Bylinky, bez kterých se v létě neobejdete

Bylinky, bez kterých se v létě neobejdete

Bylinky představují zcela přirozenou cestu, jak vylepšit své zdraví. Příroda nabízí rozmanité druhy na všelijaké problémy. Více informací vám poskytne herbář ZDE. Některé z nich si můžete jednoduše pěstovat doma, jiné snadno koupíte v sušené formě či v podobě výtažků v potravinových doplňcích nebo kosmetice na vnitřní i vnější aplikaci. V tomto článku vám představíme bylinky a jejich použití, abyste věděli, čím si můžete pomoci, pokud to například přeženete se sluníčkem nebo když si při pádu z kola odřete kolena. K nejčastějším problémům, s nimiž se v létě většina z nás potýká, jsme proto přiřadili doporučení na nejosvědčenější léčivé rostliny.

Čtěte také:

Bylinky podle horoskopu: Jaké bylinky se hodí k vašemu znamení?

Bylinky na spáleniny od sluníčka

Opalování je jednou z oblíbených činností, bez kterých si snad ani nelze představit léto. Jenže když to s přísunem slunečních paprsků přeženete a spálíte se, není to nic příjemného. I z toho důvodu byste měli znát fototyp své kůže, což vám napoví, jak intenzivní záření vaše pokožka snese, aniž by reagovala přecitlivěle. Přečtěte si proto článek o opalování, kde najdete spoustu zajímavých informací nejen o typech kůže.

Když už se vám však stane, že se vám na těle utvoří bolestivá začervenalá místa, je důležité nejen jejich ochlazování, ale také podpora rychlejší regenerace. Jaké bylinky na spáleniny použít?

 • Aloe vera

Tato bylinka je považována za zázračnou rostlinu, co pomáhá vnitřně i z vnějšku, užívá se její gel, kterému jsou připisovány léčivé účinky, více informací najdete v článku „Víte, jaké má aloe vera účinky na organismus?“, kde najdete také návod na pěstování. Na spáleniny je aloe vera doporučována proto, že zklidňuje pokožku, chladí a podporuje obnovu poškozených buněk.

 • Měsíček

Měsíček je bylina, která dokáže urychlit proces hojení. Je velkým pomocníkem v boji proti vyrážkám a ekzému, a tak účinkuje i na drobné spáleniny nejen od sluníčka. Také brání rozvinutí zánětu, a tak je vhodný i na různá poranění či odřeniny.

 • Heřmánek

Heřmánek je obvyklou součástí složení mnoha kosmetických přípravků. V podobě čaje pomáhá i vnitřně. U spálenin od sluníčka se postará o rychlou obnovu pokožky a zmírnění bolesti, kterou vyvolává velké podráždění. Navíc urychlí proces hojení, který za normálních okolností může trvat týdny, a tak zcela překazit dovolenou.

Bylinky na pohmožděniny a otoky

Jak už bylo zmíněno v úvodu článku, spousta z nás se v létě intenzivně věnuje sportu. Ať už se jedná o cyklistiku, běh či napříč generacemi stále oblíbenější kolečkové brusle, mnohdy se nevyhneme pádu. Výsledkem jsou pohmožděniny a modřiny, které nejen že bolí, ale také nevypadají pěkně a nedovolují nosit do práce třeba krátké kalhoty a sukně. Naštěstí i s těmito bolístkami dokážou pomoci bylinky. A jejich použití je opět naprosto jednoduché, k dostání jsou totiž obvykle v podobě mastí, a tak se vtírají do postiženého místa.

 • Prha arnika

Tinktura či mast z prhy je v lidovém léčitelství známa jako přírodní lék na nejrůznější pohmožděniny, modřeniny a otoky. Využívá se mimo to i k mírnění projevů revmatismu, a tak pokud jste to s nějakým sportem přehnali a odnesly to vaše klouby, s jejich navrácením do původního stavu pomůže právě prha arnika.

 • Kostival

Obdobné účinky má i kostival, který je mezi bylinkami vysoce ceněn. Zabírá na otoky a zhmožděniny vzniklé z různých příčin, podporuje hojení. Působí protizánětlivě a taktéž dokáže zabojovat proti revmatismu. Mimo to tiší bolest, a tak obklady s touto bylinkou přináší opravdu velkou úlevu.

