Nábytek z palet – proměňte staré palety na moderní a originální nábytek

img
25. 04. 2016 Přečteno: 2924x

Nábytek z palet je u nás stále oblíbenější. Není divu, je levný, originální a s trochou šikovnosti a fantazie si ho můžete vyrobit doma. Pokud vás nebaví nabídka běžných řetězců a chcete nábytek, který určitě nikde jinde nenajdete, je pro vás nábytek z palet ideální volbou.

Nábytek z europalet se stal hitem před několika málo lety, kdy se řada českých kutilů pro možnost levně a rychle si vyrobit plně funkční nábytek nadchla. Možností, které dřevěné palety nabízejí je přitom nesčetně mnoho. Vyrobit se z nich dá postel, stůl, pohovka, police, věšák i další vybavení do interiéru i exteriéru. Stačí k tomu obvykle trocha fantazie, vrtačka a několik šroubků.

Nábytek z palet vám pomůže šetřit

Hlavní výhodou, kterou nábytek z europalet nabízí, je jeho nízká cena. I když ani běžný nábytek nemusí být v dnešní době drahý, nábytek z europalet vás vyjde jen na pár stovek. Palety totiž pořídíte v cenové hranici od 80 do 250 korun, záleží na jejich rozměru a stavu. Ať už si ale vyberete nové europalety nebo starší a použité dřevěné palety, jejich nákup bude jedinou větší investicí. Ke stavbě nábytku z palet pak už budete potřebovat jen několik šroubků a nátěr na ošetření dřeva.

Dřevěné palety jsou ekologický materiál

Nábytek z palet je ale velmi oblíbený i mezi ekology. Může se jednat v podstatě o druh recyklace, kdy se zpracují palety, které by se jinak zřejmě vyhodily. V případě, že vás váš nábytek z europalet přestane bavit, se navíc velmi snadno likviduje. Podle stupně jejich úpravy někdy stačí, když odstraníte matrace, polštářky a další doplňky a palety můžete v klidu prodat do některé z výkupen.

Nábytek z palet má i další výhody

Jaké další výhody nábytek z palet nabízí? Snadno se s ním manipuluje a hýbe, v případě potřeby můžete sedačku z palet kdykoli přestavět nebo přesunout. Nábytek z palet navíc skutečně nabízí prostor pro vyjádření vaší osobnosti a stylu. Doplnit se dá nejrůznějšími polštářky, matračkami a látkami. Palety je pak možné nechat v přirozeném odstínu nebo je libovolně natírat. Ať už dáváte přednost přírodním materiálům nebo toužíte po něčem moderním a neokoukaném, nábytek z palet je pro vás správnou volbou.

Jak na postel z palet?

Nevíte jak při výrobě nábytku postupovat? Zde je stručný návod na výrobu postele z palet:

  1. Zvažte, jak velkou postel chcete vyrobit a nakupte si dostatečný počet palet. Na postel o rozměru 200 x 160 budete potřebovat celkem 7 palet o velikosti 120 x 80. Palety vyskládáme vedle sebe a jednu z nich seřízneme tak, abychom dostali požadovaný rozměr. Vyskládáme dvě patra palet po čtyřech kusech s tím, že díky zkrácení vyrobíme z jedné dvě menší palety.
  2. Připravené palety si naskládáme vedle sebe a nanečisto si složíme požadovaný tvar postele. Hezké palety při tom dáváme na místa, kde bude dřevo vidět, ty starší poté schováme dospodu. Když jsme si podobou postel jistí, označíme jednotlivé palety tak, abychom později věděli, kam patří.
  3. Jednotlivé palety je před montáží postele nutné opracovat. Vyndáme všechny nepotřebné sponky a hřebíky, hlavičky hřebíků, které čouhají, pak zatlučeme do palety. Následně bruskou nebo hoblíkem obrousíme hrany palet. Na hrubo obrousíme také vrchní část palety tak, aby z ní nečouhaly nebezpečné třísky.
  4. Palety můžeme ošetřit nátěrem proti škůdcům, houbám a hmyzu. Následně palety přetřeme dle potřeby. Zvolit můžeme lazuru nebo bezbarvý lak, který zanechá přirozený odstín dřeva. Použít ale můžeme také krycí barvu libovolného odstínu. Spotřeba barvy ale může být při natírání velkého množství palet poměrně velká.
  5. Na spodky palet, které tvoří první vrstvu postele, poté připevníme filcové nálepky a nainstalujeme postel na místo. Druhou vrstvu palet pak naskládáme na tu první, nutné není žádné ukotvování ani šroubování, postel by měla držet pohromadě sama o sobě. Pokud však chceme mít jistotu, nebo tvoříme postel netradičního tvaru, připevníme k sobě jednotlivé palety pomocí hřebíků či šroubků. Postel poté doplníme matrací a odekorujeme dle našeho vkusu. Pod postel můžeme také nainstalovat barevná světélka, která budou efektně prosvítat skrz palety.

Nábytek z palet si můžete koupit

Nejste zruční a výroba nábytku z palet pro vás není? Nemusíte zoufat. Nábytek z europalet totiž dnes nabízí celá řada firem. Stačí prozkoumat nabídku českého trhu a vybrat si výrobce, který vám vyhovuje. Nábytek z palet vám většina firem vyrobí na míru a za velmi výhodné ceny. I bez vlastního přičinění si tak můžete pořídit originální a vkusný nábytek, který vám budou všichni závidět.

Napsat komentář: Nábytek z palet – proměňte staré palety na moderní a originální nábytek

RE: Nábytek z palet – proměňte staré palety na moderní a originální nábytek

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
  • Alena

    28. 3. 2018 13:43
    Před měsícem jsme si podle návodu na https://www.super-bydleni.cz/9-tipu-na-postel-z-palet/ postavili postel. Snad při stavbě pomůže i vám.