Adventní bylinný čaj je plný chutí a vůní

Advent je tu! Namíchejte si vlastní adventní bylinný čaj

Máte rádi dobré bylinkové čaje? Právě advent je voňavým obdobím, do kterého zcela zapadají. Nebo znáte jiné období roku, které je tolik protkáno vůněmi? Přichystali jsme vám hned několik receptů na adventní bylinný čaj. Doslaďte si jej medem, pohodlně se usaďte a užívejte si chuť adventního víkendu.

Vyrobit si vlastní adventní bylinný čaj není nic složitého. Bylinky a koření seženete v každém bylinářství nebo v lékárně. Jen buďte opatrní, abyste nepřekombinovali. Pamatujte na staré dobré pravidlo, že “méně je někdy více”. Naučíme vás, jak takový adventní bylinný čaj správně namíchat.

Voňavý advent s šálkem čaje

I když může být míchání čajů celkem věda, s návody to zvládnete hravě. A kdybyste přeci jen měli touhu trochu improvizovat, pamatujte si nejdůležitější pravidlo – bylinky spolu musí ladit. V žádném případě nesmí mít protichůdné účinky. Například taková máta se pro adventní bylinný čaj vůbec nehodí. Je silně ochlazující a neladila by k ostatním ingrediencím. Adventní bylinný čaj musí být zahřívací, což máta nesplňuje. A už vůbec se máta a podobné ochlazující byliny nehodí do směsi voňavých čajů, které obsahují koření – například skořici, hřebíček nebo anýz. Špatně složený čaj nebo překombinovaný čaj by rozhodně nebyl nic, co byste chtěli pít.

Čtěte také:

Pijte čaje a zhubnete! Bylinky na hubnutí a spalování tuků doplňují tělu energii a podporují hubnutí

Šípkový čaj jako mocná zbraň - nejen proti nachlazení

Znáte druhy čaje, jeho historii a tajemství správné přípravy?

Adventní bylinný čaj: Alchymistická dílna

O tom, jak si nejlépe na advent provonět domov, jsme už psali. Pojďme se teď zaměřit na to, jak si provonět prostřednictvím čaje celou kuchyň, zahřát se a navodit si tu správnou adventní náladu. Informace, jak správně sestavit adventní bylinný čaj, nikde příliš moc nenajdete. Zapamatujte si tedy několik důležitých pravidel. Bylinka, které bude ve směsi nejvíc, je “tělo” čaje. To znamená, že tvoří jeho základ. Nebude sice nejvýraznější, ale tvoří základ. A tím, že je jí hodně, chuť čaje také ovlivní. Většinou se pro tento účel volí bylinky neutrální, které jsou vhodné k běžnému popíjení bez omezení. Například maliníkové, jahodníkové nebo ostružiníkové listí. Dále je vhodné zvolit bylinu, která čaj zabarví. Na to jsou specialisté například ibišek nebo maceška. Adventní bylinný čaj by měla podtrhnout lehká ovocná chuť. Ideální jsou například sušená jablka nebo hrušky. Máte-li chemicky neošetřené pomeranče nebo mandarinky, můžete vyzkoušet i slupku z nich. A chcete-li, aby čaj působil dekorativně, přidejte i nějaké plody, například sušené šípky, trnky, rakytník nebo černý rybíz. 

Adventní bylinný čaj: Koření mu dodá říz

Advent je plný vůní a koření těm vůním vévodí. Není se čemu divit. Koření vaše tělo dokonale zahřeje a hodí se tedy pro toto chladné období roku. A po kterém koření pro adventní bylinný čaj tedy sáhnout?

Rozhodně po skořici. Pořádně vás prohřeje, pečuje o silný imunitní systém a zlepšuje náladu. Výborně ladí dohromady s pomerančovou kůrou a hřebíčkem.

Vanilka – zbyl vám po výrobě cukroví vydlabaný vanilkový lusk a nevíte, co s ním? Nakrájejte ho na drobné kousky a přihoďte k cukru. Pokaždé, když si budete chtít připravit adventní bylinný čaj s vanilkou, jeden kousek odeberte a přidejte jej ke směsi. Nádherně ji provoní a zároveň i mírně osladí. Ale pozor – přidáváme ji až jako poslední ingredienci do čaje, jinak bychom její chuť degradovali. Vanilka báječně pasuje k sušeným jablkům.

Kardamom má omamnou vůni. Pro advent je jako dělaný. Často se přidává také do kávy, které dodá neuvěřitelně voňavý šmrc. Adventní bylinný čaj můžete namíchat jen z černého čaje, kardamomu, medu a pomeranče. Okouzlí vás.

Hřebíček krásně zahřeje a můžete si s ním připravit nejen adventní bylinný čaj, ale také nealkoholický čajový svařák. K černému čaji a lžičce lipového květu přidejte med, skořici, špetku muškátového květu a rozinky. Zalijte to ¾ a zbytek dolijte brusinkovým džusem.

Badyán tělo nejen prohřívá, ale i čistí. Pro advent se hodí, je to ryze zimní koření, které zahřeje absolutně kdykoliv. Budete-li ho míchat pro adventní bylinný čaj, pak zkuste badyán kombinovat například se švestkami.

Připravte si adventní bylinný čaj podle svých představ

Bylinný adventní čaj I

Přísady:

  • sušené slupky ze 2 jablek
  • sušené slupky z hrušky
  • ½ oloupaného pomeranče
  • hrst směsi sušených nadrcených šípků a rakytníku
  • 1 čajová lžička ibišku
  • Zahřívací koření: kousek celé skořice, 1 hřebíček

Příprava:

Slupky smícháme společně a přidáme nadrcené šípky i rakytník. Zasypeme ibiškem a vhodíme skořici i hřebíček. Zalijeme 500 ml vroucí vody. Necháme 15 minut louhovat. Pak scedíme a přihodíme mírně pomačkaný oloupaný pomeranč. Podle chuti adventní bylinný čaj dosladíme. Můžeme cukrem i medem.

Bylinný adventní čaj II

Přísady:

  • 1 lžíce maliníkového listí
  • ½ lžíce květů černého bezu
  • ½ lžičky sypaného černého čaje
  • hrst sušených švestek
  • 1 lžička macešky
  • kousek tlučeného kardamonu
  • 1 hřebíček

Příprava:

Všechny ingredience smícháme a přelijeme litrem vroucí vody. Necháme 15 minut louhovat. Scedíme a můžeme popíjet. Zkuste však i variantu s medem. Jakmile čaj trochu zchladne, přidejte k němu 2 lžičky medu. Čaj pro advent jako stvořený – chutná báječně a neuvěřitelně voní.

Autor článku: Monika Poledníková

 

 

 

 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

SOBOTA 20. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

prací prostředky e shop

já jsem si oblíbila netoxické čističe Method nebo tierra verde. Obojí kupuji na eshopu Al...
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Na sázení letniček se vrhněte ideálně v květnu. Jaké druhy vybrat?

Teplé jarní počasí je jako stvořené k sázení letniček. Pokud si tedy chcete zkrášlit svou zahradu nebo i balkon pestrobarevnými kvítky nejrůznějších jednoletých rostlin, s polovinou května se pomalu začněte chy...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Dovolená na jaře? Proč ne! Volno má blahodárný vliv na naše tělo a čistí mozek

Letní dovolená je takový evergreen. Rádi někam vyrazíme a plánujeme si ji často prakticky už zkraje roku. Je vlastně tradice, že vždy v létě někam odjedeme a odpočíváme. Ale co si udělat dovolenou třeba právě t...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.