Bylinky na odřeniny a rány

Výsledkem pádu může být i otevřená rána či odřenina. Základem vhodného postupu je samozřejmě důkladné vyčištění, aby bylo riziko zanícení sníženo na minimum. Poté už se můžete pustit do přírodní domácí léčby s pomocí následujících bylinek.

 • Jitrocel

Na jitrocel můžete při procházce či vyjížďce narazit v lese či na louce téměř na každém kroku. Pokud se vám tedy stane něco, po čem vám na těle vznikne rána, stačí utrhnout listy této bylinky, pomačkat je v ruce a přiložit na postižené místo. Již po chvilce byste měli cítit úlevu. Látky z jitrocele zabojují proti bakteriím a podpoří regeneraci buněk kůže. Blahodárně působí na otoky a třeba i vymknutý kotník.

 • Řepík

Řepík je často doporučován jako přírodní pomoc na hnisavé projevy vyrážek. Má totiž osvědčené antiseptické a antibakteriální vlastnosti, díky kterým zabrání tomu, aby se ve vzniklé ráně začly množit bakterie. Urychlí celkové hojení a pomůže obnovit pokožku do jejího stavu před poraněním.

 • Kostival

Kostival jsme již vzpomínali u otoků, musíme ho však uvést i u tohoto bodu. Řadí se totiž mezi bylinky, které zhojí jakoukoliv ránu. Kostivalová mast by tak měla být jedním ze základních přírodních léků, kterými doma disponujete.

 • Meduňka

Meduňku si mnozí vybavují spíše v souvislosti s nervovou soustavou a spánkem. I tato rostlina se však dokáže postarat o rychlejší zhojení nejrůznějších ran a odřenin. Pokud vás kousl nějaký hmyz, může silice z meduňky mírnit všechny nepříjemné projevy.

Bylinky na bodnutí a kousnutí hmyzem

Asi každý si někdy v životě prošel situací, kdy ho pokousal komár nebo bodla vosa. A co teprve, když se v lese omylem usadíme v blízkosti mraveniště. Štípance bohužel patří k létu, ať už se o ně postará jakýkoliv druh hmyzu. U citlivějších jedinců mohou způsobit otok, co svědí, a to velice intenzivně. Jaké bylinky v takovém případě použít?

 • Sedmikráska

Sedmikráska je prototypem bylinky, která by se dala využít na jakýkoliv neduh související s kůží. Mohli bychom ji tedy uvést i u odřenin či pohmožděnin. Výborně však pomáhá i se štípancemi a kousnutími od hmyzu. Urychluje odstranění stop po vpichu či kusadlech a mírní svědění i bolest.

 • Třezalka

Stejným způsobem jako sedmikráska účinkuje i třezalka. Olejíčkem z ní by měli daná místa potírat především ti, kterým kousnutí nebo bodnutí způsobuje úporně svědění.

 • Levandule

S levandulí a jejími vlastnostmi jsme vás již seznamovali v článku „Jak na pěstování levandule“, kde jsme tedy uvedly tipy na její pěstování a mnoho dalších důležitých poznatků k této rostlině. Po štípnutí nebo kousnutí hmyzem dokáže zklidnit podrážděnou pokožku a také urychlit hojení.

Bylinky na bolesti hlavy

Vysoké teploty, dusný vzduch a žár slunečních paprsků, to je kombinace, která mnohým lidem způsobuje opakované bolesti hlavy. V některých případech nepomůže ani pokrývka hlavy, bez níž by se v horkých letních dnech neměli po venku pohybovat mladší jedinci a starší lidé, ale kdokoliv, komu pobyt na slunci nedělá dobře. Rozvoji bolesti hlavy často nezabrání ani dodržovaný pitný režim. Jenže co s tím, existují bylinky, jimiž bolest zmírníme? Ano, dokonce několik. Nejlepší je dopřávat si je jako čaj z čerstvých nebo sušených lístků.

 • Máta

Šálek mátového čaje nejen osvěží, ale dokáže zmírnit sužující bolest hlavy. Vyvarujte se však pravidelného a nadměrného užívání, jak se říká – všeho s mírou.

 • Kozlík

Látky obsažené v kozlíku působí na nervový systém, a tak je pozitivním účinkem této bylinky celkové zklidnění a úleva od stresu, který se považuje za jednoho ze spouštěčů bolestí hlavy. Kozlík je přírodním sedativem.

