img

Bylinky, bez kterých se v létě neobejdete

Opalování je jednou z oblíbených činností, bez kterých si snad ani nelze představit léto. Jenže když to s přísunem slunečních paprsků přeženete a…

I když je léto mnohými považováno za nejpříjemnější období roku, je také nejrizikovějším z hlediska úrazů a dalších menších i větších zdravotních obtíží. Trávíme více času venku a sportujeme, byť po zbytek roku svou fyzickou kondici nijak zvlášť nerozvíjíme. Nástrah, co na nás v létě číhá, existuje proto celá řada. Stejně jako způsobů, jak lze vzniklou nepříjemnost léčit. Patříte-li k příznivcům bylinek a darů přírody, co pomáhají, pak pro vás následující řádky budou inspirací a tipem na to, jakými rostlinami a výtažky z nich svou domácí lékárnu vybavit.

Bylinky představují zcela přirozenou cestu, jak vylepšit své zdraví. Příroda nabízí rozmanité druhy na všelijaké problémy. Více informací vám poskytne herbář ZDE. Některé z nich si můžete jednoduše pěstovat doma, jiné snadno koupíte v sušené formě či v podobě výtažků v potravinových doplňcích nebo kosmetice na vnitřní i vnější aplikaci. V tomto článku vám představíme bylinky a jejich použití, abyste věděli, čím si můžete pomoci, pokud to například přeženete se sluníčkem nebo když si při pádu z kola odřete kolena. K nejčastějším problémům, s nimiž se v létě většina z nás potýká, jsme proto přiřadili doporučení na nejosvědčenější léčivé rostliny.

Čtěte také:

Bylinky podle horoskopu: Jaké bylinky se hodí k vašemu znamení?

Bylinky na spáleniny od sluníčka

Opalování je jednou z oblíbených činností, bez kterých si snad ani nelze představit léto. Jenže když to s přísunem slunečních paprsků přeženete a spálíte se, není to nic příjemného. I z toho důvodu byste měli znát fototyp své kůže, což vám napoví, jak intenzivní záření vaše pokožka snese, aniž by reagovala přecitlivěle. Přečtěte si proto článek o opalování, kde najdete spoustu zajímavých informací nejen o typech kůže.

Když už se vám však stane, že se vám na těle utvoří bolestivá začervenalá místa, je důležité nejen jejich ochlazování, ale také podpora rychlejší regenerace. Jaké bylinky na spáleniny použít?

 • Aloe vera

Tato bylinka je považována za zázračnou rostlinu, co pomáhá vnitřně i z vnějšku, užívá se její gel, kterému jsou připisovány léčivé účinky, více informací najdete v článku „Víte, jaké má aloe vera účinky na organismus?“, kde najdete také návod na pěstování. Na spáleniny je aloe vera doporučována proto, že zklidňuje pokožku, chladí a podporuje obnovu poškozených buněk.

 • Měsíček

Měsíček je bylina, která dokáže urychlit proces hojení. Je velkým pomocníkem v boji proti vyrážkám a ekzému, a tak účinkuje i na drobné spáleniny nejen od sluníčka. Také brání rozvinutí zánětu, a tak je vhodný i na různá poranění či odřeniny.

 • Heřmánek

Heřmánek je obvyklou součástí složení mnoha kosmetických přípravků. V podobě čaje pomáhá i vnitřně. U spálenin od sluníčka se postará o rychlou obnovu pokožky a zmírnění bolesti, kterou vyvolává velké podráždění. Navíc urychlí proces hojení, který za normálních okolností může trvat týdny, a tak zcela překazit dovolenou.

Bylinky na pohmožděniny a otoky

Jak už bylo zmíněno v úvodu článku, spousta z nás se v létě intenzivně věnuje sportu. Ať už se jedná o cyklistiku, běh či napříč generacemi stále oblíbenější kolečkové brusle, mnohdy se nevyhneme pádu. Výsledkem jsou pohmožděniny a modřiny, které nejen že bolí, ale také nevypadají pěkně a nedovolují nosit do práce třeba krátké kalhoty a sukně. Naštěstí i s těmito bolístkami dokážou pomoci bylinky. A jejich použití je opět naprosto jednoduché, k dostání jsou totiž obvykle v podobě mastí, a tak se vtírají do postiženého místa.

