Perfektní hovězí steak: Poznejte nejlepší druhy mas a styl jejich přípravy
Dopřávali jste si dosud šťavnatý hovězí steak jen v restauracích? Pak od nynějška nemusíte! Informujte se o konkrétních druzích masa a připravte si tuto dobrotu sami doma na pánvi nebo grilu! Je to rozhodně ekonomičtější a také leckdy o dost chutnější varianta, neboť si steak okořeníte a propečete skutečně dle svých preferencí.
Nemusíte být zrovna geniálním šéfkuchařem, abyste připravili skvělý hovězí steak. Chce to jen trochu cviku a pár základních informací. Věděli jste například, že naprostým základem je dokonale rozpálená pánev, než maso začnete opékat? A to není zdaleka vše. Inspirujte se a staňte se kulinářskými mistry!
Jak postupovat při přípravě hovězího steaku
Ještě, než si představíme druhy mas vhodných k přípravě hovězího steaku, řekneme si, jak jej v praxi připravit. Tyto tipy vám určitě usnadní kulinářský život, a pokud je dodržíte, dočkáte se šťavnaté flákoty, které se nebudete moct nabažit.
- Než začnete hovězí steak připravovat, vyjměte jej asi hodinu předem z lednice. Maso by totiž mělo mít pokojovou teplotu.
- Hovězí steak před grilováním osušte papírovými utěrkami (z obou stran). Při přípravě tak získá křupavější povrch.
- S kořením či marinádami to nepřehánějte. Nejlepší je hovězí steak beztak jen se solí a případně s čerstvě mletým pepřem. Osolit maso je vhodnější spíše až po ugrilování.
- Před zahájením grilování hovězího steaku se ujistěte, že je pánev velmi rozpálená (nebo grilovací mřížka).
- Pokud budete hovězí steak grilovat na pánvi, použijte ten správný tuk a v přiměřeném množství. Ideální je ten s vysokým kouřovým bodem, tj. avokádový, řepkový nebo sójový olej. Skvělé je pak i přepuštěné máslo ghí!
- Při opékání steak příliš často neotáčejte. Myslete však na to, že 2 až 3 minuty z každé strany postačí na propečení typu „rare“ a na „medium“ asi 3 až 4 minuty z každé strany.
- Míru propečení hovězího steaku zkontrolujte ideálně teploměrem na maso. Někteří kuchaři to dělají tak, že prstem sáhnou na střed masa a poznají, jak je propečené. Pokud ale nejste zkušeným kulinářským mistrem, nemusí se vyplatit na to spoléhat.
- Jakmile hovězí steak propečete dle preferencí, vyjměte jej z grilu či pánve a nechte na talíři „odpočívat“. Tenčí steaky potřebují aspoň 5 minut a ty silnější 7 až 10 minut.
- Pokud chcete vylepšit chuť steaku, po jeho ogrilování na něj poklaďte malý kousek klasického kvalitního másla (může být i domácí bylinkové).
- A nakonec hovězí steak podávejte dle libosti s různými druhy omáček nebo jen tak s opečenými fazolkami a hranolky.
Poznámka: Rare steak by měl mít teplotu 49 až 54 °C, medium rare steak pak 54 až 57 °C, medium steak 57 až 63 °C, medium well steak 63 až 68 °C a well done 68 °C a více.
Sebevzdělejte se v různých druzích mas na hovězí steaky
Abyste se stali skutečnými mistry v přípravě hovězího steaku, měli byste dobře znát i druhy mas vhodných na tuto minutkovou přípravu. A že jich je opravdu požehnaně! Stačí si jen vybrat! Inspirovat se můžete několika tipy:
- FILET MIGNON: jedná se v podstatě o pravou hovězí svíčkovou, která je na trhu nejdražší. Maso je velmi křehké a nevyžaduje žádnou marinádu ani speciální koření. Při opékání na trošce oleje musíte dát pozor, abyste maso nevysušili – má totiž velmi nízký obsah tuku.
- RIB-EYE: jde o nejšťavnatější hovězí steak, neboť má nejrozsáhlejší tukové mramorování. Díky výrazné chuti nepotřebuje žádné marinády ani koření (vystačíte si se solí a pepřem). Ideální je příprava na rozpálené a suché litinové/nepřilnavé pánvi (nebo grilu) do požadovaného propečení.
- STRIPLOIN: jde o hovězí nízký roštěnec, který má méně tuku než rib-eye steak ale například více chuti oproti hovězí svíčkové. Příprava je identická jako u rib-eye steaku.
- T-BONE: tento steak se skládá z dvou druhů mas, tj. ze svíčkové a nízkého roštěnce. Příprava je však stejná jako u rib-eye steaku – tedy na suché pánvi nebo dobře rozpáleném grilu.
- FLANK STEAK: známý je také jako hovězí pupek (dle toho, odkud se z dobytka získává). Připravit byste jej měli na malém množství oleje nejvýše jako medium, aby nebyl vysušený a „gumový“. Krájet by se pak měl kolmo vůči vláknům a na tenčí plátky.
Na trhu však můžete koupit i mnoho jiných druhů mas vhodných na přípravu hovězího steaku. Výtečný je také například tzv. hanger steak neboli veverka, rump steak či flap steak. Jaký si tedy dopřejete konkrétně vy?
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku