Léčivé rostliny

img

Bez černý

Bez černýBez černý – vzhled

Černý bez (Sambucus nigra) je rozložitý keř původem z Kavkazu. Má podlouhlé, vejčité listy a kvete od  května do června. Květy v podobě trsů drobných žlutobílých kvítků mají intenzívní vůni. Plody jsou černé kuličky velikosti 3-6 mm a zrají v srpnu. Tento keř lze u nás běžně  najít na okrajích cest, v lese, podél řek a potoků, v zahradách.

Co bez černý obsahuje

Bez černý má řadu léčivých účinků. K přípravě  léčivých směsí se používají všechny části keře, i kořen. Květy obsahují vitamin C, kyselinu jablečnou, octovou a valerovou, dále silice, třísloviny glykosidy a slizy. Plody obsahují také vitamin C, vitamin A a vitaminy skupiny B, kyselinu panthotenovou, kyseliny, cukry, pekti. V listech se nachází pryskyřice, vápník, glykosidy, sambunigrin, sambucin.

Čtěte také:

Bez černý proti nachlazení

Květy bezuLéčivé účinky bezu

Černý bez působí proti skleróze a regeneruje jaterní buňky a  napomáhá tak detoxikaci organismu. Sirup a čaj z květů bezu se užívá při nachlazení, angíně, pomáhá na horečku, kašel a chrapot, jelikož uvolňuje dýchací cesty a usnadňuje vykašlávání. Mladé výhonky ve formě obkladu se používají při dně, revmatismu a onemocnění šlach. Odvary a koupele z bezu využijeme také při migrénách, svalových bolestech a ischiatických bolestech.

Bez černý – recepty z květů

Sirup z květů černého bezu I.

40 květů černého bezu, 1,5 l vody, 1,5 kg cukru, 2 citrony, 50 g kyseliny citronové

Svaříme vodu s cukrem a necháme vychladnout. Omyté květy vložíme do 5ti litrové sklenice, proložíme je na kolečka (i s kůrou) nakrájenými citrony. Zalijeme studenou cukrovou vodou a přidáme kyselinu citronovou. Sklenici uložíme na 3 dny do chladu a temna, každý den se sklenicí zakroužíme. Po 3 dnech obsah přecedíme přes plátýnko a květy vymačkáme. Plníme do lahví.

Sirup z květů černého bezu II.

Bezová šťáva

40 květů černého bezu, 4 citrony, 4 kg cukru, 40 g kyseliny citronové, 4 l vody, přípravek proti plísni

Do vody nasypeme kyselinu citronovou a převaříme. Necháme vychladnout a přidáme květy bezu s citrony nakrájenými na kolečka i s kůrou. Necháme stát do druhého dne (24 h). Pak scedíme, přidáme cukr a pozvolna zahříváme na mírném ohni, dokud se cukr nerozpustí. Nakonec přidáme přípravek proti plísni. Pijeme vychlazené, zředěné s vodou nebo se sodovkou.

Sirup z květů černého bezu III.

15 květů bezu, 40 g kyseliny citronové, 2 citrony, 2 l vody, 2,5 kg cukru, 1 balíček Petolu

Květy zalijeme vodou, přidáme kyselinu citronovou a citrony nakrájené na kolečka. Necháme 3 dny uležet. Poté přecedíme, přisypeme cukr a zahřejeme na mírném ohni, dokud se cukr nerozpustí. Do sirupu přidáme rozvařený petol. Můžeme slévat do lahví.

Limonáda z květů černého bezu I.

5 květů bezu, 3 l vody, 1 citron, 500 g cukru, 1 kostka droždí

Do vody vložíme květy, cukr, droždí a půlku citronu nakrájeného na kolečka, z druhé půlky vymačkáme do vody šťávu. Odstavíme na 7 dní do tepla, poté přecedíme a sléváme do lahví. Zazátkujeme a odstavíme na 14 dní do chladu. Potom můžeme pít.

Limonáda z květů černého bezu II.

20 květů bezu, 2 citrony, 4 l vody, 700 g cukru

Vodu převaříme a necháme zchladnout. Poté do ní nasypeme květy bezu, cukr a šťávu z citrónů. Přikryjeme a necháme 14 hodin louhovat. Přecedíme a necháme ještě 14 dní odstát. Poté můžeme užívat. Podáváme vychlazené.

Limonáda z květů černého bezu III.

15 květů bezu, 1 l vody, 1 kg cukru, 200 ml octa, 3 citrony

Svaříme vodu s cukrem a octem, necháme vychladnout. Přidáme květy bezu a citrony nakrájené na kolečka. Necháme odstát 3-4 dny na slunci, potom scedíme. Pijeme vychlazené.

Limonáda z květů černého bezu  IV.

10 květů bezu, 2 citrony, 4 l vody, 800 g cukru krystal

Svaříme vodu s cukrem a necháme vychladnout. Květy vložíme do 5ti litrové sklenice, přidáme vypeckovaný citron nakrájený na kolečka a zalijeme cukerným roztokem. Sklenici uzavřeme celofánem, do kterého silnější jehlou propícháme dírky. Sklenici odstavíme 12 dní na teplém a slunečném místě. Poté ještě necháme odstát několik dní v temnu a chladu. Scedíme a slijeme do lahví.