 • Prha arnika

Tinktura či mast z prhy je v lidovém léčitelství známa jako přírodní lék na nejrůznější pohmožděniny, modřeniny a otoky. Využívá se mimo to i k mírnění projevů revmatismu, a tak pokud jste to s nějakým sportem přehnali a odnesly to vaše klouby, s jejich navrácením do původního stavu pomůže právě prha arnika.

 • Kostival

Obdobné účinky má i kostival, který je mezi bylinkami vysoce ceněn. Zabírá na otoky a zhmožděniny vzniklé z různých příčin, podporuje hojení. Působí protizánětlivě a taktéž dokáže zabojovat proti revmatismu. Mimo to tiší bolest, a tak obklady s touto bylinkou přináší opravdu velkou úlevu.

Bylinky na odřeniny a rány

Výsledkem pádu může být i otevřená rána či odřenina. Základem vhodného postupu je samozřejmě důkladné vyčištění, aby bylo riziko zanícení sníženo na minimum. Poté už se můžete pustit do přírodní domácí léčby s pomocí následujících bylinek.

 • Jitrocel

Na jitrocel můžete při procházce či vyjížďce narazit v lese či na louce téměř na každém kroku. Pokud se vám tedy stane něco, po čem vám na těle vznikne rána, stačí utrhnout listy této bylinky, pomačkat je v ruce a přiložit na postižené místo. Již po chvilce byste měli cítit úlevu. Látky z jitrocele zabojují proti bakteriím a podpoří regeneraci buněk kůže. Blahodárně působí na otoky a třeba i vymknutý kotník.

 • Řepík

Řepík je často doporučován jako přírodní pomoc na hnisavé projevy vyrážek. Má totiž osvědčené antiseptické a antibakteriální vlastnosti, díky kterým zabrání tomu, aby se ve vzniklé ráně začly množit bakterie. Urychlí celkové hojení a pomůže obnovit pokožku do jejího stavu před poraněním.

 • Kostival

Kostival jsme již vzpomínali u otoků, musíme ho však uvést i u tohoto bodu. Řadí se totiž mezi bylinky, které zhojí jakoukoliv ránu. Kostivalová mast by tak měla být jedním ze základních přírodních léků, kterými doma disponujete.

 • Meduňka

Meduňku si mnozí vybavují spíše v souvislosti s nervovou soustavou a spánkem. I tato rostlina se však dokáže postarat o rychlejší zhojení nejrůznějších ran a odřenin. Pokud vás kousl nějaký hmyz, může silice z meduňky mírnit všechny nepříjemné projevy.

Bylinky na bodnutí a kousnutí hmyzem

Asi každý si někdy v životě prošel situací, kdy ho pokousal komár nebo bodla vosa. A co teprve, když se v lese omylem usadíme v blízkosti mraveniště. Štípance bohužel patří k létu, ať už se o ně postará jakýkoliv druh hmyzu. U citlivějších jedinců mohou způsobit otok, co svědí, a to velice intenzivně. Jaké bylinky v takovém případě použít?

 • Sedmikráska

Sedmikráska je prototypem bylinky, která by se dala využít na jakýkoliv neduh související s kůží. Mohli bychom ji tedy uvést i u odřenin či pohmožděnin. Výborně však pomáhá i se štípancemi a kousnutími od hmyzu. Urychluje odstranění stop po vpichu či kusadlech a mírní svědění i bolest.

 • Třezalka

Stejným způsobem jako sedmikráska účinkuje i třezalka. Olejíčkem z ní by měli daná místa potírat především ti, kterým kousnutí nebo bodnutí způsobuje úporně svědění.

