Celostní medicína vs. tradiční medicína: V čem je rozdíl?

Celostní medicína vs. tradiční medicína: V čem je rozdíl?

Řada z nás se potýká s problémy, se kterými si tradiční medicína neví rady. Právě proto se těší celostní medicína, někdy nazývaná také jako alternativní medicína nebo holistická medicína, stále větší oblibě. Oba lékařské přístupy se sice zabývají naším zdravím, každý ale volí jiný způsob. Holistický přístup se zajímá o řadu věcí, které tradiční medicína opomíjí. Zjistěte, čím vším se celostní medicína odlišuje a jak nám může pomoci.

Čtěte také:

Co je to homeopatie – pomůže nám nebo uškodí?

Co je to celostní medicína?

Známe to každý. Ve stresu se dostaví bolest břicha, problémy se srdcem anebo řada jiných příznaků. Bez odstranění stresu se ale těchto zdravotních problémů zbavíme jen těžko. A právě s tím pracuje celostní medicína, jinak také známá jako alternativní nebo holistický přístup. Léčením naší psychické, duchovní i fyzické stránky dohromady, nám pomůže najít příčinu fyzických, ale i psychických obtíží. Mysl i tělo se dostanou do lepší harmonie. Přečtěte si více o homeopatii

Celostní medicína a tradiční medicína se v mnohém liší

Je bohužel celkem časté, že pacient má dlouhodobé problémy, se kterými navštěvuje nejrůznější lékařská oddělení, odborná pracoviště a kliniky. Zdravotní obtíže se ale nelepší, někdy se ani nezjistí jejich příčina. Mohou se rozvinout až v chronické onemocnění, které nás bude trápit dlouhodobě. Tradiční medicína zkrátka nemá odpověď na vše. Ačkoli se přínos nejrůznějších léků nedá popřít a v některých případech jsou nezbytné, celostní medicína dokáže poskytnout komplexnější pohled na naše onemocnění. V čem se celostní medicína liší od medicíny tradiční. 

Celostní medicína vs. tradiční medicína - hlavní rozdíly

  • Tradiční medicína se zaměřuje na příznaky, které nás trápí. Mohou to být bolavá záda, špatné zažívání anebo vracející se bolest hlavy. Často se už ale nedívá na lidské tělo jako na celek, ve kterém je vše navzájem propojené. A o to se celostní medicína snaží.
  • Celostní medicína přisuzuje velký vliv naší psychice. Stres, starosti anebo smutek se taktéž mohou promítnout do fyzického zdraví. Psychikou v tradiční medicíně se oproti tomu zabývají hlavně specializovaní lékaři, jako jsou psychologové a psychiatři.
  • Celostní medicína předpokládá, že zdravotní obtíže mohou být konfliktem duše a těla. Zkrátka, že celek je více než jeho jednotlivé části. Tradiční medicína se oproti tomu soustředí jen na jednotlivé části.
  • Holistický přístup se více soustředí na pacientovy pocity a emoce. Tradiční medicína se většinou zabývá hlavně výsledky testů, rozborů a vyšetření.
  • Kromě samotné léčby dává celostní medicína důraz také na správnou výživu, pohyb a prevenci. Považuje je za důležitou součást péče o zdraví. Klasická medicína s nimi většinou pracuje až při výskytu onemocnění.
  • Řada onemocnění, jak je revmatoidní artritida, vysoký krevní tlak anebo bolest zad se neobjevuje z ničeho nic. Souvisí se stářím a životním stylem. Zatímco tradiční medicína řeší problém až když nastane, holistický přístup se snaží těmto nemocem rovnou předejít.
  • Tradiční medicína více pracuje s léčivy. Mohou být jak na chemické, tak na přírodní bázi. 

celostni medicina2

Jednou z metod celostní medicíny je Norbekova metoda

Holistický přístup pracuje se 4 úrovněmi člověka

Celostní medicína se zaměřuje na čtyři oblasti našeho těla, se kterými můžeme mít obtíže. Snaží se určit, ze které úrovně náš problém pramení. A tomu holistický přístup přizpůsobuje léčbu. Tradiční medicína oproti tomu většinou pracuje pouze s jednou z těchto úrovní, často fyzickou.

  1. Základní úroveň: Zahrnuje naší fyzickou část. Patří do ní tělo, všechny bolesti a projevy nemocí, se kterými se můžeme potýkat.
  2. Energetická úroveň: Na jejím zlepšení se podílí homeopatika, bylinky anebo léčitelé. Také se jí říká regulační. Přečtěte si více o homeopatice
  3. Psychická úroveň: Patří k ní vše spojené s psychikou. Naše mysl, vědomí i podvědomí. Dochází v ní k psychosomatickým příznakům, které se následně projevují v základní úrovni. Bez vyřešení problémů, které vznikají v psychice, nemůžeme psychosomatické příznaky odstranit. Špatná psychika, která se projevuje ve zdravotních problémech, může mít kořeny i v prožitých traumatech. Často takové události sahají až do dětství.
  4. Duchovní úroveňTýká se všeho, co přesahuje nás samotné. Víru v Boha, vesmírnou sílu či energii. 


Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 29. 03. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 30. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 31. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 01. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
ÚTERÝ 02. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 03. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ČTVRTEK 04. 04. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Charita Strakonice zajišťuje zachování důstojného života
Každý člověk se může ocitnout v situaci, kdy…

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Proč Hans dává k této vodě komentář k ionizované vodě? Jsou to dvě zcela jiné metody: obohacování vody o vodík...

Vztahové pověry z celého světa: Znáte je?

Od své babičky, znám hodně pověr (pocházela z Bílých Karpat).
Děvče se svým chlapcem nesmí být spolu sami, př...

Jak chovat hady – 5 důležitých rad pro začínající chovatele

Před tím, než se rozhodnete si hada pořídit, je vždy nutné si zjistit vše co se chovu týče a mít připravené kv...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Hledáte půjčku na splacení všech svých dluhů? Musíte zaplatit exekuci? Máte spis v reg...

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...
Zobrazit všechna témata

Máte problémy s vyprazdňováním? 5 kroků ke zdravé stolici

Stolice: Téma, které je tak trochu tabu. Přitom se týká každého z nás. Jen málokdo může říci, že se v tomto směru nesetkal v životě s žádným problémem. Zácpa, průjem, problémy s vyprazdňováním… Co je považováno...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Jak se vyrovnat se ztrátou? Návod, na zdravé truchlení

Každého z nás to v životě občas potká. Ztráta blízké osoby je hodně bolestivá záležitost a je poměrně náročné se s ní vypořádat. Přitom nemusí jít hned u úmrtí, ale patří sem i rozchod nebo rozvod. Jak se vyrov...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.