Neslazená limonáda z květů černého bezu

15 květů bezu, 10 l vody, ¾ l vinného octa, 1 citron

Převaříme vodu a necháme vychladnout. Vodou přelijeme květy, přidáme ocet a na kolečka nakrájený odpeckovaný citron. Směs slijeme do 5ti litrových sklenic a přikryjeme plátýnkem. Necháme 9 dní stát při pokojové teplotě. Každý den 2 x nápoj promícháme. Po 9 dnech přecedíme přes vyvařené plátno a stočíme do lahví. Pořádně zazátkujeme a necháme ještě 10 dní odstát v chladu a temnu. Pijeme vychlazené.

Bezový čajČaj z květů černého bezu

Nasušená květenství černého bezu přelijeme půl litrem vroucí vody a vaříme 3 minuty. Necháme odstát, dokud květy neklesnou ke dnu. Můžeme dosladit medem, slazený čaj je však mírně projímavý. Pijeme teplý několikrát denně.

Bez černý – recepty z plodů

Bezinkový likér

Bezový likérTento sladký lahodný likér je nejen chuťové velice příjemný, ale také zdraví prospěšný. Pomáhá při bolestech páteře, kloubovém revmatismu, působí na žaludeční a střevní sekreci. Má protineuralgický účinek. K léčbě se užívá 1 malá sklenka denně před spaním. Plody bezu černého obsahují cukry, kyselinu jablečnou, třísloviny, pektin, silice, vitamíny A, B, C a barviva anthokyany.


Bezinkový likér – Ingredience

  • Květy bezu černéhoBez černý – zralé plody 5 l
  • Cukr 2 kg
  • Káva instant 4 lžíce
  • Rum (nebo Vodka) 1 l
  • Citron 2 ks nebo kyselina citronová
  • Hřebíček
  • Voda 5 l

Postup přípravy bezinkového likéru

Zralé plody bezu černého (bezinky) obereme od stopek, opláchneme, zalijeme vodou, aby kuličky byly ponořené, přidáme citron nakrájený na kolečka nebo kyselinu citronovou podle chuti a přivedeme k varu. Povaříme 5 minut. Přecedíme, a vymačkáme přes plátno zbytek šťávy z povařených plodů. Přidáme cukr, instantní kávu (asi 4 lžíce), rozmíchanou v malém množství vody, nebo hrnek silné turecké kávy (zcezené). Ochutnáme, dochutíme popř. ještě cukrem nebo kávou a vše povaříme na mírném ohni ještě 15 minut. Mícháme, aby se nepřipálil cukr. Po vychladnutí přidáme 1 litr Rumu nebo Vodky. Slijeme do čistých láhví a uložíme v chladu a temnu. Podáváme vychlazené s ledem.

POZOR! Syrové bezinky jsou mírně toxické a ve větších dávkách vyvolávají nevolnost. Po tepelném zpracování však tyto negativní účinky vymizí.

Další recepty z černého bezu

Čaj z plodů

Užívá se při nachlazení.
Příprava: 1 lžička sušených plodů se zalije čtvrt litrem vroucí vody. Necháme odstát 15 minut, poté přecedíme a pijeme.

Sirup na trojklaný nerv I.

1 lžíce sušených bezinek, 6 lžic vlažné vody, 10 kapek alkoholu. Všechno smícháme a necháme louhovat do druhého dne. Užíváme 1 lžíci ráno a jednu lžíci večer. Při menší bolesti pouze 1 lžíci ráno po dobu 2 měsíců.

Sirup na trojklaný nerv II.

Bezinky (černé kuličky) rozvaříme, vymačkáme, přidáme umělé sladidlo a 30 minut vaříme. Poté slijeme do malých sklenic a sterilujeme. Užíváme denně 1-3 lžičky.

Čaj z listů

Čistí krev, pomáhá při vodnatelnosti
Příprava: 8 listů nakrájíme a povaříme 10 minut ve čtvrt litru vody.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 29. 03. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 30. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 31. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 01. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
ÚTERÝ 02. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 03. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ČTVRTEK 04. 04. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Proč Hans dává k této vodě komentář k ionizované vodě? Jsou to dvě zcela jiné metody: obohacování vody o vodík...

Vztahové pověry z celého světa: Znáte je?

Od své babičky, znám hodně pověr (pocházela z Bílých Karpat).
Děvče se svým chlapcem nesmí být spolu sami, př...

Jak chovat hady – 5 důležitých rad pro začínající chovatele

Před tím, než se rozhodnete si hada pořídit, je vždy nutné si zjistit vše co se chovu týče a mít připravené kv...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Hledáte půjčku na splacení všech svých dluhů? Musíte zaplatit exekuci? Máte spis v reg...

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...
Zobrazit všechna témata

Máte problémy s vyprazdňováním? 5 kroků ke zdravé stolici

Stolice: Téma, které je tak trochu tabu. Přitom se týká každého z nás. Jen málokdo může říci, že se v tomto směru nesetkal v životě s žádným problémem. Zácpa, průjem, problémy s vyprazdňováním… Co je považováno...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Jak se vyrovnat se ztrátou? Návod, na zdravé truchlení

Každého z nás to v životě občas potká. Ztráta blízké osoby je hodně bolestivá záležitost a je poměrně náročné se s ní vypořádat. Přitom nemusí jít hned u úmrtí, ale patří sem i rozchod nebo rozvod. Jak se vyrov...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.