Léčivé rostliny

img

Smetanka lékařská

Pampeliškové víno I 1 l pampeliškových květů, 4,5 l vody, 1,5 kg cukru, 2 citrony, 2 pomeranče, 40 g droždí Květy spaříme ve 2,5 l vody a necháme…

pampeliskyPampeliška, neboli Smetanka lékařská (Taraxacum officinale), je uznávaná léčivá rostlina s širokou škálou léčivých účinků. Pomáhá snižovat krevní tlak, čistí krev a tělo od jedů, podporuje trávení a látkovou výměnu,  má zklidňující účinky na podrážděnou pleť.

Smetanka lékařská je úžasná také v tom, že se dají zužitkovat všechny její části, nejvíce účinných látek je však v jejím kořeni. Stonek pampelišky obsahuje hořčiny, které zlepšují metabolismus. Obzvlášť lidé trpící cukrovkou by v době květu pampelišek měli denně sníst 5 stonků pampelišky – bez květů. Smetanka lékařská totiž obsahuje inulin, který je důležitou výživnou a kalorickou látkou pro diabetiky. Pampeliškové listy se dají použít do salátů, hrst listů denně po dobu tří týdnů vám dobře pročistí játra a ledviny. Květy pampelišek sbírejte v bezprašném prostředí, v plném květenství.

SMETANKA LÉKAŘSKÁ V KUCHYNI, TEDY RECEPTY Z PAMPELIŠKY:

 • Pampeliškové víno I
  1 l pampeliškových květů, 4,5 l vody, 1,5 kg cukru, 2 citrony, 2 pomeranče, 40 g droždí
  Květy spaříme ve 2,5 l vody a necháme odstát 24 hodin. Poté vylouhovanou vodu z pampelišek nalijeme do 5ti litrové lahve. Mezitím se svaříme 2 l vody s cukrem a po vychladnutí smícháme s  vodou z pampelišek.  Citrony a pomeranče oloupeme, zbavíme jader a nakrájíme na kolečka, přidáme k pampeliškové vodě a vsypeme droždí. Zazátkujeme kvasnou zátkou a necháme 6 týdnů kvasit. Až pomeranče a citrony klesnou ke dnu, můžeme víno stáčet do lahví.
 • Pampeliškvé víno II
  2 l  pampeliškových květů, pomerančová kůra, 1 citron,  1 kg cukru, 2 l vody, 2,5 cm kořene zázvoru, 1/2 lžičky pivovarských kvasnic, 1/2 krajíčku chleba
  Do velké nádoby vložíme  květy pampelišek a zajileme vařící vodou. Přikryjeme plátýnkem a necháme odstát 3 dny. Občas promícháme. Vylouhovanou vodu slijeme do hrnce, přidáme nakrájenou kůru z pomeranče, nakrájený zázvor, cukr a na kolečka nakrájený, omytý citron bez pecek. Tuto směs vaříme 30 minut. Pak tekutinu slijeme a necháme vychladit, přidáme kvasnice namazané na chlebu a necháme odstát 2 dny. Přefiltrujeme do soudku a zazátkujeme kvasnou zátkou. Po 2 měsících je víno hotové a můžeme ho stočit do lahví. Zazátkujeme korkovou zátkou.
 • Pampeliškové víno proti horečce
  Kořeny pampelišky omyjeme, nakrájíme a vložíme do 1 l bílého vína.  Necháme louhovat 3 dny. Užívá se při teplotě 1 dcl každou hodinu.
 • medPampeliškový med
  250 květů pampelišek, 2 citrony, 1 l vody, 1 kg cukru
  Květy a vložíme do vody, přidáme omyté citrony nakrájené na kolečka, bez pecek  a pozvolna vše vaříme 1 hodinu. Poté přecedíme přes síto, přidáme cukr a vaříme do zhoustutí 45-60 minut. Užívá se při nachlazení
 • Pampeliškový sirup I
  250 g pampeliškových květů, 250 g kořenů pampelišky, 1/2 l vody, 1/2 l čistého lihu
  Květy i kořeny pampelišky zalijeme vodou svařenou s lihem a necháme několik dní odstát na slunci. Poté přefiltrujeme a slijeme do lahviček.
 • Pampeliškový sirup II
  200 květů pampelišky, 2 citrony, 1,5 kg cukru krupice, 1,5 l vody
  Květy vložíme do větší nádoby, zalijeme je vodou a necháme louhovat do druhého dne.  Poté je přecedíme přes plátýnko nebo gázu, lehce vymačkáme., přidáme citron bez pecek,  nakrájený na kostičky a cukr. Vaříme za občasného míchání do zhoustnutí. Ještě teplý sirup plníme do malých skleniček, které uzavřeme a uložíme do temna a chladu. Sirup pomáhíá při nachlazení a na trávení.
 • Pampeliškový ocet
  20 listů pampelišky, 10 květů pampelišky, 1 vinný ocet
  Květy a listy pampelišky dáme do láhve s octem, uzavřeme a necháme odstát 12 dní na slunném místě. Každý den láhev protřepeme. Po 12ti dnech ocet scedíme, staré listy a květy nahradíme čerstvými a vše opakujeme. Za dalších 12 dnů ocet přefiltrujeme, slijeme do čisté lahve a vložíme pár čerstvých listů. Tento ocet se přidává do koupele jako tonikum. Čistí organismus od jedů a pomáhá na kožní problémy.
 • Pampeliškový likér
  1,5 l květů, 2 citrony, 2 pomeranče, 1,25 kg krystal.cukru, 4 l vody, 15 g droždí
  Do hrnce dáme oprané květy bez stopky, přidáme citrony a pomeranče nakrájené na tenká kolečka, zbavené pecek. Vše spaříme horkou vodou a přikryjeme poklicí. Necháme 24 hodin louhovat. Do 5ti litrové lahve nasypeme cukr, na to pře plátýnko nalijeme vylouhovanou vodu z pampelišek, zamícháme a nahoru nadrobíme droždí. Lahev uzavřeme kvasnou zátkou, nebo jen plátýnkem a necháme kvasit 3 měsíce. Poté likér stočíme do lahví. Užíváme 1 dcl před jídlem, hořčiny podporují chuť k jídlu a trávení.

Diskuse k článku

 • Alenka v říši divů

  08:53 4. 4. 2017 +2
  Možná proto, že jde o zaužívané spojení a možná taky proto, že se předpokládá, že čtenáři nejsou úplně hloupí a tuto věc si dobře uvědomují? Chtělo by to nebýt tolik pintlich nebo zmasírován diktátem nařízení Evropské unie.

  Alena
 • Marek Svačina

  00:26 3. 4. 2017 0
  Protože to hezký zní.
 • Jiří Svačina

  20:54 2. 4. 2017 +1
  Proč recept na pampeliškový sirup uvádíte pod názvem pampeliškový med? Med je včelí produkt.