Feng Shui a bydlení

Harmonické bydleníHarmonické bydlení

Feng Shui je starodávná nauka pocházející z Číny, která učí o harmonickém uspořádání a designu prostoru. Je založená na pohybu životní energie Čchi. Feng Shui usiluje o harmonii mezi člověkem a jeho domovem či pracovním prostředím. Podle této filozofie má vše kolem nás hluboký vliv na naše zdraví, úspěch, prosperitu, na naše vztahy, na tvořivost i na naši moudrost a duchovní aspekty života. Prostřednictvím Feng Shui můžeme tyto oblasti v našem životě pozitivně ovlivňovat a tak se umění Feng Shui stává přímým nástrojem ke změně našeho života. Feng Shui nás učí, jak upravit a do nejmenších detailů sladit zařízení uvnitř domu a odstranit z prostředí nedostatky, které brání proudění životní energie Čchi.

Feng Shui a energie Čchi

Dnes je již vědecky dokázáno, že veškerá hmota vibruje. Z každého předmětu vyzařuje neviditelná elektromagnetická energie, nazývaná v různých jazycích Chi, Ki, Čchi, Prána apod. Ve Feng Shui se usiluje o harmonické a plynulé proudění této energie v určitém prostoru. Energie Čchi by měla procházet prostorem bez překážek a omezení, měla by projít všemi prostorami a přitom nikde předčasně neunikat, například oknem nebo dveřmi. Směr energie by měl být také příznivý vůči pozici obyvatele domu, přicházející energie by nikdy neměla proudit člověku do zad. Je třeba dbát také na to, aby se do domu dostalo potřebné množství energie Čchi. Zde platí: „Co odrazuje člověka, odrazuje také Čchi.“ Tedy například rozbitá vstupní brána, oprýskané zábradlí, opadaná omítka či rozbitý chodník. Vstupní prostory domu je proto nutné obzvlášť přikrášlit a udělat je pěkné. K usměrňování toku energie v místnostech a posílení jednotlivých oblastí se ve Feng shui používají různé pomůcky, jako jsou zvonkohry, sošky, obrázky, květiny, polodrahokamy, ale pracuje se také s barvami a tvary.

Jak začít s Feng Shui

Aplikování umění Feng Shui má svoje pravidla a postupné kroky. Nejdříve je nutno daný prostor prohlédnout a posoudit. V tom nám pomáhá schéma ba-gua (pa-kua). Po odhalení nedostatků se musí celý prostor očistit, uklidit. Je třeba se zbavit také starých a nepotřebných věcí. Součástí úklidu jsou také různé opravy všeho nefunkčního, prasklého a rozbitého. Teprve poté se přistoupí k aplikaci „nápravných prostředků“.

Posouzení prostoru podle Feng Shui

Nejdříve se nakreslí půdorys domu a na něj se aplikuje schéma ba-gua. Zde se dají odhalit základní nedostatky, ale také klady prostoru. Efektivní je také zkoumání domu během jeho první návštěvy - tedy první dojem z prostředí, do kterého je dům zasazen, ze samotného domu i z jednotlivých místností.

Systém ba-gua ve Feng Shui

Yin a YangYin a Yang

Ba-gua je čínský termín pro osm trigramů, jež symbolizují různé kvality energie, vyskytující se v přírodě. Trigramy (např.Vítr, Hora, Jezero) jsou ve vztahu s jednotlivými oblastmi lidského života (bohatství, moudrost, vztahy…) a graficky se znázorňují do osmiúhelníku nebo do čtverce či obdélníku.Toto schéma ba-gua se aplikuje na půdorys daného prostoru. Určitá místnost nebo místo v domě působí na podle schématu přiřazenou životní oblast a má souvislost také s jedním z pěti elementů (Voda, Země, Dřevo, Kov, Oheň). Ba-gua se může aplikovat na prostor buď podle polohy vstupu do objektu nebo podle světových stran, tj. orientace objektu vzhledem k severu.

Příklad použití systému ba-gua

Roztroušené čakryRoztroušené čakry

Levý horní roh ba-gua znázorňuje bohatství a prosperitu. Jestliže se v této oblasti nachází například neuklizená komora se spoustou nepotřebného harampádí, nebude ani v této životní sféře „Bohatství“ uklizeno a vše v pořádku. Chceme-li tedy dosáhnout větší prosperity, je třeba uklidit v komoře a podpořit v ní proudění Čchi. Toho se dá docílit různými Feng Shui pomůckami.

Feng Shui předměty

Do různých oblastí v systému ba-gua jsou vhodné také různé posilující předměty.