 • Levandule

O levanduli bylo psáno již na řádcích výše. Stejně blahodárná může být i při bolestech hlavy. Pokud si připravíte levandulový čaj, považujte jeho pití za menší rituál, kdy budete vnímat nejen chuť, ale i vůni. Před každým lokem si proto přivoňte a nechte toto aroma projít celým tělem. Brzy se vám uleví.

 • Meduňka

Meduňka je bylinka, která je tipem na uklidnění zcela přírodní cestou. Zapomeňte na chemii a vyzkoušejte dar přírody, s nímž se naladíte na vlnu poklidu, co vám pomůže odbourat vše, co se zasazuje o bolest hlavy. Hodí se také v situacích, kdy nemůžete spát.

 • Heřmánek

Pokud si heřmánek obstaráte v podobě olejíčku, můžete ho při bolestech hlavy využít při jemné masáži spánkových oblastí a čela.

V kombinaci s heřmánkovým čajem se nesnesitelný tlak a bolest brzy zmírní, nebo vymizí úplně.

Bylinky pro lepší spánek

Ve dnech, kdy teploty přes den přeskakují hranici 30 °C, se často nevyspíme. Důvod je jednoduchý, je jím vedro a dusno, faktory, které nemizí ani v noci. Naštěstí máme k dispozici bylinky, které nás dokážou natolik zklidnit, že spánek přijde i přes nepříznivé podmínky, co panují. Podívejme se nyní na bylinky a jejich použití při poruchách spánku a nespavosti. Prakticky se jedná o bylinky, které již byly uvedeny na předchozích řádcích. Jak jste si mohli všimnout, všechny uvedené bylinky mají jednu společnou vlastnost – zklidňují. A to je klíč jejich úspěchu i při navozování kvalitního a vydatného spánku. Jaké bylinky vám tedy pomohou usnout?

 • Kozlík
 • Meduňka
 • Třezalka
 • Levandule

Bylinky a jejich použití je natolik obsáhlé téma, že ho nelze v jednom článku vyčerpat. Uvedli jsme však nejčastěji doporučované druhy, které vám pomohou nejen v letním období. Jejich zázračné účinky se vám jistě osvědčí po celý rok. A co vy? Máte nějaké oblíbené bylinky? Napište o nich do komentářů pod článkem a diskutujte s ostatními, jak vám pomáhají! 


Máme pro Vás připravené výrobky (mýdla, soli, svíčky) s vůní máty a levandule, které též patří mezi byliny bez kterých se v létě neobejdete. Máta zmírňuje dýchací problémy, tiší bolest a povzbuzuje mozkovou činnost při únavě, levanduli doporučujeme na kožní problémy – má antiseptické účinky, při stresu a nervovém přetížení – potlačuje úzkost a strach, otevírá a čistí všechny čakry.

Voňavá mýdla, koupelové soli či svíčky najdete zde. 


 Diskuse k článku

 • Lada

  10:11 27. 6. 2012 +1
  to máte štěstí,mě na to nic nepomáhá.:-(
 • karafiatek

  07:44 27. 6. 2012 +2
  pravidelně piji heřmánkový čaj a zbavila jsem se vleklých bolestí hlavy a nespavosti . takže doporučuji.

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 08. 08. 2022
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v přibývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
ÚTERÝ 09. 08. 2022
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
STŘEDA 10. 08. 2022
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
ČTVRTEK 11. 08. 2022
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
PÁTEK 12. 08. 2022
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře, dnes je úplněk. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Navštivte dnes…
více o tomto dni
SOBOTA 13. 08. 2022
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 14. 08. 2022
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Zdravá výživa Ivančice
Obchůdek Spektrum Zdraví …
Atom UB, s.r.o. – Lékárna U Kašny
Malé soukromé lékárny maj…
Lékárna Na Náměstí Šluknov prodává léky, homeopatika i doplňky stravy
V nejsevernějším městě ČR už od roku 1997…

Vyrobte si lahodný domácí řecký jogurt - snadno a rychle!

nevyrábím, nemám na to čas, koupim si tvarohový jogurt s příchutí čokolády a jsem spokojena

Ochutnejte vlastní mléčné výrobky: Domácí jogurt krok za krokem

nevyrábám, ale kupuji si čokoladové krémové... Jsou top mezi jogurty

Jogurt

jogurty jím jenom bílé a jinak si kupuji pouze čokoladové smetanové krémy, Jsou nejlepší na světe

5 potravin, které spolehlivě podpoří vaše trávení

potřebuji ho spíše stabilizovat a narovnat střevní mikrofloru

operace žlučníku

dobrý den, je pro mě vhodný termín 22.7.2022 k operaci odstranění žlučníku? Jsem naroz...