 • Levandule

S levandulí a jejími vlastnostmi jsme vás již seznamovali v článku „Jak na pěstování levandule“, kde jsme tedy uvedly tipy na její pěstování a mnoho dalších důležitých poznatků k této rostlině. Po štípnutí nebo kousnutí hmyzem dokáže zklidnit podrážděnou pokožku a také urychlit hojení.

Bylinky na bolesti hlavy

Vysoké teploty, dusný vzduch a žár slunečních paprsků, to je kombinace, která mnohým lidem způsobuje opakované bolesti hlavy. V některých případech nepomůže ani pokrývka hlavy, bez níž by se v horkých letních dnech neměli po venku pohybovat mladší jedinci a starší lidé, ale kdokoliv, komu pobyt na slunci nedělá dobře. Rozvoji bolesti hlavy často nezabrání ani dodržovaný pitný režim. Jenže co s tím, existují bylinky, jimiž bolest zmírníme? Ano, dokonce několik. Nejlepší je dopřávat si je jako čaj z čerstvých nebo sušených lístků.

 • Máta

Šálek mátového čaje nejen osvěží, ale dokáže zmírnit sužující bolest hlavy. Vyvarujte se však pravidelného a nadměrného užívání, jak se říká – všeho s mírou.

 • Kozlík

Látky obsažené v kozlíku působí na nervový systém, a tak je pozitivním účinkem této bylinky celkové zklidnění a úleva od stresu, který se považuje za jednoho ze spouštěčů bolestí hlavy. Kozlík je přírodním sedativem.

 • Levandule

O levanduli bylo psáno již na řádcích výše. Stejně blahodárná může být i při bolestech hlavy. Pokud si připravíte levandulový čaj, považujte jeho pití za menší rituál, kdy budete vnímat nejen chuť, ale i vůni. Před každým lokem si proto přivoňte a nechte toto aroma projít celým tělem. Brzy se vám uleví.

 • Meduňka

Meduňka je bylinka, která je tipem na uklidnění zcela přírodní cestou. Zapomeňte na chemii a vyzkoušejte dar přírody, s nímž se naladíte na vlnu poklidu, co vám pomůže odbourat vše, co se zasazuje o bolest hlavy. Hodí se také v situacích, kdy nemůžete spát.

 • Heřmánek

Pokud si heřmánek obstaráte v podobě olejíčku, můžete ho při bolestech hlavy využít při jemné masáži spánkových oblastí a čela.

V kombinaci s heřmánkovým čajem se nesnesitelný tlak a bolest brzy zmírní, nebo vymizí úplně.

Bylinky pro lepší spánek

Ve dnech, kdy teploty přes den přeskakují hranici 30 °C, se často nevyspíme. Důvod je jednoduchý, je jím vedro a dusno, faktory, které nemizí ani v noci. Naštěstí máme k dispozici bylinky, které nás dokážou natolik zklidnit, že spánek přijde i přes nepříznivé podmínky, co panují. Podívejme se nyní na bylinky a jejich použití při poruchách spánku a nespavosti. Prakticky se jedná o bylinky, které již byly uvedeny na předchozích řádcích. Jak jste si mohli všimnout, všechny uvedené bylinky mají jednu společnou vlastnost – zklidňují. A to je klíč jejich úspěchu i při navozování kvalitního a vydatného spánku. Jaké bylinky vám tedy pomohou usnout?

 • Kozlík
 • Meduňka
 • Třezalka
 • Levandule

Bylinky a jejich použití je natolik obsáhlé téma, že ho nelze v jednom článku vyčerpat. Uvedli jsme však nejčastěji doporučované druhy, které vám pomohou nejen v letním období. Jejich zázračné účinky se vám jistě osvědčí po celý rok. A co vy? Máte nějaké oblíbené bylinky? Napište o nich do komentářů pod článkem a diskutujte s ostatními, jak vám pomáhají! 