  • Oblast Bohatství

V této oblasti se projevuje element dřevo. Zde se odráží náš blahobyt a finance, ale také naše vnitřní bohatství, radost a spokojenost. K zesílení vlivu pomáhá postavit zde akvárium, rostlinu bambus, sošku smějícího se Buddhy s bříškem, figurku draka, jelena nebo ryb. Uplatní se zde miska s pozlaceným ovocem, mince pro štěstí, váza nebo pokojová fontánka.

  • oblast Sláva

Elementem je oheň, proto zde uplatňujte předměty v živých, jasných barvách. Sláva znamená také naši sebeúctu, sebevědomí, náš vnější projev a projev okolí k nám. Tuto oblast podpoříte soškou Buddhy, svíčkou, duhovým křišťálem, solnou lampou,  můžete zde pověsit závěsný předmět s motýlky nebo dvojitou spirálu.

  • oblast Partnerství

Tato oblast se týká manželství, partnerství a pracovních vztahů. Jejím elementem je země a podpoříte ji kameny, drahokamy a minerály, červenou růží, solnou lampou, mandalou, soškou dvojice kachniček nebo delfínů či jiných párů a  nebo zavěšenou dvojitou spirálou.

  • oblast Rodina

Souvisí s naší rodinou a rodiči. Má energii dřeva. Použít můžete akvárium, bambus, květiny, sošku delfína, draka, jelena, kachny nebo slona,  zavěšenou dvojitou spirálu nebo zvonkohru, broskev, pokojovou fontánku nebo silné rostliny.

  • oblast Děti, Kreativita

Tato zóna odráží nejenom naše děti ale i naše dětství a citovou oblast a kreativitu. Odtud se rodí všechny naše nápady a myšlenky. Sem je vhodné umístit kvetoucí rostliny, energetické obrázky, sošku hrajících si delfínů,  duhové křišťály, zavěsit kovovou zvonkohru nebo rybičky.

  • oblast Vědění

Elementem této oblasti je živel Země a symbolizuje stabilitu a jistotu. Zde se zrcadlí naše moudrost, jak získaná, tak vrozená. Umístěte sem obrázek s motivem hory, sošku Buddhy, slona, ptáka nebo jednorožce, lampu ze solného krystalu, kameny, vázu,knihy.

  • oblast Kariéra

Tato oblast je spojena s vodou, můžeme do ní dát tedy vše, co se vody týká. Misku s vodou, sošku ryby, vázu s květinou, obrázek s vodopádem, fontánku, něco modrého nebo se vzorkem vlnek apod. Tím podpoříme naši kariéru. Oblast by měla být volná, nezacpaná, aby „vodní“ energie mohla proudit dál.

  • oblast Přátelé a pomocníci

Tato zóna je spojena se živlem kovu a symbolizuje lidi kolem nás, kteří jsou naší oporou a pomáhají nám. Jsou to i andělé a nadpřirozené bytosti. Sem umístěte například figurky andělíčků, zvonky, stínítko, duhové křišťály nebo zde  zavěste dvojitou spirálu.

Energie osob podle Feng Shui

Ve Feng Shui se pracuje také s osobními energiemi osob, které objekt užívají. Podle data narození se určí osobní číslo dotyčného člověka. (1-9). Každému číslu odpovídá určitý prvek. 1 = Voda, 2, 5, 8 = Země, 3, a = Dřevo, 4, 6, 7 = Kov, 9 = Oheň. Např. pro lidi typu Oheň se nehodí příliš mnoho červené barvy v jejich okolí. Podle vztahů mezi prvky se určují také vztahy mezi obyvateli domu a z toho vyplývají také doporučení pro ně.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 23311x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Dobrý den,
chci se zeptat, jak schéma ba-gua aplikovat v jednotlivých pokojích domu či bytu? Upřednostňovat světové strany či postavení vzhledem k vchodu do místnosti? Děkuji.

NIKDO z více než 18ti tisíc čtenářů nemá jedí y dotaz?Není pak něco špatně?

Špatně v čem??

Něco špatně...?Čekala bych nějaké zvědavé dotazy jak to funguje,dotazy na dané téma.Nebo je to všem jasné?


Doporučujeme k tématu

Vonné tyčinky Shrinivas Satya Super Hit 15g

Kvalitní vonné tyčinky ze santalového dřeva, hmotnost 15 g Santalové tyčinky…

Cena: 42 Kč

Solná lampa elektrická střední 3-5kg

Solný krystal z Himaláje o váze 3-5 kg, s el.kabelem a žárovkou  Solné lampy…

Cena: 690 Kč

Deka indická bavlněná - double

Tradiční bavlněná prošívaná deka plněná surovou bavlnou - barevný…

Cena: 1140 Kč

Deka indická bavlněná - single

Tradiční bavlněná prošívaná deka plněná surovou bavlnou  Barevná…

Cena: 695 Kč

Solná lampa elektrická malá s gum.…

Solná elektrická přírodní lampa s gumovými nožičkami Solná elektrická…

Cena: 390 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte