Pampeliška lékařská teď zdobí louky všude kolem nás

Pampeliška jako přírodní lék i gurmánská ingredience na talíři? Dejte si na zdraví!

Pampeliška je jeden z nejkrásnějších symbolů jara je zároveň jeden z nejúčinnějších přírodních léků, které by nám v domácí lékárničce něměly chybět. Navíc má i několik výhod – je teď naprosto všude kolem nás, je zadarmo a skvěle chutná.

Pampeliška lékařská, dříve označovaná jako smetánka lékařská, je považována za nejrozšířenější plevel. Hojně se vyskytuje na loukách, pastvinách i v zahradách. Zatímco jedni ji považují za okrasu, jiní na ni používají nejrůznější postřiky, aby se jí zbavili. Znalosti našich předků o této rostlině jsou už dávno zapomenuty a je to velká škoda. Ještě naše prababičky i babičky ji používali ve studené i teplé kuchyni. Bývala součástí salátů, polévek, vyráběl se z ní med nebo „falešné“ víno. Dnes jsou tyto lahůdky opomenuty a tak pojďme oprášit znalosti našich předků a připravme si pampeliškovou hostinu!

Pampeliška ukrývá mnohé cenné látky

Pampeliška v sobě skrývá koktejl blahodárných a účinných látek. Kromě tříslovin, fruktózy, fytostrelů, inulinu, slizu, aminokyselin, soli sodíku, draslíku, manganu, síry, kyseliny křemičité, kyselina L-askorbové a fosforu, obsahuje i hořčiny taraxin, taraxasterin a laktupikrin. Obsah některých látek je však kolísavý v závislosti na ročním období. Inulínu je v rostlině nejvíc na podzim, taraxin zase stoupá v přes prázdninové měsíce – v červenci a srpnu. V neposlední řadě nechybí pampelišce ani vitaminy A, B2, C a D.

Čtěte také:

Nejlepší jarní byliny: Kopřiva potlačí projevy jarní alergie

Sami sobě lékařem. Zázračné divoké jarní bylinky, které si nasbíráte zdarma v přírodě

Kerblík třebule: Chutná jarní bylinka pro zdraví. Vypěstujte si ho klidně hned!

Pampeliška v přírodní medicíně

V léčitelství má pampeliška už velmi dlouhou tradici. Už staří Řekové využívali její léčivé mléko proti pihám a skvrnám na kůži, léčbě zánětů očí. Využívali jej také proti únavě a slabosti. Dnes se pampeliška využívá hlavně vnitřně. Ovšem nenechejte se odradit její lehce nahořkou chutí. To způsobují právě hořčiny. V těle mají tyto látky za úkol podporovat vylučování trávicích enzymů a žaludeční kyseliny. Zároveň s tím pampeliška podporuje trávení a chuť k jídlu. Hořčiny v těle zlepšují i činnost srdce a vůbec celého kardiovaskulárního systému. Dokonce má i pozitivní vliv na krevní oběh a čištění krve. Ostatně jako téměř každá mladá jarní rostlina. A ještě jednu důležitou úlohu v těle hořčiny mají – pomáhají tvořit žluč. Ulehčují jí průtok do dvanácterníku a uvolňují spasmy ve žlučových cestách. Umí také „rozpouštět“ žlučové kaménky. 

Pampeliška lékařská je poklad přírodní medicíny

Pampeliška je prospěšná i pro játra. V případě, že jsou poškozená je regeneruje. Pokud si dáte rádi alkohol nebo užíváte nějaké léky, pak by se pampeliška měla stát pravidelnou součástí vašeho jídelníčku. Současně je vhodným doplňkem stravy při nemocích jako je mononukleóza, žloutenka nebo cirhóza. Nezanedbatelné působení pampelišky je i při léčbě zácpy. Pomáhá rozpumpovat peristaltiku střev a tím tak usnadnit vylučování stolice. Podobné účinky byly sledovány u pacientů se zpomaleným vylučováním moče, jakožto i ledvinových kamenech. Pampeliška je vhodná pro diabetiky a reguluje množství krevního cukru. A v neposlední řadě také urychluje metabolismus, tedy je vhodná pro všechny, kteří by se rádi zbavili “zimních” kilogramů.

Pampeliška pro muže i ženy

Kromě výše zmiňovaných účinků pampeliška také posiluje funkci slinivky břišní, zlepšuje poruchy lymfatického systému, pomáhá snižovat převahu estrogenů při endometrióze stejně jako při zvětšení sleziny, tlumí napětí a bolesti v prsou při menstruaci (tu však také vyvolává), je vhodným doplňkem při nepravidelné menstruaci, premenstruačním syndromu i klimakteriu (a to jak u žen, tak i u mužů), působí jako prevence osteoporózy. Využít její mléko můžete v případě, že se vám na těle objeví bradavice, puchýře nebo vás bodne hmyz. Avšak v případě, že máte hodně citlivou kůži, otestujte nejprve pampeliškové mléko na malém kousku pokožky (např. na předloktí). U citlivých jedinců může toto mléko totiž vyvolat svědivou vyrážku.

Připravte si pampeliškový špenát

Odobně jako kopřivy nebo mangold, i mladé lístky pampelišek se dají podusit s česnekem na způsob špenátu. Díky jejich specifické chuti však vhodná kombinace s další zeleninou či bylinou.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

SOBOTA 20. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

prací prostředky e shop

já jsem si oblíbila netoxické čističe Method nebo tierra verde. Obojí kupuji na eshopu Al...
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Na sázení letniček se vrhněte ideálně v květnu. Jaké druhy vybrat?

Teplé jarní počasí je jako stvořené k sázení letniček. Pokud si tedy chcete zkrášlit svou zahradu nebo i balkon pestrobarevnými kvítky nejrůznějších jednoletých rostlin, s polovinou května se pomalu začněte chy...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Lepší život bez plastů: 6 nápadů, jak nahradit běžné plastové pomocníky

Dnešní doba velí jasně: měli bychom se snažit žít ekologicky a především se musíme zbavit plastů. Odborníci neustále varují, že nám život ničí i takzvané mikroplasty. Jsou ve vzduchu, v dešti, v jídle, ve vodě ...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.