Máme pro Vás připravené výrobky (mýdla, soli, svíčky) s vůní máty a levandule, které též patří mezi byliny bez kterých se v létě neobejdete. Máta zmírňuje dýchací problémy, tiší bolest a povzbuzuje mozkovou činnost při únavě, levanduli doporučujeme na kožní problémy – má antiseptické účinky, při stresu a nervovém přetížení – potlačuje úzkost a strach, otevírá a čistí všechny čakry.

Voňavá mýdla, koupelové soli či svíčky najdete zde. 


 

Diskuse k článku

 • Lada

  10:11 27. 6. 2012 +1
  to máte štěstí,mě na to nic nepomáhá.:-(
 • karafiatek

  07:44 27. 6. 2012 +2
  pravidelně piji heřmánkový čaj a zbavila jsem se vleklých bolestí hlavy a nespavosti . takže doporučuji.

Zdraví a krása

Alternativní léčba běžných nemocí může být účinným pomocníkem

Někdy si vystačíme sami a alternativní léčba může být skutečně účinná. Jindy je lepší neotálet a hned vyrazit k lékaři, pokud nás něco trápí. Ovšem alternativní léčba nemusí být ani tak zahozená. Někdy může fun...

Těhotenství, děti

Dotýká se vás distanční výuka? Tipy, jak může být online výuka příjemnější

Distanční výuka se dětem a studentům nevyhnula ani v novém školním roce. Oproti jarnímu období je nyní online výuka pro děti povinná. I když se ministři a dokonce i učitelé snažili vymýšlet nejrůznější řešení, ...

Životní styl

Život na cestách a jeho kouzlo: Poznejte taje novodobého nomádství!

Život na cestách si lze představit jako nikdy nekončící dobrodružství. A právě tak ho popisují i leckteří jedinci, jež uchvátilo novodobé nomádství. Kdo je to vlastně nomád? Je to obvykle člověk, který touží po...

Psychologie

Síla myšlenky může přispět k léčbě nejrůznějších nemocí

Síla myšlenky dokáže měnit životy, a to doslova. Existuje k tomu i určité vědecké podložení. Svými myšlenkami totiž můžeme ovlivnit fyziologické pochody těla. Nastartovat organismus k uzdravení tak není zcela n...

Zajímavá videa

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Academy

Mor

Slovo mor je v širším významu známé již po staletí. Historicky bylo lidmi používáno pro popis jakéhokoliv nakažlivého závažného onemocnění, které mělo vliv na širokou společnost. V dnešní době výraz mor označuj...

Wellness

Reflexní terapie rukou jako první pomoc při obtížích

Tento druh terapie – reflexologie má využití především u lidí, kteří mají problém s nohama, například bolestivé zranění, nebo mají nohy ohrožené…

Řemesla

Vyrobte si: Medová svíčka snadno, rychle a za pár korun

Medové svíčky jsou velmi oblíbené. Ale jejich pořizovací cena je pochopitelně vyšší. Pro naše zdraví jsou mnohem lepší než parafínové svíčky, za kterými se v pozadí nese odér ropy. Medové svíčky však v obchodě ...

Fitness

Stop výmluvám! Zařaďte ranní protažení

Venku se ochlazuje a k tomu se přidává ranní šedá obloha. Řada z nás má nejen psychický, ale i fyzický problém dostat se z teplé postele a vyrazit do dne alespoň s trochou té energie. Vězte, že posouvání budíku...

Rozvoj osobnosti

Pláč a jeho očistná moc. Proč jsou slzy tak důležité?

Pláč je přirozenou reakcí organismu. Dochází k němu zejména při zvýšené emoční zátěži. Slzy se však mohou vyskytnout i v případě, že byl dotyčný vystavený nějakému silnému alergenu, či chemické látce. Vědci dok...

Mazlíčci

Canicross, jak začít? Aneb když vy i váš pejsek milujete běhání

Psí sporty jsou ideálním způsobem, jak zabavit a rozvíjet aktivní pejsky. Platí-li výraz “jaký pes, takový pán” a jste-li sami příznivci pohybu a sportu, pak možná běháte při venčení společně. Od toho už je jen...

První pomoc

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…