečností, které brzdí proudění životní energie.

Úklid koupelny podle feng šuej

Očista těla souvisí i s očistou duše. Koupelna by měla být prostorná, přehledná a vzdušná. Dveře od koupelny by vždy měly být zavřené. Je to místo, kde by měl mít člověk možnost pobýt v klidu o samotě.

Co ponechat a co vyhodit?

Pro velký úklid domácnosti podle feng šuej je vhodné vyčlenit si dostatek volného času a na celý proces se dostatečně připravit. Popřemýšlet, co s nepotřebnými věcmi uděláte, zda je vyhodíte, darujete nebo zpeněžíte. Rozhodování se, co vyhodit a co ponechat, bývá velmi subjektivní a v mnoha případech velmi obtížné.

 • Rozhodně vyhoďte z vaší domácnosti vše, co je zatíženo bolestnými vzpomínkami. Platí to i o fotografiích lidí, kteří nám ublížili. Zbavte se také předmětů, z nichž máte pocit, že vyvolávají úzkost nebo nepříjemné pocity.
 • Udělejte si pořádek v dokumentech a vyhoďte všechny staré reklamní letáky, staré papíry i obálky od dopisů.
 • Nepotřebné nebo nefunkční elektrické spotřebiče jsou silnou brzdou vaší prosperity a štěstí, proto je rozhodně nechte opravit nebo je vyhoďte.
 • Nikdy nevyhazujte bez vědomí partnerů nebo dětí jejich věci. Nikdy nevíte, jakou hodnotu má pro ně třeba i to, co vy považujete za veteš.

Úklid garáže, půdy, sklepu a spíže podle feng šuej

Toto jsou všechno místa, kam míváme potřebu nepotřebné harampádí přesouvat a stěhovat. Tím ale mnoho nevyřešíme. Stará energie nás stále poutá. Vše nepotřebné tedy vyhoďte mimo domov.

Věci nefunkční, bez sběratelské nebo umělecké hodnoty vyhoďte. Ty, které tuto hodnotu mají, můžete darovat či prodat v antikvariátu. Oblečení může ještě posloužit některé z kamarádek nebo jejím dětem, zvažte i darování charitě.

Očistný úklid udělá člověku dobře. Lépe se dýchá, vše je přehlednější, udržování pořádku se nejeví najednou tak složité.

Další tipy na bydlení podle feng šuej (feng shui).

Energetická očista prostoru

Očista prostoru bytu, domu či kanceláře je nedílnou součástí úklidu podle feng šuej. Takovouto očistu by měl prostor podstupovat pravidelně. Energie, které zůstávají v daném místě po předcích, předchozích majitelích či nájemnících, mohou způsobovat potíže se zdravím, v kariéře, vztazích, projevují se i podivnými nevysvětlitelnými náhodami.

Úklid podle feng šuej není složitý ani časově náročný, zato výsledky jsou překvapující. Vhodnými okamžiky k očistě prostoru jsou tyto:

 1. Při stěhování do prostoru, kde bydlel před vámi někdo cizí.
 2. Odehraje-li se ve vašem životě nepříjemná zásadní událost (dlouhá nemoc, rozvod, konflikty, krize, úmrtí blízkého).
 3. Kdykoliv si uvědomíme potřebu změny, přísunu něčeho jiného, nového, očistu, čerstvý vzduch...
 4. Preventivně, průběžně k udržení kvality probíhající energie v našem obydlí a k udržení životního komfortu.

Další tipy, jak na správný úklid podle feng šuej

Pokud se cítíte ve svém domě či bytě dobře, pak i vaše mysl je celkově klidnější, vyrovnanější a výsledky lepší. Cítíte-li se stísněně a nepříjemně, pak je zřejmě načase s tím něco udělat a rozhodnout se pro nějakou změnu.

 • Pokud je to možné, je vždy vhodné si do nového bydlení pořídit svůj vlastní nábytek, zejména pak, nevíte-li nic o předešlých majitelích. Není-li z nějakých důvodů možné vyměnit všechen nábytek, pak to udělejte aspoň s postelí, přinejmenším s matracemi.
 • Důkladně umyjte všechny rámy oken a dveří. Do vody můžete kápnout i několik kapek vonného oleje. Čisté rámy nepropouští negativní energii.
 • Rostliny, které se nacházejí v bytě, prohlédněte. Měly by být zdravé, bez zaprášených listů atd. Nejlepší je energie rostlin, které mají dostatek zeminy a s patřičnou zálivkou. V bytě by se rozhodně neměly nacházet uvadlé, nemocné nebo sušené květiny – ty prostoru neprospívají.
 • Velkou očistnou energii mají také křišťály a svíce – harmonizují příjemně prostor obydlí i kanceláře a napomáhají i stimulovat energii a myšlení člověka. Dokonale vybroušené křišťály pomáhají zpřesňovat myšlení, podporují kreativitu a společenský život. Tyto křišťály nepůsobí svojí přínosnou energií pouze na člověka, ale i na zvířata a rostliny v bytě.
 • Skvělým pomocníkem pro očistu a ochranu prostoru podle feng šuej je zrcátko Ba-gua. Nejlépe poslouží volně pověšené v předsíni domu či bytu. Na jedné jeho straně je zrcátko a z druhé strany symboly jin a jang.
 • Energie prostoru se drží ve stěnách a omítkách, proto pokud se chystáme obydlet starý dům, je vhodné přemalovat stěny, či odstranit všechny vrstvy až na cihlu a nově nahodit.
 • Vymalovat bychom v domě či bytě vždy maximálně jednou za tři roky, touto cestou místnosti občerstvíme.
 • Jednou z možností je i očista kyselostí. Kyselost rozproudí stagnující energii. Nejlépe je použít vodu s octem, tou otřeme primárně vchod do domu, zárubně vstupních dveří, dveřní kliku a všechny součásti prostoru, které běžně bývají zanedbávané.
 • Očista solí vstřebává okolní energii, nasává jí. Ideálním postupem je poházet na noc po zemi mořskou sůl s hrubým zrnem, ráno ji smeteme a zakopeme do země mimo dům.
 • Sůl můžete také nasypat na skleněné misky – cca dvě polévkové lžíce hrubé mořské soli. Položíte do každé místnosti jednu takovou misku, než opustíte dům. Po návratu řádně vyvětrejte a sůl vysypte opět mimo dům.
 • Velmi efektivně dokáží pročistit byt vonné tyčinky. S tyčinkou doutnající v ruce projděte všechny místnosti domu či bytu, a to ve směru hodinových ručiček.
 • I správně vybraná, příjemná a uklidňující hudba pomáhá zjemnit a zharmonizovat atmosféru vašeho příbytku. Můžete ji nechat hrát třeba i celou dobu, co jste mimo domov. Energie v domě se tím zklidní.