Depilace - lunární kalendář

Zdravim, myslela jsem ze ubyvajici v kozorohovi je idel. Ted jsem zmatena, muzete tedy shrnout ...

Operace

Dobrý den, úpro všechny operace je nejvhodnější ubývající Měsíc, vyhněte se však d...
Zobrazit všechna témata

doporučujeme ze zboží

Reklama

Náramek pro Kozoroha OPORA

Náramek pro oporu a pomoc ve stresu, pro ochranu a…
390 Kč

Zvonkohra Sloni II., Namasté

Zvonkohra z recyklovaného železa krásně doplní váš interiér…
550 Kč

Náramek pro Lva SÍLA

Náramek pro Lvy, kteří potřebují dodat klid, stabilitu,…
390 Kč

Éterický olej ROZMARÝN 10ml Dr.Popov

Přírodní rozmarýnová silice Silně stimuluje organismus po…
99 Kč

NONI mýdlo 80g

Přírodní mýdlo pro zdravou pokožku. Zanechá Vaši pokožku…
88 Kč

Důvěra ve vztahu: Jak ji vybudovat a čím ji můžete ztratit?

Důvěra ve vztahu je základním pilířem pro jeho šťastné, dlouhodobé a zdravé fungování. A je potřeba na ní neustále pracovat. Nerozvine se totiž hned a můžete ji velmi snadno ztratit nerozvážnými životními kroky...

Zahradní fontána je hit! Jak ji vybrat?

Zahradní fontána neplní jen jakousi estetickou funkci. Má mnohem více účelů, které jistě docení zejména milovníci relaxace nebo různého zvířectva. Vybrat tu vhodnou mezi mnoha produkty na trhu může být pořádným...

Toxické přátelství: Jak jej poznat a na co si dát pozor?

Přátelství je v našem životě velice důležité. Dá se říci, že naši přátelé jsou jako rodina, někdy i mnohem víc. Můžeme si s nimi o čemkoliv povídat, můžeme se jim svěřit a můžeme je i požádat o pomoc, pokud pot...

Phubbing: Závislost na mobilním telefonu ničí vztahy, přátelství i život

Phubbing je poměrně nový fenomén. Takzvaní phubbeři si více než lidí, se kterými tráví čas, všímají svého mobilního telefonu. A dá se říct, že jejich okolí je vlastně v tu chvíli ani nezajímá. Phubbing je novod...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Mrkvová přesnídávka s bramborem a pórkem

Začněte tím, že si oloupete mrkve a brambory. Poté zeleninu společně s pórkem omyjte, nakrájejte na kousky a vložte do hrnce. Také přidejte trochu vody a vařte do změknutí. Následně zakápněte malým množstvím ol...

Kočka na vodítku aneb Je skutečně nutné tyto mazlíčky venčit?

Někomu může přijít úsměvná už jen představa, že by měla být kočka na vodítku. Tato zvířata jsou totiž většinou brána jako samostatná. Obzvlášť na vesnicích se pak kočičí mazlíčci promenádují ulicemi zcela svobo...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Grilovací koření, které dodá masu ten správný říz aneb 5 domácích receptů

Grilovací koření nechybí v kulinářské výbavě leckteré rodiny. Zejména pak v letních měsících se stává doslova hitem! Bez něj si totiž mnozí z nás nedokážou představit grilovaná masa nejrůznějších druhů. Vsaďte ...

Miluju léto!

Jsem se tu dlouho neukázala - možná je to proto, že žiju poměrně v hektice a buď pracuju nebo jsem ve společnosti manžela a přátel. Léto je v naší komunitě dost náročný společensky ale taky pracovně. Nemyslim tim žádnou sektu :), ale hasiče. Naši kluci se obzvlášť v těchto vedrech moc nezastaví - jezdí kropit uprchlíky, děti na akcích anebo hasí nějaký hrůzy - ale to zaplať pánbůh není tak často.