Voňavá bylinka: Jak využít kopr v kuchyni?

Voňavá bylinka: Jak využít kopr v kuchyni?

Kopr je voňavá bylinka, která přináší do jídla svěžest a výraznou chuť. Kopr je u nás ceněný už po staletí, vyniká v chuti, vůni i účincích na naše zdraví. Pozitivně působí na zažívání a v kuchyni má své místo zejména při zavařování okurek nebo vaření koprové omáčky. Skvěle se ale hodí k rybám, drůbežímu masu, houbám, vejcím, zapékaným bramborám, do salátů, polévek, dipů, pomazánek. Perfektně poslouží také při grilování.

Čtěte také:

Bylinky při kojení? Mohou prospět, ale i ublížit

Kopr je bohatý na vitamin C a provitamin A. V semenech bylinky najdeme vápník, hořčík, železo a další minerální látky. Při přípravě koprových jídel, ať už polévek nebo smetanové omáčky, je důležité přidat nasekanou koprovou nať až na samotném konci vaření, aby si bylinka zachovala cenné minerály a vitaminy.

Kopr měl v kuchyni své místo už ve starověkém Říme, Egyptě a Řecku. Dodnes kopr neodmyslitelně patří ke skandinávské, balkánské a severoafrické kuchyni. Podle historických pramenů byl dokonce velmi ceněná bylinka na hostinách Karla Velikého. Ten nařídil pěstování kopru kvůli jeho blahodárným léčebným účinkům.

Kopr a jeho léčivé účinky

Význam má především při léčbě žaludku. Bylinka má příznivý vliv na trávení, zvyšuje chuť k jídlu, pomáhá proti nadýmání. Pomáhá při bolestech hlavy a nespavosti. Dopřát by si jej měly i kojící matky, protože kopr podporuje tvorbu mateřského mléka a je příznivý také pro kojence.  

Jak kopr skladovat a konzervovat?

Kopr na zahrádkách roste od června do srpna, nať si ale můžete uchovat po celý rok. Bylinka nemá velké nároky na pěstování, nepotřebuje speciální půdu a daří se mu také v květináči. Důležitý je pouze dostatek vody. Kopr vyroste až do výšky jednoho metru. Využití má semeno bylinky a v kuchyni zejména koprová nať.

Kopr je vhodný ke konzervaci v soli nebo octovém nálevu. Lze ho také zamrazit nebo usušit zavěšený ve svazcích. V malém množství je možné bylinky taky zamrazit v kostkách ledu, které se hodí například při přípravě pomazánek nebo dipů.

Co uvařit z kopru?

Babiččina koprová omáčka – recept

Co budeme potřebovat?

2 svazky čerstvého kopru

3 lžíce sádla nebo másla

3 lžíce hladké mouky

300 ml hovězího vývaru

300 ml mléka

150 ml smetany ke šlehání

ocet

cukr

sůl

Jak budeme postupovat?

V hrnci si rozehřejeme sádlo nebo máslo. Přisypeme hladkou mouku, důkladně promícháme a připravíme jíšku. Vlijeme horký vývar a důkladně rozmícháme. Pomalu přiléváme mléko. Omáčku přivedeme k varu. Osolíme, podle chuti přidáme cukr a ocet. Nakonec vmícháme do omáčky najemno nasekaný kopr. Potom už nevaříme.

kopr

Kulajda – recept

Co budeme potřebovat?

1 velká hrst mražených hub

1 cibule

2 stroužky česneku

2 brambory

1 kelímek smetany ke šlehání

2 svazky čerstvého kopru

2 lžíce sádla

1 lžíce hladké mouky

sůl

bobkový list

nové koření

kmín

Jak budeme postupovat?

V hrnci rozehřejeme sádlo, na kterém orestujeme najemno nakrájenou cibuli a česnek. Přidáme rozmrazené houby a asi 5 minut je dusíme. Poté zaprášíme hladkou moukou a za stálého míchání restujeme asi 1 minutu. Zalejeme vodou, přidáme oloupané brambory nakrájené na kostky, bobkový list, kmín, nové koření a sůl. Přivedeme k varu a na jemném ohni vaříme do změknutí brambor. Trvá to asi 15 minut. Kopr si mezitím očistíme a nasekáme najemno. Z polévky vytáhneme bobkový list a nové koření. Přilejeme smetanu, prošlehané vejce. Dochutíme solí, octem a cukrem. Na závěr do polévky zamícháme nasekaný kopr.

Koprový dip – recept

Co budeme potřebovat?

1 kelímek zakysané smetany

50 ml smetany ke šlehání

2 lžíce majonézy

čerstvý kopr

citronová šťáva

sůl

Jak budeme postupovat?

Smícháme zakysanou smetanu s majonézou a smetanou ke šlehání. Osolíme, zakápneme citronovou šťávou a nakonec vmícháme jemně nasekaný kopr.

Autor článku: Klára Hanačíková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)

Jarní očistná hladovka

Ta kůra, co popisujete je super. Obecně jsem taky příznivcem té veganské diety, jak píš...
Zobrazit všechna témata

Náměsíčnost se týká dětí i dospělých. O co jde a jak si s ní poradit?

Náměsíčnost je druh parasomnie. Tedy porucha spánku, charakterizovaná nechtěnými aktivitami během fáze hlubokého spánku. Nejčastějším jevem je chození po pokoji nebo po bytě, ale člověk trpící náměsíčností si m...

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Dovolená na jaře? Proč ne! Volno má blahodárný vliv na naše tělo a čistí mozek

Letní dovolená je takový evergreen. Rádi někam vyrazíme a plánujeme si ji často prakticky už zkraje roku. Je vlastně tradice, že vždy v létě někam odjedeme a odpočíváme. Ale co si udělat dovolenou třeba právě t...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.