Energetická očista prostoru se může stát vaším soukromým rituálem. Jde o to, že se na chvíli zastavíte, zamyslíte se nad očekáváními od budoucnosti. S takovýmito myšlenkami projdete celý prostor, ve kterém si budete myšlenky a tužby vizualizovat. Tím je zadán program, který časem dojde svého naplnění.

Barvy pro harmonický domov

Chystáte-li se v rámci velkého úklidu domácnosti i vymalovat, zamyslete se nad výběrem barev.
Světlé a teplé barvy, jako je například žlutá barva se hodí. Může být i červená, ale s tou není radno to přehánět. Je to sice barva, která symbolizuje štěstí a bohatství, ale některé její odstíny mohu být agresivní a zneklidňující.

Tlumené a nevýrazné barvy jsou vhodné pro ložnici. Vybírejte takové, které neruší spánek a spíše uklidňují, tedy modrá, světle zelená, šedá, béžová.

V koupelně se hodí mít čistě bílou, světle zelenou či světle modrou.

Obývací pokoj snese zemité barvy – různé odstíny hnědé, žluté a můžete zde použít i vzory.

Diskuse k článku

 • Pajuska

  11:45 17. 7. 2017 -1
  Energie se hudbou sice zklidním, ale hluk vysavače ji zase nabourá :-) tady na to jdou dobře: https://milujeme-vysavani.cz/
 • Bety

  15:29 11. 6. 2017 0
  Nenávidím úklid, ale úklid můžete pojmou i se zábavou. Kupovala jsem si sáčky na www.milujeme-vysavani.cz a pobavilo mě, jak si z takového nudného tématu jako vysávání umějí udělat srandu.
 • iva

  21:53 5. 8. 2015 0
  no,presne tohle jsem ted resila. bylo mi tezko, tak jsem na to sla pres uklid.

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 20. 09. 2021
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 21. 09. 2021
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, dnes je úplněk. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se umělecké…
více o tomto dni
STŘEDA 22. 09. 2021
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 09. 2021
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 09. 2021
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 09. 2021
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 09. 2021
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni

Důvěra ve vztahu je důležitá. Jak ji efektivně vybudovat?

Důvěra ve vztahu je jakýmsi základním pilířem. Bez ní není možné, aby partnerství správně fungovalo. Zjednodušeně řečeno, jedná se o loajalitu vašeho protějšku vůči vám a naopak. Důvěra znamená zachování osobní...

Dlouhodobý stres a jeho vliv na tělo i duši

Dlouhodobý stres anebo také jinak řečeno chronický, je pro tělo i duši oproti tomu krátkodobému škodlivý. Může tedy negativně ovlivnit celý váš život. I přesto, že je lidský organismus stavěný na odolnost vůči ...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Velikonoční mini mazance

Upečte si voňavé velikonoční mini mazanečky podle našeho jednoduchého receptu s tvarohem a ořechy.

Ještě krmíte psa klasickými granulemi? Přečtěte si, proč si pes zaslouží změnu

S některými zvyky vašeho psa nic nenaděláte. Třeba, že se vždycky vyválí v té nejméně voňavé kaluži, nebo že si ke hře vybere vaše nejoblíbenější boty. Co ale můžete ovlivnit, je způsob jeho stravování. Ne nada...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Dobromysl obecná alias oregano ve třech směsích domácího koření

Dobromysl obecná nebo také oregano se řadí do kategorie středomořských bylinek. Chuťově se podobá majoránce a tymiánu. Bylina se užívá jak sušená, tak čerstvá. Využití má nejen v gastronomii, ale i v lidovém lé...

Už jsem pod čepcem...

Počítám to, a je to přesně deset dní, co jsem pod čepcem neboli už jsem provdána. A jsem provdána za muže nejlepšího, nejúžasnějšího, božského. Prostě je to moje životní láska a věřím, že je to na furt. No a taky se hlásim vám všem, že jsem...přežila!